Athletes & Results

Canada Melbourne 2006

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Melbourne 2006

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Women Tara Quinn 33:15.50 mins
100m - Men Pierre Browne dns round 1 sec
100m - Men Anson Henry 10.28 sec
100m - Women Erica Broomfield 11.49 sec
100m Hurdles - Women Angela Whyte 12.94 sec
110m Hurdles - Men Charles Allen 13.66 sec
110m Hurdles - Men Jared MacLeod 13.80 sec
1500m - Men Kevin Sullivan 03:41.19 mins
1500m - Men Nathan Brannen 03:39.20 mins
1500m - Women Malindi Elmore 4:09.06 mins
1500m - Women Hilary Stellingwerff 4:11.48 mins
1500m - Women Carmen Hussar 4:07.48 mins
200m - Men Hank Palmer 21.26 round 2 sec
200m - Women Erica Broomfield 23.83 SF sec
3000m Steeplechase - Men Matthew Kerr 08:38.97 mins
4 x 100m Relay - Men Canada 39.21 mins
400m Hurdles - Women Tawa Dortch 58.40 sec
5000m - Men Reid Coolsaet 14:05.32 mins
5000m - Women Courtney Babcock 15:44.22 mins
50km Walk - Men Timothy Berrett 04:08:18 hours
800m - Men Achraf Tadili 01:46.9 mins
800m - Men Gary Reed 1:47.96 mins
800m - Men David Gill 1:49.80 mins
800m - Women Diane Cummins 1:59.31 mins
800m - Women Katharine Vermeulen 2:05.29 mins
800m - Women Amanda Teteris 2:04.77 SF mins
800m Para Sport T54 - Women Theresa Ferguson 2:01.49 sec
800m Para Sport T54 - Women Chantal Petitclerc 1:48.98 (GR)
800m Para Sport T54 - Women Diane Roy 1:53.76 sec
Discus Throw - Men Jason Tunks 63.07 m
Discus Throw - Men Dariusz Slowick 61.49 m
Discus Throw Para Sport - Men Jacques Martin 32.28 m
Hammer Throw - Men Derek Woodske 64.42 m
Hammer Throw - Men James Steacy 74.75 m
Hammer Throw - Women Jennifer Joyce 67.29 m
Heptathlon - Women Jessica Zelinka 6213 points
High Jump - Men Mark Boswell 2.26 m
High Jump - Women Nicole Forrester nm m
Javelin Throw - Men Scott Russell 73.88 m
Marathon - Women Nicole Stevenson 02:40:58 hours
Marathon - Women Lioudmila Kortchaguina 02:36:43 hours
Pole Vault - Women Stephanie McCann 4.25 m
Pole Vault - Women Kelsie Hendry 4.15 m
Pole Vault - Women Dana Ellis 4.25 m
Badminton
Doubles - Men Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada 3rd Round
Doubles - Women Canada QF
Doubles - Women Canada
Singles - Men Robert Milroy 3rd round
Singles - Men Phillipe Bourret 3rd round
Singles - Men Andrew Dabeka 3rd round
Singles - Women Anna Kathleen Rice 3rd round
Singles - Women Charmaine Reid 3rd round
Team Event - Mixed Canada QF
Boxing
51kg - Men Dominic Lampre
54kg - Men Isho Shiba
57kg - Men Arash Usmanee points
60kg - Men Kamal Ised
64kg - Men Kevin Bizier
69kg - Men Adam Gary Trupish
75kg - Men Adonis Stevenson
81kg - Men Glen Roy Randall Hunter
91kg - Men Gino Paul Nardari
over 91kg - Men Robert Earl Montgomery
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Men Seamus Patrick McGrath 02:13:43 hours
Cross Country - Men Geoff Kabush 02:23:44 hours
Cross Country - Women Marie-Helene Premont 01:55:04 hours (GR)
Cross Country - Women Kiara Bisaro 01:57:59 hours
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Zachary Michael Bell 52:07.45 mins
Individual Time Trial - Men Svein Tuft 51:09.66 mins
Individual Time Trial - Women Susan Palmer-Komar 40:32.60 mins
Individual Time Trial - Women Erinne Willock 41:39.79 mins
Road Race - Men Gordon Harold Fraser 4:05:47 hours
Road Race - Men Svein Tuft 4:06:09 hours
Road Race - Men Geoff Kabush DNF hours
Road Race - Men Martin Gilbert 4:05:47 hours
Road Race - Men Dominique Perras 4:05:52 hours
Road Race - Men Francois Parisien DNF hours
Road Race - Women Mandy Poitras 3:01:51 hours
Road Race - Women Gina Katherine Grain 2:59:13 hours
Road Race - Women Susan Palmer-Komar 3:00:09 hours
Road Race - Women Audrey Lemieux 3:05:03 hours
Road Race - Women Erinne Willock 2:59:32 hours
Road Race - Women Amy Moore 2:59:32 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Yannik Morin 1:07.621 mins
1km Time Trial - Men Cameron MacKinnon 1:05.374 mins
4000m Individual Pursuit - Men Zachary Michael Bell 4:31.831 (in qual.) mins
4000m Individual Pursuit - Men Svein Tuft 4:36.390 (in qual.) mins
Keirin - Men Travis Smith -
Points Race - Men Zachary Michael Bell 60 points
Points Race - Men Martin Gilbert -15 points
Points Race - Women Mandy Poitras 10 points
Points Race - Women Gina Katherine Grain 12 points
Scratch Race - Men Zachary Michael Bell mins
Scratch Race - Men Martin Gilbert mins
Sprint - Men Travis Smith 10.452 (in qual.) sec
Sprint - Men Cameron McKinnon 11.023 (in qual.) sec
Team Sprint - Men Canada 46.246 sec
Diving
10m Platform - Men Alexandre Despatie 1016.95 points
10m Platform - Men Kevin Geyson 764.30 points
10m Platform - Men Wegadesk Dana Gorup-Paule 788.40 points
10m Platform - Women Emilie Heymans 733.50 points
10m Platform - Women Rachel Elena Kemp 655.70 points
10m Platform - Women Roseline Filion 703.85 points
10m Platform Synchronised - Men Canada 396.18 points
10m Platform Synchronised - Women Canada 303.15 points
1m Springboard - Men Alexandre Despatie 853.50 points
1m Springboard - Men Arturo Miranda 688.55 points
1m Springboard - Men Cameron Reid McLean 521.35 points
1m Springboard - Women Blythe Michaele Munro Hartley 644.65 points
1m Springboard - Women Melanie Rinaldi 510.55 points
1m Springboard - Women Rachel Elena Kemp 456.55 points
3m Springboard - Men Alexandre Despatie 941.60 points
3m Springboard - Men Arturo Miranda 807.00 points
3m Springboard - Men Kevin Geyson 652.85 points
3m Springboard - Women Blythe Michaele Munro Hartley 690.05 points
3m Springboard - Women Melanie Rinaldi 606.10 points
3m Springboard - Women Emilie Heymans 587.80 points
3m Springboard Synchronised - Men Canada 444.87 points
3m Springboard Synchronised - Women Canada 273.72 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Elyse Hopfner-Hibbs 14.950 points
Beam - Women Alyssa Brown 13.050 points
Floor - Men Kyle Keith Shewfelt 14.700 points
Floor - Men Adam Alexander Wong 14.975 points
Floor - Women Elyse Hopfner-Hibbs 13.625 points
Horizontal Bar - Men Kyle Keith Shewfelt 14.525 points
Horizontal Bar - Men Nathan Gafuik 14.600 points
Individual All-Around - Men Adam Alexander Wong 87.400 points
Individual All-Around - Men Nathan Gafuik 88.350 points
Individual All-Around - Women Elyse Hopfner-Hibbs 57.100 points
Individual All-Around - Women Alyssa Brown 54.600 points
Individual All-Around - Women Gael Mackie 54.050 points
Parallel Bars - Men Grant Golding 15.450 points
Parallel Bars - Men Nathan Gafuik 14.250 points
Pommel Horse - Men Grant Golding 14.875 points
Pommel Horse - Men David Kikuchi 14.525 points
Rings - Men Grant Golding 15.275 points
Rings - Men Adam Alexander Wong 15.200 points
Team Competition - Men Canada 269.750 points
Team Competition - Women Canada 162.550 points
Uneven Bars - Women Elyse Hopfner-Hibbs 15.100 points
Vault - Men Kyle Keith Shewfelt 16.337 points
Vault - Men Nathan Gafuik 16.112 points
Vault - Women Elyse Hopfner-Hibbs 13.737 points
Vault - Women Alyssa Brown 14.275 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Alexandra Michel Orlando 14.850 points
Ball - Women Yana Tsikaridze 12.100 points
Clubs - Women Alexandra Michel Orlando 14.200 points
Clubs - Women Carly Orava 11.850 points
Group All-Around - Women Canada 128.775
Individual All-Around - Women Alexandra Michel Orlando 54.625 points
Individual All-Around - Women Yana Tsikaridze 49.575 points
Ribbon - Women Alexandra Michel Orlando 13.775 points
Ribbon - Women Yana Tsikaridze 12.500 points
Rope - Women Alexandra Michel Orlando 13.575 points
Rope - Women Yana Tsikaridze 12.500 points
Hockey
Hockey - Men Canada points
Hockey - Women Canada points
Lawn Bowls
Pairs - Men Canada points
Pairs - Women Canada points
Singles - Men Ryan Bester points
Singles - Women Lynn McElroy points
Triples - Men Canada points
Triples - Women Canada points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Canada 3rd in Plate points
Shooting
10m Air Pistol - Men Scott Illingworth 566 points
10m Air Pistol - Men Yuri Movshovich 562 points
10m Air Pistol - Women Kimberley Eagles 477.6 points
10m Air Pistol - Women Avianna Chao 369 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Canada 1133 points
10m Air Pistol (Pair) - Women Canada 747 points
10m Air Rifle - Men Michael Hockings 573 points
10m Air Rifle - Men Cory Niefer 685.6 points
10m Air Rifle - Women Cynthia Hamulas 383 points
10m Air Rifle - Women Monica Fyfe 495.3 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Canada 1159 points
10m Air Rifle (Pair) - Women Canada 781 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Canada 1111 points
25m Sport Pistol - Women Kimberley Eagles 774 points
25m Sport Pistol - Women Avianna Chao 560 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women Canada 1130 points
25m Standard Pistol - Men Scott Illingworth 530 points
25m Standard Pistol - Men John Rochon 550 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men Canada 1105 points
50m Free Pistol - Men John Rochon 528 points
50m Free Pistol - Men Yuri Movshovich 533 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Canada 1039 points
50m Rifle 3 Position - Men Michael Hockings 1126 points
50m Rifle 3 Position - Men Cory Niefer 1115 points
50m Rifle 3 Position - Women Diana Cabrera 552 points
50m Rifle 3 Position - Women Cynthia Hamulas 557 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Canada 2234 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Canada 1091 points
50m Rifle Prone - Men Cory Niefer 582 points
50m Rifle Prone - Men Johannes Sauer 584 points
50m Rifle Prone - Women Diana Cabrera 574 points
50m Rifle Prone - Women Cynthia Hamulas 570 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Canada 1163 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Canada 1146 points
Centre Fire Pistol - Men John Rochon 566 points
Centre Fire Pistol - Men Metodi Igorov 564 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Canada 1132 points
Clay Pigeon Trap - Men Kirk Reynolds 112 points
Clay Pigeon Trap - Men Tye Warner Bietz 133 points
Clay Pigeon Trap - Women Susan Marie Nattrass 83 points
Clay Pigeon Trap - Women Cynthia Barbara Meyer 63 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men Canada 185 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women Canada 83 points
Double Trap - Men Kirk Reynolds 126 points
Double Trap - Men Tye Warner Bietz 129 points
Double Trap - Women Susan Marie Nattrass 95 points
Double Trap - Women Cynthia Barbara Meyer 97 points
Double Trap (Pair) - Men Canada 167 points
Double Trap (Pair) - Women Canada 123 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Canada 590.80 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Patrick Vamplew 391.44 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open James Paton 399.50 points
Rapid Fire Pistol - Men Yuri Movshovich 548 points
Rapid Fire Pistol - Men Metodi Igorov 744.8 points
Skeet - Men Joe Trinci 112 points
Skeet - Men Clayton Alexander Miller 143 points
Skeet (Pair) - Men Canada 182 points
Squash
Doubles - Men Canada
Doubles - Mixed Canada round of 16
Singles - Men Graham Ryding QF
Singles - Men Matthew Giuffre round of 16
Singles - Men Shahier Razik round of 16
Singles - Men Shawn Delierre
Singles - Women Runa Reta
Swimming
100m Backstroke - Men Matthew Rose 56.36 in SF sec
100m Backstroke - Men Desmond Strelzow 58.92 in SF sec
100m Backstroke - Women Kelly Stefanyshyn 1:02.71 sec
100m Backstroke - Women Landice Yestrau 1:03.90 in SF sec
100m Backstroke - Women Marie-Pier Couillard 1:06.33 in SF sec
100m Breaststroke - Men Michael Brown 1:02.27 mins
100m Breaststroke - Men Scott Dickens 1:01.51 mins
100m Breaststroke - Men Mathieu Bois 1:02.92 in SF mins
100m Breaststroke - Women Lauren Van Oosten 1:09.43 mins
100m Butterfly - Men Darryl Rudolf 54.05 in SF mins
100m Butterfly - Men Thomas Kindler 54.18 mins
100m Butterfly - Women Kelly Stefanyshyn dns mins
100m Butterfly - Women Audrey Lacroix 0:58.89 mins
100m Butterfly - Women Genevieve Saumur dns mins
100m Freestyle - Men Matthew Rose 50.20 sec
100m Freestyle - Men Brent Hayden 49.38 sec
100m Freestyle - Men Yannick Lupien 51.07 sec
100m Freestyle - Women Genevieve Saumur 56.29 sec
100m Freestyle - Women Sophie Simard 57.11 in SF sec
100m Freestyle - Women Erica Morningstar 55.40 sec
100m Freestyle Multi Disability - Men Benoit Huot 0:53.22 (-0.51 from S10 target) mins
100m Freestyle Multi Disability - Men Donovan Tildesley 1:01.51 (+4.84 from S11 target) mins
100m Freestyle Multi Disability - Men Brian David Hill 0:59.58 (+5.10 from S13 target) mins
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Valerie Grandmaison 01:01.02 (+1.14 from S13 target) mins
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Chelsey Marie Gotell 01:02.77 (+2.89 from S13 target) mins
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Anne Polinario 01:03.10 (+1.43 from S10 target) mins
1500m Freestyle - Men Andrew Hurd 15:09.44 mins
1500m Freestyle - Men Ryan Cochrane 15:21.94 mins
200m Backstroke - Men Desmond Strelzow 2:01.43 mins
200m Backstroke - Women Kelly Stefanyshyn 2:15.77 in SF mins
200m Backstroke - Women Landice Yestrau 2:20.20 in SF mins
200m Breaststroke - Men Michael Brown 2:12.23 mins (GR)
200m Breaststroke - Men Scott Dickens dns mins
200m Breaststroke - Men Mathieu Bois 2:17.30 mins
200m Breaststroke - Women Lauren Van Oosten 2:32.70 mins
200m Butterfly - Women Audrey Lacroix 2:09.96 mins
200m Butterfly - Women Sophie Simard dns mins
200m Freestyle - Men Brent Hayden 1:47.41 mins
200m Freestyle - Men Richard Say 1:47.44 mins
200m Freestyle - Men Brian Lawrence Johns 1:50.13 mins
200m Freestyle - Women Sophie Simard 2:00.33 mins
200m Freestyle - Women Erica Morningstar 2:02.25 mins
200m Freestyle - Women Maya Beaudry 2:01.56 mins
200m Individual Medley - Men Brian Lawrence Johns 2:01.56 mins
200m Individual Medley - Women Marie-Pier Couillard 2:23.49 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Canada 3:15.74 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Canada 3:42.84 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Canada 3:39.87 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Canada 4:05.95 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Canada 7:15.82 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Canada 8:02.24 mins
400m Freestyle - Men Andrew Hurd 3:49.08 mins
400m Freestyle - Men Ryan Cochrane 3:54.24 mins
400m Freestyle - Men Colin Russell 3:53.73 mins
400m Freestyle - Women Maya Beaudry 4:19.44 mins
400m Freestyle - Women Brittany Reimer 4:14.60 mins
50m Backstroke - Men Matthew Rose 26.05 sec
50m Backstroke - Women Landice Yestrau 29.75 sec
50m Backstroke - Women Marie-Pier Couillard 30.69 in SF sec
50m Backstroke - Women Genevieve Saumur dns sec
50m Breaststroke - Men Michael Brown dns sec
50m Breaststroke - Men Scott Dickens 28.34 sec
50m Breaststroke - Men Mathieu Bois 29.75 in SF sec
50m Breaststroke - Women Marie-Pier Couillard 34.57 in SF sec
50m Breaststroke - Women Lauren Van Oosten 32.13 sec
50m Butterfly - Men Darryl Rudolf 24.54 in SF sec
50m Butterfly - Men Thomas Kindler 24.00 sec
50m Butterfly - Women Kelly Stefanyshyn 28.06 sec
50m Butterfly - Women Audrey Lacroix 27.36 in SF sec
50m Butterfly - Women Genevieve Saumur 27.81 sec
50m Freestyle - Men Matthew Rose 22.65 sec
50m Freestyle - Men Brent Hayden 22.19 sec
50m Freestyle - Men Yannick Lupien 23.15 in SF sec
50m Freestyle - Women Genevieve Saumur 26.89 in SF sec
50m Freestyle - Women Erica Morningstar 26.22 sec
50m Freestyle - Women Victoria Poon 25.65 sec
50m Freestyle Multi Disability - Men Benoit Huot 24.84 (+0.13 from S10 target) sec
50m Freestyle Multi Disability - Men Donovan Tildesley 27.74 (+1.78 from S11 target) sec
50m Freestyle Multi Disability - Men Brian David Hill 26.68 (+2.01 from S13 target) sec
50m Freestyle Multi Disability - Women Valerie Grandmaison 28.32 (+0.94 from S13 target) sec
50m Freestyle Multi Disability - Women Chelsey Marie Gotell 29.06 (+1.68 from S13 target) sec
50m Freestyle Multi Disability - Women Anne Polinario 28.63 (+0.19 from S10 target) sec
800m Freestyle - Women Brittany Reimer 8:38.05 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Canada 92.417 points
Solo - Women Marie Pier Boudreau Gagnon 92.667 points
Table Tennis
Doubles - Men Canada QF
Doubles - Men Canada round of 16
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Women Canada
Doubles - Women Canada
Singles - Men Faazil Kassam
Singles - Men Bence Csaba QF
Singles - Men Pradeebani Peter-Paul
Singles - Men Shen Qiang
Singles - Men Pierre Luc Hinse
Singles - Women Sara Yuen
Singles - Women Hong Guang Xu
Singles - Women Mo Zhang QF
Team - Men Canada
Team - Women Canada
Triathlon
Individual - Men Paul Tichelaar 1:50:51.89 hours
Individual - Men Colin Jenkins 1:56:07.13 hours
Individual - Men Brent McMahon 1:51:50.80 hours
Individual - Women Suzanne Weckend 2:02:18.22 hours
Individual - Women Jill Savege 2:00:54.94 hours
Individual - Women Gillian Kornell 2:06:43.89 hours
Weightlifting
105kg Combined - Men Akos Sandor 341 kg
48kg Combined - Women Marilou Dozois-Prevost 165 kg
53kg Combined - Women Maryse Turcotte 188 kg (GR)
58kg Combined - Women Emily Beth Quarton 178 kg
62kg Combined - Men Sebastien Groulx 253 kg
63kg Combined - Women Christine Girard 212 kg
63kg Combined - Women Miel McGerrigle 190 kg
69kg Combined - Men Francis Luna-Grenier 276 kg
69kg Combined - Women Jeane Elizabeth Lassen 229 kg
94kg Combined - Men Dalas-John Santavy 319 kg
94kg Combined - Men Nicolas Roberts 318 kg
Bench Press Para Sport - Men Kenneth William Doyle 170.4 kg