Athletes & Results

England Melbourne 2006

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Melbourne 2006

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Gavin Thompson 29:41.77 mins
10000m - Women Hayley Yelling 32:32.38 mins
10000m - Women Mara Yamauchi 31:49.40 mins
100m - Men Marlon Devonish 10.30 sec
100m - Men Jason John Gardener 10.58 round 2 sec
100m - Men Mark Lewis-Francis dq sec
100m - Women Emma Ania 11.51 sec
100m - Women Nwanyika Onuora 11.46 SF sec
100m - Women Laura Turner 11.46 sec
100m Hurdles - Women Julie Pratt 13.48 sec
100m Para Sport T12 - Men Matthew Cliff 12.42 sec
110m Hurdles - Men Damien David Greaves 13.71 sec
110m Hurdles - Men Andrew Turner 13.62 sec
110m Hurdles - Men David Hughes 13.70 sec
1500m - Men Andrew Baddeley 04:24.14 mins
1500m - Men Nick McCormick 03:39.55 mins
1500m - Women Lisa Dobriskey 4:06.21 mins
1500m - Women Helen Clitheroe 4:06.81 mins
200m - Men Darren Andrew Campbell dq round 2 sec
200m - Men Marlon Devonish 20.93 SF sec
200m - Men Chris Lambert dns round 2 sec
20km Walk - Men Dominic King 01:32:21 hours
20km Walk - Men Daniel King 01:31:17 hours
20km Walk - Men Andrew Penn 01:32:54 hours
20km Walk - Women Niobe Menendez 1:47:35 hours
20km Walk - Women Johanna Jackson 1:42:04 hours
3000m Steeplechase - Men Stuart Stokes 08:29.94 mins
3000m Steeplechase - Men Luke Gunn 09:08.02 mins
3000m Steeplechase - Men Adam Bowden 08:43.08 mins
3000m Steeplechase - Women Joanne Ankier 09:53.12 mins
3000m Steeplechase - Women Tina Brown 10:09.14 mins
4 x 100m Relay - Men England dnf mins
4 x 100m Relay - Women England 43.43 mins
4 x 400m Relay - Men England 03:02.01 mins
4 x 400m Relay - Women England dq mins
400m - Men Robert Tobin 45.74 SF sec
400m - Men Martyn Rooney 45.51 sec
400m - Women Donna Karen Fraser dns sec
400m - Women Kimberly Wall 53.75 SF sec
400m - Women Christine Ohuruogu 50.28 sec
400m Hurdles - Men Chris Rawlinson 52.89 sec
400m Hurdles - Men Matthew Douglas 50.56 SF sec
400m Hurdles - Women Natasha Danvers 55.17 sec
400m Hurdles - Women Sian Scott 58.05 sec
400m Hurdles - Women Nicola Sanders 55.32 sec
5000m - Men Mohamed Farah 13:40.53 mins
5000m - Women Joanne Pavey 14:59.08 mins
5000m - Women Natalie Harvey 15:51.94 mins
800m - Women Jemma Simpson 2:01.11 mins
800m - Women Marilyn Okoro 2:01.65 mins
800m Para Sport T54 - Women Rochelle Woods 1:58.92 sec
Decathlon - Men Dean Macey 8143 points
Discus Throw - Men Chukwuemeka Educhuku 59.36 m
Discus Throw - Men Carl Myerscough 60.64 m
Discus Throw - Women Claire Smithson 54.34 m
Discus Throw - Women Kara Nwidobie 50.18 m
Hammer Throw - Men Michael David Jones 70.09 m
Hammer Throw - Men Andrew Frost 72.62 m
Hammer Throw - Men Simon Bown 65.42 m
Hammer Throw - Women Lorraine Shaw 66.00 m
Hammer Throw - Women Zoe Lianne Derham 61.92 m
Heptathlon - Women Kelly Sotherton 6396 points
Heptathlon - Women Jessica Ennis 6269 points
Heptathlon - Women Julie Hollman 6002 points
High Jump - Men Benjamin Challenger 2.15 m
High Jump - Men Thomas Parsons 2.10 m
High Jump - Men Martyn Bernard 2.26 m
High Jump - Women Julia Margaret Bennett 1.78 m
High Jump - Women Susan Moncrief 1.83 m
Javelin Throw - Men Nicholas Nieland 80.10 m
Javelin Throw - Men David Parker 72.95 m
Javelin Throw - Women Shelley Ann Holroyd 49.46 m
Javelin Throw - Women Goldie Sayers 57.29 m
Long Jump - Men Christopher Tomlinson 7.96 m
Long Jump - Men Gregory Rutherford 7.85 m
Long Jump - Women Jade Johnson 6.55 m
Marathon - Men Daniel Robinson 02:14:50 hours
Marathon - Women Elizabeth Yelling 02:32:19 hours
Marathon - Women Debra Mason dnf hours
Pole Vault - Men Nicholas Jean Buckfield 08:24:00 m
Pole Vault - Men Steven Lewis 5.5 m
Pole Vault - Women Kate Dennison 4.15 m
Pole Vault - Women Elizabeth Spain 4.00 m
Shot Put - Men Carl Myerscough 19.07 m
Shot Put - Men Mark Anthony Proctor 17.59 m
Shot Put - Men Scott Rider 17.10 m
Shot Put - Women Joanne Duncan 16.42 m
Shot Put - Women Julie Dunkley 15.98 m
Triple Jump - Men Phillips Idowu 17.45 m
Triple Jump - Women Michelle Robinson 12.80 m
Triple Jump - Women Nadia Williams 13.42 m
Badminton
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England 3rd round
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Women England
Doubles - Women England
Singles - Men Aamir Ghaffar
Singles - Women Tracey Jayne Hallam
Team Event - Mixed England
Basketball
Basketball - Men England points
Basketball - Women England points
Boxing
51kg - Men Don Gareth Broadhurst
54kg - Men Nicholas James MacDonald
57kg - Men Stephen Francis Smith points
60kg - Men Frankie Raymond Gavin
64kg - Men James Simon Russan
69kg - Men Neil Perkins
75kg - Men James Frederick Degale
81kg - Men Tony David Jeffries
91kg - Men Daniel Anthony Price
over 91kg - Men David Price
under 48kg - Men Darran John Langley
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Men Liam Killeen 02:13:11 hours (GR)
Cross Country - Men Oli Beckingsale 02:13:26 hours
Cross Country - Men Simon Richardson 02:23:44 hours
Cross Country - Women Amy Hunt 02:01:33 hours
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Paul Manning 51:42.85 mins
Individual Time Trial - Men Stephen Cummings 52:10.58 mins
Individual Time Trial - Men Stuart Dangerfield 50:57.00 mins
Individual Time Trial - Women Wendy Houvenaghel 39:46.02 mins
Individual Time Trial - Women Rachel Heal 39:26.37 mins
Road Race - Men Paul Manning DNF hours
Road Race - Men Stephen Cummings 4:05:34 hours
Road Race - Men Chris Newton DNF hours
Road Race - Men Ian Stannard DNF hours
Road Race - Men Robin Sharman DNF hours
Road Race - Men Russell Downing 4:21:05 hours
Road Race - Women Emma Davies Jones 3:01:40 hours
Road Race - Women Wendy Houvenaghel 2:59:32 hours
Road Race - Women Amy Hunt 2:59:29 hours
Road Race - Women Rachel Heal 2:59:13 hours
Road Race - Women Nikki Harris 2:59:32 hours
Road Race - Women Charlotte Goldsmith 2:59:32 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Jason Queally 1:01.849 mins
3000m Individual Pursuit - Women Emma Davies Jones 3:38.791 (in qual.) mins
3000m Individual Pursuit - Women Wendy Houvenaghel dq mins
4000m Individual Pursuit - Men Robert Hayles 4:21.837 (in qual.) mins
4000m Individual Pursuit - Men Paul Manning 4:21.801 (in qual.) mins
4000m Individual Pursuit - Men Stephen Cummings 4:25.570 (in qual.) mins
4000m Team Pursuit - Men England 4:02.699 mins (GR)
500m Time Trial - Women Victoria Pendleton 34.662 sec
Keirin - Men Jamie Staff -
Keirin - Men Matthew Crampton dq
Points Race - Men Andy Tennant 0 points
Points Race - Men Edward Clancy 66 points
Points Race - Men Ian Stannard 43 points
Points Race - Women Emma Davies Jones 4 points
Points Race - Women Nikki Harris 3 points
Scratch Race - Men Robert Hayles dq mins
Scratch Race - Men Edward Clancy dnf mins
Sprint - Men Matthew Crampton 10.307 (in qual.) sec
Sprint - Women Victoria Pendleton 11.275 (in qual.) sec
Team Sprint - Men England 44.309 sec
Diving
10m Platform - Men Peter Graham Waterfield 1030.50 points
10m Platform - Men Gareth Colin Jones 847.95 points
10m Platform - Men Callum David Johnstone 758.55 points
10m Platform - Women Stacie Linda Powell 611.25 points
10m Platform - Women Tonia Couch 611.65 points
10m Platform - Women Sarah Ellen Barrow 484.10 points
10m Platform Synchronised - Men England 404.82 points
10m Platform Synchronised - Women England 290.46 points
10m Platform Synchronised - Women England 275.91 points
1m Springboard - Men Peter Graham Waterfield 751.80 points
1m Springboard - Men Benjamin William Oliver Swain 711.35 points
1m Springboard - Men Gareth Colin Jones 607.50 points
1m Springboard - Women Claire Elisa Blencowe 457.90 points
1m Springboard - Women Katherine Elizabeth Hamilton points
1m Springboard - Women Tandi Jane Indergaard 518.00 points
3m Springboard - Men Antonio Pietro Ally 735.00 points
3m Springboard - Men Benjamin William Oliver Swain 705.80 points
3m Springboard - Men Gary Hunt 614.20 points
3m Springboard - Women Tandi Jane Indergaard 540.10 points
3m Springboard - Women Hayley Dawn Sage 578.70 points
3m Springboard - Women Rebecca Gallantree 538.25 points
3m Springboard Synchronised - Men England 423.00 points
3m Springboard Synchronised - Women England 270.63 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Becky Downie 14.075 points
Floor - Men Ryan Bradley 14.300 points
Floor - Men Ross Brewer 14.475 points
Floor - Women Hannah Clowes 13.650 points
Floor - Women Imogen Cairns 12.350 points
Horizontal Bar - Men Ross Brewer 14.425 points
Individual All-Around - Men Ryan Bradley 86.300 points
Individual All-Around - Men Ross Brewer 86.400 points
Individual All-Around - Men Kristian Thomas 82.650 points
Individual All-Around - Women Becky Downie 53.700 points
Individual All-Around - Women Imogen Cairns 55.750 points
Individual All-Around - Women Shavahn Church 55.000 points
Parallel Bars - Men Ryan Bradley 14.025 points
Parallel Bars - Men Ross Brewer 14.725 points
Pommel Horse - Men Ross Brewer 13.675 points
Pommel Horse - Men Louis Smith 15.775 points
Rings - Men Ross Brewer 14.525 points
Team Competition - Men England 260.000 points
Team Competition - Women England 164.350 points
Uneven Bars - Women Becky Downie 14.000 points
Uneven Bars - Women Shavahn Church 14.875 points
Vault - Men Kristian Thomas 15.562 points
Vault - Men Luke Folwell 15.712 points
Vault - Women Imogen Cairns 14.325 points
Gymnastics Rhythmic
Clubs - Women Hannah Chappell 12.450 points
Clubs - Women Heather Mann 12.700 points
Group All-Around - Women England 108.400
Individual All-Around - Women Hannah Chappell 45.050 points
Individual All-Around - Women Heather Mann 44.750 points
Ribbon - Women Hannah Chappell 11.250 points
Hockey
Hockey - Men England 0 (vs MAS, -2) points
Hockey - Women England 3 (vs NZL, -1) points
Lawn Bowls
Pairs - Men England points
Pairs - Women England points
Singles - Men Stephen Farish points
Singles - Women Ellen Falkner points
Triples - Men England points
Triples - Women England points
Netball
Netball - Women England points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men England points
Shooting
10m Air Pistol - Men Michael Gault 674.2 points
10m Air Pistol - Men Nicholas Baxter 673.0 points
10m Air Pistol - Women Julia Lydall 470.0 points
10m Air Pistol - Women Georgina Geikie 369 points
10m Air Pistol (Pair) - Men England 1152 points
10m Air Pistol (Pair) - Women England 750 points
10m Air Rifle - Men Christopher Hector 687.3 points
10m Air Rifle - Men Chris Lacey 583 points
10m Air Rifle - Women Rebecca Spicer 499.0 points
10m Air Rifle - Women Louise Minett 493.7 points
10m Air Rifle (Pair) - Men England 1173 points
10m Air Rifle (Pair) - Women England 777 points
25m Sport Pistol - Women Julia Lydall 754.9 points
25m Sport Pistol - Women Georgina Geikie 552 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women England 1090 points
25m Standard Pistol - Men Michael Gault 568 points
25m Standard Pistol - Men Simon Ulrick Lucas 546 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men England 1091 points
50m Free Pistol - Men Michael Gault 645.9 points
50m Free Pistol - Men Nicholas Baxter 638.2 points
50m Free Pistol (Pair) - Men England 1078 points
50m Rifle 3 Position - Men Christopher Hector 1233.3 points
50m Rifle 3 Position - Men Jason Burrage 1134 points
50m Rifle 3 Position - Women Rebecca Spicer 563 points
50m Rifle 3 Position - Women Louise Minett 663.7 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men England 2265 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women England 1143 points (GR)
50m Rifle Prone - Men Christopher Hector 694.0 points
50m Rifle Prone - Men Michael Babb 696.2 points
50m Rifle Prone - Men Sanjeev Rajput 695.7 points
50m Rifle Prone - Women Sharon Lee 577 points
50m Rifle Prone - Women Helen Spittles 575 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men England 1182 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women England 1161 points
Centre Fire Pistol - Men Simon Ulrick Lucas 562 points
Centre Fire Pistol - Men Peter Flippant 562 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men England 1138 points
Clay Pigeon Trap - Men Christopher Simon Dean 112 points
Clay Pigeon Trap - Men Edward Ling 135 points
Clay Pigeon Trap - Women Lesley Goddard 64 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men England 176 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women England dns points
Double Trap - Men Richard Faulds 177 points
Double Trap - Men Stevan Walton 170 points
Double Trap - Women Charlotte Kerwood 106 points
Double Trap - Women Rachel Parish 101 points
Double Trap (Pair) - Men England 176 points
Double Trap (Pair) - Women England 134 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open England 594.87 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Glyn Barnett 390.45 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Parag Patel 402.57 points
Skeet - Men Richard Brickell 111 points
Skeet - Men Clive Bramley 109 points
Skeet - Women Pinky le Grelle 89 points
Skeet - Women Elena Little 64 points
Skeet (Pair) - Men England 186 points
Skeet (Pair) - Women England 86 points
Squash
Doubles - Men England
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England QF
Doubles - Women England
Doubles - Women England
Singles - Men James Willstrop QF
Singles - Men Peter Nicol
Singles - Men Lee Beachill
Singles - Men Nick Matthew
Singles - Women Tania Bailey QF
Singles - Women Jenny Duncalf
Singles - Women Vicky Botright QF
Singles - Women Linda Elriani QF
Swimming
100m Backstroke - Men Liam Tancock 54.53 sec (GR)
100m Backstroke - Men Matthew Clay 54.97 sec
100m Backstroke - Women Katy Sexton 1:02.16 sec
100m Backstroke - Women Melanie Marshall 1:01.55 sec
100m Breaststroke - Men Darren Mew 1:01.23 mins
100m Breaststroke - Men James Gibson 1:01.10 mins
100m Breaststroke - Men Christopher Cook 1:00.98 mins (GR)
100m Breaststroke - Women Kate Haywood 1:09.28 mins
100m Butterfly - Men Matthew Bowe 53.64 mins
100m Butterfly - Women Terri Dunning 0:59.34 mins
100m Butterfly - Women Rosalind Brett 1:00.36 in SF mins
100m Freestyle - Men Simon Burnett 48.57 sec (GR)
100m Freestyle - Men Anthony Howard 51.23 in SF sec
100m Freestyle - Men Christopher Cozens 50.72 in SF sec
100m Freestyle - Women Rosalind Brett 56.02 sec
100m Freestyle - Women Amy Smith 57.03 in SF sec
100m Freestyle - Women Francesca Halsall 55.40 sec
100m Freestyle Multi Disability - Men Matthew Benedict Walker 1:03.71 (+2.06 from S7 target) mins
200m Backstroke - Women Katy Sexton 2:15.91 mins
200m Backstroke - Women Melanie Marshall 2:10.87 mins
200m Butterfly - Men Matthew Bowe 2:00.62 mins
200m Butterfly - Women Terri Dunning 2:09.87 mins
200m Freestyle - Men Simon Burnett 1:47.38 mins
200m Freestyle - Men Ross Davenport 1:47.29 mins
200m Freestyle - Men Dean Milwain 1:50.04 mins
200m Freestyle - Women Melanie Marshall 1:58.11 mins
200m Freestyle - Women Kate Richardson 2:03.17 mins
200m Freestyle - Women Joanne Jackson 1:59.59 mins
200m Individual Medley - Women Terri Dunning 2:15.79 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men England 3:19.56 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women England 3:42.69 mins
4 x 100m Medley Relay - Men England 3:36.40 mins
4 x 100m Medley Relay - Women England 4:04.61 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men England 7:14.14 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women England 8:01.23 mins
400m Freestyle - Women Joanne Jackson 4:08.36 mins
400m Freestyle - Women Rebecca Cooke 4:15.61 mins
400m Individual Medley - Women Rebecca Cooke 4:44.60 mins
400m Individual Medley - Women Keri-Anne Payne 4:51.31 mins
50m Backstroke - Men Liam Tancock 25.10 sec
50m Backstroke - Men Matthew Clay 25.04 sec (GR)
50m Backstroke - Women Katy Sexton 30.05 sec
50m Breaststroke - Men Darren Mew 28.07 sec
50m Breaststroke - Men James Gibson 28.18 sec
50m Breaststroke - Men Christopher Cook 28.01 sec
50m Breaststroke - Women Kate Haywood 31.84 sec
50m Butterfly - Men Matthew Clay 24.21 sec
50m Butterfly - Men Mark Foster 24.36 in SF sec
50m Butterfly - Women Terri Dunning 27.40 in SF sec
50m Butterfly - Women Rosalind Brett 27.37 in SF sec
50m Freestyle - Men Mark Foster 22.49 sec
50m Freestyle - Men Christopher Cozens 23.17 in SF sec
50m Freestyle - Women Amy Smith 26.44 in SF sec
50m Freestyle - Women Francesca Halsall 26.34 in SF sec
50m Freestyle Multi Disability - Men Matthew Benedict Walker 28.94 (+0.36 from S7 target) sec
800m Freestyle - Women Rebecca Cooke 8:29.50 mins
800m Freestyle - Women Keri-Anne Payne 8:38.24 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women England 81.418 points
Solo - Women Jenna Randall 84.667 points
Table Tennis
Doubles - Men England
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England round of 16
Doubles - Mixed England round of 16
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Women England QF
Doubles - Women England
Singles - Men Andrew Baggaley
Singles - Men Alan Cooke QF
Singles - Men Andrew Rushton round of 16
Singles - Men Paul Drinkhall
Singles - Women Georgina Walker
Singles - Women Kelly Sibley
Singles - Women Joanna Parker
Singles Para Sport Wheelchair - Women Catherine Mitton
Singles Para Sport Wheelchair - Women Susan Gilroy
Team - Men England
Team - Women England
Triathlon
Individual - Men Stuart Philip Alfred Hayes 1:50:53.18 hours
Individual - Men Timothy Philip Don 1:49:38.07 hours
Individual - Men William Roger Clarke 1:50:42.98 hours
Individual - Women Andrea Whitcombe 2:00:11.80 hours
Individual - Women Julie Claire Dibens 2:01:02.16 hours
Individual - Women Elizabeth Julia Blatchford 1:59:30.41 hours
Weightlifting
105kg Combined - Men Gurbinder Singh Cheema 330 kg
48kg Combined - Women Joanne Elizabeth Calvino 147 kg
58kg Combined - Women Joanne Tina Savastio 143 kg
62kg Combined - Men Kamran Panjavi dnf kg
63kg Combined - Women Annette Doreen Campbell 165 kg
Bench Press Para Sport - Men Jason Lee Irving 180.8 kg
Bench Press Para Sport - Men Anthony Ronald Peddle 156.7 kg