Athletes & Results

Australia Gold Medals Melbourne 2006

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Gold Medals Melbourne 2006

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
100m Para Sport T38 - Women Elizabeth McIntosh 14.38 (GR)
200m Para Sport T46 - Men Heath Francis 22.96 (GR)
20km Walk - Men Nathan Deakes 01:19:55 hours
20km Walk - Women Jane Kara Saville 1:32:46 hours
4 x 400m Relay - Men Australia 03:00.93 mins
4 x 400m Relay - Women Australia 3:28.66 mins
400m - Men John Steffensen 44.73 sec
400m Hurdles - Women Jana Pittman 53.82 (GR)
50km Walk - Men Nathan Deakes 03:42:53 hours
Discus Throw - Men Scott Martin 63.48 m
Hammer Throw - Men Stuart Rendell 77.53 m (GR)
Hammer Throw - Women Brooke Krueger 67.90 m (GR)
Long Jump - Women Bronwyn Thompson 6.97 m (GR)
Marathon - Women Kerryn Ann McCann 02:30:54 hours
Pole Vault - Men Steve Hooker 5.8 m (GR)
Pole Vault - Women Kym Howe 4.62 m (GR)
Basketball
Basketball - Men Australia points
Basketball - Women Australia points
Boxing
75kg - Men Jarrod Fletcher
91kg - Men Bradley Michael Pitt
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Nathan Brian O'Neill 48:37.29 mins
Individual Time Trial - Women Oenone Wood 37:40.87 mins
Road Race - Men Mathew Hayman 4:05:09 hours
Road Race - Women Natalie Bates 2:56:08 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Ben Andrew Kersten 1:01.815 mins
3000m Individual Pursuit - Women Katie Mactier 3:30.290 (in qual.) mins (GR)
500m Time Trial - Women Anna Meares 34.326 sec
Keirin - Men Ryan Bayley - (GR)
Points Race - Men Sean Finning 137 points
Points Race - Women Katherine Linsey Bates 30 points
Sprint - Men Ryan Bayley 10.407 (in qual.) sec
Diving
10m Platform - Men Mathew Glen Helm 1085.60 points
10m Platform - Women Loudy Tourky 737.75 points
10m Platform Synchronised - Men Australia 440.58 points
10m Platform Synchronised - Women Australia 317.58 points
3m Springboard Synchronised - Women Australia 296.07 points
Gymnastics Artistic
Floor - Women Hollie Dykes 14.650 points
Horizontal Bar - Men Damian Istria 15.600 points
Individual All-Around - Men Joshua Jefferis 89.450 points
Individual All-Around - Women Chloe Sims 57.100 points
Rings - Men Joshua Jefferis 15.825 points
Team Competition - Women Australia 172.600 points
Hockey
Hockey - Men Australia 3 (vs PAK, -0) points
Hockey - Women Australia 1 (vs IND, -0) points
Lawn Bowls
Pairs - Women Australia points
Singles - Men Kelvin Kerkow points
Triples - Men Australia points
Shooting
10m Air Pistol - Women Lalita Yauhleuskaya 484.8 points (GR)
10m Air Pistol (Pair) - Women Australia 770 points (GR)
25m Sport Pistol - Women Lalita Yauhleuskaya 781.5 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1086 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men Australia 189 points (GR)
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women Australia 87 points
Double Trap (Pair) - Men Australia 186 points (GR)
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Bruce Scott 403.60 points
Skeet (Pair) - Women Australia 90 points
Squash
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Women Australia
Singles - Women Natalie Grinham
Swimming
100m Backstroke - Women Sophie Edington 1:00.93 sec (GR)
100m Breaststroke - Women Leisel Jones 1:05.09 mins (GR)
100m Butterfly - Women Jessicah Schipper 0:57.48 mins (GR)
100m Freestyle - Women Lisbeth Lenton 53.54 sec (GR)
100m Freestyle Multi Disability - Men Matthew John Cowdrey 0:56.73 (-1.20 from S9 target) mins (GR)
200m Backstroke - Women Joanna Fargus 2:10.36 mins (GR)
200m Breaststroke - Women Leisel Jones 2:20.72 mins (GR)
200m Butterfly - Women Jessicah Schipper 2:06.09 mins (GR)
200m Individual Medley - Women Stephanie Rice 2:12.90 mins (GR)
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:36.49 mins (GR)
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:34.37 mins (GR)
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 03:56.30 mins (GR)
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 7:56.68 mins (GR)
400m Individual Medley - Women Stephanie Rice 4:41.91 mins (GR)
50m Backstroke - Women Sophie Edington 28.42 sec (GR)
50m Breaststroke - Women Leisel Jones 30.55 sec (GR)
50m Butterfly - Women Danni Miatke 26.43 sec (GR)
50m Freestyle - Women Lisbeth Lenton 24.61 sec (GR)
50m Freestyle Multi Disability - Men Matthew John Cowdrey 26.06 (-0.08 from S9 target) sec (GR)
Triathlon
Individual - Men Bradley Kahlefeldt 1:49:16.33 hours (GR)
Individual - Women Emma Snowsill 1:58:02.60 hours (GR)
Weightlifting
+105kg Combined - Men Christopher Rae 388 kg
69kg Combined - Men Benjamin Alexander Turner 294 kg
75kg Combined - Women Deborah Esther Ainslie Lovely 208 kg
94kg Combined - Men Aleksan Karapetyn 350 kg
Total Gold Medals 84