Athletes & Results

New Zealand Melbourne 2006

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Melbourne 2006

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Michael Aish 29:05.55 mins
1500m - Men Nicholas Willis 03:38.49 mins
1500m - Men Paul Hamblyn 03:39.38 mins
1500m - Men Adrian Blincoe 03:44.88 mins
200m - Men James Dolphin 20.52 sec
3000m Steeplechase - Women Rebecca Forlong 10:36.08 mins
3000m Steeplechase - Women Kate McIlroy 09:35.70 mins
4 x 100m Relay - Men New Zealand dnf (39.04 in Q) mins
400m - Women Jane Arnott 52.53 SF sec
50km Walk - Men Craig Barrett 04:02:27 hours
50km Walk - Men Tony R. Sargisson 03:58:05 hours
800m - Men Jason Stewart 01:47.7 mins
Decathlon - Men Brent Newdick 7566 points
Discus Throw - Women Beatrice Roini Liua Faumuina 59.12 m
Heptathlon - Women Rebecca Wardell 5845 points
Heptathlon - Women Sarah Cowley 4734 points
High Jump - Women Angela McKee 1.83 m
Javelin Throw - Men Stuart Farquhar 77.40 m
Long Jump - Women Chantal Brunner 6.56 m
Marathon - Women Liza Hunter-Galvan dnf hours
Marathon - Women Rebecca Moore 03:03:35 hours
Pole Vault - Women Melina Hamilton 4.15 m
Shot Put - Women Valerie Vili 19.66 m (GR)
Badminton
Doubles - Men New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand 3rd round
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand QF
Singles - Men Geoffrey Robert Bellingham 3rd round
Singles - Men John David Moody 3rd round
Singles - Women Rebecca Leigh Bellingham
Singles - Women Rachel Louise Hindley QF
Team Event - Mixed New Zealand
Basketball
Basketball - Men New Zealand points
Basketball - Women New Zealand points
Boxing
57kg - Men Jamie Darrel Gardner points
64kg - Men Carl Wayne Commons
69kg - Men Joseph Gerard Blackbourn
75kg - Men Kahukara Valdemar Bentson
81kg - Men SJS Pownceby
over 91kg - Men Gregory John Weenink
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Men Clinton Avery 02:27:30 hours
Cross Country - Men Mike Northcott 02:21:11 hours
Cross Country - Men Kachi Leuchs 02:15:29 hours
Cross Country - Women Rosara Joseph 01:56:31 hours
Cross Country - Women Robyn Wong 02:02:36 hours
Cross Country - Women Sonia Foote 02:09:32 hours
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Peter Latham 51:21.73 mins
Individual Time Trial - Men Logan Hutchings 51:56.23 mins
Individual Time Trial - Men Gordon McCauley 49:50.70 mins
Individual Time Trial - Women Sarah Ulmer dns mins
Individual Time Trial - Women Alison Shanks 40:17.25 mins
Individual Time Trial - Women Melissa Holt 39:02.53 mins
Road Race - Men Greg Henderson 4:05:47 hours
Road Race - Men Glen Mitchell 4:08:09 hours
Road Race - Men Peter Latham 4:05:47 hours
Road Race - Men Logan Hutchings DNF hours
Road Race - Men Gordon McCauley DNF hours
Road Race - Men Robin Reid 4:06:29 hours
Road Race - Women Sarah Ulmer 2:59:39 hours
Road Race - Women Joanne Kiesanowski 2:59:15 hours
Road Race - Women Toni Bradshaw 2:59:35 hours
Road Race - Women Susie Wood 3:03:27 hours
Road Race - Women Michelle Hyland 3:02:11 hours
Road Race - Women Melissa Holt dnf hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Hayden Godfrey 1:03.919 mins
3000m Individual Pursuit - Women Alison Shanks 3:40.733 (in qual.) mins
3000m Individual Pursuit - Women Paddy Walker 3:44.191 (in qual.) mins
4000m Individual Pursuit - Men Hayden Roulston 4:30.742 (in qual.) mins
4000m Individual Pursuit - Men Marc Ryan 4:26.773 (in qual.) mins
4000m Individual Pursuit - Men Jason Allen 4:22.941 (in qual.) mins
4000m Team Pursuit - Men New Zealand 4:07.307 (in qual.) mins
500m Time Trial - Women Fiona Carswell 35.635 sec
500m Time Trial - Women Elisabeth Williams 36.104 sec
Keirin - Men Justin Grace -
Keirin - Men Adam Stewart
Keirin - Men Nathan Seddon -
Points Race - Men Hayden Roulston 119 points
Points Race - Men Greg Henderson 24 points
Points Race - Men Richard Bowker 27 points
Points Race - Women Catherine Sell 2 points
Points Race - Women Joanne Kiesanowski 9 points
Points Race - Women Tammy Boyd 1 points
Scratch Race - Men Hayden Godfrey dnf mins
Scratch Race - Men Greg Henderson mins
Scratch Race - Men Timothy Gudsell mins
Sprint - Men Justin Grace 10.789 (in qual.) sec
Sprint - Men Adam Stewart 11.069 (in qual.) sec
Sprint - Men Nathan Seddon 10.843 (in qual.) sec
Sprint - Women Fiona Carswell 11.824 (in qual.) sec
Sprint - Women Elisabeth Williams 11.781 (in qual.) sec
Team Sprint - Men New Zealand 46.366 sec
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Men Daniel Good 82.000 points
Individual All-Around - Men Misha Koudinov 77.400 points
Individual All-Around - Men Mark Holyoake 82.700 points
Individual All-Around - Women Olivia Jobsis 50.550 points
Parallel Bars - Men Mark Holyoake 14.050 points
Team Competition - Men New Zealand 239.700 points
Team Competition - Women New Zealand 151.550 points
Uneven Bars - Women Belinda Castles 12.700 points
Gymnastics Rhythmic
Individual All-Around - Women Melissa Logan 38.625 points
Individual All-Around - Women Teegan Metcalfe 39.875 points
Hockey
Hockey - Men New Zealand points
Hockey - Women New Zealand 1 (vs ENG, -3) points
Lawn Bowls
Pairs - Men New Zealand points
Pairs - Women New Zealand points
Singles - Men Russsell Meyer points
Singles - Women Joanna Edwards points
Triples - Men New Zealand points
Triples - Women New Zealand points
Netball
Netball - Women New Zealand points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men New Zealand points
Shooting
10m Air Pistol - Men Gregory Yelavich 567 points
10m Air Pistol - Men Yang Wang 669.1 points
10m Air Pistol - Women Jocelyn Lees 367 points
10m Air Pistol - Women Andrea Bald 357 points
10m Air Pistol (Pair) - Men New Zealand 1131 points
10m Air Pistol (Pair) - Women New Zealand 736 points
10m Air Rifle - Men Dayle Slinn 577 points
10m Air Rifle - Men David Grummitt 582 points
10m Air Rifle - Women Sheryl Glass 388 points
10m Air Rifle (Pair) - Men New Zealand 1170 points
10m Air Rifle (Pair) - Women New Zealand (guest only) points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1101 points
25m Sport Pistol - Women Jocelyn Lees 756.3 points
25m Sport Pistol - Women Andrea Bald 547 points
25m Sport Pistol - Women Yetunde Olabode 526 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women New Zealand 1110 points
25m Standard Pistol - Men Jason Wakeling 541 points
25m Standard Pistol - Men Alan Earle 541 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men New Zealand 1091 points
50m Free Pistol - Men Gregory Yelavich 530 points
50m Free Pistol - Men Alan Earle 512 points
50m Free Pistol (Pair) - Men New Zealand 1052 points
50m Rifle 3 Position - Men Dayle Slinn 1134 points
50m Rifle 3 Position - Men David Grummitt 1231.8 points
50m Rifle 3 Position - Women Sally Johnston 563 points
50m Rifle 3 Position - Women Sheryl Glass 560 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men New Zealand 2241 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women New Zealand 1128 points
50m Rifle Prone - Men Ryan Taylor 694.2 points
50m Rifle Prone - Men Grant Taylor 588 points
50m Rifle Prone - Women Juliet Etherington 585 points
50m Rifle Prone - Women Kathryn Mead 577 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men New Zealand 1172 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women New Zealand 1161 points
Centre Fire Pistol - Men Gregory Yelavich 578 points
Centre Fire Pistol - Men Jason Wakeling 552 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1132 points
Clay Pigeon Trap - Men Graeme Ede 138 points
Clay Pigeon Trap - Men Allan Sinclair 115 points
Clay Pigeon Trap - Women Teresa Borrell 83 points
Clay Pigeon Trap - Women Nadine Stanton 59 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men New Zealand 173 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women New Zealand 77 points
Double Trap - Women Teresa Borrell 81 points
Double Trap - Women Nadine Stanton 97 points
Double Trap (Pair) - Women New Zealand 109 (4th) points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open New Zealand 590.67 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Brian Carter 399.47 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open John Snowden 395.39 points
Rapid Fire Pistol - Men Jason Wakeling 552 points
Rapid Fire Pistol - Men Alan Earle 550 points
Skeet - Men Paul Wilson 117 points
Skeet - Men Malcolm Duff 116 points
Skeet - Women Erin Discombe 60 points
Skeet - Women Melanie Hoverd 54 points
Skeet (Pair) - Men New Zealand 179 points
Skeet (Pair) - Women New Zealand 84 points
Squash
Doubles - Men New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Singles - Women Shelley Kitchen
Singles - Women Tamsyn Leevey
Swimming
100m Backstroke - Men Cameron Gibson 58.65 sec
100m Backstroke - Men Scott Talbot 56.58 in SF sec
100m Backstroke - Women Melissa Jane Ingram 1:03.10 in SF sec
100m Backstroke - Women Hannah McLean 1:01.71 sec
100m Breaststroke - Men Dean Kent 1:04.10 in SF mins
100m Breaststroke - Men Glenn Snyders 1:03.74 in SF mins
100m Breaststroke - Women Annabelle Carey 1:11.99 in SF mins
100m Butterfly - Men Moss Burmester 52.73 mins
100m Butterfly - Men Corney Swanepoel 53.14 mins
100m Butterfly - Men Andrew McMillan 55.81 in SF mins
100m Butterfly - Women Georgina Toomey 1:02.75 in SF mins
100m Butterfly - Women Elizabeth Coster 1:00.34 in SF mins
100m Freestyle - Women Helen Pamela Norfolk 57.10 in SF sec
100m Freestyle - Women Lauren Boyle 56.40 in SF sec
100m Freestyle - Women Alison Fitch 56.06 in SF sec
100m Freestyle Multi Disability - Men Daniel Robert Sharp 0:58.42 (+3.94 from S13 target) mins
200m Backstroke - Men Cameron Gibson 2:00.72 mins
200m Backstroke - Women Melissa Jane Ingram 2:13.09 mins
200m Backstroke - Women Hannah McLean 2:12.47 mins
200m Breaststroke - Men Glenn Snyders dns mins
200m Breaststroke - Women Annabelle Carey dns mins
200m Butterfly - Men Moss Burmester 1:56.64 mins (GR)
200m Butterfly - Men Andrew McMillan 2:00.61 mins
200m Freestyle - Men Andrew McMillan 1:51.01 mins
200m Freestyle - Women Melissa Jane Ingram 2:02.60 mins
200m Freestyle - Women Lauren Boyle 2:00.90 mins
200m Freestyle - Women Alison Fitch 2:01.69 mins
200m Individual Medley - Men Dean Kent 2:01.08 mins
200m Individual Medley - Women Helen Pamela Norfolk 2:16.49 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women New Zealand 3:43.49 mins
4 x 100m Medley Relay - Men New Zealand 3:40.75 mins
4 x 100m Medley Relay - Women New Zealand 4:06.30 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women New Zealand 8:02.20 mins
400m Freestyle - Women Lauren Boyle dns mins
400m Individual Medley - Men Dean Kent 4:18.20 mins
400m Individual Medley - Women Helen Pamela Norfolk 4:48.09 mins
50m Backstroke - Men Cameron Gibson 26.75 sec
50m Backstroke - Men Scott Talbot 26.33 sec
50m Backstroke - Women Melissa Jane Ingram dns sec
50m Backstroke - Women Hannah McLean 28.89 sec
50m Backstroke - Women Elizabeth Coster 29.48 sec
50m Breaststroke - Men Glenn Snyders 29.27 in SF sec
50m Breaststroke - Women Annabelle Carey 32.71 in SF sec
50m Breaststroke - Women Zoe Baker 31.45 sec
50m Butterfly - Men Moss Burmester 24.73 in SF sec
50m Butterfly - Men Corney Swanepoel 24.30 in SF sec
50m Butterfly - Women Georgina Toomey 27.71 in SF sec
50m Butterfly - Women Elizabeth Coster 27.38 in SF sec
50m Butterfly - Women Nichola Chellingworth 27.67 sec
50m Freestyle - Men Cameron Gibson dns sec
50m Freestyle - Women Georgina Toomey sec
50m Freestyle - Women Alison Fitch dq in F, 26.09 in SF sec
50m Freestyle - Women Nichola Chellingworth 25.89 sec
50m Freestyle Multi Disability - Men Daniel Robert Sharp 25.81 (+1.14 from S13 target) sec
Synchronized Swimming
Duet - Women New Zealand 81.918 points
Solo - Women Lisa Daniels 80.750 points
Table Tennis
Doubles - Men New Zealand round of 16
Doubles - Men New Zealand round of 16
Doubles - Mixed New Zealand round of 16
Doubles - Mixed New Zealand round of 16
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Singles - Men Andrew Hubbard
Singles - Men Peter Jackson round of 16
Singles - Men Shane Laugesen
Singles - Men Brad Chen
Singles - Women Karen Jin Li QF
Team - Men New Zealand
Team - Women New Zealand
Triathlon
Individual - Men Kris Andrew Gemmell 1:50:10.10 hours
Individual - Men Hamish Clive Carter 1:50:35.85 hours
Individual - Men Bevan John Docherty 1:49:26.44 hours
Individual - Women Samantha Warriner 1:58:38.86 hours
Individual - Women Andrea Hewitt 1:58:46.08 hours
Weightlifting
+75kg Combined - Women Keisha-Dean Soffe 224 kg
69kg Combined - Men Mark Graham Spooner 279 kg
77kg Combined - Men Richard John Patterson 293 kg
94kg Combined - Men Grant Haynes Cavit 320 kg
Bench Press Para Sport - Men George Taamaru 168.4 kg