Athletes & Results

Scotland Melbourne 2006

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Melbourne 2006

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Women Kathy Butler 32:44.29 mins
10000m - Women Collette Fagan 34:35.16 mins
110m Hurdles - Men Christopher Baillie 13.61 sec
110m Hurdles - Men Allan Scott 13.86 sec
1500m - Women Hayley Ovens 4:10.75 mins
1500m - Women Morag MacLarty 4:20.79 mins
3000m Steeplechase - Men Kevin Sheppard dnf mins
400m Hurdles - Women Lee McConnell 55.25 sec
5000m - Women Kathy Butler dns mins
800m - Women Susan Scott 1:59.02 mins
Hammer Throw - Men Iain Park 59.00 m
Hammer Throw - Women Shirley Webb 59.31 m
High Jump - Men Mark x Taylor 2.10 m
Long Jump - Men Darren Ritchie 7.54 m
Long Jump - Women Gillian Cooke 6.14 m
Marathon - Women Hayley Haining 02:39:39 hours
Marathon - Women Susan Partridge 02:39:54 hours
Marathon - Women Shona Hicks 02:51:41 hours
Pole Vault - Women Kirsty Maguire 3.80 m
Badminton
Doubles - Mixed Scotland QF
Doubles - Women Scotland QF
Singles - Women Yuan Wemyss
Singles - Women Susan Hughes
Basketball
Basketball - Men Scotland points
Boxing
57kg - Men Hastie Jawt points
60kg - Men Mitch Prince
64kg - Men Mark Hastie
69kg - Men Kristofer Andrew Carslaw
75kg - Men Craig Macintosh McEwan
81kg - Men Kenneth John W Anderson
91kg - Men S.D.J. Simmons
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Men Gareth Montgomerie 02:24:53 hours
Cross Country - Men James Ouchterlony 02:29:52 hours
Cross Country - Men Robert Wardell dnf hours
Cross Country - Women Ruth McGavigan 02:13:47 hours
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Duncan Urquhart 54:25.48 mins
Individual Time Trial - Men Alex Coutts 56:31.35 mins
Individual Time Trial - Women Katrina Hair 40:40.17 mins
Road Race - Men James McCallum DNF hours
Road Race - Men Gareth Montgomerie DNF hours
Road Race - Men Robert Wardell DNF hours
Road Race - Men Evan Oliphant DNF hours
Road Race - Men Duncan Urquhart 4:14:22 hours
Road Race - Men Alex Coutts 4:15:43 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Chris Hoy 1:02.071 mins
1km Time Trial - Men Craig Maclean 1:02.983 mins
3000m Individual Pursuit - Women Katrina Hair 3:43.524 (in qual.) mins
Keirin - Men Ross Edgar -
Points Race - Men James McCallum 43 points
Points Race - Men Evan Oliphant 109 points
Points Race - Women Kate Cullen 13 points
Scratch Race - Men James McCallum mins
Scratch Race - Men Evan Oliphant mins
Sprint - Men Ross Edgar 10.294 (in qual.) sec
Sprint - Men Marco Librizzi 10.656 (in qual.) sec
Sprint - Women Kate Cullen 11.925 (in qual.) sec
Team Sprint - Men Scotland 44.282 sec
Diving
10m Platform - Women Monique McCarroll 573.10 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Helen Galashan 13.375 points
Beam - Women Rosalie Hutton 13.775 points
Floor - Women Rosalie Hutton 12.775 points
Floor - Women Jenny Hannah 13.775 points
Horizontal Bar - Men Adam Cox 14.950 points
Individual All-Around - Men Adam Cox 84.950 points
Individual All-Around - Women Rosalie Hutton 52.550 points
Individual All-Around - Women Emma White 51.350 points
Individual All-Around - Women Carol Galashan 53.300 points
Parallel Bars - Men Adam Cox 14.350 points
Pommel Horse - Men Andrew Mackie 13.250 points
Rings - Men Steve Frew 14.200 points
Team Competition - Men Scotland 254.450 points
Team Competition - Women Scotland 156.450 points
Vault - Women Emma White 13.862 points
Hockey
Hockey - Men Scotland points
Hockey - Women Scotland points
Lawn Bowls
Pairs - Men Scotland points
Pairs - Women Scotland points
Singles - Men Darren Burnett points
Singles - Women Margaret Letham points
Triples - Men Scotland points
Triples - Women Scotland points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Scotland 3rd in Bowl points
Shooting
10m Air Pistol - Men David Lewis 569 points
10m Air Pistol - Men Alan Ritchie 555 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Scotland 1128 points
10m Air Rifle - Men Graham Rudd 585 points
10m Air Rifle - Men Robin Law 584 points
10m Air Rifle - Women Emma Cole-Hamilton 387 points
10m Air Rifle - Women Heather Rudd 388 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Scotland 1159 points
10m Air Rifle (Pair) - Women Scotland 772 points
25m Standard Pistol - Men Robert Carroll 547 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men Scotland (guest only) points
50m Free Pistol - Men David Lewis 620.6 points
50m Free Pistol - Men Alan Ritchie 539 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Scotland 1055 points
50m Rifle 3 Position - Men Martin Sinclair 1126 points
50m Rifle 3 Position - Men Graham Rudd 1132 points
50m Rifle 3 Position - Women Susan Jackson 566 points
50m Rifle 3 Position - Women Emma Cole-Hamilton 562 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Scotland 2264 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Scotland 1126 points
50m Rifle Prone - Men Martin Sinclair 695.1 points
50m Rifle Prone - Men Neil Stirton 591 points
50m Rifle Prone - Women Susan Jackson 580 points
50m Rifle Prone - Women Sheena Sharp 586 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Scotland 1179 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Scotland 1166 points
Centre Fire Pistol - Men Robert Carroll 562 points
Clay Pigeon Trap - Men Jonathon Reid 107 points
Clay Pigeon Trap - Men Ossie McLean 135 points
Clay Pigeon Trap - Women Shona Marshall 64 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men Scotland 169 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women Scotland dns points
Double Trap - Men Stewart Cumming 114 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Scotland 590.81 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Ian Shaw 396.53 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Lindsay Peden 399.50 points
Skeet - Men Ian Marsden 116 points
Skeet - Men Michael Thomson 112 points
Skeet (Pair) - Men Scotland 179 points
Squash
Doubles - Men Scotland
Doubles - Women Scotland
Singles - Men John Donald White QF
Singles - Men Harry Leitch
Singles - Women Louise Philip
Singles - Women Frania Gillen-Buchert
Swimming
100m Backstroke - Men Gregor Tait 54.89 sec
100m Breaststroke - Men Kristopher Gilchrist 1:02.43 mins
100m Breaststroke - Men Ross Clark 1:03.42 in SF mins
100m Breaststroke - Women Kirsty Balfour 1:07.83 mins
100m Breaststroke - Women Fiona Booth 1:13.87 in SF mins
100m Breaststroke - Women Kerry Buchan 1:09.49 mins
100m Butterfly - Men Todd Cooper 53.31 mins
100m Butterfly - Women Hannah Miley 1:04.04 in SF mins
100m Butterfly - Women Stephanie Hill 1:02.20 in SF mins
100m Freestyle - Men Craig Houston 50.63 in SF sec
200m Backstroke - Men Gregor Tait 1:58.65 mins (GR)
200m Backstroke - Women Lorna Smith 2:16.42 in SF mins
200m Breaststroke - Men Kristopher Gilchrist 0:12.79 mins
200m Breaststroke - Men Ross Clark 2:22.59 mins
200m Breaststroke - Women Kirsty Balfour 2:24.04 mins
200m Breaststroke - Women Kerry Buchan 2:33.70 mins
200m Freestyle - Men David Carry 1:48.13 mins
200m Freestyle - Men Andrew Hunter 1:49.86 mins
200m Freestyle - Men Robert Renwick 1:50.50 mins
200m Freestyle - Women Caitlin McClatchey 1:57.25 mins (GR)
200m Individual Medley - Men Gregor Tait 2:00.73 mins
200m Individual Medley - Men David Carry 2:02.06 mins
200m Individual Medley - Men Euan Dale 2:02.60 mins
200m Individual Medley - Women Hannah Miley 2:17.83 mins
200m Individual Medley - Women Lorna Smith 2:23.80 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Scotland 3:21.65 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Scotland 3:39.75 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Scotland 4:12.00 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Scotland 7:14.40 mins
400m Freestyle - Men David Carry 3:48.17 mins
400m Freestyle - Men Andrew Hunter 3:55.68 mins
400m Freestyle - Men Robert Renwick 3:54.04 mins
400m Freestyle - Women Caitlin McClatchey 4:07.69 mins
400m Individual Medley - Men David Carry 4:15.98 mins (GR)
400m Individual Medley - Men Euan Dale 4:17.15 mins
400m Individual Medley - Women Hannah Miley 4:47.95 mins
400m Individual Medley - Women Lorna Smith 5:01.49 mins
50m Breaststroke - Men Ross Clark 28.93 sec
50m Breaststroke - Men Christopher Jones 29.19 sec
50m Breaststroke - Men Robert x Lee 29.93 in SF sec
50m Breaststroke - Women Fiona Booth 32.93 in SF sec
50m Breaststroke - Women Kerry Buchan dq in SF (35.43 in ht) sec
50m Butterfly - Men Todd Cooper 24.05 sec
50m Butterfly - Men David Leith 24.77 in SF sec
50m Butterfly - Women Stephanie Hill 28.11 in SF sec
50m Freestyle - Men Craig Houston 23.33 in SF sec
800m Freestyle - Women Caitlin McClatchey dns mins
Triathlon
Individual - Women Catriona Anne Morrison 2:04:30.11 hours
Individual - Women Kerry Jeanetta Lang 2:06:16.92 hours
Weightlifting
85kg Combined - Men Peter Duncan Kirkbride 297 kg
94kg Combined - Men Thomas Litster Yule 326 kg