Athletes & Results

Canada Manchester 2002

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Manchester 2002

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Jeffrey Schiebler 28:29.22 mins
10000m - Men Sean Kaley 28:31.99 mins
100m - Men Pierre Browne 10.12 sec
100m - Men Anson Henry 10.34, 7th SF2 sec
100m - Men Nick Macrozonaris 10.29, 6th SF1 sec
100m Hurdles - Women Angela Whyte 13.17 sec
110m Hurdles - Men Charles Allen 13.71 sec
1500m - Men Kevin Sullivan 3:40.95 mins
1500m - Men Graham Hood 3:38.08 mins
1500m - Women Diane Cummins 4:14.83 mins
200m - Men Jermaine Joseph 21.09, 6th SF1 sec
200m - Women Lamide Oyewumi 23.47, 5th SF1 sec
3000m Steeplechase - Men Joel Bourgeois 8:33.98 mins
4 x 100m Relay - Men Canada 38.94 mins
4 x 400m Relay - Women Canada 3:32.24 mins
400m - Men Shane Niemi 45.09 sec
400m - Women Lamide Oyewumi 53.58, 5th QF3 sec
400m - Women LaDonna Antoine 52.44, 5th SF1 sec
400m - Women Foy Williams 53.21, 7th SF2 sec
400m Hurdles - Men Nicolas Stewart dns ht2 sec
400m Hurdles - Women Karlene Haughton 56.13 sec
5000m - Men Jeffrey Schiebler 13:49.02 mins
5000m - Men Sean Kaley 13:26.28 mins
5000m - Women Courtney Babcock 15:42.83 mins
50km Walk - Men Timothy Berrett 4:04.25 hours
800m - Men Nathan Brannen 1:47.65, 5th SF1 mins
800m - Men Zach Whitmarsh 1:49.61, 8th SF2 mins
800m - Women Diane Cummins 1:58.82 mins
800m Para Sport Wheelchair - Women Chantal Petitclerc 1:52.93 (GR)
800m Para Sport Wheelchair - Women Diane Roy 2:01.38 mins
Decathlon - Men Michael Nolan 7499 hours
Discus Throw - Men Jason Tunks 62.61
High Jump - Men Kwaku Boateng 2.25 feet
High Jump - Men Mark Boswell 2.28 feet
High Jump - Women Nicole Forrester 1.87 feet
Javelin Throw - Men Scott Russell 78.98 m
Pole Vault - Women Stephanie McCann 4.10
Shot Put - Men Brad Snyder 19.63
Badminton
Doubles - Men Canada QF
Doubles - Men Canada 3rd Round
Doubles - Mixed Canada QF
Doubles - Mixed Canada 3rd Round
Doubles - Mixed Canada 2nd Round
Doubles - Mixed Canada 3rd Round
Doubles - Women Canada
Doubles - Women Canada QF
Singles - Men Robert Milroy 3rd round
Singles - Men Stephan Wojcikiewicz 4th round
Singles - Women Denyse Julien QF
Singles - Women Kara Solmundson 3rd round
Boxing
51kg - Men Sebastian Gauthier
54kg - Men Andrew Singh Kooner
57kg - Men Benoit Gaudet
60kg - Men Antonin Hortie-Decarie
63.5kg - Men Roberto Jr E. Romero
67kg - Men Ryan Savage
71kg - Men Jean Thenistor Pascal
75kg - Men Michael Walchuk
91kg - Men Jason Douglas
over 91kg - Men David Cadieux
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Men Roland Green 1:52:48 hours (GR)
Cross Country - Men Seamus Patrick McGrath 1:53:34 hours
Cross Country - Women Chrissy Redden 1:32:10 hours (GR)
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Eric Wohlberg 1:04:29.76 hours
Individual Time Trial - Men Mark Walters 1:07:49.14 hours
Individual Time Trial - Women Lyne Bessette 35:10.42 mins
Individual Time Trial - Women Clara Hughes 34:51.66 mins
Individual Time Trial - Women Susan Palmer-Komar 35:53.14 mins
Road Race - Men Gordon Harold Fraser dnf hours
Road Race - Men Mike Barry 4:46:19 hours
Road Race - Men Eric Wohlberg 4:46:04 hours
Road Race - Men Mark Walters 4:49:16 hours
Road Race - Women Erin Carter 2:42:46 hours
Road Race - Women Lyne Bessette 2:35:19 hours
Road Race - Women Clara Hughes 2:42:47 hours
Road Race - Women Susan Palmer-Komar 2:35:18 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Jim Fisher 1:04.852 mins
3000m Individual Pursuit - Women Erin Carter 3:44.504 in SF mins
3000m Individual Pursuit - Women Lyne Bessette 3:47.123 mins
3000m Individual Pursuit - Women Clara Hughes 3:40.398 in SF mins
500m Time Trial - Women Lori-Ann Muenzer 35.595 sec
Points Race - Women Erin Carter 3
Points Race - Women Clara Hughes 20
Sprint - Men Tyler Hansen 2nd round
Sprint - Men Nathan Madsen 2nd round
Sprint - Men Steen Madsen 1st round
Sprint - Men Lars Madsen 2nd round
Sprint - Women Lori-Ann Muenzer 11.452 CG record
Team Sprint - Men Canada sec
Diving
10m Platform - Men Alexandre Despatie 689.79 points
10m Platform - Men Julio Abate 486.99 points
10m Platform - Men Nicolas Leblanc 536.22 points
10m Platform - Women Blythe Michaele Munro Hartley 490.17 points
10m Platform - Women Emilie Heymans 527.79 points
10m Platform - Women Myriam Boileau 460.62 points
1m Springboard - Men Philippe Comtois 367.17 points
1m Springboard - Men Jeff Liberty 309.15 in SF points
1m Springboard - Men Alexandre Despatie 404.55 points
1m Springboard - Women Blythe Michaele Munro Hartley 287.04 points
1m Springboard - Women Melanie Rinaldi 240.15 points
1m Springboard - Women Emilie Heymans 256.83 points
3m Springboard - Men Philippe Comtois 652.80 points
3m Springboard - Men Jeff Liberty 625.86 points
3m Springboard - Men Alexandre Despatie 709.59 points
3m Springboard - Women Blythe Michaele Munro Hartley 547.98 points
3m Springboard - Women Melanie Rinaldi 460.14 points
3m Springboard - Women Emilie Heymans 574.23 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Danielle Hicks 8.762 points
Beam - Women Kate Richardson 9.200 points
Floor - Men Kyle Keith Shewfelt 9.637 points
Floor - Men Grant Golding 8.025 points
Floor - Women Kylie Stone 9.212 points
Floor - Women Heather Purnell 8.962 points
Horizontal Bar - Men Kyle Keith Shewfelt 8.300 points
Horizontal Bar - Men Alexander Jeltkov 8.900 points
Individual All-Around - Men Alexander Jeltkov 53.650 points
Individual All-Around - Men David Kikuchi 51.825 points
Individual All-Around - Women Kate Richardson 36.750 points
Individual All-Around - Women Kylie Stone 34.500 points
Individual All-Around - Women Heather Purnell 35.400 points
Parallel Bars - Men Alexander Jeltkov 7.887 points
Parallel Bars - Men David Kikuchi 9.150 points
Pommel Horse - Men Grant Golding 8.975 points
Pommel Horse - Men David Kikuchi 8.150 points
Rings - Men David Kikuchi 9.175 points
Team Competition - Men Canada 161.350 points
Team Competition - Women Canada 106.800 points
Uneven Bars - Women Kylie Stone 8.787 points
Uneven Bars - Women Vanessa Meloche 9.337 points
Vault - Men Kyle Keith Shewfelt 9.443 points
Vault - Men Alexander Jeltkov 8.550 points
Vault - Women Kate Richardson 8.987 points
Vault - Women Vanessa Meloche 9.093 points
Hockey
Hockey - Men Canada points
Hockey - Women Canada points
Judo
100kg - Men Nicolas Gill
48kg - Women Carolyne Lepage
52kg - Women Aminata Sall
57kg - Women Luce Baillargeon
60kg - Men Daniel Guilliaume Simard
70kg - Women Catherine Roberge
73kg - Men Jean-Francois Marceau
78kg - Women Jacynthe Maloney
90kg - Men Keith Morgan
Lawn Bowls
Fours - Men Canada QF points
Fours - Women Canada points
Para-Sport Singles Visually Impaired - Women Vivian Berkeley points
Singles - Men Ryan Bester 3rd, group A points
Singles - Women Laura Mary Joan Dewald 5th, group B points
Netball
Netball - Women Canada points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Canada Plate Semi-F points
Shooting
10m Air Pistol - Men Jean-Pierre Huot 669.9 points
10m Air Pistol - Men Wayne Salhany 561 in prelim. points
10m Air Pistol - Women Kimberley Eagles 368 in prelim. points
10m Air Pistol - Women Dorothy Hare 477.9 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Canada 1127 points
10m Air Pistol (Pair) - Women Canada 747 points
10m Air Rifle - Men Mario Methot 574 in prelim. points
10m Air Rifle - Men Michel Dion 580 in prelim. points
10m Air Rifle - Women Sharon Bowes 490.7 points
10m Air Rifle - Women Jacklyn Mecredy 484.8 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Canada 1149 points
10m Air Rifle (Pair) - Women Canada 781 points
25m Sport Pistol - Women Kimberley Eagles 663.9 points
25m Sport Pistol - Women Violaine Marin 557 in prelim. points
25m Sport Pistol (Pair) - Women Canada 1125 points
50m Free Pistol - Men Jean-Pierre Huot 634.4 points
50m Free Pistol - Men Wayne Salhany 527 in prelim. points
50m Free Pistol (Pair) - Men Canada 1072 points
50m Rifle 3 Position - Men Mario Methot 1099 in prelim. points
50m Rifle 3 Position - Men Michel Dion 1234.0 points
50m Rifle 3 Position - Women Sharon Bowes 659.6 points
50m Rifle 3 Position - Women Cari Johnson 561 in prelim. points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Canada 2241 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Canada 1123 points
50m Rifle Prone - Men Michel Dion 580 in prelim. points
50m Rifle Prone - Men Gale Stewart 583 in prelim. points
50m Rifle Prone - Women Sharon Bowes 581 points
50m Rifle Prone - Women Cari Johnson 579 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Canada 1167 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Canada 1154 points
Centre Fire Pistol - Men Wayne Salhany dns points
Centre Fire Pistol - Men Metodi Igorov 574 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Canada 566 points
Clay Pigeon Trap - Men Frank Kurenda 109 in prelim. points
Clay Pigeon Trap - Men Kirk Reynolds 108 in prelim. points
Clay Pigeon Trap - Women Susan Marie Nattrass 93 points
Clay Pigeon Trap - Women Cynthia Barbara Meyer 95 points (GR)
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men Canada 163 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women Canada 86 points
Double Trap - Men Frank Kurenda 116 in prelim. points
Double Trap - Men Kirk Reynolds 133 in prelim. points
Double Trap - Women Susan Marie Nattrass 130 points
Double Trap - Women Cynthia Barbara Meyer 132 points
Double Trap (Pair) - Men Canada 172 points
Double Trap (Pair) - Women Canada 136 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Canada 581.60 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Patrick Vamplew 394.51 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Mohamed Rahman 389.41 points
Rapid Fire Pistol - Men Metodi Igorov 669.3 points
Skeet - Men Clayton Alexander Miller 146 points
Skeet - Women Linda Conley 85 points
Skeet (Pair) - Men Canada 97 points
Skeet (Pair) - Women Canada 53 points
Squash
Doubles - Men Canada 2nd, pool F
Doubles - Women Canada QF
Singles - Men Graham Ryding QF
Singles - Men Jonathon Power
Singles - Men Shahier Razik 2nd round
Singles - Women Melanie Jans
Singles - Women Margo Green 1st in Plate
Swimming
100m Backstroke - Men Tobias Oriwol 0:57.47 (SF) mins
100m Backstroke - Men James Gordon Veldman 0:57.52 (SF) mins
100m Backstroke - Men Riley Janes 0:57.28 (SF) mins
100m Backstroke - Women Kelly Stefanyshyn 1:03.47 (SF) mins
100m Backstroke - Women Erin Gammel 1:03.37 mins
100m Backstroke - Women Michelle Lischinsky 1:03.29 (SF) mins
100m Breaststroke - Men Michael Brown 1:02.58 mins
100m Breaststroke - Men Morgan Knabe 1:01.23 mins
100m Breaststroke - Men John Stamhuis 1:04.44 (SF) mins
100m Breaststroke - Women Annamay Pierse 1:11.99 (SF) mins
100m Breaststroke - Women Christin Petelski 1:11.06 (SF) mins
100m Breaststroke - Women Rhiannon Leier 1:09.92 mins
100m Butterfly - Men Adam Sioui 0:55.20 (SF) mins
100m Butterfly - Men Mike Mintenko 0:52.80 mins
100m Butterfly - Women Jessica Deglau 1:02.33 mins
100m Butterfly - Women Jennifer Button 1:00.22 mins
100m Butterfly - Women Audrey Lacroix 1:00.88 mins
100m Freestyle - Men Craig Hutchison 50.40 sec
100m Freestyle - Men Brent Hayden 50.17 sec
100m Freestyle - Women Laura Nicholls 56.46 (SF) sec
100m Freestyle - Women Laura Pomeroy 57.48 (SF) sec
100m Freestyle - Women Jenna Gresdal 57.97 sec
100m Freestyle Multi Disability - Men Benoit Huot -0.08 from S10 target
100m Freestyle Multi Disability - Men Philippe Gagnon +0.81 from S10 target
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Stephanie Dixon -0.18 from S9 target
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Kirby Cote +1.88 from S13 target
1500m Freestyle - Men Andrew Hurd 15:14.37 mins
200m Backstroke - Men Tobias Oriwol 2:04.24 (heat) mins
200m Backstroke - Men C. Sayao 2:03.05 mins
200m Backstroke - Men Keith Ryan Beavers 2:03.29 mins
200m Backstroke - Women Jennifer Fratesi 2:12.35 mins
200m Backstroke - Women Elizabeth Wycliffe 2:16.81 mins
200m Backstroke - Women Elizabeth Warden 2:15.07 mins
200m Breaststroke - Men Michael Brown 2:13.82 mins
200m Breaststroke - Men Morgan Knabe 2:16.73 mins
200m Breaststroke - Men John Stamhuis 2:16.83 mins
200m Breaststroke - Women Annamay Pierse 2:34.72 mins
200m Breaststroke - Women Christin Petelski 2:33.09 mins
200m Breaststroke - Women Rhiannon Leier 2:31.33 mins
200m Butterfly - Men Adam Sioui 2:00.21 mins
200m Butterfly - Women Jessica Deglau 2:12.71 mins
200m Butterfly - Women Jennifer Button 2:11.77 mins
200m Butterfly - Women Audrey Lacroix 2:15.21 mins
200m Freestyle - Men Richard Say 1:49.40 mins
200m Freestyle - Men Mark Johnston 1:51.18 mins
200m Freestyle - Men Brian Lawrence Johns 1:50.27 mins
200m Freestyle - Women Jessica Deglau 2:00.85 mins
200m Freestyle - Women Jennifer Button 2:03.69 mins
200m Freestyle - Women Sophie Simard 2:02.62 mins
200m Individual Medley - Men Keith Ryan Beavers 2:05.28 mins
200m Individual Medley - Men Curtis Myden 2:03.25 mins
200m Individual Medley - Men Brian Lawrence Johns 2:02.68 mins
200m Individual Medley - Women Marianne Limpert 2:15.07 mins
200m Individual Medley - Women Elizabeth Warden 2:16.12 mins
200m Individual Medley - Women Kirsty M. Cameron 2:19.28 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Canada 3:19.39 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Canada 3:45.33 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Canada 4:07.25 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Canada 7:17.17 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Canada 8:04.66 mins
400m Freestyle - Men Andrew Hurd 3:55.67 mins
400m Freestyle - Men Richard Say 3:53.55 mins
400m Freestyle - Men Mark Johnston 3:56.25 mins
400m Freestyle - Women Jessica Deglau 4:14.00 mins
400m Freestyle - Women Sophie Simard 4:19.55 mins
400m Freestyle - Women Danielle Bell 4:22.06 mins
400m Individual Medley - Men C. Sayao 4:21.66 mins
400m Individual Medley - Men Curtis Myden 4:19.86 mins
400m Individual Medley - Men Brian Lawrence Johns 4:17.41 mins
400m Individual Medley - Women Elizabeth Warden 4:47.23 mins
400m Individual Medley - Women Kirsty M. Cameron 5:00.05 mins
400m Individual Medley - Women Dena Durand 4:54.22 mins
50m Backstroke - Men Tobias Oriwol 27.82 (Heat) sec
50m Backstroke - Men James Gordon Veldman 26.20 sec
50m Backstroke - Men Riley Janes 26.05 sec
50m Backstroke - Women Erin Gammel 29.70 (SF) sec
50m Backstroke - Women Michelle Lischinsky 29.30 sec
50m Backstroke - Women Jennifer Carroll 29.05 sec
50m Breaststroke - Men Morgan Knabe 28.67 sec
50m Breaststroke - Women Annamay Pierse 34.14 (SF) sec
50m Breaststroke - Women Rhiannon Leier 32.28 sec
50m Butterfly - Men Adam Sioui 25.82 sec
50m Butterfly - Men Mike Mintenko 24.15 sec
50m Butterfly - Women Audrey Lacroix 28.15 (SF) sec
50m Butterfly - Women Jennifer Fratesi 28.82 sec
50m Butterfly - Women Nadine Rolland 27.97 (SF) sec
50m Freestyle - Men Matthew Rose 23.32 (SF) sec
50m Freestyle - Men Craig Hutchison 23.03 sec
50m Freestyle - Women Laura Nicholls 26.09 (SF) sec
50m Freestyle - Women Laura Pomeroy 25.99 sec
50m Freestyle - Women Jenna Gresdal 26.57 sec
50m Freestyle Multi Disability - Men Benoit Huot +0.03 from S10 target
50m Freestyle Multi Disability - Men Philippe Gagnon 0.00 from S10 target
50m Freestyle Multi Disability - Women Stephanie Dixon -0.14 from S9 target
50m Freestyle Multi Disability - Women Danielle Campo +0.04 from S7 target
800m Freestyle - Women Danielle Bell 8:22.61 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Canada 94.417 points
Solo - Women Claire Carver-Dias 93.834
Table Tennis
Doubles - Men Canada QF
Doubles - Men Canada 3rd Round
Doubles - Mixed Canada 3rd round
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada QF
Doubles - Mixed Canada 3rd Round
Doubles - Women Canada QF
Doubles - Women Canada 2nd Round
Singles - Men Faazil Kassam 2nd round
Singles - Men Bence Csaba 3rd round
Singles - Men Pradeebani Peter-Paul 2nd round
Singles - Men Johnny Huang
Singles - Women Chris Xu 2nd round
Singles - Women Marie-Christine Roussy 1st round
Singles - Women Petra Cada 2nd round
Singles - Women Lijuan Geng QF
Team - Men Canada
Team - Women Canada
Triathlon
Individual - Men Jocelyn Gascon-Giroux 2:00:26.53 hours
Individual - Men Simon Whitfield 1:51:57.94 hours
Individual - Women Carol Montgomery 2:03:17.86 hours
Individual - Women Sharon Donnelly 2:05:19.45 hours
Individual - Women Natasha Filliol 2:08:43.24 hours
Weightlifting
+75kg Clean and Jerk - Women Susanne Dandenault 125.0 kg
+75kg Combined - Women Susanne Dandenault 222.5 kg
+75kg Snatch - Women Susanne Dandenault 97.5 kg
105kg Clean and Jerk - Men Akos Sandor 195.0 kg
105kg Combined - Men Akos Sandor 360.0 kg
105kg Snatch - Men Akos Sandor 165.0 kg
48kg - Clean and Jerk - Women Karine Turcotte 87.50 kg
48kg Combined - Women Karine Turcotte 157.50 kg
48kg Snatch - Women Karine Turcotte 70.00 kg
58kg Clean and Jerk - Women Maryse Turcotte 115.0 kg (GR)
58kg Combined - Women Maryse Turcotte 202.5 kg (GR)
58kg Snatch - Women Maryse Turcotte 87.5 kg
63kg Clean and Jerk - Women Christine Girard 100.0 kg
63kg Clean and Jerk - Women Pascale Dorcelus 97.5 kg
63kg Combined - Women Christine Girard 172.5 kg
63kg Combined - Women Pascale Dorcelus 185.0 kg
63kg Snatch - Women Christine Girard 72.5 kg
63kg Snatch - Women Pascale Dorcelus 87.5 kg (GR)
69kg Clean and Jerk - Men Marco Dumberry 142.5 kg
69kg Combined - Men Marco Dumberry 265.0 kg
69kg Snatch - Men Marco Dumberry 122.5 kg
77kg Clean and Jerk - Men Claude Caouette 150.0 kg
77kg Clean and Jerk - Men Scott McCarthy 157.5 kg
77kg Combined - Men Claude Caouette 275.0 kg
77kg Combined - Men Scott McCarthy 290.0 kg
77kg Snatch - Men Claude Caouette 125.0 kg
77kg Snatch - Men Scott McCarthy 132.5 kg
94kg Clean and Jerk - Men Julien Galipeau 192.5 kg
94kg Clean and Jerk - Men Guy Marineau 175.0 kg
94kg Combined - Men Julien Galipeau 342.5 kg
94kg Combined - Men Guy Marineau 315.0 kg
94kg Snatch - Men Julien Galipeau 150.0 kg
94kg Snatch - Men Guy Marineau 140.0 kg
Bench Press Para Sport - Men Kenneth William Doyle 134.8 kg
Wrestling Freestyle
120kg - Men Eric Ronald Kirschner points
55kg - Men Mikheil Japaridze points
60kg - Men Guivi Sissaouri points
66kg - Men Graham Neal Ewers points
74kg - Men Daniel Igali points
84kg - Men Nicholas Ugoalah points
96kg - Men Dean Schmeichel points