Athletes & Results

Australia Silver Medals Manchester 2002

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Silver Medals Manchester 2002

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
20km Walk - Men Luke Adams 1:26.03 hours
800m Para Sport Wheelchair - Women Louise Sauvage 1:53.30 mins
Decathlon - Men Matthew McEwen 7685 hours
Hammer Throw - Women Bronwyn Eagles 65.24
Heptathlon - Women Kylie Wheeler 5962 points
Javelin Throw - Women Cecillia McIntosh 57.42 m
Marathon - Women Krishna Stanton 2:34.52 hours
Pole Vault - Men Paul Burgess 5.70
Pole Vault - Women Kym Howe 4.15
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Michael Rogers 1:02:50.36 hours
Individual Time Trial - Women Anna Millward 35:00:77 mins
Road Race - Men Cadel Lee Evans 4:45:25 hours
Cycling Track
3000m Individual Pursuit - Women Katherine Linsey Bates 3:34.193 mins
Points Race - Men Mark Renshaw 27 mins
Points Race - Women Rochelle Gilmore 23
Sprint - Men Sean Eadie 10.145 CG record
Gymnastics Artistic
Beam - Women Allana Slater 9.137 points
Horizontal Bar - Men Damian Istria 9.075 points
Individual All-Around - Men Philippe Rizzo 53.850 points
Uneven Bars - Women Allana Slater 9.537 points
Vault - Women Alexandra Croak 9.099 points
Lawn Bowls
Singles - Women Karen Murphy points
Shooting
25m Sport Pistol - Women Linda Ryan 682.7 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men Australia 1118 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1084 points
50m Rifle 3 Position - Men Timothy Quentin Lowndes 1251.2 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Australia 1131 points
Centre Fire Pistol - Men Bruce James Quick 579 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1149 points
Clay Pigeon Trap - Men Adam Joseph Vella 146 points
Double Trap - Men Russell Andrew Mark 190 points
Double Trap (Pair) - Men Australia 184 points
Rapid Fire Pistol - Men Bruce James Quick 667.7 points
Skeet - Women Natalia Rahman 93 points
Skeet (Pair) - Men Australia 188 points
Swimming
100m Backstroke - Men Ian James Thorpe 0:55.38 mins
100m Backstroke - Women Dyana Jane Calub 1:01.86 mins
100m Breaststroke - Women Brooke Hanson 1:09.10 mins
100m Freestyle - Men Ashley John Callus 49.45 sec
200m Freestyle - Men Grant Hackett 1:46.13 mins
200m Individual Medley - Women Jennifer Louise Reilly 2:14.99 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:01.91 mins
400m Freestyle - Men Grant Hackett 3:43.48 mins
400m Freestyle - Women Elka Graham 4:11.47 mins
50m Butterfly - Women Nicole Irving 27.13 sec
50m Freestyle - Men Brett Hawke 22.34 sec
50m Freestyle - Women Jodie Henry 25.37 sec
800m Freestyle - Women Amanda Jayne Pascoe 8:34.19 mins
Table Tennis
Doubles - Mixed Australia
Team - Women Australia
Triathlon
Individual - Men Miles Stewart 1:52:00.27 hours
Weightlifting
+105kg Clean and Jerk - Men Corran Hocking 210.0 kg
+75kg Clean and Jerk - Women Caroline Pileggi 125.0 kg
+75kg Combined - Women Caroline Pileggi 225.0 kg
53kg Clean and Jerk - Women Natasha Jane Barker 97.50 kg
53kg Combined - Women Natasha Jane Barker 175.00 kg
53kg Snatch - Women Natasha Jane Barker 77.50 kg
75kg Clean and Jerk - Women Deborah Esther Ainslie Lovely 107.5 kg
75kg Combined - Women Deborah Esther Ainslie Lovely 202.5 kg
75kg Snatch - Women Deborah Esther Ainslie Lovely 95.0 kg
Bench Press Para Sport - Men Richard Nicholson 148.5 kg
Total Silver Medals 61