Athletes & Results

New Zealand Manchester 2002

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Manchester 2002

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men John Henwood 28:51.33 mins
10000m - Men Michael Aish 28:35.27 mins
100m - Men Dallas Roberts 10.69, 6th QF4 sec
200m - Men Dallas Roberts 21.17, 8th SF2 sec
20km Walk - Women Gabrielle Gorst 1:44:48 hours
400m - Women Jane Arnott 53.49, 8th SF2 sec
5000m - Men Michael Aish 13:45.87 mins
50km Walk - Men Craig Barrett 3:56.42 hours
50km Walk - Men Tony R. Sargisson 4:13:19 hours
Discus Throw - Women Beatrice Roini Liua Faumuina 60.83
Hammer Throw - Men Philip Jensen 69.48
Marathon - Men Jonathan Wyatt 2:14:20 hours
Marathon - Men Phillip Costley 2:28:16 hours
Marathon - Men Craig Kirkwood dnf hours
Shot Put - Women Valerie Adams 17.45
Badminton
Doubles - Men New Zealand QF
Doubles - Men New Zealand 3rd Round
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand 3rd Round
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand 2nd Round
Singles - Men Geoffrey Robert Bellingham QF
Singles - Men Nicholas Hall QF
Singles - Men John Gordon 4th round
Singles - Women Nicole Gordon 3rd round
Singles - Women Rebecca Gordon
Boxing
63.5kg - Men Daniel Headifen
67kg - Men Daniel Codling
71kg - Men Kahukara Valdemar Bentson
91kg - Men Shane Cameron
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Women Susy Pryde 1:32:26 hours
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Heath Denyer Murray Blackgrove 1:05:49.78 hours
Individual Time Trial - Men Glen Mitchell 1:05:58.06 hours
Individual Time Trial - Men Gordon McCauley 1:05:44.38 hours
Individual Time Trial - Women Melissa Holt 36:24.81 mins
Individual Time Trial - Women Kirsty Robb 35:47.88 mins
Road Race - Men Hayden Roulston 4:46:09 hours
Road Race - Men Kachi Leuchs 4:55:15 hours
Road Race - Men Glen Mitchell 4:45:45 hours
Road Race - Men Gordon McCauley 4:58:04 hours
Road Race - Men Karl Moore 4:54:44 hours
Road Race - Men Ryan Russell 4:53:34 hours
Road Race - Women Sarah Ulmer 2:42:48 hours
Road Race - Women Susy Pryde dns hours
Road Race - Women Melissa Holt 2:39:05 hours
Road Race - Women Vanessa Guyton 2:42:47 hours
Road Race - Women Roz Reekie-May 2:35:18 hours
Road Race - Women Kirsty Robb 2:42:47 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Matt Sinton 1:06.028 mins
1km Time Trial - Men Hayden Godfrey 1:04.211 mins
1km Time Trial - Men Justin Grace 1:06.342 mins
3000m Individual Pursuit - Women Sarah Ulmer 3:32.467 mins
4000m Individual Pursuit - Men Hayden Godfrey SF mins
4000m Individual Pursuit - Men Heath Denyer Murray Blackgrove 4:35.468 in ht mins
4000m Individual Pursuit - Men Hayden Roulston SF mins
4000m Team Pursuit - Men New Zealand mins
500m Time Trial - Women Fiona Carswell 35.922 sec
Points Race - Men Hayden Roulston dnf mins
Points Race - Men Lee Vertongen 4 mins
Points Race - Men Greg Henderson 35 mins
Points Race - Women Sarah Ulmer 16
Points Race - Women Fiona Carswell dnf
Scratch Race - Men Hayden Godfrey
Scratch Race - Men Lee Vertongen
Scratch Race - Men Greg Henderson
Sprint - Men Justin Grace
Sprint - Men Nathan Seddon 2nd round
Sprint - Men Anthony Peden
Sprint - Women Fiona Carswell
Team Sprint - Men New Zealand sec
Diving
10m Platform - Women Charlotte Glynan 406.26 points
1m Springboard - Women Anna Thomas 214.38 in SF points
3m Springboard - Women Anna Thomas 424.08 points
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Men Daniel Good 48.500 points
Individual All-Around - Women Alethea Boon 33.687 points
Individual All-Around - Women Nicola Wells 32.612 points
Individual All-Around - Women Kate Brocklehurst 32.225 points
Team Competition - Women New Zealand 100.000 points
Uneven Bars - Women Alethea Boon 8.237 points
Vault - Women Alethea Boon 8.937 points
Hockey
Hockey - Men New Zealand points
Hockey - Women New Zealand points
Judo
48kg - Women Rochelle Stormont
57kg - Women Mellisa Jones
66kg - Men Andrew Ross
70kg - Women Eli Stallworthy
81kg - Men Tim Slyfield
90kg - Men Gareth Knight
Lawn Bowls
Fours - Men New Zealand QF points
Fours - Women New Zealand points
Pairs - Men New Zealand 5th, group A points
Pairs - Women New Zealand points
Para-Sport Singles Visually Impaired - Women Marilyn Savage 5th, group B points
Para-Sport Triples - Men New Zealand 4th, group A points
Singles - Men Mike Kernaghan points
Singles - Women Marlene Castle points
Netball
Netball - Women New Zealand points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men New Zealand Cup winners points
Shooting
10m Air Pistol - Men Michael Smith 662.9 points
10m Air Pistol - Men Jason Wakeling 561 in prelim. points
10m Air Pistol - Women Jocelyn Lees 474.3 points
10m Air Pistol - Women Tania Corrigan 370 in prelim. points
10m Air Pistol (Pair) - Men New Zealand 1114 points
10m Air Pistol (Pair) - Women New Zealand 738 points
10m Air Rifle - Men David Grummitt 576 in prelim. points
10m Air Rifle (Pair) - Men New Zealand 1147 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1106 points
25m Sport Pistol - Women Jocelyn Lees 672.4 points
25m Sport Pistol - Women Tania Corrigan 561 in prelim. points
25m Sport Pistol (Pair) - Women New Zealand 1126 points
25m Standard Pistol - Men Gregory Yelavich 557 points
25m Standard Pistol - Men Jason Wakeling 532 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men New Zealand 1091 points
50m Free Pistol - Men Gregory Yelavich 538 in prelim. points
50m Free Pistol - Men Alan Earle 507 in prelim. points
50m Free Pistol (Pair) - Men New Zealand 1049 points
50m Rifle 3 Position - Men Dayle Slinn 1131 in prelim. points
50m Rifle Prone - Men Stephen Petterson 696.3 points
50m Rifle Prone - Men Sean McCabe 692.7 points
50m Rifle Prone - Women Juliet Etherington 586 points
50m Rifle Prone - Women Kathryn Mead 581 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men New Zealand 1167 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women New Zealand 1160 points
Centre Fire Pistol - Men Gregory Yelavich 571 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1136 points
Clay Pigeon Trap - Men Brian Wistrand 114 in prelim. points
Clay Pigeon Trap - Men William Jones 105 in prelim. points
Clay Pigeon Trap - Women Teresa Borrell 63 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men New Zealand 175 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Women New Zealand 79 points
Double Trap - Men Brian Wistrand 128 in prelim. points
Double Trap - Men Scott Wilson 127 in prelim. points
Double Trap - Women Nadine Stanton 134 points
Double Trap (Pair) - Men New Zealand 165 points
Double Trap (Pair) - Women New Zealand 137 points (GR)
Fullbore Rifle Queens Prize - Open New Zealand 582.66 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Mike Collings 393.41 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Diane Collings 402.54 points
Rapid Fire Pistol - Men Jason Wakeling 661.9 points
Skeet - Men Geoffrey Jukes 111 in prelim. points
Skeet - Men Paul Wilson 112 in prelim. points
Skeet (Pair) - Men New Zealand 178 points
Squash
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Women New Zealand QF
Doubles - Women New Zealand
Singles - Women Carol Owens
Singles - Women Leilani Rorani QF
Singles - Women Shelley Kitchen
Swimming
100m Backstroke - Men Cameron Gibson 0:57.62 (SF) mins
100m Backstroke - Women Melissa Jane Ingram 1:03.22 (SF) mins
100m Backstroke - Women Hannah McLean 1:02.94 mins
100m Butterfly - Men Nicholas Sheeran 0:55.89 (SF) mins
100m Butterfly - Men Moss Burmester 0:54.96 (SF) mins
100m Butterfly - Women Elizabeth van Welie 1:03.55 (SF) mins
100m Freestyle - Men Moss Burmester 53.21 sec
100m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 58.27 (SF) sec
200m Backstroke - Men Cameron Gibson 2:02.00 mins
200m Backstroke - Women Melissa Jane Ingram 2:14.48 mins
200m Backstroke - Women Hannah McLean 2:15.11 mins
200m Butterfly - Men Dean Kent dns mins
200m Butterfly - Men Moss Burmester 1:59.94 mins
200m Butterfly - Women Elizabeth van Welie 2:13.24 mins
200m Freestyle - Women Melissa Jane Ingram 2:07.04 mins
200m Individual Medley - Men Dean Kent 2:02.99 mins
200m Individual Medley - Women Elizabeth van Welie 2:17.04 mins
400m Individual Medley - Men Dean Kent 4:19.84 mins
400m Individual Medley - Women Elizabeth van Welie 4:44.56 mins
50m Backstroke - Men Jonathan Winter 27.43 (SF) sec
50m Backstroke - Men Cameron Gibson 26.97 (SF) sec
50m Backstroke - Women Melissa Jane Ingram 30.56 (SF) sec
50m Backstroke - Women Hannah McLean 29.64 sec
50m Butterfly - Men Jonathan Winter 24.58 sec
50m Butterfly - Men Nicholas Sheeran 25.02 (SF) sec
50m Butterfly - Men Moss Burmester 25.50 (SF) sec
50m Butterfly - Women Hannah McLean 28.21 (SF) sec
50m Freestyle - Men Jonathan Winter 24.13 (SF) sec
50m Freestyle - Men Cameron Gibson 24.55 sec
50m Freestyle - Men Nicholas Sheeran 24.29 sec
50m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 25.48 sec
50m Freestyle - Women Vivienne Rignall 26.02 sec
Table Tennis
Doubles - Men New Zealand QF
Doubles - Men New Zealand 3rd Round
Doubles - Mixed New Zealand 2nd round
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Women New Zealand 2nd round
Doubles - Women New Zealand
Singles - Men Andrew Hubbard 2nd round
Singles - Men Peter Jackson 2nd round
Singles - Men Shane Laugesen 1st round
Singles - Men Aaron Li 3rd round
Singles - Women Tracey McLauchlan
Singles - Women Laura-Lee Smith
Singles - Women Chunli Li
Singles - Women Karen Jin Li QF
Team - Men New Zealand
Team - Women New Zealand
Triathlon
Individual - Men Kris Andrew Gemmell 1:52:53.39 hours
Individual - Men Craig Watson 1:53:25.65 hours
Individual - Men Hamish Clive Carter 1:52:04.29 hours
Individual - Women Heather Evans 2:03:53.22 hours
Individual - Women Evelyn Williamson 2:07:27.35 hours
Weightlifting
+105kg Clean and Jerk - Men Nigel Avery 215.0 kg (GR)
+105kg Combined - Men Nigel Avery 390.0 (GR)
+105kg Snatch - Men Nigel Avery 175.0 kg
+75kg Clean and Jerk - Women Keisha-Dean Soffe 117.5 kg
+75kg Clean and Jerk - Women Olivia Baker 125.0 kg
+75kg Combined - Women Keisha-Dean Soffe 215.0 kg
+75kg Combined - Women Olivia Baker 225.0 kg
+75kg Snatch - Women Keisha-Dean Soffe 97.5 kg
+75kg Snatch - Women Olivia Baker 100.0 kg
62kg Clean and Jerk - Men Terry Hughes 135.00 kg
62kg Combined - Men Terry Hughes 245.00 kg
62kg Snatch - Men Terry Hughes 110.0 kg
85kg Clean and Jerk - Men Grant Haynes Cavit 170.0
85kg Combined - Men Grant Haynes Cavit 300.0 kg
85kg Snatch - Men Grant Haynes Cavit 130.0 kg
Bench Press Para Sport - Men George Taamaru 135.0 kg
Wrestling Freestyle
55kg - Men Martin Liddle points
66kg - Men Ricardo Aryan points
84kg - Men Nick Daly points