Athletes & Results

Wales Manchester 2002

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Manchester 2002

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Andres Jones 29:15.44 mins
100m - Men Kevin S. Williams 10.65, 7th QF1 sec
100m - Men James Henthorn 10.74, 7th QF2 sec
100m Hurdles - Women Rachel King 13.58, 6th ht2 sec
100m Para Sport - Men Neville Bonfield 12.49, 4th SF2 sec
110m Hurdles - Men Colin Ray Jackson 13.39 sec
110m Hurdles - Men Paul Gray 14.11, 5th ht2 sec
1500m - Men Matthew Shone 3:47.83, 6th ht1 mins
1500m - Women Hayley Tullett 4:07.52 mins
1500m - Women Natalie Lewis 4:23.45, 6th ht1 mins
1500m - Women Rachel Newcombe 4:13.56 mins
200m - Men Christian Sean Malcolm 20.39 sec
200m - Men James Henthorn 21.58, 6th QF3 sec
200m - Men Douglas Turner 21.11, 7th SF1 sec
3000m Steeplechase - Men Christian Stephenson 8:41.32 mins
3000m Steeplechase - Men Donald Naylor 8:38.68 mins
4 x 100m Relay - Men Wales 39.73 mins
4 x 400m Relay - Men Wales 3:00.41 mins
400m - Men James Steven Baulch dns ht6 sec
400m - Men Tim Benjamin 45.89, 7th SF2 sec
400m - Women Catherine Murphy 52.91 sec
400m Hurdles - Men Matthew Elias 49.28 sec
400m Hurdles - Men James Hillier 51.54, 7th ht2 sec
5000m - Men Andres Jones dns mins
5000m - Men Donald Naylor 14:09.38 mins
5000m - Women Catherine Dugdale 16:43.49 mins
800m - Men Matthew Shone 1:49.08, 7th SF1 mins
800m - Women Emma Davies 2:03.93, 4th ht2 mins
800m Para Sport Wheelchair - Women Tanni Grey-Thompson 1:55.71 mins
Discus Throw - Men Lee Jon Newman 53.81
High Jump - Men Robert Mitchell 2.15 feet
Pole Vault - Men Tim Thomas 5.20
Shot Put - Men Lee Jon Newman 16.59
Triple Jump - Men Steven Shalders 16.37
Badminton
Doubles - Men Wales
Doubles - Men Wales
Doubles - Mixed Wales 2nd round
Doubles - Mixed Wales 2nd Round
Doubles - Mixed Wales 2nd Round
Doubles - Women Wales QF
Doubles - Women Wales
Singles - Men Liam Ingram
Singles - Men Richard Vaughan
Singles - Men Martyn James Lewis 3rd round
Singles - Women Kerry Ann Sheppard
Singles - Women Kelly Morgan QF
Boxing
51kg - Men Matthew Charles Edmonds
54kg - Men Darren Lee Edwards
57kg - Men Peter Allan Ashton
60kg - Men Jamie Arthur
63.5kg - Men Vivian Bryan
67kg - Men Anthony Doherty
71kg - Men Lee Jones
75kg - Men Michael John Allen
81kg - Men James Clifford Whitfield
91kg - Men Lee Andrew Milsjen
over 91kg - Men Kevin Evans
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Paul Sheppard 1:09:26.55 hours
Individual Time Trial - Men Julian Winn 1:06:26.20 hours
Individual Time Trial - Men Anthony Malarczyk 1:09:12.60 hours
Individual Time Trial - Women Nicole Cooke 37:15.50 mins
Individual Time Trial - Women Nina Davies 39:15.59 mins
Road Race - Men Huw Pritchard dns hours
Road Race - Men Paul Sheppard dns hours
Road Race - Men Yanto Barker 4:52:53 hours
Road Race - Men Julian Winn 4:55:13 hours
Road Race - Men Anthony Malarczyk 4:53:34 hours
Road Race - Men James Griffiths 4:58:04 hours
Road Race - Women Nicole Cooke 2:35:17 hours
Road Race - Women Penny Edwards 2:42:47 hours
Road Race - Women Nina Davies 2:42:47 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men Joby Ingram-Dodd 1:08.509 mins
4000m Team Pursuit - Men Wales mins
500m Time Trial - Women Denise Hampson 36.150 sec
Points Race - Men William Wright dnf mins
Points Race - Men Huw Pritchard 13 mins
Points Race - Men Paul Sheppard 3 mins
Points Race - Women Nicole Cooke 14
Scratch Race - Men William Wright
Scratch Race - Men Huw Pritchard
Scratch Race - Men Paul Sheppard
Sprint - Men Joby Ingram-Dodd 1st round
Sprint - Women Denise Hampson
Gymnastics Artistic
Floor - Men Jason Tucker 8.825 points
Individual All-Around - Men David Muir 42.800 points
Individual All-Around - Men Dean Manning 48.650 points
Individual All-Around - Men Gareth Davies 48.750 points
Individual All-Around - Women Melanie Roberts 33.050 points
Individual All-Around - Women Holly Templeton 32.075 points
Individual All-Around - Women Renay Jones 32.750 points
Team Competition - Men Wales 142.525 points
Team Competition - Women Wales 98.925 points
Vault - Women Renay Jones 8.962 points
Hockey
Hockey - Men Wales points
Judo
100kg - Men Julian Pae
52kg - Women Sue Crofts
57kg - Women Non Evans
60kg - Men Gary Cole
63kg - Women Claire Scourfield
66kg - Men Timothy Davies
70kg - Women Marianne Sharpe
73kg - Men Craig Ewers
78kg - Women Jo Melen
81kg - Men Luke Preston
90kg - Men Steven Withers
over 100kg - Men Adrian Morgan
over 78kg - Women Angharad Sweet
Lawn Bowls
Fours - Men Wales points
Fours - Women Wales points
Pairs - Men Wales QF points
Pairs - Women Wales points
Para-Sport Singles Visually Impaired - Women Gloria Hopkins 3rd, group A points
Para-Sport Triples - Men Wales points
Singles - Men Robert Weale points
Singles - Women Elizabeth Morgan 3rd, group C points
Netball
Netball - Women Wales points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Wales Plate Semi-F points
Shooting
10m Air Pistol - Men Robert Thomas 543 in prelim. points
10m Air Pistol - Men Ian Harris 561 in prelim. points
10m Air Pistol - Women Sian Megan Lewis 367 in prelim. points
10m Air Pistol (Pair) - Men Wales 1114 points
10m Air Pistol (Pair) - Women Wales 347 points
10m Air Rifle - Men John Croydon 682.5 points
10m Air Rifle - Men Martyn Blake 581 in prelim. points
10m Air Rifle - Women Julie Daltrey 383 in prelim. points
10m Air Rifle - Women Rhian Floyd 380 in prelim. points
10m Air Rifle (Pair) - Men Wales 1153 points
10m Air Rifle (Pair) - Women Wales 768 points
25m Standard Pistol - Men Stephen Pengelly 538 points
25m Standard Pistol - Men Robert Thomas 534 points
25m Standard Pistol (Pair) - Men Wales 1091 points
50m Rifle 3 Position - Men John Croydon 1230.9 points
50m Rifle 3 Position - Men Martyn Blake 1130 in prelim. points
50m Rifle 3 Position - Women Julie Daltrey 657.0 points
50m Rifle 3 Position - Women Sian Corish 545 in prelim. points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Wales 2254 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Wales 1113 points
50m Rifle Prone - Men Robin Hilborne 571 in prelim. points
50m Rifle Prone - Men David Phelps 693.5 points
50m Rifle Prone - Women Johanne Brekke 586 points
50m Rifle Prone - Women Ceri Dallimore 584 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Wales 1157 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Wales 1175 points (GR)
Centre Fire Pistol - Men Stephen Pengelly dq points
Centre Fire Pistol - Men Ian Harris 533 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Wales 1107 points
Clay Pigeon Trap - Men James Birkett-Evans 114 in prelim. points
Clay Pigeon Trap - Men Michael Wixey 140 points
Clay Pigeon Trap (Pair) - Men Wales 186 points
Double Trap - Women Carolyn Trehearne 83 in prelim. points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Wales 580.65 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open David Davies 395.40 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Gabrielle O'Leary 391.43 points
Skeet - Men Desmond Davies 114 in prelim. points
Skeet - Men Malcolm Allen 119 in prelim. points
Skeet (Pair) - Men Wales 186 points
Squash
Doubles - Men Wales QF
Doubles - Men Wales QF
Doubles - Mixed Wales QF
Doubles - Women Wales QF
Singles - Men Scott Fitzgerald 2nd round
Singles - Men Gavin Jones 2nd round
Singles - Men David Evans 3rd round
Singles - Men Alex Gough 3rd round
Swimming
100m Backstroke - Women Bethan Francis Coole 1:06.41 (SF) mins
100m Breaststroke - Women G. Holderness 1:13.80 (SF) mins
100m Breaststroke - Women Lowri Tynan 1:13.90 (SF) mins
100m Butterfly - Women Bethan Francis Coole 1:03.76 (SF) mins
100m Butterfly - Women Gemma Mary Howells 1:02.60 (SF) mins
100m Freestyle - Men Steven Evans 52.89 (SF) sec
100m Freestyle - Women Catrin Davies 57.59 (SF) sec
100m Freestyle - Women Mackenzie Howe 58.62 sec
100m Freestyle - Women Julia Martin 59.10 sec
100m Freestyle Multi Disability - Men Gareth Andrew Duke +9.98 from S6 target
100m Freestyle Multi Disability - Men David Roberts -0.12 from S7 target
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Rhiannon Elizabeth Henry +6.25 from S13 target
100m Freestyle Multi Disabilty - Women Liz Johnson +23.92 from S7 target
1500m Freestyle - Men David Davies 15:17.87 mins
200m Freestyle - Men David Davies 1:51.89 mins
200m Freestyle - Women Bethan Francis Coole 2:04.37 mins
200m Freestyle - Women Catrin Davies 2:05.73 mins
200m Freestyle - Women Mackenzie Howe 2:05.53 mins
200m Individual Medley - Women Gemma Mary Howells 2:21.45 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Wales 3:52.00 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Wales 4:20.62 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Wales 8:25.23 mins
400m Freestyle - Men David Davies 3:56.10 mins
400m Freestyle - Women Bethan Francis Coole 4:25.39 mins
400m Freestyle - Women Holly James 4:32.65 mins
400m Freestyle - Women Dawn Rebecca Jason 4:30.33 mins
400m Individual Medley - Women Gemma Mary Howells 4:57.67 mins
50m Breaststroke - Women Lowri Tynan 33.74 (SF) sec
50m Breaststroke - Women Georgia Elizabeth Holderness 33.44 (SF) sec
50m Butterfly - Women Karla Hancocks 28.22 sec
50m Freestyle - Men Steven Evans 23.77 (SF) sec
50m Freestyle - Women Catrin Davies 26.54 sec
50m Freestyle - Women Julia Martin 27.20 sec
50m Freestyle - Women Karla Hancocks 27.45 sec
50m Freestyle Multi Disability - Men David Roberts +0.13 from S7 target
50m Freestyle Multi Disability - Men Nick Gibbon +4.30 from S10 target
50m Freestyle Multi Disability - Women Rhiannon Elizabeth Henry +2.78 from S13 target
50m Freestyle Multi Disability - Women Rhian Jones +6.67 from S10 target
800m Freestyle - Women Dawn Rebecca Jason 8:40.79 mins
Table Tennis
Doubles - Men Wales
Doubles - Men Wales
Doubles - Mixed Wales QF
Doubles - Mixed Wales 2nd Round
Doubles - Mixed Wales
Doubles - Mixed Wales 2nd Round
Doubles - Women Wales
Doubles - Women Wales
Singles - Men Stephen Jenkins
Singles - Men Adam Robertson 2nd round
Singles - Men Ryan Jenkins 3rd round
Singles - Men Owen Griffiths
Singles - Women Siwan Davies
Singles - Women Naomi Owen 1st round
Singles - Women Natasha Lake
Singles - Women Bethan Daunton 2nd round
Singles Para Sport Wheelchair - Women Sara Head QF
Singles Para Sport Wheelchair - Women Claire Harris QF
Team - Men Wales
Team - Women Wales
Triathlon
Individual - Men Richard Llewwllyn Haines 1:59:20.05 hours
Individual - Men Marc Rhys Jenkins 1:53:40.04 hours
Individual - Men David John Haines 1:56:51.85 hours
Individual - Women Leanda Rosemarie Cave 2:03:37.17 hours
Individual - Women Anneliese Heard 2:06:52.79 hours
Weightlifting
+105kg Clean and Jerk - Men Terrance Perdue 177.5 kg
+105kg Combined - Men Terrance Perdue 315.0
+105kg Snatch - Men Terrance Perdue 137.5 kg
48kg - Clean and Jerk - Women Kate Louise Howard 65.0 kg
48kg - Clean and Jerk - Women Mary Hancock 60.0 kg
48kg Combined - Women Kate Louise Howard 115.0 kg
48kg Combined - Women Mary Hancock 107.5 kg
48kg Snatch - Women Kate Louise Howard 50.0 kg
48kg Snatch - Women Mary Hancock 47.5 kg
58kg Clean and Jerk - Women Michaela Alica Breeze 112.5 kg
58kg Combined - Women Michaela Alica Breeze 200.0 kg
58kg Snatch - Women Michaela Alica Breeze 87.5 kg (GR)
63kg Clean and Jerk - Women Non Evans 70.0 kg
63kg Combined - Women Non Evans 122.5 kg
63kg Snatch - Women Non Evans 52.5 kg
69kg Clean and Jerk - Men Raymond Williams 140.0 kg
69kg Clean and Jerk - Men Arfon Roberts 137.5 kg
69kg Combined - Men Raymond Williams 250.0 kg
69kg Combined - Men Arfon Roberts 245.0 kg
69kg Snatch - Men Raymond Williams 110.0 kg
69kg Snatch - Men Arfon Roberts 107.5 kg
77kg Clean and Jerk - Men David Morgan 160.0 kg (GR)
77kg Clean and Jerk - Men Anthony Morgan 147.5 kg
77kg Combined - Men David Morgan 305.0 kg (GR)
77kg Combined - Men Anthony Morgan 267.5 kg
77kg Snatch - Men David Morgan 145.0 kg
77kg Snatch - Men Anthony Morgan 120.0 kg
85kg Clean and Jerk - Men Andy Goswell 170.0
85kg Clean and Jerk - Men Ray Vaughan 155.0
85kg Combined - Men Andy Goswell 0.0 kg
85kg Combined - Men Ray Vaughan 275.0 kg
85kg Snatch - Men Andy Goswell 0.0 kg
85kg Snatch - Men Ray Vaughan 120.0 kg
94kg Clean and Jerk - Men Andy Joy 162.5 kg
94kg Combined - Men Andy Joy 282.5 kg
94kg Snatch - Men Andy Joy 120.0 kg
Bench Press Para Sport - Men Gregory Sadler 91.4 kg