Athletes & Results

Canada Hamilton 1930

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Hamilton 1930

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Earl Moore dns, heat 1 mins
1 Mile - Men Les Wade mins
100 Yard - Men William Christie SF2, 5th (10.2e ht6) sec
100 Yard - Men Allan Poole SF2, 4th (10.2e ht3) sec
100 Yard - Men Birchell C. Pearson 3rd, heat 4 (10.1e) sec
100 Yard - Men Frank Nicks SF1, 4th (10.4e ht2) sec
100 Yard - Women Audrey Dearnley (11.8e ht2) sec
100 Yard - Women Peggy Matheson (3rd, ht1) sec
100 Yard - Women Betty White-Lewington (3rd, ht3) sec
100 Yard - Women Hilda Strike 11.5e sec
120 Yard Hurdles - Men Arthur Ravensdale (16.1e heat 3) sec
120 Yard Hurdles - Men James Worrall 15.5e (by 3 yards) sec
2 Mile Steeplechase - Men Earl Moore mins
220 Yard - Men William Christie 3rd, heat 4 sec
220 Yard - Men Allan Poole 3rd, heat 3 sec
220 Yard - Men Birchell C. Pearson 4th SF 2 sec
220 Yard - Men Frank Nicks (22.5e ht5) sec
220 Yard - Women Eileen Aletha Meagher 25.4e (by 3yds) sec
220 Yard - Women Hilda Cameron (26.5e ht1) sec
220 Yard - Women Lillian Emily Palmer (25.9e ht2) sec
220 Yard - Women Irene Storey 4th ht1 sec
3 Mile - Men Lloyd Longman mins
3 Mile - Men Robert Scade Rankine mins
3 Mile - Men Roy Oliver dns mins
4 x 110 Yard Relay - Men Canada 42.5 (e 3 yds) sec
4 x 440 Yard Relay - Men Canada 3:17.2 (e 5yds) mins
4 x 440 Yard Relay - Women Canada 50.2e (by 7yds) sec
440 Yard - Men Arthur Alan Scott SF1 4th (50.1 in ht2) sec
440 Yard - Men John Addison (49.7e in SF2) sec
440 Yard - Men William Duncan Fritz (49.8e in SF1) sec
440 Yard - Men Raymond Gray Lewis SF2 4th (50.8 in ht5) sec
440 Yard Hurdles - Men James Worrall sec
6 Mile - Men Lloyd Longman mins
6 Mile - Men Robert Scade Rankine 31:02.4e (by 9yds) mins
6 Mile - Men Roy Oliver mins
660 Yard Relay - Women Canada 1:14.4 mins
80m Hurdles - Women Roxanne Atkins (3rd ht2) sec
80m Hurdles - Women Alda Wilson (12.2e ht1) sec
80m Hurdles - Women Elizabeth Garner Taylor 11.9e (by 0.75yds) sec
880 Yard - Men Les Wade 3rd, heat 2 mins
880 Yard - Men John Addison dns, heat 3 mins
880 Yard - Men Raymond Gray Lewis dns, heat 1 mins
880 Yard - Men Jerry Sampson (1:57.0e heat 3) mins
880 Yard - Women Hilda Cameron dns mins
880 Yard - Women Lillian Emily Palmer dns mins
880 Yard - Women Irene Storey dns mins
880 Yard - Women Violet Smith mins
Discus Throw - Men George W. Sutherland
Discus Throw - Men Robert Waters
Discus Throw - Men George Walla 129' 3' (39.39m)
Hammer Throw - Men George W. Sutherland 151' 8 1/2' (46.24m)
Hammer Throw - Men Robert Waters 130' 10' (39.88m)
High Jump - Men Samuel Richardson dns feet
High Jump - Men Joseph Brennan Haley 6' 3' feet (1.90m)
High Jump - Men Alf Gilbert - feet
High Jump - Women Eva Dawes 5' 2' (1.57m) feet
High Jump - Women Margaret Mary Bell 5' 0' (1.52m) feet
High Jump - Women Isabel Miller 4' 10' (1.47m) feet
Javelin Throw - Men George W. Sutherland dns
Javelin Throw - Men George Walla 171' 1 1/2' (52.16m)
Javelin Throw - Men Robert Dixon 196' 11' (60.02m)
Long Jump - Men Samuel Richardson 23' 6 1/4' (7.17m) feet
Long Jump - Men Alf Gilbert feet
Long Jump - Men Ray Cooper 22' 5' (6.83m) feet
Long Jump - Women Hilda Strike dns feet
Long Jump - Women Mary Frizzell 17'1 1/4' (5.21m) feet
Long Jump - Women Evelyn Goshawk 17'9 1/4' (5.41m) feet
Long Jump - Women Margaret Fitzpatrick 16'2 1/2' (4.94m) feet
Marathon - Men Harold Webster 2:40:36.0 hours
Marathon - Men Norman Dack hours
Marathon - Men Percival Wyer 3:00:40.0 hours
Marathon - Men Alex Burnside hours
Pole Vault - Men Alf Gilbert 12' 6' (3.81m)
Pole Vault - Men Charles Joseph Sylvanus Apps 12' 9' (3.88m)
Shot Put - Men George W. Sutherland not recorded
Shot Put - Men Robert Waters dns
Shot Put - Men George Walla 43' 4 3/4' (13.23m)
Triple Jump - Men George W. Sutherland
Triple Jump - Men Samuel Richardson 48' 0 3/4' (14.65m)
Triple Jump - Men Alf Gilbert
Triple Jump - Men Ray Cooper
Boxing
51kg - Men M. Burger
75kg - Men L. Wadsworth
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men R. McLeod 24:26.2 mins
1km Time Trial - Men R. McCleod 1:18.0 mins
Diving
10m Platform - Women M. Stoneberg 26.9 points
10m Platform - Women Lynda Adams 27.20 points
3m Springboard - Men H. Class 106.57 points
3m Springboard - Women Doris Ogilvie 57.00 points
3m Springboard - Women M. Stoneberg 46.43 points
3m Springboard - Women J. Moss 62.27 points
Lawn Bowls
Pairs - Men Canada
Singles - Men W.S. MacDonald
Swimming
100 Yard Backstroke - Men B. Gazell 1:06.6 mins
100 Yard Backstroke - Women M. Moffatt 1:21.8 mins
100 Yard Freestyle - Men G. Larson 0:55.6 mins
100 Yard Freestyle - Men George Burleigh 0:55.0 mins (GR)
100 Yard Freestyle - Women Irene Pirie-Milton 1:03.6 mins
100 Yard Freestyle - Women Phyllis Dewar 1:03.0 mins (GR)
1500 Yard Freestyle - Men G. Larson dns mins
1500 Yard Freestyle - Men Robert Pirie 18:28.4 mins
1500 Yard Freestyle - Men Robert Hooper 19:58.6 mins
200 Yard Breaststroke - Men A. Gourlay 2:47.0 mins
200 Yard Breaststroke - Men W. Puddy 2:42.8 mins
200 Yard Breaststroke - Women P. Haslam 2:55.4 mins
330 Yard Medley Relay - Men Canada 3:11.2 mins (GR)
440 Yard Freestyle - Men G. Larson 5:20.8 mins
440 Yard Freestyle - Men Robert Pirie 5:14.8 mins
440 Yard Freestyle - Women Irene Pirie-Milton 5:54.4 mins
440 Yard Freestyle - Women Phyllis Dewar 5:45.6 mins
800 Yard Freestyle Relay - Men Canada 8:40.6 mins (GR)
Wrestling Freestyle
100kg - Men H. Meehan points
57kg - Men T. McKinley
62kg - Men R. McNab
68kg - Men Howard Thomas
74kg - Men J. Schleimer points
82kg - Men Terry Evans
90kg - Men A. Watt