Athletes & Results

Australia Sydney 1938

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Sydney 1938

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Frederick Barry-Brown 6th, heat 1 mins
1 Mile - Men Maxwell Fleming 5th, heat 1 mins
1 Mile - Men Donald Bonham 7th, heat 2 mins
1 Mile - Men Gerald Ian d'Acres Backhouse 4:12.2e mins
100 Yard - Men Howard Spencer Yates 10.1e sec
100 Yard - Men Edward W. Best 9.9e sec
100 Yard - Men Edward Hampson 10.0e sec
100 Yard - Men John Mumford 9.8e sec
100 Yard - Women Joyce Walker 11.3e sec
100 Yard - Women Thelma Peake dq SF 2 sec
100 Yard - Women Decima Norman 11.1 sec
100 Yard - Women Joan Woodland 11.5e sec
120 Yard Hurdles - Men Donald McLardy 14.6e sec
120 Yard Hurdles - Men Frederick Popplewell 4th, ht 1 sec
120 Yard Hurdles - Men Sydney G. Stenner 14.4e sec
120 Yard Hurdles - Men George Wilson 4th, ht 2 15.2e sec
220 Yard - Men Howard Spencer Yates 21.7e sec
220 Yard - Men Edward W. Best 21.4e sec
220 Yard - Men Edward Hampson 4th, SF1, 21.6e sec
220 Yard - Men John Mumford 21.3e sec
220 Yard - Women Decima Norman 24.7 sec
220 Yard - Women Jean Coleman 25.1e sec
220 Yard - Women Irene Talbot (25.4e in SF1) sec
220 Yard - Women Alice Eileen Wearne 25.3e sec
3 Mile - Men Walter Weightman dnf mins
3 Mile - Men Frederick Colman dnf mins
3 Mile - Men Keith Faulkner mins
3 Mile - Men Stanley Linton Nicholls 14:30.0 mins
4 x 110 Yard Relay - Men Australia 41.9e sec
4 x 440 Yard Relay - Men Australia mins
4 x 440 Yard Relay - Women Australia 49.1 sec
440 Yard - Men John Mumford (48.3e in ht1) sec
440 Yard - Men Francis Scott 4th, ht 3 sec
440 Yard - Men Hugh Johnson 4th, ht 1 sec
440 Yard - Men Athol Jones 3rd, ht 2 49.9e sec
440 Yard Hurdles - Men John F. Park 54.6e sec
440 Yard Hurdles - Men Alan McDougall 55.2e sec
440 Yard Hurdles - Men Paul Magee sec
440 Yard Hurdles - Men Alfred Joseph Watson sec
6 Mile - Men Walter Weightman dns mins
6 Mile - Men Staney Millington mins
6 Mile - Men A. H. Bassed mins
6 Mile - Men Brendan Doyle mins
660 Yard Relay - Women Australia 1:15.2 mins
80m Hurdles - Women Thelma Peake (12.5e, ht 2) sec
80m Hurdles - Women Nancy/Nell Gould 4th, ht 1 sec
80m Hurdles - Women Clarice Kennedy (12.2e, ht 1) sec
80m Hurdles - Women Isabel Grant 11.7e sec
880 Yard - Men Maxwell Fleming 6th, heat 1 mins
880 Yard - Men Gerald Ian d'Acres Backhouse (1:55.1e in ht 1) mins
880 Yard - Men Roy Chappel 8th, heat 2 mins
880 Yard - Men Leslie Goff 6th, heat 2 mins
Discus Throw - Men Keith Wyrill Pardon 130'4 1/4' (39.73m)
Discus Throw - Men William MacKenzie 128'11 1/2' (39.30m)
Discus Throw - Men Harold B. Wilson 133'2 3/4' (40.59m)
Discus Throw - Men Adrian Button 125'8 1/2' (39.73m)
Hammer Throw - Men Keith Wyrill Pardon 148' 0.25' (45.11m)
Hammer Throw - Men Myer Rosenblum 135' 9.25' (41.39m)
Hammer Throw - Men Leslie Graham 131' 5.25' (40.06m)
Hammer Throw - Men Patrick McNamara 139' 9.5' (42.60m)
High Jump - Men John Patrick Metcalfe 5'11 3/4' (1.82m) feet
High Jump - Men Peter Tancred 6'1 1/4' (1.86m) feet
High Jump - Men Douglas/Dudleigh F. Shetcliffe 6'2' (1.88m) feet
High Jump - Men Robert Heffernan 6'2' (1.88m) feet
High Jump - Women Decima Norman dns feet
High Jump - Women Doris Carter 5' 1' (1.55m) feet
High Jump - Women Elsie Poore 4' 8' (1.42m) feet
Javelin Throw - Men John Patrick Metcalfe 182' 2.25' (55.50m)
Javelin Throw - Men James Barlow 169' 0.25' (51.53m)
Javelin Throw - Men Bert Sheiles 163' 10.5' (49.95m)
Javelin Throw - Men David Goode 165' 1' (50.31m)
Javelin Throw - Women Clarice Kennedy 97' 3.75' (29.66m)
Javelin Throw - Women Elsie Jones 101' 8' (30.98m)
Javelin Throw - Women Lena Mitchell 100' 3' (30.55m)
Long Jump - Men John Patrick Metcalfe 23' 2 3/4' (7.08m) feet
Long Jump - Men John Charles Dickinson 23' 5 5/8' (7.15m) feet
Long Jump - Men Henry Harold T. Gould 23' 4 1/2' (7.12m) feet
Long Jump - Men Raymond Graf 22' 6' (6.86m) feet
Long Jump - Women Thelma Peake 18' 2.5' (5.55m) feet
Long Jump - Women Decima Norman 19' 0.25' (5.80m) feet
Long Jump - Women Nancy/Nell Gould 14' 9.5' (4.51m) feet
Long Jump - Women Enid Evans 15' 10.25' (4.83m) feet
Marathon - Men John Wood 3:19:47.0 hours
Marathon - Men Alfred Hayes dnf hours
Marathon - Men Richard Crossley 3:12:50.0 hours
Marathon - Men James Patterson dnf hours
Marathon - Men William Liddle dnf hours
Marathon - Men Ernest Jolly dnf hours
Pole Vault - Men Frederick Irvine Woodhouse 12' 4 1/2' (3.77m)
Pole Vault - Men Leslie A. Fletcher 13' 1/4' (3.97m)
Pole Vault - Men Edwin J. Winter 12' 9' (3.88m)
Pole Vault - Men William Cartwright 11' 6' (3.50m)
Shot Put - Men William MacKenzie 43'1 3/4' (12.84m)
Shot Put - Men Harold B. Wilson 43'3 1/2' (13.19m)
Shot Put - Men Francis Drew 45'3 1/2' (13.80m)
Shot Put - Men William Plummer 44'5 1/2' (13.55m)
Triple Jump - Men John Patrick Metcalfe 50'10' (15.49m)
Triple Jump - Men John Charles Dickinson 50'1 3/4' (15.28m)
Triple Jump - Men Raymond Graf 47'11 1/2' (14.62m)
Triple Jump - Men Lloyd Miller 50'6 3/4' (15.41m)
Boxing
51kg - Men Trevor Law
54kg - Men Jack B. Dillon
57kg - Men Leonard Schulter
60kg - Men J. Ellis
67kg - Men William Smith
75kg - Men Atholl Stubbs
81kg - Men Cecil G. Overall
81kg - Men S.O. Inskip
over 91kg - Men Leslie Harley
Cycling Road
Road Race - Men Alick Yuille hours
Road Race - Men Harold Clayton hours
Road Race - Men Fred Hines hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Fred Ashley mins
10 Mile Scratch Race - Men Charlie E. Wright mins
10 Mile Scratch Race - Men John Molloy mins
1000m Match Sprint - Men Edgar Laurence Gray sec
1000m Match Sprint - Men Robert Porter sec
1000m Match Sprint - Men Tasman Johnson sec
1km Time Trial - Men Edgar Laurence Gray 1:16.5 mins
1km Time Trial - Men Robert Porter 1:15.2 mins
1km Time Trial - Men Tasman Johnson 1:15.7 mins
Diving
10m Platform - Men Ronald Masters 102.87 points
10m Platform - Men Ray Davis 94.21 points
10m Platform - Men Arthur O'Connor 97.39 points
10m Platform - Women Irene Donnett 34.57 points
10m Platform - Women Patricia Agnes Marsden 26.1 points
10m Platform - Women Lurline Hook 36.47 points
3m Springboard - Men David John Norris 110.62 points
3m Springboard - Men George Johnston 111.39 points
3m Springboard - Men Ronald Masters 126.36 points
3m Springboard - Women Irene Donnett 91.18 points
3m Springboard - Women Janet Weidenhofer points
3m Springboard - Women Laurie Hawe 75.32 points
Lawn Bowls
Fours - Men Australia Wins
Pairs - Men Australia points
Singles - Men Jack Low points
Rowing
Double Scull - Men Australia 7:29.4 mins
Eight - Men Australia mins
Four - Men Australia 7:16.8 mins
Single Scull - Men Herbert J. Turner 8:24 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Percy Charles Oliver 1:07.9 mins
110 Yard Backstroke - Men Roth Bassingthwaite mins
110 Yard Backstroke - Men Reginald Vaughan Clark mins
110 Yard Backstroke - Women Marion Nixon mins
110 Yard Backstroke - Women Patricia Norton 1:19.5 mins
110 Yard Backstroke - Women Gwen Millard mins
110 Yard Freestyle - Men Percy Charles Oliver sec
110 Yard Freestyle - Men J. Robert Wilshire sec
110 Yard Freestyle - Men William Fleming 61.0 sec
110 Yard Freestyle - Women Margaret Rawson sec
110 Yard Freestyle - Women Dorothy J. Green 1:11.1 sec
110 Yard Freestyle - Women Evelyn deLacy 1:10.1 sec
1650 Yard Freestyle - Men Noel Phillip Ryan mins
1650 Yard Freestyle - Men Robert/Robin Biddulph mins
1650 Yard Freestyle - Men Robert Newbiggen mins
220 Yard Breaststroke - Men Ray Cameron 3:03.3 mins
220 Yard Breaststroke - Men John Johnson mins
220 Yard Breaststroke - Men Ernest A. Hobbs mins
220 Yard Breaststroke - Women Joan Thomas mins
220 Yard Breaststroke - Women Margaret Dovey mins
220 Yard Breaststroke - Women Valerie George mins
330 Yard Medley Relay - Men Australia 3:31.8 mins
330 Yard Medley Relay - Women Australia 4:10.0 mins
440 Yard Freestyle - Men Noel Phillip Ryan mins
440 Yard Freestyle - Men Robert/Robin Biddulph 4:55.5 mins
440 Yard Freestyle - Men Robert Newbiggen mins
440 Yard Freestyle - Women Dorothy J. Green 5:39.7 mins
440 Yard Freestyle - Women Evelyn deLacy mins
440 Yard Freestyle - Women Mynee Steele mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Australia 4:49.0 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Australia 9:32.9 mins
Wrestling Freestyle
100kg - Men John Lambert Knight points
57kg - Men Edward Purcell points
62kg - Men Roy Purchase points
68kg - Men Richard Edward Garrard points
74kg - Men Thomas Richard Trevaskis points
82kg - Men Todd Hardwick points
90kg - Men Eddie Richard Scarf points