Athletes & Results

Canada Auckland 1950

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Auckland 1950

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men James William Milton Hutchins (4th, ht1 4:20.8) mins
1 Mile - Men Comer William Parnell 4:11.0 mins
1 Mile - Men Richard K. Ferguson 5th, ht2 4:17.2 mins
100 Yard - Men Gordon Crosby 5th, ht 2 10.5e sec
100 Yard - Men Stan Egerton 5th, ht 3 10.6e sec
100 Yard - Men Donald A. Pettie 9.8 sec
100 Yard - Men Ronald Rowan Miller dns ht 4. sec
100 Yard - Women Viola Myers 6th, ht1 sec
100 Yard - Women Eleanor McKenzie 4th, ht1 11.4e sec
100 Yard - Women Geraldine Bemister 5th, ht2 sec
100 Yard - Women Patricia Jones 6th, ht3 sec
120 Yard Hurdles - Men Gordon Crosby 5th, ht2 sec
220 Yard - Men Gordon Crosby dns, ht 1 sec
220 Yard - Men Donald A. Pettie 21.9e sec
220 Yard - Women Viola Myers 6th, ht3 sec
220 Yard - Women Eleanor McKenzie 4th, h1 sec
220 Yard - Women Peggy Moore 4th, ht2 sec
220 Yard - Women Elaine Silburn 5th, ht1 sec
3 Mile - Men Richard K. Ferguson dnf mins
4 x 440 Yard Relay - Men Canada mins
4 x 440 Yard Relay - Women Canada sec
440 Yard - Men William D. LaRochelle 5th, ht2 sec
440 Yard - Men Ezra Churchill Henniger dnf, ht1 sec
440 Yard Hurdles - Men William D. LaRochelle 4th, ht3 sec
6 Mile - Men Paul Albert Collins mins
6 Mile - Men Gerard Cote dns mins
6 Mile - Men George Leslie Norman mins
6 Mile - Men Walter Alexander Fedorick mins
660 Yard Relay - Women Canada mins
80m Hurdles - Women Rosella Thorne 4th, ht2 sec
880 Yard - Men James William Milton Hutchins 1:53.4 mins
880 Yard - Men Comer William Parnell 1:53.4 mins
880 Yard - Men Ezra Churchill Henniger 5th, ht2 mins
Discus Throw - Men Svein Sigfusson 142' 8' (43.48m)
Hammer Throw - Men Svein Sigfusson 122' 2 1/2' (37.25m)
High Jump - Men Ronald Rowan Miller feet
High Jump - Men Arthur N. Jackes 6' 1' (1.85m) feet
High Jump - Women Elaine Silburn 4' 10' (1.47m) feet
High Jump - Women Rosella Thorne 4' 10' (1.47m) feet
High Jump - Women Shirley Gordon 4' 10' (1.47m) feet
Javelin Throw - Men Svein Sigfusson dns
Javelin Throw - Men Doug Robinson 182' 5' (55.60m)
Javelin Throw - Men Leo J. Roininen 187' 4 1/2' (57.11m)
Long Jump - Women Elaine Silburn 17' 6 3/4' (5.35m) feet
Long Jump - Women Rosella Thorne 17' 1 1/4' (5.21m) feet
Marathon - Men Paul Albert Collins 2:45:01.4 hours
Marathon - Men Gerard Cote 2:51:58.8 hours
Marathon - Men George Leslie Norman 2:47:49.8 hours
Marathon - Men Walter Alexander Fedorick 2:51:28.6 hours
Pole Vault - Men Stan Egerton 13' 0 5/8 (3.96m)
Pole Vault - Men Ronald Rowan Miller 12' 5 7/8' (3.80m)
Pole Vault - Men Doug Robinson 12' 3' (3.73m)
Shot Put - Men Svein Sigfusson dns
Shot Put - Men Leo J. Roininen 44' 10 1/2' (13.68m)
Boxing
51kg - Men R. Muir
54kg - Men Len Walters
57kg - Men F. White
60kg - Men Eddie Haddad
67kg - Men J. Ravenda
75kg - Men William Pinkus
Cycling Road
Road Race - Men Lorne Atkinson hours
Road Race - Men W. Hamilton dnf hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men E. Oland mins
10 Mile Scratch Race - Men John Millman mins
10 Mile Scratch Race - Men Lorne Atkinson mins
1000m Match Sprint - Men E. Oland sec
1000m Match Sprint - Men Lorne Atkinson sec
1km Time Trial - Men John Millman 1:18.2 mins
1km Time Trial - Men Lorne Atkinson 1:20.0 mins
1km Time Trial - Men W. Hamilton 1:19.8 mins
4000m Individual Pursuit - Men W. Hamilton 5:43.0 mins
Diving
10m Platform - Men Dr. George Athans 145.36 points
10m Platform - Women E. Buchanan 54.98 points
10m Platform - Women Lynda Hunt 46.21 points
3m Springboard - Men Dr. George Athans 169.21 points
3m Springboard - Women E. Buchanan 106.15 points
3m Springboard - Women Lynda Hunt 115.38 points
Fencing
Epee Individual - Men E.H. Brooke 3 Wins
Epee Individual - Men R. Desjarlais 2 Wins
Epee Team - Men Canada 1 Wins
Foil Individual - Men E.H. Brooke Wins
Foil Individual - Men R. Desjarlais 2 Wins
Foil Individual - Men Georges Pouliot 4 Wins
Foil Individual - Women E. Hamilton 1 Wins
Foil Team - Men Canada 12 Wins
Sabre Individual - Men E.H. Brooke
Sabre Individual - Men R. Desjarlais
Sabre Individual - Men Georges Pouliot
Sabre Team - Men Canada 15 Wins
Lawn Bowls
Singles - Men Dr. Weston Krupp 86 points
Swimming
110 Yard Backstroke - Men L. Beaumont 75.4, 4th ht2 mins
110 Yard Backstroke - Men Peter Salmon dnf final (73.6, 3rd ht1) mins
110 Yard Backstroke - Women J. Morgan 86.2, 5th ht1 mins
110 Yard Freestyle - Men L. Beaumont 62.1 sec
110 Yard Freestyle - Men Peter Salmon 60.4 sec
110 Yard Freestyle - Women I. Strong 72.1, 3rd ht2 sec
110 Yard Freestyle - Women K. McNamee 74.9, 5th ht1 sec
110 Yard Freestyle - Women C. Miles 72.4, 3rd ht3 sec
1650 Yard Freestyle - Men Jim Portelance 20:08.3 mins
1650 Yard Freestyle - Men L. Portelance 22:04.5, 3rd ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Women I. Strong 3:17.0 mins
330 Yard Medley Relay - Men Canada 3:29.4 mins
330 Yard Medley Relay - Women Canada 4:05.5 mins
440 Yard Freestyle - Men Jim Portelance 5:07.9, 3rd ht3 mins
440 Yard Freestyle - Men L. Portelance 5:18.2, 4th ht2 mins
440 Yard Freestyle - Men Allan Gilchrist 5:10.0, 3rd ht1 mins
440 Yard Freestyle - Women K. MacNamee 5:52.5, 4th ht2 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Canada 5:02.4 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Canada 9:44.4 mins
Weightlifting
56kg Combined - Men Rosaire Smith 615 pounds
60kg Combined - Men Jules Sylvain 635 pounds
67.5kg Combined - Men J. Stuart 435 pounds
75kg Combined - Men Gerald A. Gratton 795 pounds
82.5kg Combined - Men James Varaleau 815 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men A. Ovendon
62kg - Men R. Milord 2 wins, 1 loss points
68kg - Men Morgan Plumb 2 wins points
74kg - Men Henry Hudson 3 wins points
82kg - Men Maurice Vachon 3 wins points