Athletes & Results

Australia Auckland 1950

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Auckland 1950

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men John Leonard Marks 4:14.8 mins
1 Mile - Men Donald Robertson Thomson MacMillan (2nd, ht2 4:15.4) mins
1 Mile - Men Victor /Vernon John Plummer 5th, ht1 4:21.8 mins
1 Mile - Men Kenneth William MacDonald dns, ht1 mins
100 Yard - Men John Francis Treloar 9.7 sec
100 Yard - Men William de Gruchy 9.8 sec
100 Yard - Men David Johnson 4th, ht 1 sec
100 Yard - Men Alastair Kinnaird Gordon 9.9e sec
100 Yard - Women Shirley Barbara Strickland 11.0 sec
100 Yard - Women Ann Patricia Shanley 11.4 sec
100 Yard - Women Verna Johnston 11.0 sec
100 Yard - Women Marjorie Nelson 10.8 sec
120 Yard Hurdles - Men Raymond Henry Weinberg 14.4 sec
120 Yard Hurdles - Men Peter John Gardner 14.3 sec
220 Yard - Men John Francis Treloar 21.5 sec
220 Yard - Men William de Gruchy SF1, 4th sec
220 Yard - Men David Johnson 21.8 sec
220 Yard - Men Alastair Kinnaird Gordon 21.9e sec
220 Yard - Women Shirley Barbara Strickland 24.5 sec
220 Yard - Women Ann Patricia Shanley SF2, 4th 25.2e sec
220 Yard - Women Verna Johnston 25.3e sec
220 Yard - Women Marjorie Nelson 24.3 sec
3 Mile - Men Kenneth William MacDonald 14:35.9 mins
3 Mile - Men Leslie John Perry mins
3 Mile - Men Alan Francis Merrett 14:34.0 mins
3 Mile - Men William Edward Emmerton dnf mins
4 x 110 Yard Relay - Men Australia 42.2 sec
4 x 440 Yard Relay - Men Australia 3:17.8 mins
4 x 440 Yard Relay - Women Australia 47:9 (GR)
440 Yard - Men George Valentine Gedge 4th, ht1 49.0e sec
440 Yard - Men James William Humphreys SF1, 4th (49.6 in ht2) sec
440 Yard - Men Edwin William Carr 47.9 sec
440 Yard - Men Ross Edward Price sec
440 Yard Hurdles - Men Kenneth Leslie Doubleday 5th, SF1 (55.4 in ht2) sec
440 Yard Hurdles - Men George Valentine Gedge (2nd, SF2 53.9) sec
440 Yard Hurdles - Men Robert Raymond Woodward 4th, SF2 (54.3 in ht1) sec
440 Yard Hurdles - Men Geoffrey Charles Goodacre 53.1 sec
6 Mile - Men Alan Francis Merrett 30:46.3 mins
6 Mile - Men John Stewart Davey 30:34.7 mins
6 Mile - Men John Clifton Pottage mins
660 Yard Relay - Women Australia 1:13:4 (GR)
80m Hurdles - Women Shirley Barbara Strickland 11.6 sec
80m Hurdles - Women Ann May Stadler 11.9e sec
880 Yard - Men Victor /Vernon John Plummer dns, ht2 mins
880 Yard - Men James William Humphreys 5th, ht1 mins
880 Yard - Men David Arthur White 1:53.7 mins
Discus Throw - Men Keith Wyrill Pardon 134' 10' (41.10m)
Discus Throw - Men Ian Manly Reed 156' 7' (47.72m)
Hammer Throw - Men Keith Wyrill Pardon 156' 11' (47.83m)
Hammer Throw - Men Keith Hamilton Allen 135' 6 1/2' (41.31m)
Hammer Throw - Men Herbert Samuel Barker 149' 8' (45.62m)
High Jump - Men Douglas Gordon Stuart 6' 2' (1.88m) feet
High Jump - Men John Arthur Winter 6' 6' (1.98m) feet
High Jump - Men Mervyn Stanley Peter 6' 2' (1.88m) feet
High Jump - Men John Ballantyne Vernon 6' 3' (1.90m) feet
High Jump - Women Jacqueline Bauman 4' 8' (1.42m) feet
High Jump - Women Joan Morrison 4' 10' (1.47m) feet
Javelin Throw - Men Leslie Alexander H. McKeand 164' 11 1/2' (50.28m)
Javelin Throw - Women Charlotte McGibbon-Weeks 127' 5 1/4' (38.84m)
Long Jump - Women Verna Johnston 18' 2 1/4' (5.54m) feet
Long Jump - Women Judith Lilian Canty 18' 11 1/4' (5.78m) feet
Marathon - Men William Edward Emmerton dnf hours
Marathon - Men John Stewart Davey dns hours
Marathon - Men John Clifton Pottage dnf hours
Marathon - Men Gordon Garhel Stanley 2:40:49.0 hours
Marathon - Men Robert Archibald Prentice 2:48:53.8 hours
Pole Vault - Men Peter Lindsay Denton 12' 9' (3.88m)
Triple Jump - Men Brian Thomas Oliver 51' 2 1/2' (15.61m)
Triple Jump - Men Leslie Alexander H. McKeand 50' 1 3/4' (15.28m)
Triple Jump - Men Ian James Polmear 48' 1 3/4' (14.67m)
Boxing
51kg - Men Ronald Charles Gower
54kg - Men Merton Barrett
57kg - Men Anthony James Fisher
60kg - Men William Robert Barber
67kg - Men William Frederick Seewitz
81kg - Men John Taylor
91kg - Men Stanely Jack Cousins
Cycling Road
Road Race - Men Peter Joseph Pryor 3:13:06.7 hours
Road Race - Men Hector Sutherland 3:13:06.4 hours
Road Race - Men John Hartley Fowler 3:13:06.6 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Kenneth John Caves mins
10 Mile Scratch Race - Men Barry Coombs mins
10 Mile Scratch Race - Men William David Heseltine 23:23.4 mins
1000m Match Sprint - Men Sidney Philip Patterson 0 - 2 sec
1000m Match Sprint - Men Edward Russell Mockridge 2 - 0 sec
1000m Match Sprint - Men Charles Bazzano sec
1km Time Trial - Men Sidney Philip Patterson 1:13.5 mins
1km Time Trial - Men Edward Russell Mockridge 1:13.4 mins
1km Time Trial - Men Robert Carmichael 1:19.5 mins
4000m Individual Pursuit - Men Edward Russell Mockridge 5:27.0 mins
Diving
10m Platform - Men Joseph Andrew McCann 128.72 points
10m Platform - Men John Kevin Bourke 124.14 points
10m Platform - Men Francis Joseph Murphy 129.40 points
10m Platform - Women Noeline MacLean 59.93 points
10m Platform - Women Gwen Ethel Fawcett 65.64 points
3m Springboard - Men Ronald Sinclair Faulds 148.86 points
3m Springboard - Men Joseph Andrew McCann 159.76 points
3m Springboard - Men David John Norris 140.20 points
3m Springboard - Women Noeline MacLean 124.59 points
3m Springboard - Women Patricia May Barnett 104.55 points
Fencing
Epee Individual - Men Ivan Bernard Lund 5 Wins
Epee Individual - Men Allan Louis N. Jay 2 Wins
Epee Team - Men Australia 3 Wins
Foil Individual - Men Allan Louis N. Jay Wins
Foil Individual - Men John Erle Fethers 6 Wins
Foil Individual - Women Catherine Pym 5 Wins
Foil Individual - Women Elizabeth Stokes 3 Wins
Foil Individual - Women Mavis Joan Wilson 1 Wins
Foil Team - Men Australia 9 Wins
Sabre Individual - Men John Henry Gibson
Sabre Team - Men Australia 11 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 2 Wins
Pairs - Men Australia 60 points
Singles - Men Albert Edward Newton 93 points
Rowing
Coxless Pair - Men Australia 7:58 mins
Double Scull - Men Australia 7:22
Eight - Men Australia 6:27 mins
Four - Men Australia 7:24.0 mins
Single Scull - Men Mervyn Thomas Wood 7:46.8 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Frank Stevens 73.5 mins
110 Yard Backstroke - Women Jeanette Catherine Holle 82.0 mins
110 Yard Backstroke - Women Patricia Isabelle Seymour 83.5 mins
110 Yard Backstroke - Women Judith Joy Davies 78.6 mins
110 Yard Freestyle - Men James Thomas Beard 63.0, 5th ht1 sec
110 Yard Freestyle - Men Francis Thomas O'Neill 60.6 sec
110 Yard Freestyle - Women Marjorie Anne McQuade 69.0 sec
110 Yard Freestyle - Women Denise Dowling Spencer 70.7 sec
110 Yard Freestyle - Women Beryl Joan Hosking 76.7, 4th ht2 sec
1650 Yard Freestyle - Men Barrie Edwin Kellaway 20:35.2 mins
220 Yard Breaststroke - Men David Frederick Hawkins 2:54.1 mins
220 Yard Breaststroke - Men Kevin John Hallett dq ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Men Ronald Russell Sharpe 2:56.0 mins
220 Yard Breaststroke - Women Beryl Joan Hosking 3:21.9 mins
220 Yard Breaststroke - Women Nancy Beatrice Lyons 3:03.6 mins
330 Yard Medley Relay - Men Australia 3:32.4 mins
330 Yard Medley Relay - Women Australia 3:53.8 mins
440 Yard Freestyle - Men Barrie Edwin Kellaway 5:03.5 mins
440 Yard Freestyle - Men David Garrick Agnew 4:49.4 mins
440 Yard Freestyle - Women Judith Joy Davies 5:39.4 mins
440 Yard Freestyle - Women Marjorie Anne McQuade 5:46.3, 4th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Women Denise Norton 5:33.8 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Australia 4:44.9 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Australia 9:34.5 mins
Water Polo
Water Polo - Men Australia 11-4, 13-2, 5-2
Weightlifting
110kg Combined - Men Raymond Sidney Magee 830 pounds
56kg Combined - Men Keith Alexander Caple 600 pounds
60kg Combined - Men Herbert Rex Mobbs 550 pounds
67.5kg Combined - Men Vern Barberis 730 pounds
75kg Combined - Men Frederick W. Giffin 720 pounds
82.5kg Combined - Men Kenneth Arthur McDonald 530 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men James Michael Armstrong 3 wins
52kg - Men Bertram Harris 1 win points
57kg - Men James Alexander Chapman 1 loss
62kg - Men Eric Roland Hayman 2 losses points
68kg - Men Richard Edward Garrard 3 wins points
74kg - Men John David Cobain Little 3 wins, 1 loss points
82kg - Men Bruce Richard Arthur 3 wins, 1 loss points
90kg - Men Thomas Richard Trevaskis points