Athletes & Results

Canada Vancouver 1954

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Vancouver 1954

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Comer William Parnell 4:13.8, 5th ht2 mins
1 Mile - Men Richard K. Ferguson 4:04.6 mins
1 Mile - Men Edward Morton 4:23.2, 7th ht2 mins
1 Mile - Men John Moule 4:17.2, 7th ht1 mins
100 Yard - Men Harold P. Nelson 9.7 sec
100 Yard - Men James Warner 10.1, 5th ht3 sec
100 Yard - Men James Donald McFarlane 9.7 sec
100 Yard - Men Edward Bruce Springbett 9.9, 4th SF2 sec
100 Yard - Women Geraldine Bemister 10.9 sec
100 Yard - Women Dorothy Elsie Kozak 11.2, 7th ht1 sec
100 Yard - Women Annabelle Murray 11.4, 6th ht2 sec
100 Yard - Women Margery Squires 11.5, 7th ht2 sec
120 Yard Hurdles - Men Norman Williams 14.9 sec
120 Yard Hurdles - Men John McRoberts 15.9, 5th ht2 sec
220 Yard - Men Harold P. Nelson 22.0 sec
220 Yard - Men James Donald McFarlane 22.6, 3rd ht6 sec
220 Yard - Men Edward Bruce Springbett 22.4, 5th SF1 sec
220 Yard - Men Donald Pat Walker 22.9, 4th ht2 sec
220 Yard - Women Geraldine Bemister 25.5 sec
220 Yard - Women Annabelle Murray 26.2, 4th ht2 sec
220 Yard - Women Diane Palmason 25.9, 4th ht1 sec
220 Yard - Women Norma Higgs 26.4, 5th ht1 sec
3 Mile - Men Selwyn Jones 14:33.0 mins
3 Mile - Men Lyle Garbe dnf mins
3 Mile - Men Douglas Kyle dnf mins
3 Mile - Men Henry Kennedy 14:20.0 mins
4 x 110 Yard Relay - Men Canada 41.3 sec
4 x 110 Yard Relay - Women Canada 47.8 sec
4 x 440 Yard Relay - Men Canada 3:11.6 mins
440 Yard - Men Charles Terrence Tobacco 47.8 sec
440 Yard - Men Richard Revell Harding 49.2, 3rd ht2 sec
440 Yard - Men Joseph F. Foreman 49.9, 3rd ht6 sec
440 Yard - Men Laird De Lacey Sloane 49.2, 4th SF2 sec
440 Yard Hurdles - Men John McRoberts 56.8, 5th ht1 sec
440 Yard Hurdles - Men Murray Gaziuk 55.5 sec
440 Yard Hurdles - Men Keith Holmes 54.1, 4th ht1 sec
6 Mile - Men Selwyn Jones 31:05.0 mins
6 Mile - Men Lyle Garbe dns mins
6 Mile - Men Douglas Kyle dnf mins
80m Hurdles - Women Gwendolyn Carol Hobbins 11.2 sec
80m Hurdles - Women Luella May Law 12.0, 5th ht1 sec
80m Hurdles - Women Shirley G. Eckel 11.3 sec
880 Yard - Men James William Milton Hutchins 1:55.1, 5th ht2 mins
880 Yard - Men Comer William Parnell 1:53.8 mins
880 Yard - Men Richard K. Ferguson 1:52.7 mins
880 Yard - Men Douglas Clement 1:54.9 mins
Discus Throw - Men Svein Sigfusson 143' 1 1/2' (43.63m) feet
Discus Throw - Men Stanley Raike 150' 0' (45.72m) feet
Discus Throw - Men Kenneth Swalwell 147' 1 1/2' (44.85m) feet
Discus Throw - Men Gino Roy Pella 162' 6' (49.53m) feet
Discus Throw - Women Marie Anne Dupree 126' 10' (38.66m) feet
Discus Throw - Women Shirley Couzens 91' 10 1/4' (28.00m) feet
Discus Throw - Women Helen M. Metchuck 119' 10' (36.53m) feet
Hammer Throw - Men Svein Sigfusson 139' 7 1/2' (42.56m) feet
Hammer Throw - Men Stanley Raike dns feet
Hammer Throw - Men John I. Pavelich dns feet
Hammer Throw - Men Robert Johnson 127' 5 1/2' (38.85m) feet
High Jump - Men Victor Cassis 5' 10' (1.78m) feet
High Jump - Men Ian Hume 5' 10' (1.78m) feet
High Jump - Men David Blair 6' 0' (1.83m) feet
High Jump - Men Robert Adams 6' 0' (1.83m) feet
High Jump - Women Rosella Thorne dns feet
High Jump - Women Alice Ann Doreen Whitty 5' 3' (1.60m) feet
High Jump - Women Heather Walker 4' 10' (1.47m) feet
High Jump - Women Ruth Hendren 4' 10' (1.47m) feet
High Jump - Women Sheila W. Lerwill 5' 2' (1.57m) feet
Javelin Throw - Men John I. Pavelich dns feet
Javelin Throw - Men Robert Johnson dns feet
Javelin Throw - Men Ian Hume 174' 5' (53.16m) feet
Javelin Throw - Men Ted Cadell 158' 3 1/2' (48.25m) feet
Javelin Throw - Women Shirley Couzens 127' 10 1/2' (38.98m) feet
Javelin Throw - Women Helen M. Metchuck dns feet
Javelin Throw - Women Mary Lawrence 115' 5' (35.18m) feet
Long Jump - Men David Stafford 21' 2 3/4' (6.47m) feet
Long Jump - Men Lenwood Goodine 20' 11 3/4' (6.38m) feet
Long Jump - Men Benjamin Brooks 21' 6 3/4' (6.57m) feet
Long Jump - Men Graham Turnbull 22' 1 1/2' (6.74m) feet
Long Jump - Women Annabelle Murray 17' 8 1/2' (5.40m) feet
Long Jump - Women Margery Squires 17' 4 3/4' (5.30m) feet
Long Jump - Women Rosella Thorne 17' 10 1/4' (5.44m) feet
Long Jump - Women Heather Walker dns feet
Marathon - Men Gerard Cote dnf hours
Marathon - Men George Leslie Norman dnf hours
Marathon - Men George Hillier 2:58:43.4 hours
Marathon - Men Barry Winfield Lush 2:52:47.4 hours
Marathon - Men Keith Gordon Dunnet dnf hours
Marathon - Men Leslie Stokell dnf hours
Pole Vault - Men Ronald Rowan Miller 13' 9 1/4' (4.20m) feet
Pole Vault - Men Robert Adams 13' 0' (3.96m) feet
Pole Vault - Men Robert Reid 12' 6' (3.81m) feet
Pole Vault - Men Orland Anderson 13' 0' (3.96m) feet
Shot Put - Men Stanley Raike 48' 1 3/4' (14.67m) feet
Shot Put - Men Eric Eaton Coy 43' 10 3/4' (13.37m) feet
Shot Put - Men John I. Pavelich 49' 0 3/4' (14.95m) feet
Shot Put - Men Lionel Whitman 47' 8 1/2' (14.54m) feet
Shot Put - Women Jacqueline Gelling 42' 7' (12.98m) feet
Shot Put - Women Helen M. Metchuck 28' 4 1/2' (8.65m) feet
Shot Put - Women Heather Walker 30' 7' (9.32m) feet
Shot Put - Women Mary Lawrence 34' 2' (10.41m) feet
Triple Jump - Men Victor Cassis 43' 7' (13.28m)
Triple Jump - Men John Clawson Smyth 44' 6' (13.56m)
Triple Jump - Men Robert McLaughlin 47' 0 3/4' (14.34m)
Triple Jump - Men Thomas Skimming 43' 5 1/4' (13.24m)
Boxing
51kg - Men Jerry Boucher
57kg - Men Buddy Palmer
60kg - Men Clayton Kennedy/Kenney Wins
63.5kg - Men Mickey Bergin 2 Wins
67kg - Men Sonny Forbes
71kg - Men Wilf Greaves 2 Wins
75kg - Men Marcel Piau
81kg - Men Bill Misselbrook Wins
91kg - Men Gerry Buchanan 1 Wins
Cycling Road
Road Race - Men A. Roberts hours
Road Race - Men P.J. Murphy hours
Road Race - Men G. Morin hours
Road Race - Men A. Cole hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Lorne Atkinson mins
10 Mile Scratch Race - Men B. Henderson mins
10 Mile Scratch Race - Men F.H. Markus mins
1000m Match Sprint - Men John Millman Wins
1000m Match Sprint - Men Jim Davies quarter final Wins
1km Time Trial - Men A. Roberts 1:15.8 mins
1km Time Trial - Men P.J. Murphy 1:14.5 mins
1km Time Trial - Men Jim Davies 1:14.1 mins
4000m Individual Pursuit - Men P.J. Murphy mins
4000m Individual Pursuit - Men C.G. Bonner mins
4000m Individual Pursuit - Men E. Fellows mins
Diving
10m Platform - Men William C. Patrick 142.70 points
10m Platform - Men Terrence Connelly 110.78 points
10m Platform - Women Lois Wood 55.16 points
3m Springboard - Men William C. Patrick 135.48 points
3m Springboard - Men Bernard D. Valois 137.97 points
3m Springboard - Women Lois Wood 89.64 points
3m Springboard - Women Irene M. McDonald 126.19 points
Fencing
Epee Individual - Men E.H. Brooke 4 Wins
Epee Individual - Men Carl Schwende 4 Wins
Epee Individual - Men Roland G.A.R. Asselin 2 Wins
Epee Team - Men Canada 2 wins 1 loss
Foil Individual - Men J.P. Giguere Wins
Foil Individual - Men J.A. Howard Wins
Foil Individual - Men D.R. Robins 1 Wins
Foil Individual - Women Jean Gilbert 3 Wins
Foil Individual - Women E.F. Hale 1 Wins
Foil Team - Men Canada 1 win 2 loss Wins
Sabre Individual - Men E.H. Brooke Pool 2 5th
Sabre Individual - Men Carl Schwende 4
Sabre Individual - Men Leslie Krasa 3
Sabre Team - Men Canada 3 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men Canada 3 wins -42 points
Pairs - Men Canada 6 wins +31 points
Singles - Men John Linford 4 wins -13 points
Rowing
Double Scull - Men Canada 8:28.5 mins
Eight - Men Canada 6:59.0 mins
Four - Men Canada 8:35.7, 2nd ht2 mins
Single Scull - Men Robert H. Williams 8:51.3 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Allan Brew 1:16.8, 3rd ht3 mins
110 Yard Backstroke - Men Dean Aspinall 1:14.2, 4th ht2 mins
110 Yard Backstroke - Men Ted Simpson dq ht1 mins
110 Yard Backstroke - Women Sara K. Barber 1:23.6, 4th ht2 mins
110 Yard Backstroke - Women Lenore Fisher 1:18.2 mins
110 Yard Freestyle - Men Ted Simpson 1:00.8, 4th ht3 sec
110 Yard Freestyle - Men George Park 59.1 sec
110 Yard Freestyle - Men Carman Bradley 1:04.2, 5th ht2 sec
110 Yard Freestyle - Women Gladys Priestley 1:10.3, 3rd ht2 sec
110 Yard Freestyle - Women Virginia Grant 1:06.3 sec
110 Yard Freestyle - Women Karna Kemp 1:11.4, 4th ht3 sec
1650 Yard Freestyle - Men Jim Portelance 21:05.7, 5th ht1 mins
1650 Yard Freestyle - Men J. La Coursiere 20:31.6, 4th ht2 mins
1650 Yard Freestyle - Men Gerald McNamee 20:07.9 mins
220 Yard Breaststroke - Men Ron Crane 3:01.3, 4th ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Men Robert Gair 2:56.0 mins
220 Yard Breaststroke - Men Richard Jack 2:58.8, 2nd ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Women Margaret Peebles 3:20.5 mins
220 Yard Breaststroke - Women Beverly Eynon 3:22.4, 3rd ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Women Margaret Stangroom 3:18.0 mins
330 Yard Medley Relay - Men Canada 3:28.3 mins
330 Yard Medley Relay - Women Canada 3:57.5 mins
440 Yard Freestyle - Men Gerald McNamee 4:51.6 mins
440 Yard Freestyle - Men Allan Gilchrist 4:57.8, 4th ht2 mins
440 Yard Freestyle - Men Ronald Gilchrist 5:00.6, 3rd ht3 mins
440 Yard Freestyle - Women Gladys Priestley 5:19.6 mins
440 Yard Freestyle - Women Karna Kemp 5:54.6, 3rd ht3 mins
440 Yard Freestyle - Women Beth Whittall 5:27.3 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Canada 4:37.0 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Canada 8:56.0 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Dave Baillie 1000 pounds
110kg Combined - Men Doug I. Hepburn 1040 pounds
60kg Combined - Men Jules Sylvain 655 pounds
67.5kg Combined - Men Stan Gibson 685 pounds
75kg Combined - Men Jean Dube 695 pounds
82.5kg Combined - Men Gerald A. Gratton 890 pounds
90kg Combined - Men Keevil Daly 880 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men Keith Maltman points
52kg - Men David Clutchy points
57kg - Men Adrian Poliquin
62kg - Men Armand Bernard points
68kg - Men Ruby Leibovitch points
74kg - Men Henry Hudson points
82kg - Men James Christie points
90kg - Men Robert J. Steckle points