Athletes & Results

England Vancouver 1954

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Vancouver 1954

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Ian Hugh Boyd 4:07.2 mins
1 Mile - Men David Charles Law dnf (4:08.6, 4th ht1) mins
1 Mile - Men Chris William Brasher 4:15.4, 6th ht2 mins
1 Mile - Men Dr. Roger Gilbert Bannister 3:58.8 mins
100 Yard - Men Brian Shenton 9.9, 5th SF2 sec
100 Yard - Men George Stuart Ellis 9.9, 5th SF1 sec
100 Yard - Men Alan William Lillington 10.0, 5th ht1 sec
100 Yard - Men Kenneth James Box 10.1, 4th ht3 sec
100 Yard - Women Heather Joy Young 11.0 sec
100 Yard - Women Shirley Hampton 11.2, 4th ht2 sec
100 Yard - Women Ann Pashley 10.9 sec
100 Yard - Women Shirley Anne Burgess 11.1, 4th ht1 sec
120 Yard Hurdles - Men Frederick John Parker 15.0 sec
120 Yard Hurdles - Men Christopher Eric Edward Higham 14.9 sec
220 Yard - Men Brian Shenton 21.5 sec
220 Yard - Men George Stuart Ellis 22.2 sec
220 Yard - Men Alan William Lillington dns ht1 sec
220 Yard - Men Kenneth James Box dns ht3 sec
220 Yard - Women Heather Joy Young 25.3 sec
220 Yard - Women Shirley Hampton 25.0 sec
220 Yard - Women Shirley Anne Burgess 25.4, 3rd ht1 sec
220 Yard - Women Ann Elaine Johnson 25.2 sec
3 Mile - Men Peter Brian Driver 13:47.0 mins
3 Mile - Men Frank Dennis Sando 13:37.4 mins
3 Mile - Men Chris John Chataway 13:35.2 mins
3 Mile - Men Frederick Green 13:37.2 mins
4 x 110 Yard Relay - Men England 41.9 sec
4 x 110 Yard Relay - Women England 46.9 sec
4 x 440 Yard Relay - Men England 3:11.2 mins
440 Yard - Men Harry Kane 48.7, 3rd ht1 sec
440 Yard - Men Francis Peter Higgins 50.3, 6th SF1 sec
440 Yard - Men Peter Goodwin Fryer 48.4 sec
440 Yard - Men Alan Dick 48.6 sec
440 Yard Hurdles - Men Kenneth Stanley David Wilmshurst 56.3 sec
440 Yard Hurdles - Men Harry Kane 53.3 sec
6 Mile - Men Peter Brian Driver 29:09.4 mins
6 Mile - Men Frank Dennis Sando 29:10.0 mins
6 Mile - Men Stanley Ernest Walker Cox 30:11.4 mins
6 Mile - Men John H. Peters 29:20.0 mins
80m Hurdles - Women Jean Catherine Desforges 11.2 sec
80m Hurdles - Women Pamela Georgina Seaborne 11.3 sec
880 Yard - Men Ian Hugh Boyd 1:51.9 mins
880 Yard - Men Brian Stanford Hewson 1:51.2 mins
880 Yard - Men David Charles Law 1:53.4, 4th ht2 mins
880 Yard - Men Derek James Neville Johnson 1:50.7 mins
Discus Throw - Men John Andrew Savidge 137' 4' (41.86m) feet
Discus Throw - Men Mark Pharaoh 156' 11 1/2' (47.84m) feet
Discus Throw - Women Suzanne Allday 131' 3 1/2' (40.02m) feet
Hammer Throw - Men John Andrew Savidge 147' 1 1/2' (44.84m) feet
Hammer Throw - Men Mark Pharaoh 147' 0 1/2' (44.82m) feet
Hammer Throw - Men Peter Charles Allday 170' 4' (51.92m) feet
Hammer Throw - Men Donald William James Anthony 171' 2 1/2' (52.19m) feet
High Jump - Men Derek Richard John Cox 6' 2' (1.88m) feet
High Jump - Women Dorothy B.J. Tyler 5' 3' (1.60m) feet
Javelin Throw - Men Dennis Edwin Tucker 216' 7' (66.02m) feet
Javelin Throw - Women Dorothy B.J. Tyler 108' 0 1/2' (32.93m) feet
Javelin Throw - Women Suzanne Allday 92' 10' (28.29m) feet
Long Jump - Men Kenneth James Box dns feet
Long Jump - Men Kenneth Stanley David Wilmshurst 24' 8 3/4' (7.54m) feet
Long Jump - Men Derek Richard John Cox 23' 7 3/4' (7.21m) feet
Long Jump - Women Ann Elaine Johnson 17' 9 1/2' (5.42m) feet
Long Jump - Women Dorothy B.J. Tyler 16' 7 1/4' (5.06m) feet
Long Jump - Women Jean Catherine Desforges 19' 2' (5.84m) feet
Marathon - Men Stanley Ernest Walker Cox dnf hours
Marathon - Men John H. Peters dnf hours
Pole Vault - Men Geoffrey Michael Elliott 14' 0' (4.26m) feet
Shot Put - Men John Andrew Savidge 55' 0 1/4' (16.77m) feet
Shot Put - Men Mark Pharaoh 46' 10' (14.27m) feet
Shot Put - Men Derek Richard John Cox 41' 4' (12.60m) feet
Shot Put - Men Geoffrey Michael Elliott 45'1 1/4' (13.75m) feet
Shot Put - Women Suzanne Allday 39' 2 3/4' (11.96m) feet
Triple Jump - Men Kenneth Stanley David Wilmshurst 50' 1 1/2' (15.28m)
Boxing
57kg - Men David F. Charnley
60kg - Men George Whelan Wins
67kg - Men Nicky Gargano 3
71kg - Men Bruce Wells 1 Wins
91kg - Men Brian Harper 2 Wins
Cycling Road
Road Race - Men Norman L. Sheil hours
Road Race - Men Bernard Pusey hours
Road Race - Men E.G. Thompson 2:44:08.1 hours
Road Race - Men A. Hoar hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men K.J. Harrison mins
10 Mile Scratch Race - Men C.G. Thompson mins
10 Mile Scratch Race - Men Norman L. Sheil mins
1000m Match Sprint - Men K.J. Harrison quarter final Wins
1000m Match Sprint - Men Cyril F. Peacock Wins
1000m Match Sprint - Men P.F. Brotherton Wins
1km Time Trial - Men K.J. Harrison 1:12.7 mins
1km Time Trial - Men Cyril F. Peacock 1:13.0 mins
1km Time Trial - Men P.F. Brotherton 1:12.8 mins
4000m Individual Pursuit - Men Norman L. Sheil 5:03.5 mins
4000m Individual Pursuit - Men P.F. Brotherton 5:09.1 mins
4000m Individual Pursuit - Men Bernard Pusey 5:08.5 mins
Diving
10m Platform - Men Peter David Tarsey 140.56 points
10m Platform - Men Tony Turner 138.31 points
10m Platform - Women Phyllis A. Long 79.53 points
10m Platform - Women Eunace E. Millar 79.86 points
3m Springboard - Men Tony Turner 145.27 points
3m Springboard - Men Frank Mercer 124.74 points
3m Springboard - Women Charmian I. Welsh 121.54 points
3m Springboard - Women Phyllis A. Long 128.26 points
Fencing
Epee Individual - Men Rene R.R.C. Paul 4 Wins
Epee Individual - Men C.L. de Beaumont Wins
Epee Individual - Men Allan Louis N. Jay Wins
Epee Team - Men England 3 wins 0 loss
Foil Individual - Men Rene R.R.C. Paul 7 Wins
Foil Individual - Men Allan Louis N. Jay 4 Wins
Foil Individual - Men Arnold Cooperman 4 Wins
Foil Individual - Women Mary Glen Haig 6 Wins
Foil Individual - Women Gillian M. Sheen 5 Wins
Foil Team - Men England 3 wins 0 loss Wins
Sabre Individual - Men Arnold Cooperman 6
Sabre Individual - Men Michael J. Amberg 7
Sabre Individual - Men W.N. Beatley 1
Sabre Team - Men England 2 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men England 2 wins +1 points
Pairs - Men England 1 win -44 points
Singles - Men Stanley Lee 1 win -53 points
Rowing
Coxless Pair - Men England 8:24.1 mins
Eight - Men England 7:10.5 mins
Four - Men England 8:04.5 mins
Single Scull - Men S.P. Rand 8:43.4 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Haydn Rigby 1:10.7 mins
110 Yard Backstroke - Women Judith P. Symons 1:17.4 mins
110 Yard Backstroke - Women Maureen Pitchfork 1:19.0 mins
110 Yard Backstroke - Women Vivienne Meyrick 1:19.5, 5th ht1 mins
110 Yard Freestyle - Men Peter Head 1:00.2, 3rd ht2 sec
110 Yard Freestyle - Men Ronald Roberts 1:00.5, 3rd ht3 sec
110 Yard Freestyle - Women Valerie Nares-Pillow 1:12.7, 5th ht1 sec
110 Yard Freestyle - Women Jean Botham 1:09.7, 3rd ht3 sec
110 Yard Freestyle - Women Fearne Ewart 1:10.4, 4th ht2 sec
1650 Yard Freestyle - Men Donald Bland 20:02.7 mins
220 Yard Breaststroke - Men Alan W. Hime 2:52.8 mins
220 Yard Breaststroke - Men Peter Jervis 2:52.6 mins
220 Yard Breaststroke - Women Margaret Grundy 3:04.5 mins
330 Yard Medley Relay - Men England 3:27.8 mins
330 Yard Medley Relay - Women England 3:56.4 mins
440 Yard Freestyle - Men Peter Head 5:01.7, 4th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Men Donald Bland 4:57.0, 3rd ht2 mins
440 Yard Freestyle - Women Diana Elizabeth Wilkinson 5:30.8, 4th ht2 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women England 4:41.8 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men England 9:17.6 mins
Weightlifting
56kg Combined - Men M.E. Megginis 620 pounds
56kg Combined - Men Frank Cope 610 pounds
75kg Combined - Men Jim Halliday 800 pounds
82.5kg Combined - Men S. Harrington 765 pounds
90kg Combined - Men Joseph M. Barnett 830 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men Kenneth Richmond points
52kg - Men Allan Leyland points
62kg - Men Herbert H. Hall points
74kg - Men Raymond Myland points
82kg - Men Harry Kendall points