Athletes & Results

England Cardiff 1958

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Cardiff 1958

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Douglas Alistair Gordon Pirie 4:04.1 mins
1 Mile - Men Ian Hugh Boyd 4:11.6, 5th ht2 mins
1 Mile - Men Michael Thomas Blagrove 4:08.0 mins
1 Mile - Men Brian Stanford Hewson 4:11.1 mins
100 Yard - Men Eric Sandstrom 9.8, 6th SF1 sec
100 Yard - Men David Hugh Segal 9.9, 3rd QF1 sec
100 Yard - Men Peter Frank Radford 9.7 sec
100 Yard - Men Adrian Francis Breaker 9.8, 4th QF2 sec
100 Yard - Women June Florence Paul 10.8 sec
100 Yard - Women Dorothy Hyman 11.1, 4th SF2 sec
100 Yard - Women Heather Joy Young 10.6 sec
100 Yard - Women Violet Weston 10.7 sec
120 Yard Hurdles - Men Peter Burke Hildreth 14.4 sec
120 Yard Hurdles - Men Robert I. Birrell 14.8, 6th SF2 sec
120 Yard Hurdles - Men Peter Robin Brunyee 15.1, 5th ht4 sec
120 Yard Hurdles - Men Victor Charles Matthews 14.9, 4th ht2 sec
220 Yard - Men David Hugh Segal 21.3, 4th SF1 sec
220 Yard - Men Peter Frank Radford 21.5, 5th SF1 sec
220 Yard - Men Robert Ian Brightwell 21.5, 4th SF2 sec
220 Yard - Men John Richard Anthony Scott-Oldfield 21.8 sec
220 Yard - Women June Florence Paul 24.0 sec
220 Yard - Women Heather Joy Young 23.9 sec
220 Yard - Women Marianne C. Dew dq SF1 (24.4, 1st ht4) sec
220 Yard - Women Moyra Eileen Hiscox 24.9, 4th SF2 sec
3 Mile - Men Douglas Alistair Gordon Pirie 13:29.6 mins
3 Mile - Men Peter Ronald Clark 13:30.6 mins
3 Mile - Men George Derek Ibbotson 13:44.4 mins
3 Mile - Men Michael John Bullivant 13:45.7 mins
4 x 110 Yard Relay - Men England 40.7 sec
4 x 110 Yard Relay - Women England 45.3 sec
4 x 440 Yard Relay - Men England 3:09.6 mins
440 Yard - Men John Edward Salisbury 47.1 sec
440 Yard - Men John Derek Wrighton 47.2 sec
440 Yard - Men Derek James Neville Johnson 47.7, 4th QF4 sec
440 Yard - Men Edward John Sampson 48.2, 4th SF1 sec
440 Yard Hurdles - Men Christopher Edward Goudge 52.5 sec
440 Yard Hurdles - Men Thomas Stanley Farrell dnf SF2 sec
440 Yard Hurdles - Men David I. Westerhouse 55.7, 5th ht3 sec
440 Yard Hurdles - Men John Metcalf 52.4 sec
6 Mile - Men Martin Hyman 28:58.6 mins
6 Mile - Men Hugh Vivian Foord 31:03.2 mins
6 Mile - Men Frederick Norris 29:44.0 mins
6 Mile - Men Stanley Edward Eldon 30:30.0 mins
80m Hurdles - Women Heather Joy Young 11.3 sec
80m Hurdles - Women Carole Louise Quinton 10.7 sec
880 Yard - Men Brian Stanford Hewson 1:49.5 mins
880 Yard - Men Michael Arthur Farrell 1:52.1 mins
880 Yard - Men Edward Dean Campbell Buswell dns (1:53.0, 2nd ht2) mins
880 Yard - Men Michael Arthur Rawson 1:51.1 mins
Discus Throw - Men Eric Alfred Cleaver 144'3 1/2' (43.98m) feet
Discus Throw - Men Gerald Anthony Carr 169'4 1/2' (51.63m) feet
Discus Throw - Women Sylvia J. Needham 139'6 1/2' (42.53m) feet
Discus Throw - Women Suzanne Allday 150'7 1/2' (45.91m) feet
Discus Throw - Women Maya Giri no mark feet
Hammer Throw - Men Peter Charles Allday 188' 11' (57.58m) feet
Hammer Throw - Men Donald William James Anthony 180' 6' (55.02m) feet
Hammer Throw - Men Michael John Ellis 206'4 1/2' (62.90m) feet
High Jump - Men Dave Wilson 6' 2' (1.88m) feet
High Jump - Men Gordon A. Miller 6' 5' (1.95m) feet
High Jump - Men John Kitching 6' 2' (1.88m) feet
High Jump - Women Mary Denise Rand 5' 4' (1.62m) feet
High Jump - Women Jean Card 5' 2' (1.57m) feet
High Jump - Women Audrey Banfield 5' 4' (1.62m) feet
High Jump - Women Dorothy Ada Shirley 5' 5' (1.65m) feet
Javelin Throw - Men Colin George Smith 233'10 1/2' (71.29m) feet
Javelin Throw - Men Clive Norbert Loveland 210' 6' (64.16m) feet
Javelin Throw - Men Peter Sydney Cullen 219' 6' (66.90m) feet
Javelin Throw - Men Raymond Arthur Charles Davies 218' 1 1/2' (66.49m) feet
Javelin Throw - Women Margaret Jean Callender 145'4 1/2' (44.31m) feet
Javelin Throw - Women Susan Mary Platt 148'10 1/2' (45.38m) feet
Javelin Throw - Women Mary Ann Tadd 136' 5' (41.58m) feet
Javelin Throw - Women Averil Muriel Williams 153'5 1/2' (46.78m) feet
Long Jump - Men Kenneth Stanley David Wilmshurst 23'2 1/2' (7.07m) feet
Long Jump - Men Arthur Roy Cruttenden 23'10 1/2' (7.28m) feet
Long Jump - Men Keith Holland Parker 23'3 1/4' (7.09m) feet
Long Jump - Men Dennis William Cakebread 21'6 (6.55m) feet
Long Jump - Women Mary Denise Rand 19' 7' (5.97m) feet
Long Jump - Women Sheila Hilary Hoskin 19' 9' (6.02m) feet
Long Jump - Women Jean Whitehead 18'11 3/4' (5.78m) feet
Long Jump - Women Marian I. Needham 18' 8 1/4' (5.69m) feet
Marathon - Men Arthur Patrick Keily 2:35:00 hours
Marathon - Men Ernest Eddie Kirkup 2:27:32 hours
Marathon - Men Colin J. Kemball 2:29:18 hours
Marathon - Men Peter Alan Wilkinson 2:24:42.0 hours
Pole Vault - Men Ian Ward 13' 0' (3.96m) m
Pole Vault - Men Rex Porter 12' 6' (3.81m) m
Pole Vault - Men Geoffrey Michael Elliott 13' 8' (4.16m) m
Shot Put - Men Martyn Taylor Lucking 54'1 1/2' (16.50m) feet
Shot Put - Men Derek Harry McCorquindale 46'4 1/2' (14.13m) feet
Shot Put - Men Arthur Rowe 57'8' (17.57m) feet
Shot Put - Men Nicholas Morgan 51'0 3/4' (15.56m) feet
Shot Put - Women Suzanne Allday 47'4 3/4' (14.44m) feet
Shot Put - Women Josephine Cook 40' 4' (12.29m) feet
Shot Put - Women Iris Jane Mouzer 40' 8 1/2' (12.41m) feet
Triple Jump - Men Kenneth Stanley David Wilmshurst 50'6 1/2' (15.40m) feet
Triple Jump - Men Denis W. Field 47'2 1/4' (14.38m) feet
Triple Jump - Men Michael A. Ralph 46'8 1/2' (14.23m) feet
Triple Jump - Men Frederick Wyers 47'4 1/4' (14.43m) feet
Boxing
51kg - Men Thomas Bache 2 Wins
54kg - Men P. Bennyworth 0 Wins
57kg - Men R.G. Beamon 1 Wins
60kg - Men John Cooke 1 Wins
63.5kg - Men Joseph Jacobs 2 Wins
67kg - Men Brian Nancurvis 1
71kg - Men Stuart Charles Pearson 3 Wins
75kg - Men John Edward Caiger 2 Wins
81kg - Men J. Leeming Wins
91kg - Men David Thomas 2 Wins
Cycling Road
Road Race - Men J. Geddes 5:19:21.7 hours
Road Race - Men W. Holmes hours
Road Race - Men R. Booty 5:16:33.7 hours
Road Race - Men W. Bradley 5:20:12.7 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men J. Ralph mins
10 Mile Scratch Race - Men K.J. Harrison mins
10 Mile Scratch Race - Men J. Geddes mins
1000m Match Sprint - Men K.J. Harrison 2 Wins
1000m Match Sprint - Men K. Barton 4 Wins
1000m Match Sprint - Men L. Binch 4 Wins
1km Time Trial - Men K.J. Harrison 1:14.4 mins
1km Time Trial - Men J. Entwistle 1:15.9 mins
1km Time Trial - Men Neville Tong 1:12.1 mins
4000m Individual Pursuit - Men Norman L. Sheil 5:10.2 mins
4000m Individual Pursuit - Men M.J. Gambrill 5:19.6 mins
4000m Individual Pursuit - Men T. Simpson 5:10.5 mins
Diving
10m Platform - Men Peter David Tarsey 124.94 points
10m Platform - Men Brian E. Phelps 144.49 points
10m Platform - Men Ray Cann 138.50 points
10m Platform - Women Charmian I. Welsh 77.23 points
10m Platform - Women Phyllis A. Long 73.69 points
10m Platform - Women M.E.E. Wieland 65.82 points
3m Springboard - Men Peter David Tarsey 118.81 points
3m Springboard - Men P. Squires 114.06 points
3m Springboard - Men Keith R. Collin 126.78 points
3m Springboard - Women E.A.E. Ferris 113.30 points
3m Springboard - Women Charmian I. Welsh 118.81 points
3m Springboard - Women Phyllis A. Long 108.56 points
Fencing
Epee Individual - Men Allan Louis N. Jay 5 Wins
Epee Individual - Men M.J.P. Howard 6 Wins
Epee Individual - Men Henry William F. Hoskyns 6 Wins
Epee Team - Men England 3 Wins
Foil Individual - Men Rene R.R.C. Paul 4 Wins
Foil Individual - Men Raymond R.R.V. Paul 7 Wins
Foil Individual - Men H. Cooke 2 wins Semi final Wins
Foil Individual - Women Mary Glen Haig 5 Wins
Foil Individual - Women Gillian M. Sheen 6 Wins
Foil Team - Men England 3 Wins
Sabre Individual - Men Henry William F. Hoskyns 6 Wins
Sabre Individual - Men Arnold Cooperman 5 Wins
Sabre Individual - Men Michael J. Amberg 5 Wins
Sabre Team - Men England 3 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men England 20 points
Pairs - Men England 12 points
Singles - Men E. Percy Baker 18 points
Rowing
Coxless Four - Men England 6:34.4 mins
Coxless Pair - Men England 7:13.7 mins
Double Scull - Men England 6:56.4 mins
Eight - Men England 6:10.2 mins
Four - Men England 6:46.5 sec
Single Scull - Men R.D. Carver 7:26.8 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men G. Sykes 1:07.9 mins
110 Yard Backstroke - Men Haydn Rigby 1:07.9 mins
110 Yard Backstroke - Men M.L. Payne 1:10.2, 2nd ht1 mins
110 Yard Backstroke - Women M. Edwards 1:12.6 mins
110 Yard Backstroke - Women Judy B. Grinham 1:11.9 mins
110 Yard Backstroke - Women S.A. Lewis 1:15.9, 2nd ht1 mins
110 Yard Butterfly - Women J. Oldroyd 1:16.8 mins
110 Yard Butterfly - Women A. Morton 1:22.4, 4th ht2 mins
110 Yard Butterfly - Women C.L. Gosden 1:16.4 mins
110 Yard Freestyle - Men P. Kendrew 59.8, 3rd ht3 sec
110 Yard Freestyle - Men S.R. Clarke 1:01.7, 3rd ht1 sec
110 Yard Freestyle - Men N.G. McKechnie 59.2 sec
110 Yard Freestyle - Women Judy B. Grinham 1:06.5, 2nd ht1 sec
110 Yard Freestyle - Women M.A. Marshall 1:08.9, 3rd ht4 sec
110 Yard Freestyle - Women Diana Elizabeth Wilkinson 1:05.8 sec
220 Yard Breaststroke - Men C. Walkden 2:47.3 mins
220 Yard Breaststroke - Men B.B. Day 2:53.2, 3rd ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Men R.J. Hemingway 2:50.1 mins
220 Yard Breaststroke - Women Anita Lonsbrough 2:53.5 mins
220 Yard Breaststroke - Women J. Dyson 2:58.2 mins
220 Yard Breaststroke - Women C. Gosden 2:58.4 mins
220 Yard Butterfly - Men R. Campion 2:37.4 mins
220 Yard Butterfly - Men B.L. Curtis 2:40.4, 3rd ht2 mins
220 Yard Butterfly - Men G.H. Symonds 2:25.5 mins
440 Yard Freestyle - Men T. Boyes 4:56.1, 3rd ht3 mins
440 Yard Freestyle - Men A.M. Clarkson 4:55.9, 3rd ht1 mins
440 Yard Freestyle - Men M.E. Barnes 4:57.5, 4th ht2 mins
440 Yard Freestyle - Women Diana Elizabeth Wilkinson 5:21.3 mins
440 Yard Freestyle - Women J.V. Samuel 5:25.5, 2nd ht3 mins
440 Yard Freestyle - Women E.C. Ferguson 5:15.2 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women England 4:31.5 mins
440 Yard Medley Relay - Men England 4:26.4 mins
440 Yard Medley Relay - Women England 4:54.0 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men England 9:05.5 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Kenneth Arthur McDonald 1005 pounds
56kg Combined - Men R. Brownbill 630 pounds
60kg Combined - Men A. Robinson 635 pounds
67.5kg Combined - Men B. Helfgott 750 pounds
75kg Combined - Men Lawrence Levine 760 pounds
82.5kg Combined - Men George R. Manners 800 pounds
90kg Combined - Men R. Gore 815 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men Kenneth Richmond Wins
52kg - Men P.R. Christie 1 Wins
57kg - Men D. Gilligan 1 Wins
62kg - Men A. Aspen 2 Wins
68kg - Men Herbert H. Hall 2 Wins
74kg - Men D. Ickringill Wins
82kg - Men Raymond Myland 2 Wins
90kg - Men Harry Kendall 2 Wins