Athletes & Results

Australia Cardiff 1958

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Cardiff 1958

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Albert George Thomas 4:02.7 mins
1 Mile - Men Mervyn George Lincoln 4:01.9 mins
1 Mile - Men Herbert James Elliott 3:59.0 mins
100 Yard - Men James McCann 10.2, 4th QF3 sec
100 Yard - Men Terrance Charles Gale 10.0, 5th QF1 sec
100 Yard - Men Hector Dennis Hogan 9.7, 5th SF1 sec
100 Yard - Women Elizabeth Cuthbert 10.7 sec
100 Yard - Women Marlene Judith Mathews-Willard 10.6 sec
100 Yard - Women Kay Annette Johnson 11.6, 6th SF2 sec
100 Yard - Women Wendy Marie Hayes 10.9, 4th SF1 sec
120 Yard Hurdles - Men Beresford Eric Primrose 14.9 sec
220 Yard - Men Terrance Charles Gale 22.1, 4th QF4 sec
220 Yard - Women Elizabeth Cuthbert 23.8 sec
220 Yard - Women Marlene Judith Mathews-Willard 23:6 (GR)
3 Mile - Men Albert George Thomas 13:24.4 mins
3 Mile - Men Dave William Power 13:37.6 mins
4 x 110 Yard Relay - Men Australia 41.5 sec
4 x 110 Yard Relay - Women Australia 46.1 sec
440 Yard - Men Richard Kevan Gosper 48.1, 4th SF2 sec
440 Yard Hurdles - Men David Francis Lean 50.6 sec
6 Mile - Men Albert George Thomas dns mins
6 Mile - Men Dave William Power 28:47.8 mins
80m Hurdles - Women Wendy Marie Hayes 11.2 sec
80m Hurdles - Women Beverley Noeline Watson 11.8, 4th ht2 sec
80m Hurdles - Women Norma Claire Thrower 10.7
80m Hurdles - Women Gloria Janet Cooke-Wigney 10.9 sec
880 Yard - Men Herbert James Elliott 1:49.3 mins
Discus Throw - Women Lois Jackman 134'0 1/2' (40.86m) feet
Hammer Throw - Men Charley James Morris 180' 5' (54.99m) feet
High Jump - Men Colin Edwin Ridgeway 6' 4' (1.93m) feet
High Jump - Men Charles Michael Porter 6' 8' (2.03m) feet
High Jump - Women Michelle Mary Brown 5' 7' (1.7m) feet
High Jump - Women Helen Audrey Ray Frith 5' 5' (1.65m) feet
Javelin Throw - Men Nicholas Napier Birks 214' 2' (65.28m) feet
Javelin Throw - Women Anna Pazera 188' 4' (57.41m) feet
Long Jump - Men James McCann 22'9 1/4 (6.94m) feet
Long Jump - Men Hector Dennis Hogan 21'5 1/2 (6.54m) feet
Long Jump - Men Ian Ross Tomlinson 23'11 1/2' (7.30m) feet
Long Jump - Men Maurice William Rich 22'9 (6.93m) feet
Long Jump - Women Beverley Noeline Watson 19' 7' (5.97m) feet
Long Jump - Women Helen Audrey Ray Frith 17'8 1/2' (5.40m) feet
Marathon - Men Dave William Power 2:22:45.6 hours
Marathon - Men John Frederick Russell 2:34:57 hours
Pole Vault - Men Maxwell George Gee 12' 6' (3.81m) in pools m
Shot Put - Men Barry William Donath 51'9 3/4' (15.79m) feet
Shot Put - Women Anna Pazera dns feet
Triple Jump - Men Beresford Eric Primrose dns feet
Triple Jump - Men Ian Ross Tomlinson 51'7 3/4' (15.74m) feet
Triple Jump - Men Maurice William Rich 50'8 1/4' (15.45m) feet
Boxing
54kg - Men Oliver William Taylor 3 Wins
57kg - Men Walter Robert Taylor 4 Wins
60kg - Men John Seymour Leckie Wins
67kg - Men William John Fitzpatrick
71kg - Men Kevin John Hogarth 1 Wins
81kg - Men Anthony Morgan Madigan 2 Wins
Cycling Road
Road Race - Men Frank Brazier 5:19:21.7 hours
Road Race - Men Terrence Flanagan 5:19:21.7 hours
Road Race - Men Colin James Wilkinson hours
Road Race - Men Keith James Manny hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Barry Allen Coster mins
10 Mile Scratch Race - Men Ian Sterry Browne 21:40.2 mins
10 Mile Scratch Race - Men Frank Brazier mins
1000m Match Sprint - Men Barry Allen Coster 2 Wins
1000m Match Sprint - Men Ian Sterry Browne 2 Wins
1000m Match Sprint - Men Richard Francis Ploog 5 Wins
1km Time Trial - Men Ian Sterry Browne 1:12.8 mins
1km Time Trial - Men Warren James Scarfe 1:12.4 mins
4000m Individual Pursuit - Men Frank Brazier 5:26.6, ht mins
4000m Individual Pursuit - Men Warren James Scarfe 5:17:4, QF mins
4000m Individual Pursuit - Men Terrence Flanagan 5:29.0, QF mins
Fencing
Epee Individual - Men Ivan Bernard Lund 5 Wins
Epee Individual - Men John Neville Simpson 1 Wins
Epee Individual - Men David Francis Doyle Round 1 Wins
Epee Team - Men Australia 1 Wins
Foil Individual - Men Ivan Bernard Lund 6 Wins
Foil Individual - Men Brian Patrick McCowage 3 Wins
Foil Individual - Women Barbara May McCreath 5 Wins
Foil Team - Men Australia 2 Wins
Sabre Individual - Men Ivan Bernard Lund 1 Wins
Sabre Individual - Men Gerald Michael Sylvester Sichel 4 Wins
Sabre Team - Men Australia 1 and 13 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 15 points
Pairs - Men Australia 14 points
Singles - Men Glyn de Villiers Bosisto 14 points
Rowing
Coxless Four - Men Australia 7:11.7 mins
Coxless Pair - Men Australia 7:32.5 mins
Double Scull - Men Australia 7:01.4 mins
Eight - Men Australia 5:56.1 mins
Four - Men Australia sec
Single Scull - Men Stuart Alexander MacKenzie 7:20.1 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men John James Monckton 1:01.7 mins
110 Yard Backstroke - Men John Hayres 1:03.5 mins
110 Yard Backstroke - Women Gergaynia Beckett 1:16.3 mins
110 Yard Backstroke - Women Anne Margaret Nelson 1:15.5 mins
110 Yard Butterfly - Women Beverley Bainbridge 1:13.5 mins
110 Yard Freestyle - Men Gary Arthur Chapman 56.6 sec
110 Yard Freestyle - Men John Thomas Devitt 56.6 sec
110 Yard Freestyle - Men Geoffrey Lloyd Shipton 57.0 sec
110 Yard Freestyle - Women Alva Merlin Colquhoun 1:04.0 sec
110 Yard Freestyle - Women Dawn Fraser 1:01.4 sec
110 Yard Freestyle - Women Lorraine Joyce Crapp 1:03.8 sec
1650 Yard Freestyle - Men Gary Winram 18:17.2 mins
1650 Yard Freestyle - Men John Konrads 17:45.4 mins
220 Yard Breaststroke - Men Terry Gathercole 2:41.6 mins
220 Yard Breaststroke - Women Barbara Elizabeth Evans 3:01.9 mins
220 Yard Butterfly - Men Brian Harold Wilkinson 2:31.0 mins
440 Yard Freestyle - Men Gary Arthur Chapman 4:42.5 mins
440 Yard Freestyle - Men Gary Winram 4:32.4 mins
440 Yard Freestyle - Men John Konrads 4:25.9 mins
440 Yard Freestyle - Women Dawn Fraser 5:00.8 mins
440 Yard Freestyle - Women Lorraine Joyce Crapp 5:06.7 mins
440 Yard Freestyle - Women Ilsa Konrads 4:49.4 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Australia 4:17.4 mins
440 Yard Medley Relay - Men Australia 4:14.2 mins
440 Yard Medley Relay - Women Australia 4:55.1 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Australia 8:33.4 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Arthur Shannos 870 pounds
67.5kg Combined - Men Donald William Bayley 685 pounds
75kg Combined - Men Daryl Godfrey Cohen 720 pounds
82.5kg Combined - Men Francis Thomas Hall 785 pounds
90kg Combined - Men Manoel Frederick Santos 890 pounds
90kg Combined - Men Leonard Frederick Treganowan 835 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men Raymond Mitchell 2 Wins
57kg - Men Geoffrey Acton Jameson 2 Wins
68kg - Men Phillip James Medlin Wins
74kg - Men Con Nicholas Bambacus 2 Wins
82kg - Men Frederick Desmond Murphy 1 draw Wins
90kg - Men Roger Montague Fowler 1 Wins