Athletes & Results

Scotland Cardiff 1958

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Cardiff 1958

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Alan Duncan Gordon 4:10.7, 4th ht3 mins
1 Mile - Men Michael R. Berisford 4:07.8 mins
1 Mile - Men Graham Emmerson Everett 4:10.0, 4th ht1 mins
100 Yard - Men Gavin Carragher 10.2, 6th QF4 sec
100 Yard - Men Allan Sisson Dunbar 10.0, 5th QF6 sec
100 Yard - Men Robert Cockburn 10.2, 4th ht9 sec
100 Yard - Men James Edgar 10.5, 5th ht6 sec
100 Yard - Women Moira Campbell 11.3, 5th SF2 sec
100 Yard - Women Louise Alexander Stevenson 11.5, 5th ht1 sec
100 Yard - Women Mary Symon 11.5, 3rd ht2 sec
100 Yard - Women Doris Tyndall 11.4, 5th ht3 sec
220 Yard - Men Robert Cockburn 22.5, 6th QF4 sec
220 Yard - Men Graham R. Fleck 22.2, 3rd QF6 sec
220 Yard - Men William Henderson 23.0, 6th QF2 sec
220 Yard - Women Moira Campbell 25.4, 3rd ht5 sec
220 Yard - Women Louise Alexander Stevenson 26.0, 3rd ht1 sec
220 Yard - Women Doris Tyndall 25.2, 3rd ht2 sec
220 Yard - Women Isabel S. H. Bond 26.2, 3rd ht6 sec
3 Mile - Men Alastair James Wood dns mins
3 Mile - Men Joseph Connolly mins
3 Mile - Men Ian H. Binnie mins
4 x 110 Yard Relay - Women Scotland 48.5 sec
4 x 440 Yard Relay - Men Scotland 3:17.4, 4th ht1 mins
440 Yard - Men John V. MacIsaac 48.9 sec
440 Yard - Men Robert Lawrie Hay 49.9, 5th ht2 sec
440 Yard - Men James Veitch Paterson 48.6, 6th QF3 sec
440 Yard - Men Ronald Hew Thomson 48.8, 4th QF1 sec
440 Yard Hurdles - Men Alexander Hannah 53.9, 4th SF1 sec
6 Mile - Men Alastair James Wood dnf mins
6 Mile - Men Joseph Connolly 30:20.4 mins
880 Yard - Men Graham Emmerson Everett 1:55.1, 3rd ht3 mins
880 Yard - Men James Veitch Paterson 1:54.4, 4th ht2 mins
880 Yard - Men Donald A. MacDonald 1:54.6, 4th ht1 mins
880 Yard - Men Lesley Cameron Locke 1:54.7 mins
Discus Throw - Men Peter Isbester 151'10 1/2' (46.29m) feet
Discus Throw - Men Michael Robert Lindsay 161' 0' (49.07m) feet
Discus Throw - Women Antonia Ireland 108'8 1/2' (33.14m) feet
Discus Throw - Women Diana Beatrice Robertson Will 125'4 1/2' (38.22m) feet
Discus Throw - Women Christine Rosemary Payne 114'8 1/2' (34.96m) feet
Hammer Throw - Men Ewan Campbell Kennedy Douglas 164' 9' (50.22m) feet
Hammer Throw - Men Alexander R. Valentine no mark feet
Hammer Throw - Men Robert Shaw Scott 149'10' (45.67m) feet
High Jump - Men Crawford William Fairbrother 6' 6' (1.98m) feet
High Jump - Women Louise Alexander Stevenson 4' 10' (1.47m) feet
Long Jump - Men Alex James Grant nj (3) feet
Marathon - Men Hugo Fox dns hours
Marathon - Men Harry Irvine Fenion dnf hours
Marathon - Men Alexander McDougall 2:29:58 hours
Shot Put - Men Michael Robert Lindsay 50' 7' (15.42m) feet
Triple Jump - Men Hugh M. Murray 45'4 1/4' (13.82m) feet
Boxing
51kg - Men John Brown 3 Wins
54kg - Men Alfred Owen 1 Wins
57kg - Men G. Drummond Wins
60kg - Men Richard McTaggart 3 Wins
63.5kg - Men Robert Kane 3 Wins
67kg - Men Robert Dickson Scott 1
71kg - Men T. McGuiness 1 Wins
75kg - Men A. McKenzie Wins
81kg - Men William Bannon 1 Wins
91kg - Men A. Thomson Wins
Cycling Road
Road Race - Men E. Scally hours
Road Race - Men R. Park 5:19:25.7 hours
Road Race - Men K. Laidlaw 5:27:49.7 hours
Road Race - Men J.F. Williams 5:19:28.7 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men E. Scally mins
10 Mile Scratch Race - Men D.McL. Langlands mins
10 Mile Scratch Race - Men H. Mackenzie mins
1000m Match Sprint - Men H. Mackenzie 1 Wins
1km Time Trial - Men H. Mackenzie 1:15.4 mins
1km Time Trial - Men A.N. Fairweather 1:21.9 mins
4000m Individual Pursuit - Men E.C. Brown 5:28.0, ht mins
4000m Individual Pursuit - Men A.H. Dickson 5:33.8, ht mins
Diving
10m Platform - Men Peter Heatly 147.79 points
10m Platform - Men Alexander B. Davidson 113.53 points
10m Platform - Men W. Law 98.18 points
3m Springboard - Men Alexander B. Davidson 90.79 points
3m Springboard - Men W. Law 96.31 points
3m Springboard - Women V.J. Marrian 84.74 points
Fencing
Epee Individual - Men A.G. Watson Round 1 Wins
Epee Individual - Men J.A. King Round 1 Wins
Epee Individual - Men J.G. Tapley Round 1 Wins
Epee Team - Men Scotland Wins
Foil Individual - Men L.G. Morrison Round 1 Wins
Foil Individual - Men T. Broadhurst Round 1 Wins
Foil Individual - Men R.T. Richardson Round 1 Wins
Foil Individual - Women D.E. Plews 1 win round 1 Wins
Foil Individual - Women C.J. Tolland Round 1 Wins
Foil Team - Men Scotland Wins
Sabre Individual - Men Alexander M. Leckie 1 Wins
Sabre Team - Men Scotland Wins
Lawn Bowls
Fours - Men Scotland 13 points
Pairs - Men Scotland 2 points
Singles - Men W.D. Jones 14 points
Rowing
Eight - Men Scotland 6:15.5 mins
Four - Men Scotland 7:08 in repechage sec
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Alexander C. Galletly 1:12.8, 3rd ht1 mins
110 Yard Backstroke - Men J.C.M. Hill 1:11.2, 3rd ht2 mins
110 Yard Backstroke - Women M. McDowell 1:17.8, 4th ht3 mins
110 Yard Butterfly - Women S. Watt 1:17.1 mins
110 Yard Freestyle - Men J.C.M. Hill 1:02.7, 5th ht3 sec
110 Yard Freestyle - Men A.T. Still 1:01.8, 4th ht2 sec
110 Yard Freestyle - Men J.G. Leiper 1:01.6, 2nd ht1 sec
110 Yard Freestyle - Women F. Hogben 1:09.5, 4th ht4 sec
110 Yard Freestyle - Women C.R. Harris 1:10.3, 4th ht1 sec
110 Yard Freestyle - Women E.S. Gunn 1:11.4, 5th ht2 sec
1650 Yard Freestyle - Men R.C. Screenan 18:55.8 mins
1650 Yard Freestyle - Men W. Good 20:28.1, 4th ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Men I.W. Percy-Robb 2:55.9, 4th ht1 mins
220 Yard Breaststroke - Women A.M.R. Turnbull 3:08.7 mins
220 Yard Butterfly - Men Ian M. Black 2:22.6 mins
440 Yard Freestyle - Men Ian M. Black 4:28.5 mins
440 Yard Freestyle - Men J.D. Baillie 5:02.1, 4th ht3 mins
440 Yard Freestyle - Men R.C. Sreenan 4:46.2, 1st ht4 mins
440 Yard Freestyle - Women Margaret T. Girvan 5:31.8, 3rd ht1 mins
440 Yard Freestyle - Women N. Rae 5:16.3 mins
440 Yard Freestyle - Women J. Taylor 5:45.4, 3rd ht3 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Scotland 4:44.1 mins
440 Yard Medley Relay - Men Scotland 4:36.2 mins
440 Yard Medley Relay - Women Scotland dq ht1 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Scotland 8:54.2 mins
Weightlifting
56kg Combined - Men J. Cannon 580 pounds
60kg Combined - Men James S. Moir 605 pounds
67.5kg Combined - Men W. Orbin 635 pounds
75kg Combined - Men J. Wright 675 pounds
82.5kg Combined - Men Phil M. Caira 875 pounds
Wrestling Freestyle
52kg - Men J.B. Bews Wins
57kg - Men J. Turnbull Wins
62kg - Men R. Parson 1 Wins
68kg - Men A.M. Duncan 3 Wins
74kg - Men George McKenzie Wins
82kg - Men G.H. Farquhar 3 Wins
90kg - Men A. McRitchie Wins