Athletes & Results

England Perth 1962

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Perth 1962

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Alan Simpson 4:03.0, 4th ht1 mins
1 Mile - Men Stanley George Taylor 4:12.7 mins
1 Mile - Men Michael Swinton Tulloh 4:22.1 mins
1 Mile - Men Brian Hall 4:18.9, 8th ht3 mins
100 Yard - Men Peter Frank Radford 9.8, 5th SF2 sec
100 Yard - Men Alfred F. Meakin 9.9, 3rd QF5 sec
100 Yard - Men Leonard Walter Carter 10.2, 5th QF4 sec
100 Yard - Men David Henry Jones 9.9, 3rd QF6 sec
100 Yard - Women Dorothy Hyman 11.2 sec
100 Yard - Women Daphne Slater 11.6 sec
100 Yard - Women Ann Elizabeth Packer 11.2, 5th SF2 sec
100 Yard - Women Betty R. Moore 11.7 sec
120 Yard Hurdles - Men Robert I. Birrell 15.2 sec
120 Yard Hurdles - Men John Lawrence Taitt 14.7 sec
220 Yard - Men Peter Frank Radford 21.6, 5th SF2 sec
220 Yard - Men Alfred F. Meakin 22.0, 5th ht2 sec
220 Yard - Men Leonard Walter Carter 22.5, 4th QF1 sec
220 Yard - Men David Henry Jones 21.5 sec
220 Yard - Women Dorothy Hyman 23.8 sec
220 Yard - Women Daphne Slater 24.7, 4th SF2 sec
220 Yard - Women Ann Elizabeth Packer 24.5, 4th SF1 sec
220 Yard - Women Elizabeth Joyce Grieveson 25.1, 6th SF2 sec
3 Mile - Men Michael Swinton Tulloh 13:37.8 mins
3 Mile - Men George Derek Ibbotson 13:44.0 mins
3 Mile - Men Edward Frank Strong 13:41.4 mins
3 Mile - Men John Paul Anderson 13:44.0 mins
3000m Steeplechase - Men Brian Hall dnf mins
3000m Steeplechase - Men Maurice Herriott 8:45.0 mins
3000m Steeplechase - Men Melvyn Richard Batty dns mins
3000m Steeplechase - Men David John Chapman 9:05.6 mins
4 x 110 Yard Relay - Men England 40.6 sec
4 x 110 Yard Relay - Women England 46.6 sec
4 x 440 Yard Relay - Men England 3:11.2 mins
440 Yard - Men Robert Ian Brightwell 46.8 sec
440 Yard - Men Adrian Peter Metcalfe 48.3, 3rd ht3 sec
440 Yard - Men Barry Douglas Jackson dnf SF2 (47.58, 2nd ht4) sec
440 Yard - Men Nicholas John Overhead 48.4, 3rd ht2 sec
440 Yard Hurdles - Men Christopher Walter Edward Surety 53.3 sec
6 Mile - Men Michael John Bullivant 29:46.0 mins
6 Mile - Men Melvyn Richard Batty 28:44.6 mins
6 Mile - Men Martin Hyman 28:42.2 mins
6 Mile - Men Henry Roy Fowler 29:44.0 mins
80m Hurdles - Women Ann Elizabeth Packer 11.9 sec
80m Hurdles - Women Betty R. Moore 11.3 sec
80m Hurdles - Women Patricia Anne Pryce 11.5 sec
80m Hurdles - Women Francis M. Slaap 12.0, 5th ht1 sec
880 Yard - Men Stanley George Taylor 1:52.4, 3rd ht4 mins
880 Yard - Men Robert Edward Francis Setti 1:52.2, 3rd ht3 mins
880 Yard - Men Sidney George Purkis 1:54.1, 6th SF1 mins
880 Yard - Men Michael Anthony Fleet 1:50.0 mins
880 Yard - Women Elizabeth Joyce Grieveson dns mins
880 Yard - Women Phyllis E. M. Perkins 2:09.4 mins
880 Yard - Women Joy Wilhelmina Jordan 2:05.9 mins
Discus Throw - Men Martyn Taylor Lucking 137'0 1/2' (41.77m) feet
Discus Throw - Men Roy Anselm Hollingsworth 157'8 1/2' (48.07m) feet
Discus Throw - Men Howard Payne dns feet
Discus Throw - Men John William Sheldrick 166' 3' (50.67m) feet
Discus Throw - Women Suzanne Allday 144' 3' (43.97m) feet
Hammer Throw - Men Howard Payne 202' 3' (61.65m) feet
Hammer Throw - Men John William Sheldrick dns feet
Hammer Throw - Men John Victor McSorley dns feet
High Jump - Men John Lawrence Taitt dns feet
High Jump - Men Gordon A. Miller 6' 8' (2.03m) feet
High Jump - Men John David Howell dns feet
High Jump - Women Francis M. Slaap 5' 7' (1.70m) feet
High Jump - Women Dorothy Ada Shirley 5' 6' (1.67m) feet
High Jump - Women Linda Yvonne Knowles 5' 8' (1.73m) feet
Javelin Throw - Men Roy Anselm Hollingsworth dns feet
Javelin Throw - Men John Victor McSorley 190'2 1/2' (57.98m) feet
Javelin Throw - Men Colin George Smith 255'8 1/2' (77.94m) feet
Javelin Throw - Women Susan Mary Platt 164' 10 1/2' (50.26m) feet
Javelin Throw - Women Rosemary M. Morgan 162' 9 1/2' (49.62m) feet
Long Jump - Men John David Howell 24' 2 3/4' (7.38m) feet
Long Jump - Men Frederick John Alsop 24'2 1/4' (7.37m) feet
Long Jump - Women Patricia Anne Pryce 18' 4' (5.59m) feet
Long Jump - Women Sheila Hilary Sherwood 19' 3 1/4' (5.87m) feet
Marathon - Men Melvyn Richard Batty 2:25:51 hours
Marathon - Men Martin Hyman 2:32:07 hours
Marathon - Men Peter Alan Wilkinson 2:30:51 hours
Marathon - Men Brian Leonard Kilby 2:21:17.0 hours
Pole Vault - Men Rex Porter 13' 0' (3.96m) feet
Shot Put - Men Martyn Taylor Lucking 59' 4' (18.08m) feet
Shot Put - Men Roy Anselm Hollingsworth 43'7 3/4' (13.30m) feet
Shot Put - Men John William Sheldrick 47'1 1/4' (14.36m) feet
Shot Put - Men John Victor McSorley 39' 0' (11.89m) feet
Shot Put - Women Suzanne Allday 44' 6' (13.56m) feet
Shot Put - Women Susan Mary Platt 37' 10' (11.53m) feet
Triple Jump - Men John David Howell 47' 0' (14.32m) feet
Triple Jump - Men Frederick John Alsop 52' 7' (16.03m) feet
Boxing
51kg - Men M.J. Pye 1 Wins
54kg - Men P.S. Benneyworth Wins
60kg - Men B. Whelan 2 Wins
63.5kg - Men B.M. Brazier 1 Wins
67kg - Men J.G. Pritchett 2 Wins
75kg - Men A.J. Matthews feet
81kg - Men D.E. Pollard Wins
Cycling Road
Road Race - Men K. Butler hours
Road Race - Men W. Mason 5:20:26.2 hours
Road Race - Men K. Nuttall hours
Road Race - Men R.C. Addy hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Hugh Clarey mins
10 Mile Scratch Race - Men A.P. McLean mins
10 Mile Scratch Race - Men Harry K. Jackson mins
1000m Match Sprint - Men R. Whitfield 2 sec
1000m Match Sprint - Men K. Barton 4 sec
1km Time Trial - Men Harry K. Jackson 1:14.0 mins
1km Time Trial - Men R. Whitfield 1:13.5 mins
1km Time Trial - Men K. Barton 1:15.9 mins
4000m Individual Pursuit - Men Harry K. Jackson 5:14.2 mins
4000m Individual Pursuit - Men C. McCoy 5:15.2 mins
4000m Individual Pursuit - Men J.P. McLean 5:30.4, QF mins
Diving
10m Platform - Men Brian E. Phelps 168.35 points
10m Platform - Men William Ralph Wood 143.00 points
10m Platform - Men A.A.W. Kitcher 150.81 points
10m Platform - Women Margaret Christine Austen 98.83 points
10m Platform - Women Joy E. Newman 91.26 points
3m Springboard - Men Keith R. Collin 131.79 points
3m Springboard - Men Dennis A. Young 137.68 points
3m Springboard - Men Brian E. Phelps 154.14 points
3m Springboard - Women E.A.E. Ferris 132.74 points
3m Springboard - Women Margaret Christine Austen 116.49 points
Fencing
Epee Individual - Men M.J.P. Howard 1, Pool 1 4th Wins
Epee Individual - Men Peter Jacobs 5 Wins
Epee Individual - Men John A. Pelling 5 Wins
Epee Team - Men England 4 Wins
Foil Individual - Men Rene R.R.C. Paul 5 Wins
Foil Individual - Men Allan Louis N. Jay 6 Wins
Foil Individual - Men Arnold Cooperman 5 Wins
Foil Individual - Women Gillian M. Sheen 4 Wins
Foil Individual - Women T.M. Offredy 2 Wins
Foil Team - Men England 4 Wins
Sabre Individual - Men Arnold Cooperman 7 Wins
Sabre Individual - Men Michael J. Amberg 5 Wins
Sabre Individual - Men G.T. Birks 2 Wins
Sabre Team - Men England 4 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men England 8 Wins
Pairs - Men England 7 Wins
Singles - Men David J. Bryant 12 Wins
Rowing
Coxless Four - Men England 6:31.1 mins
Double Scull - Men England 6:52.4 mins
Eight - Men England 6:09.4 mins
Four - Men England 7:04.9 mins
Single Scull - Men W.L. Barry 7:44.9 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men G. Sykes 1.04.5 mins (GR)
110 Yard Backstroke - Men Rodney John Clayden 1:07.3 mins
110 Yard Backstroke - Women S.A. Lewis 1:12.2 mins
110 Yard Backstroke - Women Linda K. Ludgrove 1:11.1 mins
110 Yard Backstroke - Women J. R. Norfolk 1:15.2, 5th ht1 mins
110 Yard Breaststroke - Men Christopher Charles Wilkinson 1:18.5 mins
110 Yard Breaststroke - Men Neil Nicholson 1:15.3 mins
110 Yard Breaststroke - Women Dorinda Fraser 1:21.7 mins
110 Yard Breaststroke - Women Anita Lonsbrough 1:21.3 mins
110 Yard Breaststroke - Women J.I. Enfield 1:23.9 mins
110 Yard Butterfly - Men T.W. Glenville 1:03.5 mins
110 Yard Butterfly - Women Judy A. Gegan 1:12.7 mins
110 Yard Butterfly - Women Mary A. Cotterill 1:11.2 mins
110 Yard Butterfly - Women P.S.E. Baines 1:24.1, 6th ht2 mins
110 Yard Freestyle - Men S.R. Clarke 57.8, 5th ht1 mins
110 Yard Freestyle - Men John Martin-Dye 58.4, 5th ht2 mins
110 Yard Freestyle - Men P. Dendrew 58.7 mins
110 Yard Freestyle - Women Diana Elizabeth Wilkinson 1:04.6 mins
110 Yard Freestyle - Women L. Amos 1:05.1 mins
110 Yard Freestyle - Women S. Keen 1:05.4, 6th ht1 mins
1650 Yard Freestyle - Men R. Campion 19:06.8 mins
220 Yard Backstroke - Men G. Sykes 2:25.5 mins
220 Yard Backstroke - Men Rodney John Clayden 2:27.8 mins
220 Yard Backstroke - Women S.A. Lewis 2:36.7 mins
220 Yard Backstroke - Women Linda K. Ludgrove 2:35.2 mins
220 Yard Backstroke - Women J. R. Norfolk 2:50.1, 5th ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Men Christopher Charles Wilkinson 2:44.1 mins
220 Yard Breaststroke - Men Neil Nicholson 2:42.6 mins
220 Yard Breaststroke - Women Dorinda Fraser 2:59.2 mins
220 Yard Breaststroke - Women Anita Lonsbrough 2:51.7 mins
220 Yard Breaststroke - Women J.I. Enfield 2:54.7 mins
220 Yard Butterfly - Men T.W. Glenville 2:27.1 mins
440 Yard Freestyle - Men John Martin-Dye 4:36.0 mins
440 Yard Freestyle - Men R. Campion 4:51.3 mins
440 Yard Freestyle - Men A. Verner 5:00.4, 5th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Women Anita Lonsbrough 5:06.8 mins
440 Yard Freestyle - Women L. Amos 5:31.4, 5th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Women Elizabeth C. Long 5:00.4 mins
440 Yard Freestyle Relay - Men England 3:51.3 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women England 4:21.3 mins
440 Yard Individual Medley - Men R. Campion 5:29.2 mins
440 Yard Individual Medley - Men R.I. Frame 5:39.5, 5th ht1 mins
440 Yard Individual Medley - Women Anita Lonsbrough 5:38.6 mins
440 Yard Medley Relay - Men England 4:19.9 mins
440 Yard Medley Relay - Women England 4:47.9 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men England 8:46.0 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men D. C. Prowse Eliminated pounds
60kg Combined - Men George Newton 720 pounds
67.5kg Combined - Men C.M. Goring 755 pounds
82.5kg Combined - Men George R. Manners 890 pounds
90kg Combined - Men Louis Martin 1035 pounds (GR)
Wrestling Freestyle
100kg - Men D. McNamara points
57kg - Men W. Pilling 2 points
62kg - Men A. Aspen 2 points
68kg - Men P. Amey points
74kg - Men L. Allen 1 points
90kg - Men A. Buck 2 points