Athletes & Results

Australia Perth 1962

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Perth 1962

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Albert George Thomas 4:11.2 mins
1 Mile - Men Gordon Noble 4:11.3, 4th ht3 mins
1 Mile - Men Patrick Andrew Clohessy 4:11.0, 4th ht2 mins
1 Mile - Men Anthony Arthur C. Blue 4:09.4 mins
100 Yard - Men Gary Alfred Holdsworth 9.7 sec
100 Yard - Men Robert William Lay 9.8, 3rd QF2 sec
100 Yard - Men Michael Arthur Cleary 9.6 sec
100 Yard - Men Byron David Williams 10.2, 5th QF3 sec
100 Yard - Women Elizabeth Cuthbert 11.0, 5th SF1 sec
100 Yard - Women Joyce Elaine Bennett 11.1, 4th SF2 sec
100 Yard - Women Glenys Anne Beasley 11.0, 4th SF1 sec
100 Yard - Women Brenda Joyce Cox 11.4 sec
120 Yard Hurdles - Men David Anthony Prince 14.4 sec
120 Yard Hurdles - Men Gary James Knoke 14.6, 3rd ht1 sec
120 Yard Hurdles - Men Michael John Daws 14.9 sec
120 Yard Hurdles - Men Michael Peter Devlin 14.9 sec
220 Yard - Men Peter George Norman 21.8, 6th SF1 sec
220 Yard - Men Robert William Lay 21.6, 4th SF1 sec
220 Yard - Men Michael Arthur Cleary 22.0 sec
220 Yard - Men Dennis Robert Tipping 22.3, 4th QF4 sec
220 Yard - Women Elizabeth Cuthbert 24.6 sec
220 Yard - Women Joyce Elaine Bennett 24.2 sec
220 Yard - Women Brenda Joyce Cox 24.5 sec
220 Yard - Women Margaret Ann Burvill 24.5 sec
3 Mile - Men Albert George Thomas 13:40.6 mins
3 Mile - Men Ronald William Clarke 13:36.0 mins
3 Mile - Men Patrick Andrew Clohessy 13:42.0 mins
3 Mile - Men Anthony Cook 14:17.0 mins
3000m Steeplechase - Men Ian Leonard Blackwood 9:04:0 mins
3000m Steeplechase - Men Ronald Leslie Blackney 9:00.6 mins
3000m Steeplechase - Men John Joseph Coyle 9:15.0 mins
3000m Steeplechase - Men Trevor Anthony Vincent 8:43.4 mins
4 x 110 Yard Relay - Men Australia 44.7 sec
4 x 110 Yard Relay - Women Australia 46.6 sec
4 x 440 Yard Relay - Men Australia 3:12.9 mins
440 Yard - Men Kenneth James Roche 47.7 sec
440 Yard - Men John Edward Randall 48.7, 4th ht3 sec
440 Yard - Men Peter Edwin Quiggan 49.4, 3rd ht1 sec
440 Yard - Men Brian Lawrence Waters 47.8, 4th SF2 sec
440 Yard Hurdles - Men David Anthony Prince 53.7, 4th ht1 sec
440 Yard Hurdles - Men Gary James Knoke 52.5 sec
440 Yard Hurdles - Men Michael Peter Devlin 52.6 sec
440 Yard Hurdles - Men Kenneth James Roche 51.5 sec
6 Mile - Men Ronald William Clarke dnf mins
6 Mile - Men Dave William Power 28:34.0 mins
6 Mile - Men Anthony Cook dnf mins
6 Mile - Men Robert Andrew Vagg 30:10.0 mins
80m Hurdles - Women Pamela Ryan 10.9 sec
80m Hurdles - Women Dorothy Margot Evans 11.9 sec
880 Yard - Men Keith Wheeler 1:51.3, 4th SF2 mins
880 Yard - Men Anthony Arthur C. Blue 1:49.0 mins
880 Yard - Women Joan Margaret Beretta 2:12.2 mins
880 Yard - Women Dixie Isabel Willis 2:03:7 (GR)
Discus Throw - Men Alan Dardel Waugh 152' 3' (46.41m) feet
Discus Throw - Men Warwick Perrins Selvey 185'3 1/2' (56.48m) feet
Discus Throw - Men Leonard Vlahov 158' 5' (48.29m) feet
Discus Throw - Men Herbert Leonard Andrew Chinnery 157' 3' (47.93m) feet
Discus Throw - Women Roslyn Williams 153' 1' (46.66m) feet
Discus Throw - Women Mary Patricia Breen 140' 4' (42.77m) feet
Discus Throw - Women Mary Lawrie McDonald 151' 8' (46.23m) feet
Hammer Throw - Men Charley James Morris 186'3 1'2' (56.78m) feet
Hammer Throw - Men Richard Henry Leffler 196'3 1/2' (59.83m) feet
Hammer Throw - Men Robert Graham Brown 189'1 1/2' (57.65m) feet
Hammer Throw - Men Hugh Michael Edwards 178' 6' (54.41m) feet
High Jump - Men Charles Michael Porter 6' 10' (2.08m) feet
High Jump - Men Lawrence William Peckham 6' 8' (2.03m) feet
High Jump - Men Anthony Howard Sneazwell 6' 7' (2.00m) feet
High Jump - Men Percival Francis Hobson 6' 11' (2.11m) feet
High Jump - Women Michelle Mary Brown 5' 8' (1.73m) feet
High Jump - Women Helen Audrey Ray Frith 5' 8' (1.73m) feet
High Jump - Women Robyn Woodhouse 5' 10' (1.78m) feet
High Jump - Women Carolyn Jean Wright 5' 7' (1.70m) feet
Javelin Throw - Men Nicholas Napier Birks 246'3 1/2' (75.07m) feet
Javelin Throw - Men Joseph Leslie Hart 189'8 1/2' (57.82m) feet
Javelin Throw - Men Alfred Edward Mitchell 256' 3' (78.11m) feet
Javelin Throw - Men Reginald James Spiers 228' 8' (69.70m) feet
Javelin Throw - Women Anna Pazera 159' 8 1/2' (48.68m) feet
Javelin Throw - Women Pamela Telfer 134' 10 1/2' (41.11m) feet
Javelin Throw - Women Maureen Faye Wright 155' 4 1/2' (47.36m) feet
Long Jump - Men James McCann 23'1 1/4' (7.04m) feet
Long Jump - Men Ian Ross Tomlinson 24'6 1/4' (7.47m) feet
Long Jump - Men John R. Baguley 25' 1' (7.64m) feet
Long Jump - Men John Eric Blackmore 23'1 1/4' (7.04m) feet
Long Jump - Women Pamela Ryan 20' 6 3/4' (6.27m) feet
Long Jump - Women Helen Audrey Ray Frith 20' 5 3/4' (6.24m) feet
Long Jump - Women Eva Kampe 19' 3 3/4' (5.88m) feet
Long Jump - Women Janet Mary Knee 20' 1 1/4' (6.13m) feet
Marathon - Men Dave William Power 2:22:15.4 hours
Marathon - Men Ian Douglas Sinfield dnf hours
Marathon - Men Rodney Fairfax Bonella 2:24:07.0 hours
Marathon - Men Keith Ollerenshaw 2:24:59 hours
Pole Vault - Men Trevor Sydney Bickle 14' 9' (4.49m) feet
Pole Vault - Men James Ross Filshie 14' 6' (4.42m) feet
Pole Vault - Men John Francis Pfitzner 14' 0' (4.27m) feet
Shot Put - Men Warwick Perrins Selvey 54'6 1/2' (16.62m) feet
Shot Put - Men John Wilkie Cochrane 49'3 1/4' (15.02m) feet
Shot Put - Men Warren Redman Ryan 51' 8' (15.75m) feet
Shot Put - Men Mervin Douglas Kemp 52'6 3/4' (16.02m) feet
Shot Put - Women Jean Evelyn Roberts 47' 7 1/2' (14.51m) feet
Shot Put - Women Roslyn Williams 42' 1 3/4' (12.84m) feet
Shot Put - Women Mary Patricia Breen 43' 3 3/4' (13.20m) feet
Shot Put - Women Larraine Lillian Hillier 42' 3 1/2' (12.89m) feet
Triple Jump - Men Ian Ross Tomlinson 53' 2' (16.20m) feet
Triple Jump - Men John R. Baguley 52'9 1/4' (16.08m) feet
Triple Jump - Men Graham Boase 51'8 3/4' (15.77m) feet
Triple Jump - Men Kevin James Rule 48'10 1/2' (14.90m) feet
Boxing
51kg - Men Eddie Barney Wins
54kg - Men Jeffrey Dynevor 3 Wins
57kg - Men Edward Stone 1 Wins
60kg - Men Adrian Blair Wins
63.5kg - Men Joseph Rossi Wins
67kg - Men James Peter Kewin Wins
71kg - Men Gerald Freeman Wins
75kg - Men John Bukowski 2, dq in Semi feet
81kg - Men Anthony Morgan Madigan 4 Wins
91kg - Men Graham Colin Robinson
Cycling Road
Road Race - Men Frank Brazier 5:20:27.7 hours
Road Race - Men Thomas Edward Delaney hours
Road Race - Men Ian Noel Edwards hours
Road Race - Men Malcolm Hugh Powell hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Douglas James Adams 22:40.8 mins
10 Mile Scratch Race - Men Alan Frederick Dutton mins
10 Mile Scratch Race - Men Joseph P Ciavola mins
1000m Match Sprint - Men Ian Sterry Browne 4 sec
1000m Match Sprint - Men Barry Godkin 2 sec
1000m Match Sprint - Men Thomas Harrison 5 sec
1km Time Trial - Men Russell John Clark 1:13.6 mins
1km Time Trial - Men Peter Tasman Bartels 1:12.9 mins
1km Time Trial - Men Ian Roy Chapman 1:13.2 mins
4000m Individual Pursuit - Men Richard John Hine 5:13.2 mins
4000m Individual Pursuit - Men Maxwell Langshaw 5:08.8 mins
4000m Individual Pursuit - Men John Joseph Buckley 5:26.8, QF mins
Diving
10m Platform - Men John Andrew Everding 127.32 points
10m Platform - Men Graham Norman Deuble 151.00 points
10m Platform - Men Gordon Thomas Creed 142.76 points
10m Platform - Women Susan Margaret Knight 101.15 points
10m Platform - Women Diana Norma Robinson 91.50 points
10m Platform - Women Patricia Plowman 91.79 points
3m Springboard - Men John Andrew Everding 130.58 points
3m Springboard - Men John Pakarinen 133.61 points
3m Springboard - Men Graham Norman Deuble 144.00 points
3m Springboard - Women Susan Margaret Knight 134.72 points
3m Springboard - Women Lorraine Francise McArthur 125.13 points
3m Springboard - Women Lynette Oatley 111.82 points
Fencing
Epee Individual - Men Ivan Bernard Lund 7 Wins
Epee Individual - Men John Douglas Humphreys 3 Wins
Epee Individual - Men Michael Steven Diamond 4 Wins
Epee Team - Men Australia 3 Wins
Foil Individual - Men Ivan Bernard Lund 2 Wins
Foil Individual - Men Brian Patrick McCowage 3 Wins
Foil Individual - Men David Henry McKenzie 3, Pool 1 4th Wins
Foil Individual - Women Janet Hopner 5 Wins
Foil Individual - Women Johanna Winter 5 Wins
Foil Team - Men Australia 3 Wins
Sabre Individual - Men Laszlo Tornallyay 2 Wins
Sabre Individual - Men Leonard John Traynor 3, Pool 2 4th Wins
Sabre Individual - Men Henry James Sommerville 3, Pool 3 4th Wins
Sabre Team - Men Australia 2 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 6 Wins
Pairs - Men Australia 6 Wins
Singles - Men Leigh Alan Fitzpatrick 9 Wins
Rowing
Coxless Four - Men Australia 6:41.5 in ht mins
Coxless Pair - Men Australia 7:10.3 mins
Double Scull - Men Australia 7:01.4 mins
Eight - Men Australia 5:53.4 mins
Four - Men Australia 6:48.8 mins
Single Scull - Men Ian Victor Tutty 7:48.9 mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Julian Paul Carroll 1:05.4 mins
110 Yard Backstroke - Men Anthony James Fingleton 1:05.0, 1st ht1 mins
110 Yard Backstroke - Men Wayne Robert Vincent 1:06.2 mins
110 Yard Backstroke - Women Pamela Fay Sergeant 1:11.5 mins
110 Yard Backstroke - Women Suzan Angela Costin 1:12.4 mins
110 Yard Backstroke - Women Jill Ann Bolton 1:12.4 mins
110 Yard Breaststroke - Men Ian O'Brien 1:11.4 mins
110 Yard Breaststroke - Men William Charles Burton 1:13.9 mins
110 Yard Breaststroke - Men James Frederick Campbell 1:16.8 mins
110 Yard Breaststroke - Women Marguerite Isabelle Ruygrok 1:25.0 mins
110 Yard Breaststroke - Women Claire Cook 1:24.9 mins
110 Yard Breaststroke - Women Janet Christina Hogan 1:26.3, 4th ht2 mins
110 Yard Butterfly - Men Brett Cecil Hill 1:03.3 mins
110 Yard Butterfly - Men Kevin John Berry 0:59.5 mins (GR)
110 Yard Butterfly - Men Neville Ronald Hayes 1:02.3 mins
110 Yard Butterfly - Women Linda Carol McGill 1:11.6 mins
110 Yard Butterfly - Women Marion Elizabeth Foye 1:13.3 mins
110 Yard Butterfly - Women Barbara Nicol 1:15.4, 4th ht2 mins
110 Yard Freestyle - Men David Gavin Dickson 56.1 mins
110 Yard Freestyle - Men Peter John Doak 57.3 mins
110 Yard Freestyle - Men Peter Phelps 59.7 mins
110 Yard Freestyle - Women Dawn Fraser 0:59.5 mins (GR)
110 Yard Freestyle - Women Lynette Bell 1:04.4 mins
110 Yard Freestyle - Women Robin Jean Thorn 1:03.8 mins
1650 Yard Freestyle - Men Robert George Windle 17:44.5 mins
1650 Yard Freestyle - Men Allan Frederick Wood 17:55.6 mins
1650 Yard Freestyle - Men Murray Rose 17:18.1 mins (GR)
220 Yard Backstroke - Men Julian Paul Carroll 2:20.9 mins
220 Yard Backstroke - Men Anthony James Fingleton 2:21.0 mins
220 Yard Backstroke - Men Wayne Robert Vincent 2:24.4 mins
220 Yard Backstroke - Women Pamela Fay Sergeant 2:37.5 mins
220 Yard Backstroke - Women Suzan Angela Costin 2:38.6 mins
220 Yard Backstroke - Women Jill Ann Bolton 2:38.1 mins
220 Yard Breaststroke - Men Ian O'Brien 2:38.2 mins
220 Yard Breaststroke - Men William Charles Burton 2:42.1 mins
220 Yard Breaststroke - Men James Frederick Campbell 2:45.0 mins
220 Yard Breaststroke - Women Marguerite Isabelle Ruygrok 2:58.8 mins
220 Yard Breaststroke - Women Claire Cook 2:57.6 mins
220 Yard Breaststroke - Women Janet Christina Hogan 3:03.1 mins
220 Yard Butterfly - Men Brett Cecil Hill 2:18.7 mins
220 Yard Butterfly - Men Kevin John Berry 2:10.8 mins (GR)
220 Yard Butterfly - Men Neville Ronald Hayes 2:16.3 mins
440 Yard Freestyle - Men Robert George Windle 4:23.1 mins
440 Yard Freestyle - Men Allan Frederick Wood 4:22.5 mins
440 Yard Freestyle - Men Murray Rose 4:20.0 mins
440 Yard Freestyle - Women Dawn Fraser 4:51.4 mins
440 Yard Freestyle - Women Ilsa Konrads 4:55.0 mins
440 Yard Freestyle - Women Cheryl Janette Kensett 5:10.6 mins
440 Yard Freestyle Relay - Men Australia 3:43.9 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Australia 4:11.0 mins
440 Yard Individual Medley - Men John Verikko Oravainen 5:16.3 mins
440 Yard Individual Medley - Men Alexander Fleming Alexander 5:15.3 mins
440 Yard Individual Medley - Men William Andrew Ebsary 5:17.0 mins
440 Yard Individual Medley - Women Linda Carol McGill 5:46.1 mins
440 Yard Individual Medley - Women Jane Cortis 6:00.2 mins
440 Yard Individual Medley - Women Jennifer Anne Corish 5:53.0 mins
440 Yard Medley Relay - Men Australia 4:12.4 mins
440 Yard Medley Relay - Women Australia 4:45.9 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Australia 8:13.4 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Arthur Shannos 1025 pounds
56kg Combined - Men Salvatore Coffa 620 pounds
67.5kg Combined - Men Alan John Oshyer 750 pounds
75kg Combined - Men Russell Neville Pery 800 kg
75kg Combined - Men Ronald Roy Modra 785 kg
82.5kg Combined - Men Manoel Frederick Santos Nil pounds
90kg Combined - Men Jerry Shannos 835 pounds
Wrestling Freestyle
100kg - Men Raymond Mitchell 1 points
52kg - Men Trevor James Dwyer dq overweight points
57kg - Men Arthur William Tooby points
62kg - Men John David Cobain Little points
68kg - Men Sidney Reginald Marsh 2 points
74kg - Men John Raftopoulas 1 draw points
82kg - Men Michael Benarik 2 points
90kg - Men James Michael Armstrong points