Athletes & Results

Wales Perth 1962

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Perth 1962

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Anthony James Harris 4:11.8 mins
100 Yard - Men Ronald Jones 9.8, 5th SF1 sec
100 Yard - Men Joseph Neville Whitehead 10.1, 4th QF3 sec
100 Yard - Men Lynn Davies 10.2, 4th QF1 sec
100 Yard - Men Thomas Berwyn Jones 9.9, 6th SF2 sec
220 Yard - Men Joseph Neville Whitehead 22.5, 6th QF2 sec
220 Yard - Men David Michael England 22.5, 5th QF1 sec
3 Mile - Men John Linden Merriman dns mins
4 x 110 Yard Relay - Men Wales 40.8 sec
6 Mile - Men John Linden Merriman 28:40.8 mins
880 Yard - Men Anthony James Harris 1:52.3 mins
880 Yard - Women Jacqueline Barnett 2:14.8 mins
Hammer Throw - Men Lawrence Marshall Hall 178' 6' (54.41m) feet
Long Jump - Men Lynn Davies 25' 4' (7.72m) feet
Marathon - Men John Linden Merriman dnf hours
Shot Put - Men Lawrence Marshall Hall 43'2 3/4' (13.17m) feet
Triple Jump - Men Lynn Davies no mark feet
Boxing
57kg - Men R.J. Lendrum Wins
60kg - Men B.V. Renny Wins
63.5kg - Men G.W. Rees 1 Wins
81kg - Men D.R. Paley Wins
91kg - Men L.G. James
Cycling Road
Road Race - Men Melville John Davies hours
Road Race - Men Anthony Peter Hutchings hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Don J.C. Skene mins
10 Mile Scratch Race - Men Melville John Davies mins
10 Mile Scratch Race - Men Anthony Peter Hutchings mins
1000m Match Sprint - Men Don J.C. Skene 2 sec
1km Time Trial - Men Don J.C. Skene 1:15.5 mins
4000m Individual Pursuit - Men Melville John Davies 5:40.3, ht mins
4000m Individual Pursuit - Men Anthony Peter Hutchings 5:50.5, ht mins
Fencing
Epee Individual - Men Robert G. Reynolds 4 Wins
Epee Team - Men Wales 1 Wins
Foil Individual - Men Robert G. Reynolds 3, Pool 2 4th Wins
Foil Individual - Men Roger A. Maunder 2, Pool 1 5th Wins
Foil Individual - Men J.J. Evans 1, Pool 3 5th Wins
Foil Individual - Women Jackie B.A. Reynolds 1 Wins
Foil Individual - Women V. Ellis 1 Wins
Foil Team - Men Wales 1 Wins
Sabre Individual - Men Roger A. Maunder 2, Pool 1 4th Wins
Sabre Individual - Men J.J. Evans 1, Pool 2 5th Wins
Sabre Individual - Men J. McCombe 2 Wins
Sabre Team - Men Wales 0 Wins
Lawn Bowls
Fours - Men Wales 6 Wins
Pairs - Men Wales 3 Wins
Singles - Men A.E. Evans 4 Wins
Rowing
Coxless Four - Men Wales 6:32.5 mins
Double Scull - Men Wales 8:02.6 in ht mins
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Roderick Stephen Gerard Jones 1:06.4 mins
110 Yard Breaststroke - Men J.E. Beaven 1:19.4, 5th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Women Glenda M. Phillips 1:29.3, 6th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Women J.C. Hooper 1:26.3, 5th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Women C. Shaddick 1:28.4, 7th ht1 mins
110 Yard Butterfly - Men B. Jenkins 1:03.5 mins
110 Yard Butterfly - Women Glenda M. Phillips 1:12.7 mins
110 Yard Freestyle - Women Glenda M. Phillips 1:08.8, 8th ht2 mins
110 Yard Freestyle - Women J.C. Hooper 1:09.5, 8th ht1 mins
220 Yard Backstroke - Men Roderick Stephen Gerard Jones 2:28.6 mins
220 Yard Breaststroke - Men J.E. Beaven 2:51.7 mins
220 Yard Breaststroke - Women C. Shaddick 3:06.3, 5th ht2 mins
220 Yard Butterfly - Men B. Jenkins 2:21.0 mins
440 Yard Individual Medley - Men B. Jenkins 5:30.0 mins
440 Yard Individual Medley - Women J.C. Hooper 6:18.7 mins
Weightlifting
60kg Combined - Men Ieuan Owen 645 pounds
75kg Combined - Men Horace A. Johnson 820 kg
82.5kg Combined - Men Peter J. Arthur 865 pounds