Athletes & Results

Jamaica Kingston 1966

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Jamaica Kingston 1966

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Earl L. Belcher 4:13.8, 6th ht2 mins
100 Yard - Men Pablo S. McNeill 10.0, 6th QF3 sec
100 Yard - Men Eric J. Collins 9.7, 6th SF2 sec
100 Yard - Men Lynsworth W. Headley 9.6, 5th SF1 sec
100 Yard - Men Lennox V. Miller 10.7, 8th SF1 sec
100 Yard - Women Vilma B. Charlton 10.9 sec
100 Yard - Women Carmen L. Smith-Brown 11.0, 4th ht4 sec
100 Yard - Women Adlin Victoria Mair-Clarke 10.9 sec
120 Yard Hurdles - Men Michael E. Murray 15.0, 5th ht1 sec
120 Yard Hurdles - Men Ray E. Harvey 14.3 sec
120 Yard Hurdles - Men Anthony Carr 14.9, 4th ht2 sec
220 Yard - Men Pablo S. McNeill 21.7, 5th QF2 sec
220 Yard - Men Mike A. Fray 21.3, 7th SF1 sec
220 Yard - Men Clifton L. Forbes 21.8, 6th QF4 sec
220 Yard - Women Vilma B. Charlton 24.4 sec
220 Yard - Women Adlin Victoria Mair-Clarke dns ht5 sec
220 Yard - Women Una L. Morris 24.3 sec
3 Mile - Men E. George Kerr 14:37.2 mins
3 Mile - Men John Mowatt 15:04.8 mins
3 Mile - Men Vinton O. Powell dnf mins
3000m Steeplechase - Men E. George Kerr dns mins
4 x 110 Yard Relay - Men Jamaica 40.0 sec
4 x 110 Yard Relay - Women Jamaica 45.6 sec
4 x 440 Yard Relay - Men Jamaica 3:06.8 mins
440 Yard - Men Malcolm A. E. Spence Heat 7 48.7 sec
440 Yard - Men Melville Spence 48.3, 3rd ht1 sec
440 Yard - Men Felix L. Cameron 49.3, 3rd ht3 sec
440 Yard - Men Rupert L. Hoilette 48.2, 3rd ht2 sec
440 Yard - Women Una L. Morris 54.2 sec
440 Yard Hurdles - Men James V. Grant 56.5, 7th ht1 sec
440 Yard Hurdles - Men Charles N. Clarke 55.1, 8th ht2 sec
6 Mile - Men John Mowatt 31:13.4 mins
6 Mile - Men Glenford R. Robinson dnf mins
80m Hurdles - Women Carmen L. Smith-Brown 11.0 sec
80m Hurdles - Women Doreldene E. Pagan 11.4, 6th ht2 sec
880 Yard - Men George Ezekiel Kerr 1:47.2 mins
880 Yard - Men Neville F. Myton dnf ht3 mins
880 Yard - Men Tex J. Francis 1:53.2, 6th ht1 mins
880 Yard - Men Ronald E. Haddad 1:56.3, 6th ht4 mins
Decathlon - Men Keswick K. Smalling 6513 points
Discus Throw - Men Cecil R. Hylton 144' 6' (44.05m) m
Discus Throw - Men Winston D. Burt 146' 8' (44.71m) m
Discus Throw - Women Joan P. Gordon 120' 2' (36.63m) m
High Jump - Men Trevor Tennant 6' 4' (1.93m) m
High Jump - Women Lesline P. Cameron 5' 2' (1.57m) m
High Jump - Women Valerie Surgeon 5' 3' (1.60m) m
Javelin Throw - Women Eileen M. Sutherland 134' 11' (41.13m) m
Javelin Throw - Women Jean C. Blake 149' 7' (45.60m) m
Long Jump - Men Wellesley K. Clayton 25'8 1/4' (7.83m) m
Long Jump - Men Byron A. Lewis 22'11 1/2' (7.00m) m
Long Jump - Men Alvin L. Young 22'2 3/4' (6.77m) m
Long Jump - Men Victor E. Brooks 25'1 1/4' (7.65m) m
Long Jump - Women Carmen L. Smith-Brown dns m
Long Jump - Women Beverley O. Welsh 17' 11' (5.46m) m
Long Jump - Women Cynthia V. Hyman 17'10 1/2' (5.45m) m
Marathon - Men Keith B. Graham dnf hours
Shot Put - Men William B. Hall 43'3 1/2' (13.19m) m
Shot Put - Women Joan P. Gordon 37'10 1/2' (11.54m) m
Triple Jump - Men Mahoney Samuels 50'9 1/4' (15.47m) m
Triple Jump - Men Victor E. Brooks 49'4 3/4' (15.05m) m
Triple Jump - Men Lennox G. Burgher 49' 10' (15.19m) m
Triple Jump - Men Trevor A. Thomas 49'0 1/4' (14.94m) m
Badminton
Doubles - Men Jamaica
Doubles - Men Jamaica
Doubles - Mixed Jamaica
Doubles - Mixed Jamaica
Doubles - Mixed Jamaica
Doubles - Mixed Jamaica
Doubles - Women Jamaica
Doubles - Women Jamaica SF
Singles - Men Anthony Garcia
Singles - Men Keith Palmer
Singles - Men Richard Roberts
Singles - Men Douglas Bennett
Singles - Women Christine Bennett QF
Singles - Women Barbara Tai Ten Quee
Singles - Women Pauline Lamon
Singles - Women Sheila Phillips
Boxing
51kg - Men Kenneth G. Campbell
54kg - Men Charlie Henry
57kg - Men Harold West
60kg - Men Charles Bryan
63.5kg - Men Kenneth L. Nelson
67kg - Men Berisford Small
71kg - Men Nasley Thompson
75kg - Men Ian A. Trout
81kg - Men Sylvester C. Hines
Cycling Road
Road Race - Men H. Miranda hours
Road Race - Men T. Silvera hours
Road Race - Men S. Betty hours
Road Race - Men S. Sibblies hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men H. Miranda mins
10 Mile Scratch Race - Men D. Beckford mins
10 Mile Scratch Race - Men T. Silvera mins
1000m Match Sprint - Men O. Williams Wins
1000m Match Sprint - Men Bryan Phillips Wins
1000m Match Sprint - Men E. Lawson Wins
1km Time Trial - Men H. Miranda 1:18.3 mins
1km Time Trial - Men W. Foster 1:20.2 mins
1km Time Trial - Men S. Betty 1:18.8 mins
4000m Individual Pursuit - Men H. Miranda 5:44.8 mins
4000m Individual Pursuit - Men W. Foster 6:12.4 mins
4000m Individual Pursuit - Men S. Betty 5:54.1 mins
Diving
3m Springboard - Men Garfield Henry 81.53 points
3m Springboard - Men Neil Cairnay 75.50 points
3m Springboard - Women Betsy Sullivan 70.61 points
Fencing
Epee Individual - Men Raymond E. Jackson Wins
Epee Individual - Men Ronald V. Nasralla SF Wins
Epee Team - Men Jamaica
Foil Individual - Men Raymond E. Jackson SF Wins
Foil Individual - Men Ronald V. Nasralla SF Wins
Foil Individual - Men John D. Mitchell Wins
Foil Individual - Women Patience A. Rose Wins
Foil Team - Men Jamaica
Sabre Individual - Men Raymond E. Jackson 1
Sabre Individual - Men Rudolph A. Abrahams
Sabre Individual - Men Derek W. White
Sabre Team - Men Jamaica
Shooting
50m Free Pistol - Men Keith D. Decasseres 489 points
50m Free Pistol - Men Julio G. Machado 522 points
50m Rifle Prone - Men Michael A. Williamson 569 points
50m Rifle Prone - Men Paul A. Goulbourne 561 points
Centre Fire Pistol - Men Julio G. Machado 571 points
Centre Fire Pistol - Men Gilbert A. Shaw 562 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Keith D. Decasseres 379 (3 Stages) points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Michael A. Williamson 372 (3 Stages) points
Rapid Fire Pistol - Men Jeffrey W. Lodenquai 545 points
Rapid Fire Pistol - Men Thomas H. Cooke 532 points
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Philip Alexander 1:12.3, 6th ht1 mins
110 Yard Backstroke - Men Paul Kahn 1:12.4, 7th ht2 mins
110 Yard Backstroke - Men Wayne Rose 1:09.6, 4th ht3 mins
110 Yard Backstroke - Women Margaret Hart 1:24.5, 6th ht2 mins
110 Yard Backstroke - Women Peta Rose 1:28.4, 7th ht2 mins
110 Yard Backstroke - Women Brenda Chung 1:25.5, 7th ht1 mins
110 Yard Breaststroke - Men Wayne Rose 1:20.3, 7th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Men Keith Jones 1:17.4, 6th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Men Frank Chin-Loy 1:22.2, 7th ht1 mins
110 Yard Breaststroke - Women Peta Rose 1:37.9, 7th ht1 mins
110 Yard Breaststroke - Women Paula Weller 1:31.9, 6th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Women Janet Lee 1:32.5, 7th ht2 mins
110 Yard Butterfly - Men James Moss-Solomon 1:09.6, 6th ht1 mins
110 Yard Butterfly - Men Garth Henriques 1:09.1, 6th ht2 mins
110 Yard Butterfly - Women Brenda Chung 1:29.8, 5th ht3 mins
110 Yard Butterfly - Women Wendy Alexander 1:24.1, 6th ht2 mins
110 Yard Butterfly - Women Frances Lee 1:18.6, 6th ht1 mins
110 Yard Freestyle - Men Paul Nash 58.6, 4th ht1 sec
110 Yard Freestyle - Men Ian Phillipson 63.0, 6th ht3 sec
110 Yard Freestyle - Women Margaret Hart 1:11.7, 8th ht2 sec
110 Yard Freestyle - Women Peta Rose 1:13.8, 8th ht1 sec
110 Yard Freestyle - Women Brenda Chung 1:11.6, 7th ht2 sec
1650 Yard Freestyle - Men Philip Alexander 19:37.3, 6th ht2 mins
1650 Yard Freestyle - Men Graham Allamby 21:08.9, 6th ht1 mins
220 Yard Backstroke - Men Philip Alexander 2:36.7, 6th ht2 mins
220 Yard Backstroke - Men Paul Kahn 2:38.0, 7th ht3 mins
220 Yard Backstroke - Men Wayne Rose 2:31.6, 6th ht1 mins
220 Yard Backstroke - Women Margaret Hart 3:01.4, 7th ht1 mins
220 Yard Backstroke - Women Peta Rose 3:16.9, 7th ht2 mins
220 Yard Backstroke - Women Brenda Chung 2:57.0, 6th ht1 mins
220 Yard Breaststroke - Men Keith Jones 2:48.8, 5th ht1 mins
220 Yard Breaststroke - Men Frank Chin-Loy 3:03.5, 8th ht1 mins
220 Yard Breaststroke - Women Peta Rose 3:38.8, 7th ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Women Paula Weller 3:14.1, 7th ht1 mins
220 Yard Breaststroke - Women Janet Lee 3:23.0, 6th ht2 mins
220 Yard Butterfly - Men James Moss-Solomon 2:38.8, 7th ht2 mins
220 Yard Butterfly - Men Garth Henriques 2:58.6, 8th ht1 mins
220 Yard Butterfly - Women Wendy Alexander 3:08.5, 6th ht1 mins
220 Yard Butterfly - Women Frances Lee 2:58.0, 5th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Men Philip Alexander 4:56.6, 6th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Men Graham Allamby 5:09.5, 6th ht3 mins
440 Yard Freestyle - Men Peter Rogers 4:59.4, 6th ht2 mins
440 Yard Freestyle - Women Frances Noble 5:53.9, 8th ht2 mins
440 Yard Freestyle - Women Peta Rose 6:04.5, 7th ht1 mins
440 Yard Freestyle - Women Brenda Chung 5:50.3, 7th ht2 mins
440 Yard Freestyle Relay - Men Jamaica 4:07.3 mins
440 Yard Freestyle Relay - Women Jamaica 4:55.7 mins
440 Yard Individual Medley - Men Philip Alexander 5:31.2, 4th ht1 mins
440 Yard Individual Medley - Men Paul Kahn 5:58.4, 7th ht2 mins
440 Yard Individual Medley - Men Garth Henriques 6:16.9, 5th ht1 mins
440 Yard Individual Medley - Women Brenda Chung 6:43.0, 7th ht2 mins
440 Yard Individual Medley - Women Frances Lee 6:16.6, 5th ht2 mins
440 Yard Medley Relay - Men Jamaica 4:34.3 mins
440 Yard Medley Relay - Women Jamaica 5:32.7 mins
880 Yard Freestyle Relay - Men Jamaica 9:29.4 mins
Weightlifting
56kg Combined - Men Clifford Chin 545.25 pounds
67.5kg Combined - Men Edward Young 628 pounds
75kg Combined - Men Cedric Demetrius 754.75 pounds
82.5kg Combined - Men Kenneth G. Gordon 815.5 pounds
82.5kg Combined - Men Keith Bailey 749 pounds
90kg Combined - Men Leslie Pedlar 771.25 pounds
90kg Combined - Men Dudley Lawson 931 pounds