Athletes & Results

New Zealand Kingston 1966

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Kingston 1966

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1 Mile - Men Arthur Geoff Pyne 4:03.2 mins
1 Mile - Men Ian S. Studd 3:58.4 mins
100 Yard - Women Brenda P. Matthews 10.8, 6th SF1 sec
20 Mile Walk - Men Norman Richard Read 2:46:28.2 hours
3 Mile - Men William David Baillie dns mins
3 Mile - Men Arthur Geoff Pyne 13:18.6 mins
3 Mile - Men Ian S. Studd 13:25.8 mins
3000m Steeplechase - Men Robert Welsh 8:29.6 mins
440 Yard Hurdles - Men Roger V. Johnson 56.0 sec
6 Mile - Men William David Baillie 30:01.0 mins
80m Hurdles - Women Brenda P. Matthews 11.3 sec
880 Yard - Women Marise Ann Millicent Stephen 2:05.9 mins
Decathlon - Men Roy A. Williams 7270 points
Discus Throw - Men Robin Douglas Tait 180' 6' (55.02m) m
Discus Throw - Men Leslie Roy Mills 184' 4' (56.19m) m
Discus Throw - Women Valerie Isobel Margaret Young 163' 4' (49.79m) m
Discus Throw - Women Diane M. Charteris 126' 2' (38.46m) m
Long Jump - Men David Stanley Norris 24'6 1/4' (7.47m) m
Marathon - Men William David Baillie dns hours
Marathon - Men Jeffrey Lynn Julian 2:32:45.4 hours
Marathon - Men Michael Robin Ryan 2:27:59.0 hours
Shot Put - Men Robin Douglas Tait 53'9 1/2' (16.39m) m
Shot Put - Men Leslie Roy Mills 60'3 1/4' (18.37m) m
Shot Put - Men Robert V. Hargreaves 53' 11' (16.43m) m
Shot Put - Women Valerie Isobel Margaret Young 54'1 3/4' (16.50m) m
Shot Put - Women Diane M. Charteris 46'5 1/4' (14.15m) m
Triple Jump - Men David Stanley Norris 50'11 1/2' (15.53m) m
Badminton
Doubles - Men New Zealand SF
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Singles - Men Richard Howard Purser
Singles - Men Donald B. Higgins
Singles - Women Alison J. Glenie
Singles - Women Gaynor Simpson
Boxing
51kg - Men Wayne B. Young
54kg - Men Brian Kendall
60kg - Men Paul L. Domney
91kg - Men William G. Kini
Cycling Road
Road Race - Men Jentinus J. Tabak 5:40:50.6 hours
Road Race - Men Richard D. Thompson 5:39:59.4 hours
Road Race - Men Laurence J. Byers 5:12:19.8 hours
Road Race - Men Desmond R. Thomson 5:12:11.2 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Graham F. Wright mins
10 Mile Scratch Race - Men John A. Bigwood mins
10 Mile Scratch Race - Men Donald L. Booth mins
1000m Match Sprint - Men John A. Bigwood Wins
1000m Match Sprint - Men Donald L. Booth Wins
1km Time Trial - Men Graham F. Wright 1:11.5 mins
1km Time Trial - Men David A. Comparini 1:15.2 mins
4000m Individual Pursuit - Men Graham F. Wright 5:21.3 mins
4000m Individual Pursuit - Men David A. Comparini 5:22.8 mins
Diving
3m Springboard - Men Robin M. Hood 130.46 points
Fencing
Epee Individual - Men Robert S.J. Binning Wins
Epee Individual - Men Richard D. Peterson Wins
Epee Individual - Men Keith S. Mann Wins
Epee Team - Men New Zealand
Foil Individual - Men Brian A. Pickworth 4 Wins
Foil Individual - Men Michael L. Henderson 3 Wins
Foil Individual - Men Keith S. Mann Wins
Foil Individual - Women Gaye L. McDermit 4 Wins
Foil Individual - Women Pamela R. French Wins
Foil Individual - Women Alison J. Fenton Wins
Foil Team - Men New Zealand Lost 1 - 5
Foil Team - Women New Zealand 5-2
Sabre Individual - Men Brian A. Pickworth 3
Sabre Individual - Men Robert S.J. Binning 3
Sabre Individual - Men Michael L. Henderson
Sabre Team - Men New Zealand
Shooting
50m Rifle Prone - Men Brian E. Lacey 585 points
50m Rifle Prone - Men Donald D. Wilde 582 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Maurice George Gordon 378 (3 Stages) points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Thomas N. Sutherland 381 (3 Stages) points
Swimming
110 Yard Backstroke - Men Paddy O'Carroll 1:04.4 mins
110 Yard Backstroke - Men Hilton Brown 1:05.8, 5th ht1 mins
110 Yard Backstroke - Women Margaret Macrae 1:13.8 mins
110 Yard Backstroke - Women Tui K. Shipston 1:17.4, 5th ht2 mins
110 Yard Breaststroke - Men Allan H. Seager 1:13.9 mins
110 Yard Breaststroke - Men Hamilton W. Graham 1:12.9 mins
110 Yard Breaststroke - Women Vivien J. Haddon 1:21.9 mins
110 Yard Butterfly - Men David F. Gerrard 1:02.1 mins
110 Yard Butterfly - Women Heather L. Kerr 1:13.0, 5th ht2 mins
110 Yard Freestyle - Men Paddy O'Carroll 58.4, 4th ht4 sec
220 Yard Backstroke - Men Paddy O'Carroll 2:20.9 mins
220 Yard Backstroke - Men Hilton Brown 2:19.8 mins
220 Yard Backstroke - Men Allan H. Seager 2:25.1 mins
220 Yard Backstroke - Women Margaret Macrae 2:34.7 mins
220 Yard Backstroke - Women Tui K. Shipston 2:46.2, 5th ht2 mins
220 Yard Breaststroke - Men Allan H. Seager 2:41.6 mins
220 Yard Breaststroke - Men Hamilton W. Graham 2:36.9 mins
220 Yard Breaststroke - Women Vivien J. Haddon 2:53.9 mins
220 Yard Butterfly - Men David F. Gerrard 2:12.7 mins
220 Yard Butterfly - Women Heather L. Kerr 2:36.4 mins
440 Yard Freestyle - Women Margaret Macrae 5:04.4, 5th ht2 mins
440 Yard Individual Medley - Men Allan H. Seager 5:07.0 mins
440 Yard Individual Medley - Women Margaret Macrae 5:44.2, 4th ht2 mins
440 Yard Individual Medley - Women Tui K. Shipston 5:49.3 mins
440 Yard Medley Relay - Men New Zealand 4:17.5 mins
440 Yard Medley Relay - Women New Zealand 5:32.7 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Donald C. Oliver 1096.25 pounds (GR)
60kg Combined - Men Bruce Cameron 639 pounds
75kg Combined - Men John Bolton 787.75 pounds
Wrestling Freestyle
62kg - Men N. Scott points
68kg - Men Anthony G. Greig points