Athletes & Results

Jamaica Edinburgh 1970

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Jamaica Edinburgh 1970

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
100m - Men Lennox V. Miller 10.3 sec
100m - Men Don Quarrie 10.2 sec
100m - Men Errol Stewart 10.5 sec
100m - Women Carmen L. Smith-Brown 12.0, 8th SF1 sec
100m - Women Adlin Victoria Mair-Clarke 11.9, 7th SF2 sec
100m Hurdles - Women Carmen L. Smith-Brown 14.4 sec
110m Hurdles - Men Godfrey Murray 14.0 sec
200m - Men Don Quarrie 20.5 sec
200m - Men Carl Lawson 21.7, 5th ht3 sec
200m - Men Horace Levy 21.4, 5th QF3 sec
200m - Women Adlin Victoria Mair-Clarke 24.7, 4th ht4 sec
200m - Women Una L. Morris 26.0, 6th ht3 sec
4 x 100m Relay - Men Jamaica 39.4 sec
4 x 100m Relay - Women Jamaica 45.5 sec
4 x 400m Relay - Men Jamaica 3:06.4 mins
400m - Men Clifton L. Forbes 46.1 sec
400m - Men Leighton Priestly 47.4, 6th SF1 sec
400m - Men Garth Case dns SF1 (46.6, 1st QF4) sec
400m - Women Marilyn Fay Neufville 51.0 sec
400m - Women Beverly Franklyn 57.2, 7th ht2 sec
400m Hurdles - Men Henry Jackson 60.4, 6th ht1 sec
400m Hurdles - Men James V. Grant 52.2, 5th SF1 sec
800m - Men Byron Dyce 1:49.7, 5th SF2 mins
800m - Men Neville F. Myton 1:50.4, 8th SF1 mins
800m - Women Beverly Franklyn 2:14.7, 8th ht2 mins
High Jump - Men Henry Jackson 1.88 m
High Jump - Women Andrea Bruce 1.62 m
High Jump - Women Audrey Reid 1.67 m
Long Jump - Women Yvonne Saunders dns m
Pentathlon - Women Yvonne Saunders 4441 points
Triple Jump - Men Henry Jackson 14.63 m
Triple Jump - Men Lennox G. Burgher 15.23 m
Badminton
Doubles - Men Jamaica 1st round
Doubles - Mixed Jamaica 2nd round
Doubles - Mixed Jamaica 1st Round
Doubles - Mixed Jamaica 1st Round
Doubles - Mixed Jamaica 1st Round
Doubles - Women Jamaica 1st round
Doubles - Women Jamaica 1st Round
Singles - Men Anthony Garcia 1st round
Singles - Men G. Haddad 2nd round
Singles - Men Keith Palmer 2nd round
Singles - Men M. Lawson 1st round
Singles - Women M. Parslow 1st round
Singles - Women J. Haddan 1st round
Singles - Women Christine Bennett 2nd round
Singles - Women B. Lai 1st round
Boxing
60kg - Men E.R. West
81kg - Men O.D. Wright
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men D. McMillan mins
1000m Match Sprint - Men D. McMillan sec
1000m Match Sprint - Men H. Fenton sec
1km Time Trial - Men D. McMillan 1:16.7 mins
1km Time Trial - Men H. Fenton 1:16.2 mins
Fencing
Epee Individual - Men Raymond E. Jackson 3, Pool 3 Wins
Epee Individual - Men P. Whittingham 3, Pool 4 Wins
Epee Individual - Men Ronald V. Nasralla 3, Pool 2 Wins
Epee Team - Men Jamaica SF
Foil Individual - Men Raymond E. Jackson 1, Pool 3 Wins
Foil Individual - Men P. Whittingham 1, Pool 4 Wins
Foil Individual - Men Ronald V. Nasralla 3, Pool 1 Wins
Foil Team - Men Jamaica
Sabre Individual - Men Raymond E. Jackson
Swimming
100m Butterfly - Women Frances Noble 1:17.26, 5th ht2 mins
100m Freestyle - Men Jerome Maxwell 58.02, 5th ht3 mins
100m Freestyle - Men Simon Owens 59.10, 5th ht2 mins
100m Freestyle - Men Paul Nash 58.75, 4th ht2 mins
100m Freestyle - Women Frances Noble 1:08.50, 8th ht3 mins
200m Freestyle - Men Jerome Maxwell 2:12.29, 7th ht4 mins
200m Freestyle - Women Frances Noble 2:27.07, 4th ht1 mins
200m Individual Medley - Women Frances Noble 2:51.5, 6th ht1 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Jamaica 3:53.87 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Jamaica 4:39.46 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Jamaica 8:56.75 mins