Athletes & Results

Australia Edinburgh 1970

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Edinburgh 1970

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Kerry Dennis O'Brien 28:43.4 mins
10000m - Men Ronald William Clarke 28:13.6 mins
100m - Men Gary John Eddy 10.3 sec
100m - Men Gregory David Lewis 10.6, 5th SF1 sec
100m - Men Eric James Bigby 10.8, 8th QF1 sec
100m - Women Jennifer Frances Lamy 11.7, 5th SF1 sec
100m - Women Raelene Ann Boyle 11.2 sec
100m - Women Marion Hoffman 11.3 sec
100m Hurdles - Women Pamela Ryan 13.2 sec
100m Hurdles - Women Maureen Caird 13.7 sec
100m Hurdles - Women Penelope Elizabeth McCallum 13.8 sec
110m Hurdles - Men Malcolm David Baird 13.8 sec
1500m - Men Christopher Fisher 3:43.6 mins
20 Mile Walk - Men Robert Charles Gardiner 2:35:55 hours
20 Mile Walk - Men Noel Frederick Freeman 2:33:33 (GR)
200m - Men Peter George Norman 20.8 sec
200m - Men Gary John Eddy 21.0 sec
200m - Men Gregory David Lewis 21.0, 5th SF1 sec
200m - Women Jennifer Frances Lamy 23.6 sec
200m - Women Raelene Ann Boyle 22.7 sec
200m - Women Marion Hoffman 23.7 sec
3000m Steeplechase - Men Kerry Dennis O'Brien dnf final (8:41.2, 2nd ht1) mins
3000m Steeplechase - Men Anthony P. Manning 8:26.2 mins
4 x 100m Relay - Men Australia dnf ht1 sec
4 x 100m Relay - Women Australia 44.1 sec
400m - Men Gary James Knoke 47.3, 7th SF2 sec
400m - Men Ross Phillip Wilson 45.6 sec
400m - Women Sandra Elizabeth Brown 53.6 sec
400m Hurdles - Men Gary James Knoke 52.1 sec
5000m - Men Kerry Dennis O'Brien dns ht2 mins
5000m - Men Ronald William Clarke 13:32.4 mins
5000m - Men Anthony P. Manning dns ht1 mins
800m - Men Ralph Douglas Doubell 1:47.8 mins
800m - Men Christopher Fisher 1:47.7 mins
800m - Women Cheryl Anne Peasley 2:06.3 mins
Decathlon - Men Geoffrey John Smith 7492 points
Discus Throw - Women Jean Evelyn Roberts 51.02 m
Discus Throw - Women Anna Karner 48.16 m
High Jump - Men Lawrence William Peckham 2.14 m
Javelin Throw - Men Sigmund Peter Koscik 73.12 m
Javelin Throw - Women Petra Janina Rivers 52.00 m
Long Jump - Men Phillip John May 7.94 m
Marathon - Men Derek J. Clayton dnf hours
Pentathlon - Women Pamela Ryan dnf points
Pentathlon - Women Maureen Caird dnf points
Pentathlon - Women Penelope Elizabeth McCallum dnf points
Pole Vault - Men Raymond Malcolm Boyd 4.85 m
Shot Put - Women Jean Evelyn Roberts 15.32 m
Shot Put - Women Anna Karner 14.52 m
Triple Jump - Men Phillip John May 16.72 m
Triple Jump - Men Gerald Michael McGrath 16.41 m
Badminton
Doubles - Men Australia 1st round
Doubles - Mixed Australia 2nd round
Doubles - Mixed Australia 1st Round
Doubles - Women Australia 1st round
Singles - Men Christopher Keeton Hardwick 2nd round
Singles - Men Ross Michael Livingston 3rd round
Singles - Women Judith Ann Nyirati 3rd round
Singles - Women K. Nisbet 2nd round
Boxing
51kg - Men Leon Nissen
54kg - Men Brian Everard
60kg - Men Roger James Bowyer
75kg - Men Robert Murphy
under 48kg - Men Peter James Butterfield
Cycling Road
Road Race - Men John Kenneth Trevorrow 4:40:26.00 hours
Road Race - Men Raymond Victor Bilney 4:58:58.00 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Ronald Jonker 20:59.5 mins
10 Mile Scratch Race - Men Gordon Johnson 20:59.5 mins
1000m Match Sprint - Men Gordon Johnson 0 - 2 sec
1000m Match Sprint - Men John Nicholson 2 - 0 sec
1000m Match Sprint - Men Daryl William Perkins 0 - 2 sec
1km Time Trial - Men John Nicholson 1:11.9 mins
1km Time Trial - Men Daniel Clarke 1:11.4 mins
1km Time Trial - Men Daryl William Perkins 1:10.9 mins
4000m Individual Pursuit - Men Daniel Clarke 5:04.9 mins
4000m Individual Pursuit - Men David Nicholas Watson Withdrew mins
4000m Individual Pursuit - Men Douglas John Armstrong 5:15.1 mins
Tandem - Men Australia 2 - 0 hours
Diving
10m Platform - Men Donald Douglas Wagstaff 485.73 points
10m Platform - Women Gaye Marie Morley 306.93 points
10m Platform - Women Madeleine Eve Bollinger 321.72 points
3m Springboard - Men Donald Douglas Wagstaff 557.73 points
3m Springboard - Women Gaye Marie Morley 389.04 points
3m Springboard - Women Madeleine Eve Bollinger 385.47 points
Fencing
Epee Individual - Men Ronald Graham Mills 1, SF Wins
Epee Individual - Men William John Ronald 3, Pool 4 Wins
Epee Individual - Men Ernest Andrew Simon 4, Pool 1 Wins
Epee Team - Men Australia
Foil Individual - Men Ronald Graham Mills 3, Pool 1 Wins
Foil Individual - Men Ernest Andrew Simon 1, SF 1 Wins
Foil Individual - Men Gregory Laurie Benko 2 Wins
Foil Individual - Women Cheryle van Eyk Wins
Foil Individual - Women Christine Robyn McDougall Wins
Foil Individual - Women Marion Exelby 4 Wins
Foil Team - Men Australia
Foil Team - Women Australia
Sabre Individual - Men Laszlo Tornallyay SF
Sabre Individual - Men Gregory Laurie Benko
Sabre Individual - Men Gabor Arato SF
Sabre Team - Men Australia
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 13 points
Pairs - Men Australia 12 points
Singles - Men Geoffrey Allan Kelly 16 points
Swimming
100m Backstroke - Men Neil William Rogers 1:04.31, 3rd ht3 mins
100m Backstroke - Women Debra Margaret Cain 1:07.73 mins
100m Backstroke - Women Diana Jeanette Rickard 1:10.78 mins
100m Backstroke - Women Lynette Pamela Watson 1:07.10 mins
100m Breaststroke - Men Paul Jarvie 1:10.0 mins
100m Breaststroke - Women Beverley Joy Whitfield 1:17.40 mins
100m Breaststroke - Women Sandra Gaye Smith 1:25.9, 6th ht3 mins
100m Butterfly - Men Neil William Rogers 1:00.27 mins
100m Butterfly - Men James Norman Findlay 1:00.98, 3rd ht2 mins
100m Butterfly - Men Richard Michael Wilkinson 1:02.54, 4th ht2 mins
100m Butterfly - Women Jane Comerford 1:08.96 mins
100m Butterfly - Women Allyson Margaret Mabb 1:08.67 mins
100m Butterfly - Women Maree Robinson 1:09.29 mins
100m Freestyle - Men Michael Vincent Wenden 53.06 mins
100m Freestyle - Men William Charles Devenish 54.28 mins
100m Freestyle - Men Gregory Rogers 54.26 mins
100m Freestyle - Women Debra Margaret Cain 1:02.36 mins
100m Freestyle - Women Lynette Pamela Watson 1:01.45 mins
100m Freestyle - Women Jennifer Alice Watts 1:01.80 mins
1500m Freestyle - Men Graham Claude Windeatt 16:23.82 mins
1500m Freestyle - Men Gregory John Brough 17:00.58 mins
1500m Freestyle - Men Max Bruce Tavasci 16:34.46 mins
200m Backstroke - Men Neil William Rogers 2:15.63 mins
200m Backstroke - Men Willem Eduard Portier 2:21.10, 4th ht2 mins
200m Backstroke - Women Debra Margaret Cain 2:26.02 mins
200m Backstroke - Women Diana Jeanette Rickard 2:28.23 mins
200m Backstroke - Women Lynette Pamela Watson 2:22.86 mins
200m Breaststroke - Men Paul Jarvie 2:30.70 mins
200m Breaststroke - Men Willem Eduard Portier 2:48.42, 8th ht2 mins
200m Breaststroke - Women Beverley Joy Whitfield 2:44.12 mins
200m Breaststroke - Women Sandra Gaye Smith 3:06.55, 5th ht3 mins
200m Butterfly - Men James Norman Findlay 2:09.41 mins
200m Butterfly - Men Richard Michael Wilkinson 2:10.32 mins
200m Butterfly - Women Jane Comerford 2:24.95 mins
200m Butterfly - Women Allyson Margaret Mabb 2:31.09 mins
200m Butterfly - Women Maree Robinson 2:24.67 mins
200m Freestyle - Men Michael Vincent Wenden 1:56.69 mins
200m Freestyle - Men Gregory Rogers 1:58.63 mins
200m Freestyle - Men Graham Ross White 1:58.71 mins
200m Freestyle - Women Jennifer Alice Watts 2:16.32 mins
200m Freestyle - Women Helen Jewel Gray 2:13.52 mins
200m Freestyle - Women Karen Lynne Moras 2:09.78 mins
200m Individual Medley - Men James Norman Findlay 2:18.58 mins
200m Individual Medley - Men Graham Claude Windeatt 2:23.98, 3rd ht3 mins
200m Individual Medley - Men Willem Eduard Portier 2:19.30 mins
200m Individual Medley - Women Diana Jeanette Rickard 2:30.80 mins
200m Individual Medley - Women Gail Neall 2:36.78 mins
200m Individual Medley - Women Denise June Langford 2:28.89 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:36.02 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 4:06.41 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 4:04.55 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:30.66 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:50.77 mins
400m Freestyle - Men Richard Michael Wilkinson 4:14.71 mins
400m Freestyle - Men Gregory John Brough 4:12.16 mins
400m Freestyle - Men Graham Ross White 4:08.48 mins
400m Freestyle - Women Karen Lynne Moras 4:27.38 mins
400m Freestyle - Women Denise June Langford 4:31.42 mins
400m Freestyle - Women Robyn Risson 4:39.75 mins
400m Individual Medley - Men James Norman Findlay 4:51.92 mins
400m Individual Medley - Men Graham Claude Windeatt 4:56.45 mins
400m Individual Medley - Men Willem Eduard Portier 4:53.17 mins
400m Individual Medley - Women Diana Jeanette Rickard 5:30.72, 3rd ht3 mins
400m Individual Medley - Women Gail Neall 5:15.82 mins
400m Individual Medley - Women Denise June Langford 5:10.74 mins
800m Freestyle - Women Helen Jewel Gray 9:27.48 mins
800m Freestyle - Women Karen Lynne Moras 9:02.45 mins
800m Freestyle - Women Robyn Risson 9:37.89 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men Raymond Edward Rigby 500 kg (GR)
110kg Combined - Men Chim Seong Leong 447.5 kg
52kg Combined - Men George Vasiliades 290 kg (GR)
67.5kg Combined - Men Joseph Charles Brancatisano kg
75kg Combined - Men Russell Neville Pery 414.5 kg
82.5kg Combined - Men Nicolo Ciancio 447.5 kg
Wrestling Freestyle
52kg - Men Nowell James Sinclair Wins
62kg - Men Raymond Geoffrey Brown
68kg - Men Luigi Cuirlino
74kg - Men Wesley O'Brien
90kg - Men Donald Cantwell