Athletes & Results

New Zealand Edinburgh 1970

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Edinburgh 1970

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
100m - Women Penelope Hunt 11.9, 7th SF1 sec
1500m - Men Richard John Tayler 3:45.0 mins
1500m - Men Theodorus Jacobus L. Quax 3:38.1 mins
1500m - Women Sylvia Mildred Potts 4:25.2 mins
1500m - Women Anne Rosemary Smith 4:26.8 mins
1500m - Women Valerie Robinson 4:22.2 mins
200m - Women Penelope Hunt 23.8 sec
400m Hurdles - Men Roger V. Johnson 52.0, 5th SF2 sec
5000m - Men Richard John Tayler 13:48.8 mins
5000m - Men Theodorus Jacobus L. Quax 13:43.4 mins
800m - Women Sylvia Mildred Potts 2:09.7 mins
800m - Women Anne Rosemary Smith 2:07.3, 6th ht1 mins
Decathlon - Men Roger Main 6548 points
Decathlon - Men Roy A. Williams dnf (2207pts, 3 events) points
Discus Throw - Men Robin Douglas Tait 53.82 m
Discus Throw - Men Leslie Roy Mills 57.84 m
Discus Throw - Men Joe Antunovich 53.50 m
Discus Throw - Women Sally-Ann Mene 45.86 m
Discus Throw - Women Diane M. Charteris 44.12 m
Hammer Throw - Men Warwick Nicholl 60.02 m
Javelin Throw - Women Sally-Ann Mene 39.94 m
Long Jump - Men David Stanley Norris 7.64 m
Long Jump - Women Pamela Hendren 5.72 m
Marathon - Men Jeffrey Lynn Julian 2:24:03 hours
Marathon - Men Jack C. Foster 2:14:44 hours
Pentathlon - Women Barbara Beable dns points
Shot Put - Men Leslie Roy Mills 18.40 m
Shot Put - Women Diane M. Charteris 13.59 m
Shot Put - Women Barbara Beable 15.87 m
Triple Jump - Men David Stanley Norris 14.46 m
Badminton
Doubles - Men New Zealand 2nd round
Doubles - Mixed New Zealand 2nd round
Doubles - Mixed New Zealand 2nd Round
Doubles - Women New Zealand 1st round
Singles - Men Richard Howard Purser 4th round
Singles - Men J. Compton 1st round
Singles - Women Alison J. Glenie 1st round
Singles - Women R. Glenie 1st round
Boxing
57kg - Men Brian Kendall
67kg - Men A. Afakasi
Cycling Road
Road Race - Men Bruce W. Biddle 4:38:58.00 hours
Road Race - Men B. Beeston 4:41:2 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men H. Kent 20:54.6 mins
10 Mile Scratch Race - Men D. Beattie 20:59.4 mins
10 Mile Scratch Race - Men Bryce Preston 20:53.9 mins
10 Mile Scratch Race - Men M. Vertongen 20:53.8 mins
1000m Match Sprint - Men H. Kent 1 - 2 sec
1000m Match Sprint - Men Bryce Preston 1 - 2 sec
1000m Match Sprint - Men M. Vertongen sec
1km Time Trial - Men H. Kent 1:08.69 mins
1km Time Trial - Men Blair G. Stockwell 1:12.3 mins
4000m Individual Pursuit - Men Blair G. Stockwell mins
Tandem - Men New Zealand 0 - 2 hours
Diving
3m Springboard - Men Mark G. Gazley 436.44 points
3m Springboard - Women Rebecca Ewert 337.74 points
Fencing
Epee Individual - Men Richard D. Peterson 1, SF Wins
Epee Individual - Men A.J. Gatland 3, Pool 2 Wins
Epee Individual - Men Michael L. Henderson 2, Pool 1 Wins
Epee Team - Men New Zealand
Foil Individual - Men Brian A. Pickworth 1 Wins
Foil Individual - Men Richard D. Peterson 4, Pool 2 Wins
Foil Individual - Men Michael L. Henderson 3, Pool 1 Wins
Foil Individual - Women R. Sharfe 1, SF Wins
Foil Individual - Women Gaye L. McDermit 1, SF Wins
Foil Individual - Women H.P. Witcher 1, SF Wins
Foil Team - Men New Zealand SF
Foil Team - Women New Zealand
Sabre Individual - Men Richard D. Peterson SF
Sabre Individual - Men Michael L. Henderson
Sabre Team - Men New Zealand SF
Lawn Bowls
Fours - Men New Zealand 10 points
Pairs - Men New Zealand 20 points
Singles - Men Phil Skoglund 4 points
Swimming
100m Backstroke - Men Barnett R. Bond 1:06.67, 4th ht2 mins
100m Backstroke - Women Susan J. Hunter 1:14.02, 5th ht2 mins
100m Backstroke - Women Catherine J. Whiting 1:12.49, 4th ht2 mins
100m Backstroke - Women Glenda J. Stirling 1:09.00 mins
100m Breaststroke - Women Beth N. Williams 1:23.59, 4th ht2 mins
100m Butterfly - Women Catherine J. Whiting 1:08.71 mins
100m Butterfly - Women Felicity A. Crawford 1:12.06, 5th ht1 mins
100m Freestyle - Men Andrew Hunter 56.89, 4th ht1 mins
100m Freestyle - Men Ian J. Curry 57.15, 4th ht4 mins
100m Freestyle - Men Michael J. Borrie 54.57 mins
100m Freestyle - Women Catherine J. Whiting 1:03.73 mins
100m Freestyle - Women Felicity A. Crawford 1:03.94, 3rd ht3 mins
1500m Freestyle - Men Mark F. Treffers 16:44.69 mins
200m Backstroke - Men Barnett R. Bond 2:20.01 mins
200m Backstroke - Women Susan J. Hunter 2:34.73, 5th ht1 mins
200m Backstroke - Women Glenda J. Stirling 2:29.71 mins
200m Backstroke - Women Judith A. Wright 2:30.59 mins
200m Breaststroke - Women Beth N. Williams 2:56.79, 3rd ht3 mins
200m Butterfly - Women Beth N. Williams 2:38.65, 6th ht2 mins
200m Freestyle - Men Ian J. Curry 2:02.96 mins
200m Freestyle - Men Michael J. Borrie 2:00.74 mins
200m Freestyle - Men Mark F. Treffers 2:09.31, 4th ht3 mins
200m Freestyle - Women Catherine J. Whiting 2:19.43, 4th ht3 mins
200m Freestyle - Women Felicity A. Crawford 2:20.90, 5th ht3 mins
200m Freestyle - Women Judith A. Wright 2:17.54 mins
200m Individual Medley - Men Barnett R. Bond 2:23.24 mins
200m Individual Medley - Women Susan J. Hunter 2:33.30 mins
200m Individual Medley - Women Beth N. Williams 2:37.4, 4th ht2 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men New Zealand 3:47.64 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women New Zealand 4:15.44 mins
4 x 100m Medley Relay - Men New Zealand 4:29.55 mins
4 x 100m Medley Relay - Women New Zealand 4:44.81 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men New Zealand 8:11.79 mins
400m Freestyle - Men Ian J. Curry 4:21.64 mins
400m Freestyle - Men Michael J. Borrie 4:20.35 mins
400m Freestyle - Men Mark F. Treffers 4:24.49, 2nd ht1 mins
400m Freestyle - Women Judith A. Wright 4:54.98 mins
400m Individual Medley - Men Barnett R. Bond 5:08.40, 3rd ht1 mins
400m Individual Medley - Women Beth N. Williams 5:34.35, 3rd ht1 mins
400m Individual Medley - Women Judith A. Wright 5:27.12 mins
800m Freestyle - Women Judith A. Wright 9:47.54 mins
Weightlifting
67.5kg Combined - Men Bruce Cameron 355 kg
75kg Combined - Men Tony J. Ebert 402.5 kg
82.5kg Combined - Men John Bolton 445 kg
82.5kg Combined - Men J. Sherley kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men H.W. Hubber
74kg - Men Gordon R. Mackey
82kg - Men David A. Aspin
over 100kg - Men A.T. Milat