Athletes & Results

Scotland Edinburgh 1970

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Edinburgh 1970

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Joseph Laughlin Stewart 28:11.8 mins
10000m - Men Richard L. Wedlock 29:09.8 mins
100m - Men Donald George Halliday 10.5, 7th SF2 sec
100m - Men Leslie MacDonald Piggot 10.5 sec
100m - Men Ian William Turnbull 10.8, 8th QF2 sec
100m - Women Helen Hogarth 11.5 sec
100m - Women Patricia M. G. Pennycook 12.0, 4th ht5 sec
100m - Women Elizabeth Ann Sutherland 11.7 sec
100m Hurdles - Women Linda Carruthers 14.6, 5th ht1 sec
110m Hurdles - Men Alan Thomas Murray 14.7, 7th SF2 sec
1500m - Men Norman Scott Morrison 3:47.3, 6th ht2 mins
1500m - Men Peter John Stewart 3:40.6 mins
1500m - Men Ian John McCafferty 3:42.2 mins
1500m - Women Christine Price 4:23.8 mins
1500m - Women Margaret Teresa Coomber 4:23.6 mins
20 Mile Walk - Men William Mackintosh Saunders Sutherland 2:37:24 hours
200m - Men Donald George Halliday 21.2, 5th QF4 sec
200m - Men Leslie MacDonald Piggot dns ht6 sec
200m - Men Stuart Hamilton Bell 21.5, 8th SF2 sec
200m - Women Helen Hogarth 23.4 sec
200m - Women Elizabeth Ann Sutherland 23.9, 5th SF1 sec
200m - Women Maureen McLeish 24.7, 7th SF2 sec
3000m Steeplechase - Men David Bryan-Jones 8:33.8 mins
4 x 100m Relay - Men Scotland 40.0 sec
4 x 100m Relay - Women Scotland 45.4 sec
4 x 400m Relay - Men Scotland 3:09.0 mins
400m - Men David Andrew Jenkins dns ht2 sec
400m - Men Andrew Jardine Wood 47.7, 5th QF1 sec
400m - Men Raymond Anthony Paul Gordon 49.1, 7th QF4 sec
400m - Women Barbara Jean Dadswell Lyall 54.7 sec
400m - Women Avril Beattie 54.8 sec
400m Hurdles - Men Andrew Webb 53.0, 7th SF2 sec
400m Hurdles - Men William Richard Taylor 52.2, 6th SF1 sec
5000m - Men Ian Stewart 13:22.8 mins
5000m - Men Joseph Laughlin Stewart 13:51.8 mins
5000m - Men Ian John McCafferty 13:23.4 mins
800m - Men Michael John Maclean 1:49.9, 5th SF1 mins
800m - Women Rosemary Olivia Wright 2:06.2 mins
800m - Women Georgena Craig 2:16.1 mins
800m - Women Mary Speedman 2:08.3, 6th ht2 mins
Decathlon - Men David Frederick Kidner 6030 points
Decathlon - Men Ian C. Grant 6048 points
Discus Throw - Men Michael Robert Lindsay 50.94 m
Discus Throw - Women Christine Rosemary Payne 54.46 m
Discus Throw - Women Wendy Blackwood 34.80 m
Hammer Throw - Men Lawrence Millar Bryce 61.42 m
Hammer Throw - Men Niall McDonald 55.94 m
High Jump - Men Crawford William Fairbrother 1.93 m
High Jump - Men David Nicholson Wilson 2.04 m
High Jump - Women Moira Lindsay Walls 1.70 m
Javelin Throw - Men David Birkmyre 70.38 m
Long Jump - Men David P. Walker 7.51 m
Long Jump - Men Hamish Copland Robertson 7.37 m
Long Jump - Women Louise Alexander Stevenson 6.23 m
Long Jump - Women Moira Lindsay Walls 6.20 m
Long Jump - Women Jean Hamilton Jamieson 6.02 m
Marathon - Men Alister Fergus Murray 2:15:32 hours
Marathon - Men James Noel Carroll Alder 2:12:04 hours
Marathon - Men Donald Forbes Macgregor 2:16:53 hours
Pentathlon - Women Moira Lindsay Walls 4704 points
Pentathlon - Women Moira Cunningham Niccol 4236 points
Pole Vault - Men Gordon W. Rule 4.50 m
Pole Vault - Men Stuart Harold Tufton 4.50 m
Pole Vault - Men David Deas Stevenson 4.40 m
Shot Put - Men Michael Robert Lindsay 16.77 m
Shot Put - Women Heather McKay Stuart 12.21 m
Triple Jump - Men Hamish Copland Robertson 14.91 m
Badminton
Doubles - Men Scotland 2nd round
Doubles - Men Scotland 2nd Round
Doubles - Mixed Scotland 3rd round
Doubles - Mixed Scotland 3rd Round
Doubles - Mixed Scotland 2nd Round
Doubles - Mixed Scotland 3rd Round
Doubles - Women Scotland 2nd round
Doubles - Women Scotland 1st Round
Singles - Men Robert S. McCoig 2nd round
Singles - Men Fraser Gow 1st round
Singles - Men J. McNeillage 3rd round
Singles - Men A. Flockhart 3rd round
Singles - Women Helen Kelly 2nd round
Singles - Women Joanna Doreen Flockhart 2nd round
Singles - Women Mrs Hume 2nd round
Singles - Women M. Thompson 2nd round
Boxing
51kg - Men A. McHugh
54kg - Men Stewart Ogilvie
57kg - Men I. Cameron
60kg - Men J. Gillan
63.5kg - Men P. Harrison
67kg - Men T. Joyce
71kg - Men Thomas Imrie
75kg - Men M. Imrie
81kg - Men J. Rafferty
91kg - Men J. Gilmour
under 48kg - Men A. Kerr
Cycling Road
Road Race - Men Alexander Gilchrist 4:50:6 hours
Road Race - Men William L. Bilsland 4:46:0 hours
Road Race - Men A. Brunton 4:45.3 hours
Road Race - Men A. McGhee 4:45.1 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Alexander Gordon 20:58.7 mins
10 Mile Scratch Race - Men John Clark mins
10 Mile Scratch Race - Men B. Temple 20:47.56 mins
1000m Match Sprint - Men T. Banks sec
1000m Match Sprint - Men P. Spiers sec
1000m Match Sprint - Men K. Whitson sec
1km Time Trial - Men Alexander Gordon 1:14.5 mins
1km Time Trial - Men B. Temple 1:12.8 mins
1km Time Trial - Men T. Banks 1:16.5 mins
4000m Individual Pursuit - Men John Clark 5:23.4 mins
4000m Individual Pursuit - Men B. Temple 5:33.7 mins
Diving
10m Platform - Men Maurice Campbell 354.15 points
10m Platform - Women Katherine Ingram 249.24 points
10m Platform - Women Jennifer Emery 261.15 points
3m Springboard - Men Maurice Campbell 402.81 points
3m Springboard - Women Katherine Ingram 279.12 points
3m Springboard - Women Ann McCarroll 292.05 points
Fencing
Epee Individual - Men P.D. Russell 2 Wins
Epee Individual - Men George G. Sandor 2, SF Wins
Epee Individual - Men N. Rouxel 1, SF Wins
Epee Team - Men Scotland
Foil Individual - Men P.D. Russell 2, SF 2 Wins
Foil Individual - Men George G. Sandor 1, SF 1 Wins
Foil Individual - Men L.M Smith 1, SF 2 Wins
Foil Individual - Women S. Youngs 3 Wins
Foil Individual - Women B.H. Williams 0 Wins
Foil Individual - Women J.M. McBain 2, SF Wins
Foil Team - Men Scotland
Foil Team - Women Scotland
Sabre Individual - Men Alexander M. Leckie
Sabre Individual - Men A.H. Mitchell
Sabre Individual - Men G.L. Wiles
Sabre Team - Men Scotland
Lawn Bowls
Fours - Men Scotland 18 points
Pairs - Men Scotland 17 points
Singles - Men R. Motroni 16 points
Swimming
100m Backstroke - Men John McClatchey 1:05.73, 4th ht3 mins
100m Backstroke - Men Hamilton Simpson 1:04.71 mins
100m Backstroke - Women Linda Armour 1:13.03, 5th ht3 mins
100m Backstroke - Women Margaret Fenton 1:17.33, 6th ht2 mins
100m Backstroke - Women Jean Ross 1:16.10, 5th ht1 mins
100m Breaststroke - Men David A. Wilkie 1:11.0 mins
100m Breaststroke - Men Archibald Young 1:12.3 mins
100m Breaststroke - Men Gordon G. Stirton 1:14.42, 5th ht1 mins
100m Breaststroke - Women Pamela Wilson 1:22.91, 4th ht1 mins
100m Breaststroke - Women Kathleen Stewart 1:22.1, 4th ht3 mins
100m Breaststroke - Women Diane Walker 1:23.56, 3rd ht2 mins
100m Butterfly - Men Eric Henderson 1:01.23, 4th ht3 mins
100m Butterfly - Women Moira Brown 1:10.44, 4th ht3 mins
100m Butterfly - Women Heather Blyth 1:13.51, 4th ht2 mins
100m Freestyle - Men Downie Brown 56.30, 3rd ht2 mins
100m Freestyle - Men Martin Shore 57.37, 5th ht4 mins
100m Freestyle - Men Alastair MacGregor 58.24, 6th ht1 mins
100m Freestyle - Women Margaret Fenton 1:06.20, 6th ht2 mins
100m Freestyle - Women Moira Brown 1:05.41, 5th ht2 mins
100m Freestyle - Women Carol Flynn 1:05.53, 5th ht1 mins
200m Backstroke - Men John McClatchey 2:26.60, 5th ht2 mins
200m Backstroke - Men Hamilton Simpson 2:17.29 mins
200m Backstroke - Women Linda Armour 2:38.07, 5th ht3 mins
200m Backstroke - Women Margaret Fenton 2:44.10, 6th ht3 mins
200m Backstroke - Women Jean Ross 2:43.89, 5th ht2 mins
200m Breaststroke - Men David A. Wilkie 2:32.87 mins
200m Breaststroke - Men Gordon G. Stirton 2:39.12 mins
200m Breaststroke - Women Pamela Wilson 2:55.58 mins
200m Breaststroke - Women Diane Walker 2:57.98, 5th ht1 mins
200m Breaststroke - Women A. Blyth 2:59.27, 5th ht2 mins
200m Butterfly - Men Eric Henderson 2:14.08 mins
200m Butterfly - Women Moira Brown 2:43.13, 7th ht2 mins
200m Butterfly - Women Heather Blyth 2:43.79, 7th ht1 mins
200m Butterfly - Women Sally Hogg 2:33.85 mins
200m Freestyle - Men Martin Shore 2:06.26, 3rd ht2 mins
200m Freestyle - Men Alastair MacGregor 2:05.70, 3rd ht1 mins
200m Freestyle - Men Gordon Souter 2:07.71, 5th ht4 mins
200m Freestyle - Women Carol Flynn 2:22.69, 6th ht3 mins
200m Freestyle - Women Andrea Mackie 2:22.22, 5th ht2 mins
200m Individual Medley - Men Hamilton Simpson 2:27.96, 5th ht1 mins
200m Individual Medley - Men David A. Wilkie 2:25.61, 4th ht1 mins
200m Individual Medley - Men Alexander C. Galletly 2:27.70, 4th ht3 mins
200m Individual Medley - Women Linda Armour 2:40.5, 6th ht3 mins
200m Individual Medley - Women Pamela Wilson 2:43.4, 5th ht2 mins
200m Individual Medley - Women Diane Walker 2:42.5, 4th ht1 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Scotland 3:46.60 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Scotland 4:23.66 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Scotland 4:10.74 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Scotland 4:51.49 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Scotland 8:24.78 mins
400m Freestyle - Men John McClatchey 4:39.94, 6th ht3 mins
400m Freestyle - Men Alastair MacGregor 4:32.79, 5th ht2 mins
400m Freestyle - Men Gordon Souter 4:30.01, 4th ht3 mins
400m Freestyle - Women Carol Flynn 5:04.27, 5th ht2 mins
400m Freestyle - Women Sally Hogg 4:52.03 mins
400m Freestyle - Women Andrea Mackie 4:57.25, 3rd ht3 mins
400m Individual Medley - Men Alexander C. Galletly 5:15.43, 5th ht3 mins
400m Individual Medley - Women Diane Walker 5:44.23, 6th ht2 mins
800m Freestyle - Women Sally Hogg 9:58.44 mins
800m Freestyle - Women Andrea Mackie 10:07.32 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men Grant Anderson 432.5 kg
110kg Combined - Men John Campbell Hynd 432.5 kg
52kg Combined - Men Charles Cargill Revolta 235 kg
52kg Combined - Men John McNiven 265 kg
75kg Combined - Men E. Parkes 365 kg
75kg Combined - Men George Byng 320 kg
82.5kg Combined - Men Phil M. Caira 362.5 kg
82.5kg Combined - Men N. McLeod 335 kg
90kg Combined - Men D. Gillies 357.5 kg
Wrestling Freestyle
48kg - Men D. Urquhart
52kg - Men D. Simpson Wins
62kg - Men J. McCourtney
68kg - Men Thomas Anderson
74kg - Men F. Buchanan
82kg - Men R. Mitchell
90kg - Men A. MacNeil