Athletes & Results

Canada Christchurch 1974

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Christchurch 1974

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Daniel Shaughnessy 28:14.8 mins
10000m - Men Jerome Drayton dns mins
100m - Men Robert Martin 10.80, 8th SF1 sec
100m - Women Marjorie Bailey 11.66 sec
100m - Women Lyn Kellond 12.05, 8th SF2 sec
100m - Women Patricia Loverock 11.70, 5th SF2 sec
100m Hurdles - Women Elizabeth Damman 13.97 sec
100m Hurdles - Women Wendy Taylor 14.59, 6th SF2 sec
1500m - Men Kenneth Elmer 3:44.0, 5th ht3 mins
1500m - Women Glenda Reiser 4:07.78 mins
1500m - Women Thelma Wright 4:12.26 mins
1500m - Women Anne-Marie Davis 4:21.1, 5th ht2 mins
200m - Men Robert Martin 21.54, 6th SF2 sec
200m - Women Marjorie Bailey 23.13 sec
200m - Women Patricia Loverock 23.76 sec
200m - Women Margaret Stride 24.37, 4th ht2 sec
4 x 100m Relay - Women Canada 44.51 mins
4 x 400m Relay - Women Canada 3:33.9 mins
400m - Women Brenda Walsh 56.12, 5th ht1 sec
400m - Women Yvonne Saunders 51.67 sec
400m - Women Joan Eddy 57.58, 5th ht3 sec
5000m - Men Daniel Shaughnessy dns ht1 mins
800m - Men Kenneth Elmer 1:50.76, 7th SF1 mins
800m - Women Anne-Marie Davis 2:09.16, 8th SF2 mins
800m - Women Brenda Walsh 2:08.59, 7th SF1 mins
800m - Women Maureen Crowley 2:05.26 mins
Discus Throw - Men Ainsley Roost 56.70 m
Discus Throw - Women Carol Martin 53.16 m
Discus Throw - Women Jane Haist 55.52 m
High Jump - Men John Hawkins 2.10 m
High Jump - Men Claude Ferragne 2.12 m
High Jump - Men John Beers 2.10 m
High Jump - Women Brigette Reid 1.80 m
High Jump - Women Louise Hanna 1.82 m
Javelin Throw - Men Richard Dowsell 73.88 m
Long Jump - Women Diane Konihowski 5.73 m
Long Jump - Women Brenda L. Eisler 6.38 m
Marathon - Men Jerome Drayton 2:29:20.0 hours
Marathon - Men Brian Armstrong 2:20:52.6 hours
Pentathlon - Women Diane Konihowski 4079 points
Shot Put - Men Bruce Pirnie 18.68 m
Shot Put - Women Diane Konihowski 14.15 m
Shot Put - Women Carol Martin 13.40 m
Shot Put - Women Jane Haist 16.12 m
Badminton
Doubles - Men Canada
Doubles - Men Canada 3rd Round
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Women Canada
Doubles - Women Canada 2nd Round
Singles - Men Geoff Harris
Singles - Men Wayne B. MacDonnell
Singles - Men Jamie McKee
Singles - Men Jamie Paulson 4 wins
Singles - Women Judy Rollick
Singles - Women Mimi Nilsson
Singles - Women Nancy McKinley
Singles - Women Jane Youngberg 3rd round
Boxing
57kg - Men Dale Anderson
63.5kg - Men Michael Briere
67kg - Men Carman Rinke QF
71kg - Men Michael Prevost
75kg - Men Tim Taylor
91kg - Men Carroll Morgan QF
Cycling Road
Road Race - Men Max Grace 5:20:17.16 hours
Road Race - Men Thomas Morris hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Brian Keast 20:51.79 mins
10 Mile Scratch Race - Men Max Grace mins
10 Mile Scratch Race - Men Thomas Morris mins
1km Time Trial - Men Brian Keast 1:16.55 mins
4000m Individual Pursuit - Men Brian Keast 5:25.32 mins
4000m Individual Pursuit - Men Thomas Morris 5:25.27 mins
Diving
10m Platform - Men Ronald Friesen 459.15 points
10m Platform - Men Scott Rogers Cranham 460.98 points
10m Platform - Men Glen Grout 398.16 points
10m Platform - Women Teri York 324.78 points
10m Platform - Women Beverly Boys 361.95 points
10m Platform - Women Linda Joanne Cuthbert 334.71 points
3m Springboard - Men Ronald Friesen 487.89 points
3m Springboard - Men Scott Rogers Cranham 509.61 points
3m Springboard - Men Kenneth Armstrong 449.07 points
3m Springboard - Women Teri York 413.83 points
3m Springboard - Women Beverly Boys 426.93 points
3m Springboard - Women Cindy Shatto 430.88 points
Lawn Bowls
Fours - Men Canada 6 points
Pairs - Men Canada 4 points
Singles - Men Neil Salkeld 6 points
Shooting
50m Free Pistol - Men Jules Sobrian 549 points
50m Free Pistol - Men Donald Hadford 538 points
50m Rifle Prone - Men Edson Warner 580 points
50m Rifle Prone - Men Robert Cheyne 582 points
Clay Pigeon Trap - Men John Primrose 196 points (GR)
Clay Pigeon Trap - Men Edward Wladichuk 184 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Alain Marion 303.28 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Edson Warner 364.19 points
Rapid Fire Pistol - Men Jules Sobrian 583 points
Rapid Fire Pistol - Men William Hare 586 points
Skeet - Men Harry Willsie 194 points
Swimming
100m Backstroke - Men Steve Pickell 59.88 mins
100m Backstroke - Men Ian MacKenzie 60.32 mins
100m Backstroke - Men Steve Hardy 62.68, 5th ht1 mins
100m Backstroke - Women Becky Gwendolyn Smith 1:08.03 mins
100m Backstroke - Women Wendy Cook 1:06.37 mins
100m Backstroke - Women Donna-Marie Gurr 1:06.55 mins
100m Breaststroke - Men Peter Hrdlitschka 1:09.92 mins
100m Breaststroke - Men Gary MacDonald 1:12.38, 5th ht2 mins
100m Breaststroke - Men William Mahony 1:09.59, 2nd ht1 mins
100m Breaststroke - Women Alexis Soroka 1:20.98, 5th ht3 mins
100m Breaststroke - Women Marian Stuart 1:16.61 mins
100m Butterfly - Men Bruce Robertson 56.84 sec
100m Butterfly - Men Byron Macdonald 56.83 sec
100m Butterfly - Men Brian Phillips 57.99 sec
100m Butterfly - Women Leslie Cliff 1:07.15 sec
100m Butterfly - Women Wendy Patricia Quirk 1:06.52 sec
100m Butterfly - Women Patti Stenhouse 1:05.38 sec
100m Freestyle - Men Bruce Robertson 53.78 sec
100m Freestyle - Men Steve Pickell 55.89, 3rd ht1 sec
100m Freestyle - Men Brian Phillips 54.11 sec
100m Freestyle - Women Gail Amundrud 59.36 sec
100m Freestyle - Women Judy Wright 59.46 sec
100m Freestyle - Women Anne Jardin 59.85 sec
1500m Freestyle - Men Jim Fowlie 16:53.43 mins
1500m Freestyle - Men Bruce Rogers 17:02.51 mins
200m Backstroke - Men Ian MacKenzie 2:13.16 mins
200m Backstroke - Men Steve Hardy 2:12.06 mins
200m Backstroke - Men Paul Hughes 2:12.36 mins
200m Backstroke - Women Wendy Cook 2:20.37 mins
200m Backstroke - Women Donna-Marie Gurr 2:23.74 mins
200m Breaststroke - Men Peter Hrdlitschka 2:32.92 mins
200m Breaststroke - Men Gary MacDonald 2:38.19, 4th ht2 mins
200m Breaststroke - Men William Mahony 2:27.62 mins
200m Breaststroke - Women Alexis Soroka 2:54.41, 5th ht3 mins
200m Breaststroke - Women Marian Stuart 2:46.96 mins
200m Butterfly - Men Byron Macdonald 2:11.52 mins
200m Butterfly - Men Bruce Rogers 2:11.27, 5th ht2 mins
200m Butterfly - Men Lorne Kemmet 2:08.20 mins
200m Butterfly - Women Leslie Cliff 2:22.10 mins
200m Butterfly - Women Patti Stenhouse 2:20.66 mins
200m Butterfly - Women France Latendresse 2:24.32 mins
200m Freestyle - Men Bruce Robertson 1:57.21 mins
200m Freestyle - Men Ian MacKenzie 1:57.96 mins
200m Freestyle - Men Brian Phillips 2:08.96, 6th ht2 mins
200m Freestyle - Women Wendy Patricia Quirk 2:07.06 mins
200m Freestyle - Women Gail Amundrud 2:07.03 mins
200m Freestyle - Women Brenda Holmes 2:08.87 mins
200m Individual Medley - Men Peter Hrdlitschka 2:17.84 mins
200m Individual Medley - Men Gary MacDonald 2:12.98 mins
200m Individual Medley - Men Lorne Kemmet 2:23.22, 7th ht1 mins
200m Individual Medley - Women Becky Gwendolyn Smith 2:25.17 mins
200m Individual Medley - Women Wendy Cook 2:27.49 mins
200m Individual Medley - Women Leslie Cliff 2:24.13 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Canada 3:33.79 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Canada 3:57.14 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Canada 3:52.93 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Canada 4:24.77 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Canada 7:53.38 mins
400m Freestyle - Men Jim Fowlie 4:13.38 mins
400m Freestyle - Men Bruce Rogers 4:20.17, 5th ht1 mins
400m Freestyle - Women Wendy Patricia Quirk 4:22.96 mins
400m Freestyle - Women Anne Jardin 4:34.53 mins
400m Freestyle - Women Brenda Holmes 4:34.94, 2nd ht1 mins
400m Individual Medley - Men Gary MacDonald 4:49.49 mins
400m Individual Medley - Men Jim Fowlie 4:44.57 mins
400m Individual Medley - Men Paul Hughes 4:48.21 mins
400m Individual Medley - Women Becky Gwendolyn Smith 5:03.68 mins
400m Individual Medley - Women Leslie Cliff 5:01.35 mins
400m Individual Medley - Women Brenda Holmes 5:11.86 mins
800m Freestyle - Women Wendy Patricia Quirk 9:05.29 mins
800m Freestyle - Women Brenda Holmes 9:22.03 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Russell Prior 352.5 kg
110kg Combined - Men Claude Hardy 310 kg
56kg Combined - Men Yves Carignan 212.5 kg
60kg Combined - Men Douglas Robertson 225 kg
75kg Combined - Men Marcel Perron 252.5 kg
90kg Combined - Men Claude April 277.5 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Claude Pilon 3 Wins
48kg - Men Mitchell Kawasaki 3 Wins
52kg - Men Gordon Bertie 1 Wins
57kg - Men Tim Wenzell 0 points
62kg - Men Egon Beiler 3 Wins
68kg - Men Steve Martin 2 Wins
74kg - Men Grant Lavallee 1 draw Wins
82kg - Men Taras Hryb 2 Wins
90kg - Men Terry Paice 3 Wins
over 100kg - Men Bill Benko 2 Wins