Athletes & Results

England Christchurch 1974

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Christchurch 1974

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men David John Black 27:48.6 mins
10000m - Men Anthony Derrick Simmons 28:28.6 mins
10000m - Men David Colin Bedford 28:14.8 mins
100m - Men Ian Christopher Matthews 10.74, 4th ht4 sec
100m - Men Christopher Leslie Monk 10.64, 8th SF2 sec
100m - Men Brian William Green 10.78, 5th ht3 sec
100m - Women Sonia May Lannaman 11.93, 7th SF1 sec
100m - Women Barbara Ann Martin 12.07, 4th ht5 sec
100m - Women Joan Caron Lynch 11.31 sec
100m Hurdles - Women Judith Ann Vernon 13.45 sec
100m Hurdles - Women Ann Shirley Simmonds 14.29, 5th SF2 sec
100m Hurdles - Women Janet Lee Honour 14.37, 6th SF1 sec
110m Hurdles - Men Graham John Gower 14.45, 5th ht2 sec
1500m - Men Brendan Foster 3:37.64 mins
1500m - Men Andrew William Carter dns ht3 mins
1500m - Men John Christopher Kirkbride 3:41.91 mins
1500m - Women Joan Florence Allison 4:10.66 mins
1500m - Women Norine Dorothy Braithwaite dnf Final (4:21.0, 4th ht2) mins
1500m - Women Sheila Janet Carey 4:29.6 mins
20 Mile Walk - Men Carl Philip Lawton dnf hours
20 Mile Walk - Men Roy S. Thorpe 2:39:02.2 hours
20 Mile Walk - Men John Warhurst 2:35:23.0 hours
200m - Men Ian Christopher Matthews 21.58, 7th SF1 sec
200m - Men Christopher Leslie Monk 21.26 sec
200m - Men Brian William Green 21.90, 6th ht1 sec
200m - Women Barbara Ann Martin 24.23, 5th ht4 sec
200m - Women Donna Marie Louise Hartley 24.17, 6th SF2 sec
200m - Women Wendy Hill 24.13, 6th SF1 sec
3000m Steeplechase - Men Stephen Charles Hollings 8:40.4 mins
3000m Steeplechase - Men John Peter Bicourt 8:29.6 mins
4 x 100m Relay - Men England 39.97 mins
4 x 100m Relay - Women England 44.30 mins
4 x 400m Relay - Men England 3:06.66 mins
4 x 400m Relay - Women England 3:29.2 mins
400m - Men Raymond Edward Hearn 52.19, 6th ht2 sec
400m - Men John Alan Wilson 47.06, 7th SF2 sec
400m - Women Jannette Veronica Roscoe 53.18 sec
400m - Women Dawn Webster dnf SF1 (55.44, 3rd ht4) sec
400m - Women Verona Marolin Elder 51.94 sec
400m Hurdles - Men Alan Peter Pascoe 48.83 sec
400m Hurdles - Men William John Hartley 50.20 sec
400m Hurdles - Men John Sherwood dns SF2 (52.87, 4th ht3) sec
5000m - Men David John Black 13:23.6 mins
5000m - Men David Colin Bedford 14:18.76 mins
5000m - Men Brendan Foster 13:14.6 mins
800m - Men Andrew William Carter 1:45.97 mins
800m - Men Peter Miles Browne 1:49.10, 6th SF2 mins
800m - Men Colin William Ashburner Campbell 1:51.64, 8th SF2 mins
800m - Women Joan Florence Allison 2:03.10 mins
800m - Women Sheila Janet Carey 2:09.12, 6th ht1 mins
800m - Women Patricia Barbara Cropper 2:08.75, 6th ht3 mins
Decathlon - Men Barry John King 7277 points
Discus Throw - Men Geoffrey Lewis Capes 51.84 m
Discus Throw - Men William Raymond Tancred 59.48 m
Discus Throw - Men John Noel Hillier 57.22 m
Discus Throw - Women Dorothy Joan Swinyard 51.30 m
Hammer Throw - Men Howard Payne 68.02 m
Hammer Throw - Men Ian Allan Chipchase 69.56 m
Hammer Throw - Men Barry Williams 66.82 m
High Jump - Women Ann Shirley Simmonds 1.73 m
High Jump - Women Valerie Joy Rutter 1.76 m
High Jump - Women Barbara Jean Lawton 1.84 m
Javelin Throw - Men Brian Stanley Roberts 73.54 m
Javelin Throw - Men David Howard Travis 79.92 m
Javelin Throw - Men Charles Phillip Clover 84.92 m
Javelin Throw - Women Theresa Ione Sanderson 48.54 m
Javelin Throw - Women Prudence Elizabeth French 50.00 m
Javelin Throw - Women Sharon J. Corbett 50.26 m
Long Jump - Men Alan Leslie Lerwill 7.94 m
Long Jump - Women Ann Shirley Simmonds 5.51 m
Long Jump - Women Sheila Hilary Sherwood 6.21 m
Long Jump - Women Maureen Anne Chitty 6.20 m
Marathon - Men Ronald J. Hill 2:30:24.2 hours
Marathon - Men Colin Kirkham 2:16:06.6 hours
Marathon - Men Ian Reginald Thompson 2:09:12:0 (GR)
Pentathlon - Women Ann Shirley Simmonds 4236 points
Pentathlon - Women Janet Lee Honour 4043 points
Pentathlon - Women Susan Leslie Mapstone 4060 points
Pole Vault - Men Brian Roger Leslie Hooper 5.00 m
Shot Put - Men Geoffrey Lewis Capes 20.74 m
Shot Put - Men William Raymond Tancred 18.13 m
Shot Put - Men Michael Archer Winch 19.36 m
Shot Put - Women Dorothy Joan Swinyard dns final (12.96 in qualif.) m
Shot Put - Women Brenda Rose Bedford 14.48 m
Triple Jump - Men Alan Leslie Lerwill 15.08 m
Badminton
Doubles - Men England
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Women England
Doubles - Women England
Singles - Men Paul Whetnall 3 wins
Singles - Men Elliot Stuart 3rd round
Singles - Men Michael Graham Tredgett
Singles - Men Derek Talbot 4 wins
Singles - Women Nora Gardner
Singles - Women Susan Whetnall
Singles - Women Gillian Gilks
Singles - Women Margaret Beck
Boxing
51kg - Men Roy Hilton
54kg - Men Patrick Cowdell
57kg - Men Colin Flinn QF
60kg - Men Desmond Gwilliam
63.5kg - Men Thomas Dunn QF
71kg - Men Robert Davies
75kg - Men Carl Speare
81kg - Men William Knight
91kg - Men Neville Meade
under 48kg - Men Michael Abrams QF
Cycling Road
Road Race - Men Philip Griffiths 5:07:45.95 hours
Road Race - Men Philip Edwards 5:19:18.35 hours
Road Race - Men Peter Watson 5:19:18.89 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Ian Hallam 20:51.66 mins
10 Mile Scratch Race - Men Stephen Heffernan 20:51.25 mins
10 Mile Scratch Race - Men Michael Bennett 20:51.73 mins
1000m Match Sprint - Men Ernest Crutchlow
1000m Match Sprint - Men Maurice Burton 1st round
1000m Match Sprint - Men Geoffrey Cooke 3rd round
1km Time Trial - Men Ian Hallam 1:12.15 mins
1km Time Trial - Men Stephen Heffernan 1:13.74 mins
1km Time Trial - Men Richard Evans 1:13.68 mins
4000m Individual Pursuit - Men Ian Hallam 5:05.46 mins
4000m Individual Pursuit - Men Michael Bennett QF 5:19.97 mins
4000m Individual Pursuit - Men William Moore 5:11.81 mins
4000m Team Pursuit - Men England 4:40.50 mins
Tandem - Men England hours
Diving
10m Platform - Men Martyn Brown 375.63 points
10m Platform - Women Beverly Williams 352.14 points
3m Springboard - Men Trevor Simpson 489.69 points
3m Springboard - Women Alison Drake 395.49 points
Lawn Bowls
Fours - Men England 14 points
Pairs - Men England 22 points
Singles - Men David J. Bryant 22 points
Shooting
50m Free Pistol - Men Laslo Antal 543 points
50m Free Pistol - Men John Patrick Cooke 535 points
50m Rifle Prone - Men Malcolm Cooper 585 points
50m Rifle Prone - Men Frank Balcombe 575 points
Clay Pigeon Trap - Men Joseph Martin Neville 186 points
Clay Pigeon Trap - Men Brian Bailey 193 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Keith Pilcher 376.23 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open James Seymour Spaight 383.35 points
Rapid Fire Pistol - Men John Patrick Cooke 580 points
Rapid Fire Pistol - Men Anthony J. Clark 578 points
Skeet - Men Joseph Martin Neville 191 points
Skeet - Men Alec Bonnett 189 points
Swimming
100m Backstroke - Men Colin Cunningham 60.98 mins
100m Backstroke - Women Margaret Mary Kelly 1:09.56, 5th ht1 mins
100m Breaststroke - Men Paul Naisby 1:08.52 mins
100m Breaststroke - Men David Leigh 1:06.52 mins
100m Breaststroke - Women Caroline Tamlyn 1:23.41, 5th ht2 mins
100m Breaststroke - Women Christine Jarvis 1:17.59 mins
100m Breaststroke - Women Christine Gaskell 1:16.42 mins
100m Butterfly - Men Colin Cunningham 59.16 sec
100m Butterfly - Men Stephen Nash 59.45 sec
100m Butterfly - Men Martin Edwards 59.60 sec
100m Butterfly - Women Joanne Atkinson 1:08.86 sec
100m Butterfly - Women Alyson Jones 1:07.76, 4th ht3 sec
100m Butterfly - Women Jean Jeavons 1:07.69, 3rd ht1 sec
100m Freestyle - Men Colin Cunningham 54.54 sec
100m Freestyle - Men Keith Walton 55.26 sec
100m Freestyle - Women Alyson Jones 62.13, 4th ht2 sec
100m Freestyle - Women Susan Edmondson 61.63, 5th ht3 sec
100m Freestyle - Women Lesley Allardice 62.85, 5th ht2 sec
200m Backstroke - Men Colin Cunningham 2:11.20 mins
200m Backstroke - Women Margaret Mary Kelly 2:31.74, 4th ht2 mins
200m Breaststroke - Men Paul Naisby 2:27.36 mins
200m Breaststroke - Men David Leigh 2:24.75 mins
200m Breaststroke - Women Caroline Tamlyn 2:51.89 mins
200m Breaststroke - Women Christine Jarvis 2:52.47, 3rd ht2 mins
200m Breaststroke - Women Christine Gaskell 2:45.12 mins
200m Butterfly - Men Stephen Nash 2:09.51 mins
200m Butterfly - Men Martin Edwards 2:13.47, 6th ht1 mins
200m Butterfly - Men Brian Brinkley 2:04.51 mins
200m Butterfly - Women Caroline Tamlyn 2:32.99, 7th ht1 mins
200m Butterfly - Women Jean Jeavons 2:26.48 mins
200m Freestyle - Men Neil Dexter 2:01.43, 4th ht3 mins
200m Freestyle - Women Susan Edmondson 2:10.98, 5th ht2 mins
200m Freestyle - Women Lesley Allardice 2:17.76, 5th ht1 mins
200m Freestyle - Women June Green 2:13.21, 3rd ht1 mins
200m Individual Medley - Men Paul Naisby dns final (2:16.54, 3rd ht2) mins
200m Individual Medley - Men Raymond J. Terrell 2:13.69 mins
200m Individual Medley - Men Brian Brinkley 2:12.73 mins
200m Individual Medley - Women Joanne Atkinson 2:35.82, 5th ht2 mins
200m Individual Medley - Women Susan Richardson 2:28.67 mins
200m Individual Medley - Women Avis Willington 2:29.92, 3rd ht1 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men England 3:38.22 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women England 4:05.59 mins
4 x 100m Medley Relay - Men England 4:00.48 mins
4 x 100m Medley Relay - Women England 4:33.61 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men England 7:52.90 mins
400m Freestyle - Men Neil Dexter 4:13.72 mins
400m Freestyle - Women Susan Edmondson 4:34.66, 6th ht2 mins
400m Freestyle - Women June Green 4:33.94, 4th ht3 mins
400m Individual Medley - Men Raymond J. Terrell 4:42.94 mins
400m Individual Medley - Men Brian Brinkley 4:41.29 mins
400m Individual Medley - Women Caroline Tamlyn 5:30.46, 7th ht2 mins
400m Individual Medley - Women Susan Richardson 5:08.74 mins
400m Individual Medley - Women Avis Willington 5:16.69, 5th ht2 mins
800m Freestyle - Women June Green 9:21.48, 5th ht2 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men David Hancock 312.5 kg
+110kg Combined - Men Andrew Kerr 337.5 kg
110kg Combined - Men Brian Strange No Total kg
52kg Combined - Men Precious P. McKenzie 215 kg
60kg Combined - Men Alan Winterbourne 212.5 kg
67.5kg Combined - Men George Newton 260 kg
75kg Combined - Men Michael Foy 255 kg
82.5kg Combined - Men Michael Pearman 292.5 kg
82.5kg Combined - Men Tony Ford 302.5 kg
Wrestling Freestyle
57kg - Men Amrik Singh Gill 3 points
62kg - Men Paul Toole 0 Wins
68kg - Men Joseph Gilligan 3 Wins
74kg - Men Anthony Shacklady 3 Wins
82kg - Men Ronald S. Grinstead 0 Wins