Athletes & Results

Wales Christchurch 1974

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Christchurch 1974

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Bernard John Plain 29:28.4 mins
10000m - Men Gordon Minty 28:44.4 mins
110m Hurdles - Men Berwyn Price 13.84 sec
1500m - Men John Davies dns ht2 mins
1500m - Men Bernard Louis Hayward 3:50.3, 6th ht1 mins
1500m - Women Jean M. Lochhead 4:29.9 mins
200m - Men Michael Delaney 21.91, 6th ht2 sec
3000m Steeplechase - Men John Davies 8:24.8 mins
3000m Steeplechase - Men Bernard Louis Hayward 8:36.2 mins
4 x 400m Relay - Men Wales 3:08.61 mins
400m - Men Michael Delaney 48.17, 5th ht1 sec
400m - Women Gloria Dourass 56.07, 7th SF2 sec
400m Hurdles - Men Berwyn Price 52.80, 6th SF1 sec
400m Hurdles - Men Wynford Morgan Leyshon 52.64, 7th SF2 sec
400m Hurdles - Men Colin O'Neill 50.58 sec
5000m - Men Gordon Minty 13:45.48 mins
5000m - Men Bernard Louis Hayward 14:23.24, 7th ht1 mins
800m - Men Phillip John Lewis 1:48.90 mins
800m - Women Gloria Dourass 2:08.86, 8th SF1 mins
800m - Women Jean M. Lochhead 2:09.84, 7th ht1 mins
Javelin Throw - Women Susan James 43.24 m
Long Jump - Women Ruth Howell 6.38 m
Marathon - Men Bernard John Plain 2:14:56.2 hours
Marathon - Men Malcolm D. Thomas 2:16:46.8 hours
Pole Vault - Men David Norman Lease no mark m
Badminton
Doubles - Mixed Wales
Singles - Men Howard R. Jennings 3rd round
Singles - Women Susan Alifieri
Boxing
51kg - Men Bryn Griffiths
57kg - Men Chris Davies QF
63.5kg - Men Wayne Bennett
67kg - Men Errol McKenzie
71kg - Men William Allen QF
Cycling Road
Road Race - Men Barrie Smith hours
Road Race - Men Colin Thornton hours
Road Race - Men Edwin Demery hours
Road Race - Men John James hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men John Hatfield mins
10 Mile Scratch Race - Men John Tudor mins
10 Mile Scratch Race - Men Phillip Taylor mins
1000m Match Sprint - Men John Hatfield 2nd round
1000m Match Sprint - Men John Tudor 2nd round
1km Time Trial - Men John Tudor 1:15.85 mins
1km Time Trial - Men Phillip Taylor 1:17.90 mins
1km Time Trial - Men John Pritchard 1:16.86 mins
4000m Individual Pursuit - Men Phillip Taylor Caught mins
4000m Individual Pursuit - Men John Pritchard 5:24.30 mins
4000m Individual Pursuit - Men Barrie Smith 5:32.80 mins
4000m Team Pursuit - Men Wales 5:02.94 mins
Tandem - Men Wales hours
Lawn Bowls
Fours - Men Wales 15 points
Pairs - Men Wales 19 points
Singles - Men Maldwyn Evans 18 points
Shooting
50m Free Pistol - Men Richard Cross 508 points
50m Free Pistol - Men Robert S. Hassall 509 points
50m Rifle Prone - Men William Watkins 591 points
50m Rifle Prone - Men Colin Thomas Harris 583 points
Clay Pigeon Trap - Men Ronald Bevan 184 points
Clay Pigeon Trap - Men Phillip Lewis 191 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Lord John Swansea 375.25 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Stanley Gray 383.28 points
Rapid Fire Pistol - Men Robert S. Hassall 574 points
Rapid Fire Pistol - Men Terry O'Dwyer 563 points
Skeet - Men Ronald Bevan 187 points
Skeet - Men Roger Rees 185 points
Swimming
100m Backstroke - Men Rowland Jones 64.66, 5th ht2 mins
100m Backstroke - Men Clive Lewis 66.64, 8th ht1 mins
100m Backstroke - Men Nigel Culverwell 64.17, 7th ht1 mins
100m Backstroke - Women Elizabeth Davis 1:11.09, 6th ht2 mins
100m Backstroke - Women Kim Walker 1:10.50, 5th ht2 mins
100m Breaststroke - Men Vivian J. Davies 1:13.07, 6th ht2 mins
100m Breaststroke - Women Patricia Beavan 1:17.49 mins
100m Breaststroke - Women Judith Parry 1:21.71, 4th ht1 mins
100m Breaststroke - Women Anne Wilma Adams 1:21.28, 3rd ht1 mins
100m Butterfly - Men Sean L. Maher 59.54, 5th ht2 sec
100m Butterfly - Women Anne Wilma Adams 1:08.63, 5th ht3 sec
100m Butterfly - Women Sally Hurn 1:09.95, 6th ht2 sec
100m Butterfly - Women Penelope John 1:11.20, 5th ht1 sec
100m Freestyle - Men Clive Lewis 56.63, 6th ht2 sec
100m Freestyle - Men Sean L. Maher 56.67, 7th ht1 sec
100m Freestyle - Men Kevin Moran 58.65, 5th ht3 sec
100m Freestyle - Women Kim Walker 66.15, 6th ht2 sec
100m Freestyle - Women Sally Hurn 63.83, 5th ht1 sec
200m Backstroke - Men Rowland Jones 2:14.81, 5th ht1 mins
200m Backstroke - Men Nigel Culverwell 2:18.16, 6th ht2 mins
200m Backstroke - Women Elizabeth Davis 2:35.98, 6th ht2 mins
200m Backstroke - Women Kim Walker 2:33.32, 5th ht2 mins
200m Breaststroke - Men Vivian J. Davies 2:35.67, 4th ht3 mins
200m Breaststroke - Women Patricia Beavan 2:43.11 mins
200m Breaststroke - Women Judith Parry 2:54.99, 4th ht2 mins
200m Butterfly - Men Sean L. Maher 2:10.38, 5th ht1 mins
200m Butterfly - Women Sally Hurn 2:31.44, 6th ht2 mins
200m Butterfly - Women Penelope John 2:29.67, 5th ht1 mins
200m Freestyle - Men Clive Lewis 2:07.99, 4th ht2 mins
200m Freestyle - Men Sean L. Maher 2:02.92, 5th ht3 mins
200m Freestyle - Men Kevin Moran 2:08.87, 5th ht2 mins
200m Freestyle - Women Kim Walker 2:26.31, 7th ht2 mins
200m Freestyle - Women Sally Hurn 2:18.84, 6th ht2 mins
200m Freestyle - Women Penelope John 2:25.67, 8th ht3 mins
200m Individual Medley - Men Rowland Jones 2:17.83 mins
200m Individual Medley - Men Vivian J. Davies 2:21.63, 6th ht1 mins
200m Individual Medley - Women Patricia Beavan 2:37.55, 6th ht3 mins
200m Individual Medley - Women Anne Wilma Adams 2:31.07, 4th ht1 mins
200m Individual Medley - Women Penelope John 2:33.96, 4th ht2 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Wales 3:47.43 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Wales 4:26.32 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Wales 4:13.98 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Wales 4:41.94 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Wales 8:31.53 mins
400m Freestyle - Women Penelope John 4:56.80, 7th ht3 mins
400m Individual Medley - Men Rowland Jones 4:54.78, 5th ht1 mins
400m Individual Medley - Men Vivian J. Davies 4:59.77, 7th ht2 mins
400m Individual Medley - Women Anne Wilma Adams 5:27.12, 7th ht1 mins
400m Individual Medley - Women Penelope John 5:23.22, 6th ht1 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men Terry Perdue 330 kg
+110kg Combined - Men Michael James Brown 307.5 kg
60kg Combined - Men Kum Weng Chun 225 kg
60kg Combined - Men Muerin Williams 217.5 kg
67.5kg Combined - Men Ieuan Owen 255 kg
75kg Combined - Men Robert Wrench 270 kg
75kg Combined - Men Terry Bennett 270 kg
90kg Combined - Men John Robert Burns 310 kg
90kg Combined - Men Peter Nitsch 275 kg