Athletes & Results

England Edmonton 1978

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Edmonton 1978

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Michael James McLeod 28:34.30 mins
10000m - Men David John Black 28:37.90 mins
10000m - Men Brendan Foster 28:13.65 mins
100m - Men Michael Anthony McFarlane 10.29 sec
100m - Men Brian William Green 10.68, 6th QF1 sec
100m - Men Leslie Lennox Hoyte 10.85, 6th QF3 sec
100m - Women Wendy Patricia Hoyte 11.48 sec
100m - Women Sonia May Lannaman 11.27 sec
100m - Women Beverly Lanita Callender 11.40 sec
100m Hurdles - Women Shirley Elaine Strong 13.08 sec
100m Hurdles - Women Lorna Marie Booth 12.98 sec
100m Hurdles - Women Sharon Colyear 13.17 sec
110m Hurdles - Men John Holtom 14.85, 5th ht1 sec
1500m - Men Timothy Hilton Hutchings 3:43.05 mins
1500m - Men Stephen Cram 3:44.83 mins
1500m - Men David Robert Moorcroft 3:35.48 mins
1500m - Women Christina Tracy Cahill 4:26.14 mins
1500m - Women Mary Stewart 4:06.34 mins
1500m - Women Christine Mary Benning 4:07.53 mins
200m - Men Michael Anthony McFarlane dns SF2 (21.31, 2nd QF2) sec
200m - Men Trevor Simion Hoyte 20.90 sec
200m - Men Timothy Bonsor 20.89, 5th SF2 sec
200m - Women Sonia May Lannaman 22.89 sec
200m - Women Beverly Lanita Callender 22.95 sec
200m - Women Kathryn Jane Cook 22.96 sec
3000m - Women Ann Ford 9:24.05 mins
3000m - Women Paula Fudge 9:12.95 mins
3000m - Women Penelope Ann Forse dnf mins
3000m Steeplechase - Men Dennis Malcolm Coates 8:47.35 mins
3000m Steeplechase - Men John Richard Wild 8:57.94 mins
3000m Steeplechase - Men Anthony Robert Staynings 8:48.87 mins
30km Walk - Men Amos Seddon 2:29:58 hours
30km Walk - Men Oliver Thomas Flynn 2:22:03.70 hours
30km Walk - Men Brian Adams 2:29:42 hours
4 x 100m Relay - Men England 40.05 mins
4 x 100m Relay - Women England 43.70 mins
4 x 400m Relay - Men England dq (3:06.88 ht2) mins
4 x 400m Relay - Women England 3:27.19 mins
400m - Men Glendon Howard Cohen 46.99 sec
400m - Men Robert Terence John Whitehead 47.85, 6th SF2 sec
400m - Men Richard John Ashton 47.32 sec
400m - Women Donna Marie Louise Hartley 51.69 sec
400m - Women Joslyn Yvonne Hoyte-Smith 53.22 sec
400m - Women Verona Marolin Elder 52.94 sec
400m Hurdles - Men Alan Peter Pascoe 50.09 sec
400m Hurdles - Men Gary James Oakes 51.60 sec
400m Hurdles - Men William John Hartley 51.57, 6th SF2 sec
5000m - Men Michael James McLeod 13:33.20 mins
5000m - Men Brendan Foster 13:31.35 mins
5000m - Men Nicholas Henry Rose 13:55.18 mins
800m - Men Gary Peter Cook 1:48.06 mins
800m - Men Colin Peter Szwed 1:50.89, 6th SF1 mins
800m - Men David Marlias Jenner Warren 1:51.96, 7th SF2 mins
800m - Women Elizabeth Ann Barnes 2:03.41 mins
800m - Women Katrina Jane Colebrook 2:03.10 mins
800m - Women Paula Newnham 2:07.68, 6th SF1 mins
Decathlon - Men Graeme Lynton George Watson 7261 hours
Decathlon - Men Francis Morgan Thompson 8467 hours
Decathlon - Men Alan Walter Drayton 7484 hours
Discus Throw - Men Peter Arthur Tancred 54.78 m
Discus Throw - Men John Noel Hillier 52.26 m
Discus Throw - Men Michael Archer Winch 50.22 m
Discus Throw - Women Lesley Karen Mallin 50.56 m
Discus Throw - Women Janet Frances Thompson 53.70 m
Hammer Throw - Men Derek Dickenson 66.42 m
Hammer Throw - Men Ian Allan Chipchase 64.80 m
Hammer Throw - Men James Robert Whitehead 65.48 m
High Jump - Men Mark Naylor 2.10 m
High Jump - Women Barbara Aileen Simmonds 1.78 m
High Jump - Women Valerie Joy Rutter 1.75 m
High Jump - Women Gillian Hitchen 1.80 m
Javelin Throw - Men David Charles Ottley 74.28 m
Javelin Throw - Men Peter Derek Yates 78.58 m
Javelin Throw - Men Brian Stanley Roberts 75.10 m
Javelin Throw - Women Theresa Ione Sanderson 61.34 m
Javelin Throw - Women Fatima Whitbread 49.16 m
Javelin Throw - Women Shara Anne Helen Spragg 49.02 m
Long Jump - Men Roy Robert Mitchell 8.06 m
Long Jump - Women Susan Diane Reeve 6.59 m
Long Jump - Women Susan Christina Hearnshaw 6.40 m
Marathon - Men Stanley Curran 2:21:18 hours
Marathon - Men George Jeffrey Norman 2:22:23 hours
Marathon - Men Trevor Wright 2:20:15 hours
Pentathlon - Women Yvette Julie Wray 4211 points
Pentathlon - Women Susan Leslie Mapstone 4222 points
Pole Vault - Men Jeffrey Gutteridge 5.00 m
Pole Vault - Men Brian Roger Leslie Hooper 5.00 m
Pole Vault - Men Allan Peter Williams nh m
Shot Put - Men Geoffrey Lewis Capes 19.77 m
Shot Put - Men Michael Archer Winch 16.93 m
Shot Put - Men Robert Antony Dale 16.89 m
Shot Put - Women Judith Miriam Oakes 16.14 m
Shot Put - Women Angela Mary Littlewood 15.71 m
Triple Jump - Men Aston Llewellyn Moore 16.69 m
Triple Jump - Men Keith Leroy Connor 17.21 m
Triple Jump - Men David Clement Johnson 15.84 m
Badminton
Doubles - Men England
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England QF
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Women England
Doubles - Women England
Singles - Men Derek Talbot
Singles - Men David John Eddy
Singles - Men Kevin Jolly round 3
Singles - Men Raymond Stevens
Singles - Women Anne Statt
Singles - Women Nora Christine Perry QF
Singles - Women Karen Bridge QF
Singles - Women Jane Anne Webster
Team Event - Mixed England
Boxing
51kg - Men Gary Nickels
54kg - Men John Turner
57kg - Men Maurice O'Brien
60kg - Men George Gilbody
67kg - Men Paul Kelly QF
75kg - Men Delroy Parkes
81kg - Men Ronald Vincent Smith
91kg - Men Julius Joseph Awome
under 48kg - Men Joseph Dawson
Cycling Road
Road Race - Men Philip Griffiths 4:35:07.89 hours
Road Race - Men Desmond Fretwell 4:23:44.79 hours
Road Race - Men Steven Lawrence 4:23:28.31 hours
Road Race - Men Robert Downs 4:23:46.18 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Glen Ronald Mitchell 20:06.32 mins
10 Mile Scratch Race - Men Anthony Paul Doyle 20:06.20 mins
10 Mile Scratch Race - Men Paul Fennell 20:06.54 mins
1000m Match Sprint - Men Trevor John Gadd 11.28 in SF sec
1000m Match Sprint - Men Paul Swinnerton sec
1000m Match Sprint - Men David le Grys sec
1km Time Trial - Men Paul Fennell 1:10.67 mins
1km Time Trial - Men Trevor John Gadd 1:08.10 mins
1km Time Trial - Men Paul Swinnerton 1:10.73 mins
4000m Individual Pursuit - Men Anthony Paul Doyle 4:53.86 in SF mins
4000m Individual Pursuit - Men Philip Griffiths 5:05.55, QF mins
4000m Individual Pursuit - Men David Akam mins
4000m Team Pursuit - Men England 4:40.62 in SF mins
Tandem - Men England hours
Diving
10m Platform - Men Christopher Snode 538.98 points
10m Platform - Men Martyn Brown 458.88 points
10m Platform - Women Marion Saunders 330.57 points
3m Springboard - Men Christopher Snode 643.83 points
3m Springboard - Men Trevor Simpson 466.47 points
3m Springboard - Men Martyn Brown 482.64 points
3m Springboard - Women Alison Drake-Jankowska 397.17 points
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Men Ian Geoffrey Neale 53.20 points
Individual All-Around - Men Edward Randal Arnold 52.90 points
Individual All-Around - Men Thomas Arthur Wilson 53.70 points
Individual All-Around - Men Jeffrey Peter Davis 51.85 points
Individual All-Around - Women Joanna Sime 35.350 points
Individual All-Around - Women Susan Cheesebrough 36.000 points
Individual All-Around - Women Karen Robb 36.000 points
Team Competition - Men England 161.95 points
Team Competition - Women England 107.400 points
Lawn Bowls
Fours - Men England 17 points
Pairs - Men England 15 points
Singles - Men David J. Bryant 26 points
Shooting
50m Free Pistol - Men David Killick 533 points
50m Free Pistol - Men Andrew Carlisle Jackson 535 points
50m Rifle Prone - Men Brian Burrage 1182 points
50m Rifle Prone - Men Barry Edward Dagger 1187 points
Clay Pigeon Trap - Men Kenneth Wilson 175 points
Clay Pigeon Trap - Men Anthony John Smith 175 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open James Seymour Spaight 388 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Sam Gilson 386 points
Rapid Fire Pistol - Men John Patrick Cooke 581 points
Rapid Fire Pistol - Men Brian Edward Girling 575 points
Skeet - Men Joseph Martin Neville 190 points
Skeet - Men Paul Anthony Bentley 191 points
Swimming
100m Backstroke - Men Stephen Harrison 1:00.27 mins
100m Backstroke - Men Gary Abraham 58.48 mins
100m Backstroke - Women Joy Wendy Beasley 1:06.03 mins
100m Backstroke - Women Helen Jane Gilyard 1:05.98 mins
100m Breaststroke - Men Duncan Alexander Goodhew 1:04.24 mins
100m Breaststroke - Men Paul Charles Naisby 1:06.36 mins
100m Breaststroke - Women Margaret Mary Kelly 1:13.69 mins
100m Breaststroke - Women Debbie Rudd 1:14.69 mins
100m Butterfly - Men Gary Abraham 57.29 mins
100m Butterfly - Men Philip Hubble 56.78 mins
100m Butterfly - Men John Maurice Mills 56.22 mins
100m Butterfly - Women Ann Osgerby 1:03.64 mins
100m Butterfly - Women Sue Pamela Jenner 1:03.31 mins
100m Freestyle - Men Richard James Burrell 53.82 sec
100m Freestyle - Men David Michael Dunne 53.89 sec
100m Freestyle - Men Kevin Robert Burns 53.71 sec
100m Freestyle - Women Cheryl Elaine Brazendale 59.57 sec
100m Freestyle - Women Kaye Lovatt 1:00.05 sec
100m Freestyle - Women Heidi Karen Turk 59.58 sec
1500m Freestyle - Men Andrew Astbury 15:42.89 mins
1500m Freestyle - Men Simon Francis Gray 15:39.39 mins
1500m Freestyle - Men Steve Lewington 16:15.05 mins
200m Backstroke - Men Stephen Harrison 2:13.38 mins
200m Backstroke - Men Gary Abraham 2:08.45 mins
200m Backstroke - Women Joy Wendy Beasley 2:23.59 mins
200m Backstroke - Women Sharron Davies 2:20.65 mins
200m Breaststroke - Men Duncan Alexander Goodhew 2:21.92 mins
200m Breaststroke - Men Paul Charles Naisby 2:27.46 mins
200m Breaststroke - Women Margaret Mary Kelly 2:38.63 mins
200m Breaststroke - Women Debbie Rudd 2:38.07 mins
200m Butterfly - Men Philip Hubble 2:02.53 mins
200m Butterfly - Men John Maurice Mills 2:12.23 mins
200m Butterfly - Men Simon Francis Gray 2:03.48 mins
200m Butterfly - Women Ann Osgerby 2:17.00 mins
200m Butterfly - Women Sue Pamela Jenner 2:16.78 mins
200m Freestyle - Men Philip Hubble 1:58.31 mins
200m Freestyle - Men David Michael Dunne 1:54.58 mins
200m Freestyle - Men Martin Trevor Smith 1:56.07 mins
200m Freestyle - Women Sharron Davies 2:04.11 mins
200m Freestyle - Women Cheryl Elaine Brazendale 2:08.51 mins
200m Freestyle - Women Moira Jane Houston 2:08.74 mins
200m Individual Medley - Men Duncan Cleworth 2:10.68 mins
200m Individual Medley - Women Sharron Davies 2:18.37 mins
200m Individual Medley - Women Moira Jane Houston 2:24.17 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men England 3:30.10 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women England 3:53.27 mins
4 x 100m Medley Relay - Men England 3:50.22 mins
4 x 100m Medley Relay - Women England 4:19.87 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men England 7:42.02 mins
400m Freestyle - Men Andrew Astbury 4:01.12 mins
400m Freestyle - Men Simon Francis Gray 3:56.87 mins
400m Freestyle - Men Steve Lewington 4:05.62 mins
400m Freestyle - Women Cheryl Elaine Brazendale 4:26.41 mins
400m Individual Medley - Men Simon Francis Gray 4:27.70 mins
400m Individual Medley - Men Duncan Cleworth 4:38.10 mins
400m Individual Medley - Women Sharron Davies 4:52.44 mins
400m Individual Medley - Women Moira Jane Houston 5:02.98 mins
Weightlifting
110kg Combined - Men Andrezej Drzewiecki 335.0 kg
60kg Combined - Men Victor Daniels 0.0 kg
67.5kg Combined - Men Alan Winterbourne 0.0 kg
67.5kg Combined - Men Kevin P. Welch 0.0 kg
75kg Combined - Men Stephen Pinsent 290.0 kg
75kg Combined - Men Newton Burrowes 290.0 kg
82.5kg Combined - Men Michael Keelan 0.0 kg
82.5kg Combined - Men T. G. Shadbolt 277.5 kg
90kg Combined - Men Gary Leroy Langford 335.0 kg
90kg Combined - Men Gian Cheema Singh 292.5 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Keith Peache
48kg - Men Mark Dunbar points
57kg - Men Amrik-Gill Singh
62kg - Men Brian Aspen
68kg - Men Joseph Gilligan
74kg - Men Keith Haward
82kg - Men Anthony Shacklady