Athletes & Results

Australia Edmonton 1978

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Edmonton 1978

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
100m - Men Paul Andrew Narracott 10.31 sec
100m - Women Colleen Dayle Pekin 11.66, 6th SF2 sec
100m - Women Denise Margaret Boyd 11.37 sec
100m - Women Raelene Ann Boyle 11.35 sec
100m Hurdles - Women Roxanne Gelle 14.23, 5th ht2 sec
110m Hurdles - Men Maxwell Binnington 13.73 sec
110m Hurdles - Men Donald Ernest Wright 14.31 sec
110m Hurdles - Men Warren Parr 13.73 sec
1500m - Women Carmen Yolanda de Vlieger Campton 4:22.61, 8th ht1 mins
1500m - Women Angela Cook 4:17.30 mins
200m - Men Paul Andrew Narracott 20.74 sec
200m - Men Richard Hopkins 20.88 sec
200m - Women Colleen Dayle Pekin 22.93 sec
200m - Women Denise Margaret Boyd 22.82 sec
200m - Women Raelene Ann Boyle dns SF1 sec
3000m - Women Angela Cook 9:43.56 mins
30km Walk - Men Timothy John Erickson 2:26:33.97 hours
30km Walk - Men Willi Alfred Sawall 2:22:58.58 hours
4 x 100m Relay - Men Australia 40.24 mins
4 x 100m Relay - Women Australia 44.78 mins
4 x 400m Relay - Men Australia 3:04.23 mins
4 x 400m Relay - Women Australia 3:28.65 mins
400m - Men Richard Charles Mitchell 46.34 sec
400m - Men Cholmondeley Darvall 47.41, 6th SF1 sec
400m - Men John Kenneth Higham 47.84, 7th QF3 sec
400m - Women Maxine Fay Corcoran 54.46 sec
400m - Women Bethanie Anne Nail 53.06 sec
400m Hurdles - Men Garry Bernard Brown 50.04 sec
5000m - Men David Thomas Fitzsimons dns Final (13:55.81, 4th ht1) mins
800m - Men Cholmondeley Darvall 1:47.74 mins
800m - Men John Kenneth Higham 1:48.90 mins
800m - Women Carmen Yolanda de Vlieger Campton 2:08.30, 7th SF2 mins
800m - Women Judith Peckham 2:02.82 mins
800m - Women Charlene Louise Rendina 2:04.82 mins
Decathlon - Men Peter Robert Hadfield 7623 hours
Decathlon - Men Craig Anthony Considine dnf hours
Discus Throw - Men Richard Priman 50.42 m
Discus Throw - Men Wayne Ernest Martin 54.98 m
Discus Throw - Women Gael Patricia Martin 57.60 m
Discus Throw - Women Luigina Torso 47.10 m
Hammer Throw - Men Agostino Joseph Puopolo 59.74 m
Hammer Throw - Men Peter John Farmer 71.10 m
High Jump - Men Gordon Phillip Windeyer 2.15 m
High Jump - Women Katrina Mavis Gibbs 1.93 m
Javelin Throw - Men Manfred Rohkamper 71.74 m
Javelin Throw - Women Margaret Joan Phillpot 50.08 m
Javelin Throw - Women Jeanette Kieboom nm m
Javelin Throw - Women Beverley May Francis 45.52 m
Long Jump - Men Christopher John Commons 8.04 m
Long Jump - Men Kenneth John Lorraway 7.57 m
Long Jump - Women Lynette Marie Jacenko 6.14 m
Long Jump - Women Erica Leigh Hooker 6.58 m
Marathon - Men David John Chettle 2:25:15 hours
Pentathlon - Women Glynis Leanne Nunn-Cearns dnf points
Pole Vault - Men Donald George Baird 5.10 m
Shot Put - Men Wayne Ernest Martin 15.54 m
Shot Put - Women Gael Patricia Martin 17.31 m
Shot Put - Women Luigina Torso 15.09 m
Shot Put - Women Beverley May Francis 15.66 m
Triple Jump - Men Kenneth John Lorraway 16.27 m
Triple Jump - Men Ian Bernard Campbell 16.93 m
Badminton
Doubles - Men Australia QF
Doubles - Men Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia QF
Doubles - Women Australia
Doubles - Women Australia
Singles - Men Michael George Scandolera
Singles - Men Paul Sinclair Tyrrell
Singles - Men Peter Gordon Cooper
Singles - Men Paul Bee Heng Kong
Singles - Women Audrey Lynette Swaby 3rd round
Singles - Women Joan Elizabeth Jones
Singles - Women Janette Irwin
Singles - Women Susan Daly 3rd round
Team Event - Mixed Australia
Boxing
51kg - Men Peter James Wighton
54kg - Men Wade Douglas Blaik
57kg - Men Gary Kenneth Williams
60kg - Men Brian Richardson Tink
63.5kg - Men Alec Leatherday
67kg - Men David James Hall
71kg - Men Wayne Kerry Devlin
75kg - Men Philip McElwaine
81kg - Men Benjamin Geoffrey Pike
Cycling Road
Road Race - Men Remo Sansonetti 4:23:45.07 hours
Road Race - Men Robert James Glindemann 4:39:24.61 hours
Road Race - Men Salvatore Sansonetti 4:23:48.35 hours
Road Race - Men Phillip Grant Anderson 4:22:34.41 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Michael Colin Turtur 20:06.52 mins
10 Mile Scratch Race - Men Gary John Sutton 20:06.10 mins
10 Mile Scratch Race - Men Shane Edwin Sutton 20:06.00 mins
1000m Match Sprint - Men Michael Colin Turtur 11.83, round 2 sec
1000m Match Sprint - Men Kenrick Gregory Tucker 11.24 in Final sec
1000m Match Sprint - Men Ron Boyle sec
1km Time Trial - Men Stephen James Goodall 1:08.66 mins
1km Time Trial - Men Kenrick Gregory Tucker 1:06.96 mins
1km Time Trial - Men Colin John Fitzgerald 1:07.75 mins
4000m Individual Pursuit - Men Gary John Sutton 4:58.60, QF mins
4000m Individual Pursuit - Men Kelvin Laurence Poole 4:57.35, QF mins
4000m Individual Pursuit - Men Gary Brian Campbell 4:49.89 in SF mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:29.43 in final mins
Tandem - Men Australia hours
Diving
10m Platform - Men Stephen Neil Foley 466.77 points
10m Platform - Men Donald Douglas Wagstaff 488.79 points
10m Platform - Men Andrew Jackomos 498.09 points
10m Platform - Women Valerie Jane McFarlane 383.40 points
3m Springboard - Men Stephen Neil Foley 490.41 points
3m Springboard - Men Donald Douglas Wagstaff 572.16 points
3m Springboard - Men Andrew Jackomos 501.90 points
3m Springboard - Women Valerie Jane McFarlane 384.30 points
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Men Rudolf F. Starosta 48.40 points
Individual All-Around - Men Lindsay Nylund 54.95 points
Individual All-Around - Men Lambert C. Ariens 51.60 points
Individual All-Around - Men Warwick Ian Forbes 52.45 points
Individual All-Around - Women Margaret Jack 33.800 points
Individual All-Around - Women Kim McMaster 30.150 points
Individual All-Around - Women Karen Susan Edelsten 34.350 points
Individual All-Around - Women Marina Sulicich 36.000 points
Team Competition - Men Australia 158.50 points
Team Competition - Women Australia 103.450 points
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 15 points
Pairs - Men Australia 18 points
Singles - Men Sydney John Snell 22 points
Shooting
50m Free Pistol - Men Norman Edward Harrison 535 points
50m Free Pistol - Men Colin O'Brien 529 points
50m Rifle Prone - Men Donald William Brook 1180 points
50m Rifle Prone - Men Trevor John Penney 1176 points
Clay Pigeon Trap - Men Terry Douglas Rumbel 183 points
Clay Pigeon Trap - Men Eli James Ellis 183 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Geoffrey Mervyn Ayling 384 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Peter Raymond Hallett 376 points
Rapid Fire Pistol - Men Jeffrey Kent Farrell 581 points
Rapid Fire Pistol - Men Stephen John Faunt 574 points
Skeet - Men Ian Maxwell Hale 188 points
Skeet - Men Alexander Crikis 181 points
Swimming
100m Backstroke - Men Glenn Scott Patching 57.90 mins
100m Backstroke - Men Paul John Moorfoot 1:00.92 mins
100m Backstroke - Women Lisa Marie Forrest 1:06.40 mins
100m Backstroke - Women Debra Lynn Forster 1:03.97 mins
100m Backstroke - Women Glenda Joy Robertson 1:06.68 mins
100m Breaststroke - Men Lindsay Philip Spencer 1:07.00 mins
100m Breaststroke - Men Michael Joseph Foley 1:07.95 mins
100m Breaststroke - Women Michele Robyn Pearson 1:18.01 mins
100m Breaststroke - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 1:13.85 mins
100m Breaststroke - Women Lynne Prosser 1:19.25 mins
100m Butterfly - Men Mark Lincoln Morgan 57.51 mins
100m Butterfly - Men Trevor George Cracknell 59.40 mins
100m Butterfly - Women Linda Margaret Hanel 1:02.69 mins
100m Butterfly - Women Karen Van de Graaf 1:03.53 mins
100m Butterfly - Women Lisa Gaye Burnes 1:05.50 mins
100m Freestyle - Men Glenn Scott Patching 53.63 sec
100m Freestyle - Men Mark Lincoln Morgan 52.70 sec
100m Freestyle - Men Graeme Thomas Brewer 52.95 sec
100m Freestyle - Women Karen Van de Graaf 1:00.35 sec
100m Freestyle - Women Lisa Gaye Burnes 1:00.29 sec
100m Freestyle - Women Rosemary Edith Brown 58.30 sec
1500m Freestyle - Men Maxwell Raymond Metzker 15:31.92 mins
1500m Freestyle - Men Paul Stuart Nash 15:44.42 mins
200m Backstroke - Men Glenn Scott Patching 2:05.76 mins
200m Backstroke - Men Paul John Moorfoot 2:05.99 mins
200m Backstroke - Women Lisa Marie Forrest 2:17.66 mins
200m Backstroke - Women Debra Lynn Forster 2:18.41 mins
200m Backstroke - Women Glenda Joy Robertson 2:18.32 mins
200m Breaststroke - Men Lindsay Philip Spencer 2:22.49 mins
200m Breaststroke - Men Michael Joseph Foley 2:24.76 mins
200m Breaststroke - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 2:38.81 mins
200m Breaststroke - Women Lynne Prosser 2:48.04 mins
200m Butterfly - Men Trevor George Cracknell 2:05.01 mins
200m Butterfly - Women Linda Margaret Hanel 2:14.52 mins
200m Butterfly - Women Karen Van de Graaf 2:18.32 mins
200m Butterfly - Women Michelle Jan Ford 2:11.29 mins
200m Freestyle - Men Mark Lincoln Morgan 1:53.16 mins
200m Freestyle - Men Graeme Thomas Brewer 1:52.86 mins
200m Freestyle - Men Ronald John McKeon 1:52.06 mins
200m Freestyle - Women Rosemary Edith Brown 2:05.40 mins
200m Freestyle - Women Michelle Jan Ford 2:01.64 mins
200m Freestyle - Women Tracey Lee Wickham 2:01.50 mins
200m Individual Medley - Men Peter Bruce William Dawson 2:09.05 mins
200m Individual Medley - Women Michele Robyn Pearson 2:24.82 mins
200m Individual Medley - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 2:20.59 mins
200m Individual Medley - Women Lynne Prosser 2:27.55 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:28.62 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:54.11 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:53.16 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:16.75 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:34.83 mins
400m Freestyle - Men Maxwell Raymond Metzker 3:58.83 mins
400m Freestyle - Men Paul Stuart Nash 4:08.81 mins
400m Freestyle - Men Ronald John McKeon 3:54.43 mins
400m Freestyle - Women Rosemary Edith Brown 4:18.06 mins
400m Freestyle - Women Michelle Jan Ford 4:10.25 mins
400m Freestyle - Women Tracey Lee Wickham 4:08.45 mins
400m Individual Medley - Men Paul John Moorfoot 4:40.69 mins
400m Individual Medley - Men Peter Bruce William Dawson 4:35.25 mins
400m Individual Medley - Women Michele Robyn Pearson 5:04.10 mins
400m Individual Medley - Women Lynne Prosser 5:09.26 mins
400m Individual Medley - Women Karen Van de Graaf 5:11.63 mins
800m Freestyle - Women Michelle Jan Ford 8:25.78 mins
800m Freestyle - Women Tracey Lee Wickham 8:24.62 mins (GR)
800m Freestyle - Women Joanne Lynn Litzow 8:47.42 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men Robert Edmond 322.5 kg
100kg Combined - Men Stephen John Wyatt 325.0 kg
100kg Combined - Men Ian Geoffrey Laurie 312.5 kg
52kg Combined - Men Roger James Crabtree 190.0 kg
60kg Combined - Men Ivan Eugene Katz 235.0 kg
67.5kg Combined - Men Basilios Stellios 272.5 kg
67.5kg Combined - Men Adrian Kebbe 267.5 kg
75kg Combined - Men Salvatore Castiglione 300.0 kg
82.5kg Combined - Men Robert Kabbas 322.5 kg
82.5kg Combined - Men Charles Quagliata 287.5 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Walter Denis Armstrong
48kg - Men Christopher Gerard Stephens points
52kg - Men Kenneth Hoyt
57kg - Men Dzafer Dzeladini
62kg - Men Raymond Barry
68kg - Men Zsigmond Kelevitz
82kg - Men Walter Alexander Koenig
90kg - Men Michael Pikos