Athletes & Results

Scotland Edmonton 1978

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Edmonton 1978

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Allister Hutton 29:30.68 mins
100m - Men Andrew Emlyn McMaster 10.65, 7th QF2 sec
100m - Men Allan Wipper Wells 10.07 sec
100m - Men Robert Sharp 10.65, 5th QF1 sec
100m - Women Helen Hogarth 11.71, 8th SF2 sec
100m - Women Margot Cumming Wells 11.73, 7th SF1 sec
100m Hurdles - Women Elaine McMaster 13.76 sec
1500m - Men John Paton Robson 3:35.60 mins
1500m - Men Francis James Clement 3:35.66 mins
1500m - Women Margaret Teresa Coomber 4:26.28 mins
1500m - Women Christine Whittingham 4:12.43 mins
200m - Men Andrew Emlyn McMaster 21.54, 4th QF3 sec
200m - Men Allan Wipper Wells 20.12 sec
200m - Men Robert Sharp 21.54, 5th QF1 sec
200m - Women Helen Hogarth 23.28 sec
200m - Women Margot Cumming Wells 24.29, 6th SF1 sec
3000m Steeplechase - Men Ian William Gilmour 8:49.68 mins
4 x 100m Relay - Men Scotland 39.24 mins
4 x 100m Relay - Women Scotland 45.91 mins
4 x 400m Relay - Men Scotland 3:07.73 mins
4 x 400m Relay - Women Scotland 3:36.52 mins
400m - Men David Andrew Jenkins 47.37, 5th SF1 sec
400m - Men Roger Allan Jenkins 47.44, 5th QF3 sec
400m - Women Karen Williams 53.66 sec
400m - Women Ann Kay Harley 55.32, 7th SF1 sec
5000m - Men Allister Hutton 13:50.06 mins
5000m - Men Nathaniel Muir 13:34.94 mins
5000m - Men Robert Lawrence Spence 14:28.10 mins
800m - Men Paul Forbes 1:56.80, 8th SF2 mins
800m - Men Peter Roderick William Hoffman 1:50.10, 5th SF1 mins
800m - Women Evelyn McMeekin 2:04.10 mins
Discus Throw - Women Margaret Elizabeth Ritchie 55.66 m
Hammer Throw - Men Christopher Francis Black 68.14 m
High Jump - Men Brian Burgess 2.15 m
Javelin Throw - Women Diane Royle 46.02 m
Marathon - Men James Dingwall 2:32:54 hours
Shot Put - Women Margaret Elizabeth Ritchie 14.99 m
Badminton
Doubles - Men Scotland
Doubles - Men Scotland
Doubles - Mixed Scotland
Doubles - Mixed Scotland 3rd Round
Doubles - Mixed Scotland QF
Doubles - Mixed Scotland
Doubles - Women Scotland QF
Doubles - Women Scotland QF
Singles - Men Daniel Travers
Singles - Men Fraser Gow
Singles - Men Anthony Dawson
Singles - Men William Allan Gilliland
Singles - Women Pamela Hamilton 3rd round
Singles - Women Christine Stewart
Singles - Women Anne Johnstone 3rd round
Team Event - Mixed Scotland
Boxing
51kg - Men Joseph Park
54kg - Men George Lowe
57kg - Men Ian McLeod
60kg - Men John McAllister
63.5kg - Men James Douglas
67kg - Men Steven Cooney
71kg - Men Archibald Salmon
Cycling Road
Road Race - Men David Whitehall dnf hours
Road Race - Men John Clark 4:24:15.70 hours
Road Race - Men Alexander Gilchrist 4:23:46.82 hours
Road Race - Men Robert Millar 4:23:49.08 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men John Clark 20:15.66 mins
10 Mile Scratch Race - Men Ian Humphreys 20:09.08 mins
10 Mile Scratch Race - Men Roy Crombie 20:07.66 mins
4000m Individual Pursuit - Men David Whitehall mins
4000m Individual Pursuit - Men John Clark mins
4000m Individual Pursuit - Men Roy Crombie mins
Diving
10m Platform - Men Fraser McBlane 334.92 points
10m Platform - Men Ronald Hurst 327.81 points
10m Platform - Women Fiona Joan Hotson 273.66 points
3m Springboard - Men Fraser McBlane 289.89 points
3m Springboard - Men Ronald Hurst 321.21 points
3m Springboard - Women Fiona Joan Hotson 354.03 points
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Women Karen Forbes 33.850 points
Individual All-Around - Women Julie Walker 30.600 points
Individual All-Around - Women Eileen Ramsay 32.700 points
Individual All-Around - Women Catriona Macaulay 32.850 points
Team Competition - Women Scotland 100.550 points
Lawn Bowls
Fours - Men Scotland 18 points
Pairs - Men Scotland 18 points
Singles - Men David McGill 20 points
Shooting
50m Free Pistol - Men James McAllister 509 points
50m Free Pistol - Men Donald Westwater 505 points
50m Rifle Prone - Men Alister Allan 1194 (max 1200) points (GR)
50m Rifle Prone - Men John Knowles 1181 points
Clay Pigeon Trap - Men Donald Wynn 164 points
Clay Pigeon Trap - Men Mark Campbell 170 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Colin McEachran 382 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Neil C. M. Fyfe 384 points
Rapid Fire Pistol - Men Hugh Hunter 564 points
Skeet - Men James Dunlop 181 points
Swimming
100m Backstroke - Men Douglas Fraser Campbell 1:00.26 mins
100m Backstroke - Men James Hill Carter 59.79 mins
100m Backstroke - Men Paul Julian Marshall 59.57 mins
100m Backstroke - Women Beverly Rose 1:08.47 mins
100m Breaststroke - Men Liam Anthony Oldershaw 1:10.53 mins
100m Breaststroke - Women Jean Cameron Hill 1:16.04 mins
100m Breaststroke - Women Sandra Dickie 1:18.87 mins
100m Breaststroke - Women Maureen Campbell 1:16.30 mins
100m Butterfly - Men Robert Dawson 1:00.22 mins
100m Butterfly - Men Richard Norman Iredale 58.61 mins
100m Butterfly - Women Sandra Dickie 1:06.91 mins
100m Butterfly - Women Margaret Hendry 1:07.77 mins
100m Freestyle - Men Robert Dawson 54.26 sec
100m Freestyle - Men Richard Norman Iredale 53.83 sec
100m Freestyle - Men Gordon Hunter Downie 53.81 sec
100m Freestyle - Women Margaret Hendry 1:01.68 sec
100m Freestyle - Women Denise McPhillamy 1:00.79 sec
200m Backstroke - Men Douglas Fraser Campbell 2:09.54 mins
200m Backstroke - Men James Hill Carter 2:07.91 mins
200m Backstroke - Men Paul Julian Marshall 2:10.87 mins
200m Backstroke - Women Beverly Rose 2:27.72 mins
200m Breaststroke - Women Jean Cameron Hill 2:46.56 mins
200m Breaststroke - Women Maureen Campbell 2:45.94 mins
200m Butterfly - Men Alan McClatchey 2:05.69 mins
200m Butterfly - Women Margaret Hendry 2:26.14 mins
200m Freestyle - Men Douglas Fraser Campbell 1:57.92 mins
200m Freestyle - Men Paul Julian Marshall 2:01.26 mins
200m Freestyle - Men Gordon Hunter Downie 1:54.44 mins
200m Freestyle - Women Denise McPhillamy 2:09.98 mins
200m Individual Medley - Men Liam Anthony Oldershaw 2:19.80 mins
200m Individual Medley - Women Sandra Dickie 2:28.42 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Scotland 3:34.23 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Scotland 4:07.30 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Scotland 3:59.67 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Scotland 4:30.15 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Scotland 7:46.89 mins
400m Freestyle - Women Denise McPhillamy 4:34.39 mins
400m Individual Medley - Men Alan McClatchey 4:36.47 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men John Campbell Hynd 305.0 kg
52kg Combined - Men Charles Cargill Revolta 197.5 kg
52kg Combined - Men John McNiven 0.0 kg
60kg Combined - Men John Heron Craig 212.5 kg
67.5kg Combined - Men Robert William Kennedy 252.5 kg
75kg Combined - Men John Rush 240.0 kg
82.5kg Combined - Men James Holland 0.0 kg
Wrestling Freestyle
57kg - Men Neil McKay
62kg - Men Thomas Burke
68kg - Men Thomas Anderson
74kg - Men Robert McLucas
90kg - Men Scott Murray
over 100kg - Men Albert Patrick