Athletes & Results

Wales Edmonton 1978

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Edmonton 1978

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Anthony Derrick Simmons 29:01.23 mins
100m - Men David Lloyd Roberts 10.84, 6th QF4 sec
110m Hurdles - Men Berwyn Price 13.70 sec
1500m - Men Stephen Henry Jones 3:49.35 mins
1500m - Men John Davies 3:53.48 mins
1500m - Men Glen Arthur Barry Grant 3:38.05 mins
1500m - Women Hilary Jane Hollick 4:12.72 mins
200m - Men David Lloyd Roberts 21.91, 6th QF2 sec
200m - Men Jeffrey Stephen Griffiths 21.65, 8th QF4 sec
3000m Steeplechase - Men John Davies 9:01.95 mins
4 x 400m Relay - Men Wales 3:11.89, 5th ht1 mins
400m - Men Michael Delaney 47.41, 7th QF1 sec
400m - Men Jeffrey Stephen Griffiths 47.41, 5th QF4 sec
400m Hurdles - Men Steve James 53.0, 6th SF1 sec
5000m - Men Stephen Henry Jones 13:54.59 mins
5000m - Men Anthony Derrick Simmons 13:39.81 mins
5000m - Men John Davies dns ht1 mins
800m - Men Glen Arthur Barry Grant 1:49.32 mins
Discus Throw - Women Venissa Ann Head 45.72 m
Javelin Throw - Women Jacqueline Zaslona 41.08 m
Long Jump - Women Ruth Howell 6.17 m
Marathon - Men Michael J. Rowland 2:48:10 hours
Marathon - Men Michael J. Critchley 2:19:51 hours
Pentathlon - Women Ruth Howell 4022 points
Shot Put - Women Venissa Ann Head 15.52 m
Triple Jump - Men John Evan David Phillips 15.59 m
Badminton
Doubles - Men Wales
Doubles - Mixed Wales
Doubles - Mixed Wales
Doubles - Women Wales
Singles - Men Yim Chong Lim
Singles - Men Brian Jones
Singles - Women Linda Blake
Singles - Women Susan Brimble
Team Event - Mixed Wales
Boxing
51kg - Men Russell Jones
54kg - Men David George
67kg - Men Anthony Feal
Cycling Road
Road Race - Men Peter Hamilton dnf hours
Road Race - Men John Pritchard dnf hours
Road Race - Men Colin Thornton 4:24:15.71 hours
Road Race - Men Neil Hodge 4:23:46.37 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men John Tudor 20:10.09 mins
10 Mile Scratch Race - Men Phillip Taylor 20:23.03 mins
10 Mile Scratch Race - Men David Patten 20:06.60 mins
1000m Match Sprint - Men John Tudor sec
1km Time Trial - Men John Tudor 1:11.81 mins
1km Time Trial - Men Phillip Taylor 1:13.01 mins
1km Time Trial - Men David Patten 1:15.01 mins
4000m Individual Pursuit - Men Peter Hamilton mins
4000m Individual Pursuit - Men John Pritchard mins
4000m Individual Pursuit - Men Colin Thornton mins
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Men Robert Jones 15.70 points
Individual All-Around - Men Paul Preedy 46.70 points
Individual All-Around - Men Michael Joseph Higgins 42.90 points
Individual All-Around - Women Linda Surringer 33.550 points
Individual All-Around - Women Linda Bernard 33.800 points
Individual All-Around - Women Jacqueline Vokes 32.950 points
Individual All-Around - Women Christina Pocock 31.800 points
Team Competition - Men Wales 138.15 points
Team Competition - Women Wales 101.200 points
Lawn Bowls
Fours - Men Wales 20 points
Pairs - Men Wales 18 points
Singles - Men John Russell Evans 22 points
Shooting
50m Free Pistol - Men Peter Williams 508 points
50m Rifle Prone - Men William Watkins 1191 points
50m Rifle Prone - Men Colin Thomas Harris 1186 points
Clay Pigeon Trap - Men Denis Brown 171 points
Clay Pigeon Trap - Men Emyr Breese 169 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Lord John Swansea 383 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Howell Morley 378 points
Rapid Fire Pistol - Men Tony Bowden 566 points
Skeet - Men Roger Rees 180 points
Skeet - Men Robert Griffiths 183 points
Swimming
100m Backstroke - Men Michael Roberts 1:02.70 mins
100m Backstroke - Women Amanda James 1:07.84 mins
100m Backstroke - Women Lindsey Adriene Motley 1:11.53 mins
100m Breaststroke - Men Leigh Atkinson 1:07.70 mins
100m Breaststroke - Women Anne Wilma Adams 1:18.50 mins
100m Breaststroke - Women Keri Jones 1:19.36 mins
100m Butterfly - Men Peter Morris 1:00.06 mins
100m Butterfly - Men Mark Graham Taylor 58.42 mins
100m Butterfly - Men Martin Morgan Thomas 59.91 mins
100m Butterfly - Women Anne Wilma Adams 1:06.34 mins
100m Freestyle - Men Mark Graham Taylor 53.58 sec
100m Freestyle - Men Graham Sadler 54.03 sec
100m Freestyle - Women Amanda James 1:01.68 sec
100m Freestyle - Women Lindsey Adriene Motley 1:00.52 sec
100m Freestyle - Women Vanessa Jane Bullock 1:00.08 sec
200m Backstroke - Women Amanda James 2:29.71 mins
200m Breaststroke - Men Leigh Atkinson 2:27.95 mins
200m Breaststroke - Women Keri Jones 2:48.74 mins
200m Butterfly - Men Peter Morris 2:06.84 mins
200m Butterfly - Men Martin Morgan Thomas 2:12.27 mins
200m Butterfly - Women Anne Wilma Adams 2:24.98 mins
200m Freestyle - Men Mark Graham Taylor 2:00.19 mins
200m Freestyle - Men Graham Sadler 1:58.58 mins
200m Freestyle - Women Vanessa Jane Bullock 2:10.78 mins
200m Individual Medley - Men Martin Morgan Thomas 2:18.35 mins
200m Individual Medley - Women Anne Wilma Adams 2:27.93 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Wales 3:42.17 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Wales 4:02.28 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Wales 4:02.14 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Wales 4:32.15 mins
400m Freestyle - Men Graham Sadler 4:13.09 mins
400m Individual Medley - Men Peter Morris 4:52.17 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men Michael James Brown 282.5 kg
100kg Combined - Men John Robert Burns 340.0 kg
56kg Combined - Men Jeffrey Bryce 215.0 kg
60kg Combined - Men Robert Michael Shepherd 205.0 kg
67.5kg Combined - Men Ieuan Owen 245.0 kg
67.5kg Combined - Men John N. McCreadie 225.0 kg
82.5kg Combined - Men Terry Bennett 0.0 kg
90kg Combined - Men Alan Wilson Locking 280.0 kg
90kg Combined - Men David Brown 292.5 kg