Athletes & Results

England Brisbane 1982

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Brisbane 1982

Sport / Event Athlete / Team Result
Archery
Individual - Men Mark Blenkarne 2446 points (GR)
Individual - Men Steven Hallard 2411 points
Individual - Men Peter Gillam 2335 points
Individual - Women Eileen Robinson 2292 points
Individual - Women Charlotte Calladine 2229 points
Individual - Women Brenda Thomas 2258 points
Athletics
10000m - Men Julian Norris Goater 28:16.20 mins
10000m - Men Michael James McLeod 28:46.97 mins
10000m - Men Charles Spedding 28:25.00 mins
100m - Men Harry King 10.49, 7th SF1 sec
100m - Men Michael Anthony McFarlane 10.11 sec
100m - Men James Richard Evans 10.47, 6th SF1 sec
100m - Women Heather Regina Oakes 11.39 sec
100m - Women Wendy Patricia Hoyte 11.31 sec
100m - Women Sonia May Lannaman 11.48 sec
100m Hurdles - Women Judy Earline Veronica Simpson 13.25 sec
100m Hurdles - Women Shirley Elaine Strong 12.78 sec
100m Hurdles - Women Lorna Marie Booth 12.90 sec
110m Hurdles - Men Wilbert Ethelbert Greaves 13.66 sec
110m Hurdles - Men John Holtom 13.43 sec
1500m - Men Stephen Cram 3:42.37 mins
1500m - Men Colin Robert Reitz 3:44.35 mins
1500m - Men Ian Stewart 3:46.74, 5th ht3 mins
1500m - Women Christina Tracy Cahill 4:08.28 mins
1500m - Women Kathryn Pilling 4:14.86 mins
1500m - Women Gillian Dainty 4:10.80 mins
200m - Men Michael Anthony McFarlane 20.43 sec
200m - Men Donovan Reid 20.87 sec
200m - Men Graeme Lynton George Watson 20.88 sec
200m - Women Beverly Lanita Callender 22.92 sec
200m - Women Helen Catherine Barnett 23.57 sec
200m - Women Kathryn Jane Cook 22.21 sec
3000m - Women Wendy Sly 8:48.47
3000m - Women Deborah Ann Peel 9:15.37
3000m - Women Ruth Pauline Partridge dnf
3000m Steeplechase - Men Colin Robert Reitz 8:41:94 mins
3000m Steeplechase - Men Graeme Vincent Fell 8:26.64 mins
3000m Steeplechase - Men Paul Davies-Hale 8:50.73 mins
30km Walk - Men Paul Blagg 2:30:42 hours
30km Walk - Men Roger George Mills 2:21:54 hours
4 x 100m Relay - Men England 39.67 sec
4 x 100m Relay - Women England 43.15 sec
4 x 400m Relay - Men England 3:05.45 mins
4 x 400m Relay - Women England 3:35.35 mins
400m - Men Todd Anthony Bennett 47.06 sec
400m - Men Philip Andrew Brown 47.11 sec
400m - Men Steven Scutt 46.91, 7th SF1 sec
400m - Women Gladys Taylor 52.56 sec
400m - Women Joslyn Yvonne Hoyte-Smith 52.53 sec
400m - Women Linda Jane Forsyth dnf ht1 sec
400m Hurdles - Men Wilbert Ethelbert Greaves 52.81, 6th ht2 sec
400m Hurdles - Men Michael Ian Whittingham 51.04 sec
400m Hurdles - Men Gary James Oakes 51.96 sec
400m Hurdles - Women Verona Marolin Elder dnf ht1 sec
400m Hurdles - Women Susan Anita Jayne Morley 57.57 sec
400m Hurdles - Women Yvette Julie Wray 57.17 sec
5000m - Men Timothy Hilton Hutchings 14:11.59 mins
5000m - Men David Robert Moorcroft 13:33.00 mins
5000m - Men Nicholas Henry Rose 13:35.97 mins
800m - Men Gary Peter Cook dnf SF1 (1:52:34, 4th ht3) mins
800m - Men Christopher Anthony McGeorge 1:45.60 mins
800m - Women Shireen Bailey 2:02.21 mins
800m - Women Lorraine Baker 2:03.17 mins
Decathlon - Men Francis Morgan Thompson 8410 hours
Decathlon - Men Panayiotis Zeniou 6273 hours
Decathlon - Men Fidelis C. Obikwu 7726 hours
Discus Throw - Men Richard Charles Slaney 60.14 m
Discus Throw - Men Robert Boyd Weir 59.26 m
Discus Throw - Men Peter Arthur Tancred 58.82 m
Discus Throw - Women Janette Picton 47.80 m
Discus Throw - Women Lesley Bryant 50.22 m
Discus Throw - Women Lynda Ruth Whitlely 54.78 m
Hammer Throw - Men Robert Boyd Weir 75.08 m
Hammer Throw - Men Derek Dickenson 67.96 m
Heptathlon - Women Judy Earline Veronica Simpson 6214 points
Heptathlon - Women Kathryn Warren 5692 points
High Jump - Men David J. Abrahams 2.19 m
High Jump - Women Diana Clare Davies 1.80 m
High Jump - Women Barbara Aileen Simmonds 1.83 m
High Jump - Women Ann-Marie Theresa Cording 1.80 m
Javelin Throw - Men David Charles Ottley 75.00 m
Javelin Throw - Men Peter Derek Yates 77.40 m
Javelin Throw - Women Sharon Angelia Gibson 49.56 m
Javelin Throw - Women Fatima Whitbread 58.86 m
Long Jump - Men Francis Morgan Thompson dns m
Long Jump - Men John Alun Adolphus Herbert 7.54 m
Long Jump - Women Beverly Kinch 6.78 m
Long Jump - Women Susan Christina Hearnshaw 6.50 m
Marathon - Men Michael Colin Gratton 2:12:06.00 hours
Marathon - Men Ian Ray 2:15:11 hours
Marathon - Men Raymond John Smedley 2:15:50 hours
Pole Vault - Men Francis Morgan Thompson dns m
Pole Vault - Men Jeffrey Gutteridge 5.20 m
Pole Vault - Men Keith Frank Stock 4.85 m
Shot Put - Men Richard Charles Slaney 17.35 m
Shot Put - Men Michael Archer Winch 18.25 m
Shot Put - Men Simon Dominic Rodhouse 17.18 m
Shot Put - Women Judith Miriam Oakes 17.92 m
Shot Put - Women Angela Mary Littlewood 15.97 m
Triple Jump - Men John Alun Adolphus Herbert 16.48 m
Triple Jump - Men Aston Llewellyn Moore 16.76 m
Triple Jump - Men Keith Leroy Connor 17.81 m
Badminton
Doubles - Men England
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England 3rd Round
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England
Doubles - Women England
Doubles - Women England
Singles - Men Stephen Baddeley
Singles - Men Nick Yates
Singles - Men Dipak Tailor 3rd round
Singles - Men Duncan Bridge
Singles - Women Gillian Clark
Singles - Women Karen Beckman
Singles - Women Sally Podger
Singles - Women Helen Troke
Team Event - Mixed England
Boxing
54kg - Men Raymond Gilbody
57kg - Men Peter Hanlon
60kg - Men James McDonnell
63.5kg - Men Clyde McIntosh
67kg - Men Christopher Pyatt
71kg - Men Nicholas Croombes
75kg - Men Jimmy Price
91kg - Men Harold Hylton
under 48kg - Men John Lyon
Cycling Road
Road Race - Men Steven Lawrence 4:34:41.55 hours
Road Race - Men Malcolm Elliott 4:34:40.06 hours
Road Race - Men Jeffrey Williams 4:36:36.58 hours
Road Race - Men Mark Bell 4:36:35.42 hours
Team Time Trial - Men England 2:09:27.00 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Shaun Wallace 19:57.765 mins
10 Mile Scratch Race - Men Paul Curran 20:07.108 mins
10 Mile Scratch Race - Men Terence Tinsley 19:57.730 mins
1000m Match Sprint - Men Terence Tinsley sec
1000m Match Sprint - Men Mark Barry sec
1km Time Trial - Men Terence Tinsley 1:07.932 mins
1km Time Trial - Men Mark Barry 1:09.356 mins
1km Time Trial - Men Gary Sadler 1:11.132 mins
4000m Individual Pursuit - Men Shaun Wallace 4:51.347 mins
4000m Individual Pursuit - Men Darryl Webster mins
4000m Individual Pursuit - Men Anthony Mayer mins
4000m Team Pursuit - Men England 4:34.783 mins
Diving
10m Platform - Men Christopher Snode 588.54 points
10m Platform - Men Nigel Stanton 494.88 points
10m Platform - Women Lindsay-Ann Fraser 345.39 points
3m Springboard - Men Christopher Snode 631.38 points
3m Springboard - Men Nigel Stanton 530.40 points
3m Springboard - Women Sandra Yeates 393.45 points
Lawn Bowls
Pairs - Men England 20 points
Triples - Women England 22 points
Shooting
10m Air Pistol - Men Geoffrey Robinson 567 points
10m Air Pistol - Men George Darling 576 points
10m Air Pistol (Pair) - Men England 1126 points
10m Air Rifle - Men Malcolm Cooper 570 points
10m Air Rifle - Men Barry Edward Dagger 563 points
10m Air Rifle (Pair) - Men England 1126 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men England 1142 points
50m Free Pistol - Men Geoffrey Robinson 543 points
50m Free Pistol - Men Frank Wyatt 531 points
50m Free Pistol (Pair) - Men England 1074 points
50m Rifle 3 Position - Men Malcolm Cooper 1145 points
50m Rifle 3 Position - Men Barry Edward Dagger 1143 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men England 2301 (GR)
50m Rifle Prone - Men Malcolm Cooper 1184 points
50m Rifle Prone - Men Mike Sullivan 1166 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men England 1187 points
Centre Fire Pistol - Men John Patrick Cooke 580 points
Centre Fire Pistol - Men John Gough 559 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men England 1131 points
Clay Pigeon Trap - Men Peter Boden 191 points
Clay Pigeon Trap - Men Peter Croft 190 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open England 570 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open John Bloomfield 383 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Dick Rosling 375 points
Rapid Fire Pistol - Men John Patrick Cooke 582 points
Rapid Fire Pistol - Men Chris Godwin 579 points
Skeet - Men Jim Sheffield 189 points
Skeet - Men Wally Sykes 195 points
Skeet (Pair) - Men England 190 points
Trap (Pair) - Men England 186 points
Swimming
100m Backstroke - Men Stephen Harrison 58.59 mins
100m Backstroke - Men Andrew Jameson 58.76 mins
100m Backstroke - Women Catherine White 1:05.19 mins
100m Backstroke - Women Helen Jameson 1:05.98 mins
100m Breaststroke - Men Adrian Moorhouse 1:02.93 mins
100m Breaststroke - Men David Bryant 1:08.10 mins
100m Breaststroke - Men Peter Musgrave 1:09.25 mins
100m Breaststroke - Women Susannah Brownsdon 1:13.76 mins
100m Breaststroke - Women Sandra Bowman 1:16.04 mins
100m Breaststroke - Women Joanne Seymour 1:14.88 mins
100m Butterfly - Men David Lowe 55.67 sec
100m Butterfly - Men Philip Hubble 55.52 sec
100m Butterfly - Men Kevin Lee 56.90 sec
100m Butterfly - Women Freda Ross 1:03.06 sec
100m Butterfly - Women Ann Osgerby 1:02.95 sec
100m Butterfly - Women Linda Criddle 1:03.27 sec
100m Freestyle - Men David Lowe 51.98 sec
100m Freestyle - Men Richard James Burrell 52.21 sec
100m Freestyle - Men Philip Osborn 52.83 sec
100m Freestyle - Women June Croft 56.97 sec
100m Freestyle - Women Nicola Fibbens 59.27 sec
100m Freestyle - Women Debra Gore 59.44 sec
1500m Freestyle - Men Andrew Astbury 15:34.41 mins
1500m Freestyle - Men David Stacey 16:10.91 mins
200m Backstroke - Men Stephen Harrison 2:12.87 mins
200m Backstroke - Men Andrew Jameson 2:05.95 mins
200m Backstroke - Women Catherine White 2:19.87 mins
200m Backstroke - Women Helen Jameson 2:21.01 mins
200m Breaststroke - Men Adrian Moorhouse 2:19.31 mins
200m Breaststroke - Men David Bryant 2:32.76 mins
200m Breaststroke - Men Peter Musgrave 2:27.29 mins
200m Breaststroke - Women Susannah Brownsdon 2:38.45 mins
200m Breaststroke - Women Sandra Bowman 2:43.72 mins
200m Breaststroke - Women Gaynor Stanley 2:38.67 mins
200m Butterfly - Men Philip Hubble 2:00.98 mins
200m Butterfly - Men Nicholas Hodgson 2:04.03 mins
200m Butterfly - Men Stephen Poulter 2:01.40 mins
200m Butterfly - Women Freda Ross 2:15.40 mins
200m Butterfly - Women Ann Osgerby 2:13.91 mins
200m Butterfly - Women Linda Criddle 2:20.47 mins
200m Freestyle - Men Philip Hubble 1:54.33 mins
200m Freestyle - Men Philip Osborn 1:54.23 mins
200m Freestyle - Men Andrew Astbury 1:51.52 mins
200m Freestyle - Women June Croft 1:59.74 mins
200m Individual Medley - Men John Davey 2:08.05 mins
200m Individual Medley - Men Ian Collins 2:11.73 mins
200m Individual Medley - Women Joanne Seymour 2:26.97 mins
200m Individual Medley - Women Sarah Kerswell 2:25.34 mins
200m Individual Medley - Women Louise Tate 2:22.74 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men England 3:26.98 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women England 3:54.23 mins
4 x 100m Medley Relay - Men England 3:48.25 mins
4 x 100m Medley Relay - Women England 4:19.04 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men England 7:30.00 mins
400m Freestyle - Men John Davey 3:55.52 mins
400m Freestyle - Men Andrew Astbury 3:53.29 mins
400m Freestyle - Men David Stacey 4:05.00 mins
400m Freestyle - Women June Croft 4:13.13 mins
400m Freestyle - Women Sarah Kerswell 4:22.93 mins
400m Freestyle - Women Jackie Willmott 4:13.04 mins
400m Individual Medley - Men John Davey 4:27.91 mins
400m Individual Medley - Men Stephen Poulter 4:27.09 mins
400m Individual Medley - Men Ian Collins dns mins
400m Individual Medley - Women Sarah Kerswell 5:02.69 mins
400m Individual Medley - Women Louise Tate 5:06.09 mins
400m Individual Medley - Women Sarah Hardcastle 5:04.21 mins
800m Freestyle - Women Jackie Willmott 8:36.66 mins
800m Freestyle - Women Sarah Hardcastle 8:51.17 mins
Weightlifting
100kg Combined - Men Gary Leroy Langford 350.0 kg
56kg Combined - Men Geoffrey Laws 235.0 pounds
60kg Combined - Men Dean Willey 267.5 kg
67.5kg Combined - Men Alan Winterbourne 270.0 kg
75kg Combined - Men Leo Isaac 300.0 kg
75kg Combined - Men Stephen Pinsent 312.5 kg
82.5kg Combined - Men Newton Burrowes 325.0 kg
82.5kg Combined - Men Michael Keelan 315.0 kg
90kg Combined - Men Peter Pinsent 335.0 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Keith Peache
57kg - Men Brian Aspen
62kg - Men Mark Dunbar
68kg - Men Joseph Gilligan
74kg - Men Fitzlloyd Walker
82kg - Men Stef Kurpas