Athletes & Results

Australia Brisbane 1982

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Brisbane 1982

Sport / Event Athlete / Team Result
Archery
Individual - Men Michael John Coen 2411 points
Individual - Men Geoffrey Lee Burnell-Jones 2329 points
Individual - Men Christopher John Blake 2361 points
Individual - Women Shirley Vera Chessher 2317 points
Individual - Women Terene Eva Donovan 2310 points
Individual - Women Marilyn Janet Rumley 2262 points
Athletics
10000m - Men John Thomas Andrews dns mins
10000m - Men Lawrence John Whitty 28:43.93 mins
100m - Men Gerrard Michael Keating 10.18 sec
100m - Men Peter Gandy 10.73, 9th SF1 sec
100m - Men Paul Andrew Narracott 10.09 sec
100m - Women Leanne Kay Lynch 11.42, 5th SF1 sec
100m - Women Colleen Dayle Pekin 11.24 sec
100m - Women Helen Mary Davey 11.44 sec
100m Hurdles - Women Jennifer Laurendet 13.85, 5th ht1 sec
100m Hurdles - Women Glynis Leanne Nunn-Cearns 13.31 sec
100m Hurdles - Women Jayne Amanda Beasley 13.77, 6th ht2 sec
110m Hurdles - Men Maxwell Binnington 13.72 sec
110m Hurdles - Men Donald Ernest Wright 13.58 sec
110m Hurdles - Men Warren Parr 14.15 sec
1500m - Men Patrick Gerard Scammell 3:46.62 mins
1500m - Men Paul Douglas Grinsted 3:46.35, 4th ht3 mins
1500m - Men Michael Howard Hillardt 3:44.03 mins
1500m - Women Daphne Joan Stevens-Grehan 4:25.00, 8th ht1 mins
1500m - Women Megan Louise Sloane 4:30.51, 7th ht2 mins
200m - Men Paul Andrew Narracott 20.65 sec
200m - Men Peter Donavon 22.01, 6th QF4 sec
200m - Men Michael Bruce Frayne 20.72 sec
200m - Women Colleen Dayle Pekin 22.89 sec
200m - Women Denise Margaret Boyd 22.72 sec
200m - Women Jennifer Anne Flaherty 23.93, 5th SF1 sec
3000m - Women Megan Louise Sloane 9:36.56
3000m Steeplechase - Men Peter Anthony Larkins 8:42:68 mins
30km Walk - Men Timothy John Erickson 2:19:45 hours
30km Walk - Men Andrew Jackno 2:24:15 hours
30km Walk - Men Willi Alfred Sawall 2:15:23 hours
4 x 100m Relay - Men Australia 39.39 sec
4 x 100m Relay - Women Australia 43.84 sec
4 x 400m Relay - Men Australia 3:05.82 mins
4 x 400m Relay - Women Australia 3:27.72 mins
400m - Men Gary John Minihan 46.68 sec
400m - Men Richard Charles Mitchell 46.61 sec
400m - Men Gregory John Parker 47.57 sec
400m - Women Raelene Ann Boyle 51.26 sec
400m - Women Leanne Evans 53.60, 6th SF2 sec
400m - Women Maxine Fay Corcoran 53.29, 6th SF1 sec
400m Hurdles - Men Garry Bernard Brown 49.37 sec
400m Hurdles - Women Debra Lee Flintoff-King 55.89 sec
400m Hurdles - Women Lynette May Foreman 57.62 sec
5000m - Men John Thomas Andrews 13:42.62 mins
5000m - Men Robert Francois De Castella dns mins
800m - Men Peter Calwyn Bourke 1:45.18 mins
800m - Men Brett John Crew 1:46.82 mins
800m - Women Terri Anne Cater 2:01.91 mins
800m - Women Heather Olivia Barralet 2:01.70 mins
Decathlon - Men Peter Robert Hadfield 7511 hours
Decathlon - Men Christopher John Nunn dnf hours
Decathlon - Men James Walter Middleton dnf hours
Discus Throw - Men Richard Priman 54.30 m
Discus Throw - Women Gael Patricia Martin 58.64 m
Hammer Throw - Men Philip Andrew Spivey 63.62 m
Hammer Throw - Men Hans Martin Lotz 68.82 m
Hammer Throw - Men Agostino Joseph Puopolo 59.74 m
Heptathlon - Women Glynis Leanne Nunn-Cearns 6282 points
Heptathlon - Women Jocelyn Ann Millar-Cubit 5505 points
Heptathlon - Women Katrina Louise Harders dnf points
High Jump - Men David Lennon Anderson 2.13 m
High Jump - Men Angus James Waddell 2.10 m
High Jump - Women Vanessa Carol Ward 1.83 m
High Jump - Women Katrina Mavis Gibbs 1.80 m
High Jump - Women Christine Frances Stanton 1.88 m
Javelin Throw - Women Suzanne Howland 64.46 m
Javelin Throw - Women Pamela Mary Matthews 55.16 m
Javelin Throw - Women Petra Janina Rivers 62.28 m
Long Jump - Men Gary Ronald Honey 8.13 m
Long Jump - Men Stephen Philip Knott 7.53 m
Long Jump - Women Glynis Leanne Nunn-Cearns 6.38 m
Long Jump - Women Robyn Edna Lorraway 6.88 m
Long Jump - Women Linda Maree Garden 6.53 m
Marathon - Men Lawrence John Whitty dnf hours
Marathon - Men Robert Francois De Castella 2:09:18.00 hours
Marathon - Men Robert Neil Wallace 2:15:24 hours
Pole Vault - Men Raymond Malcolm Boyd 5.20 m
Pole Vault - Men Andrew Boyd Stewart 4.85 m
Shot Put - Men Matthew William Barber 15.33 m
Shot Put - Women Gael Patricia Martin 17.68 m
Shot Put - Women Beverley May Francis 16.40 m
Triple Jump - Men Gary Ronald Honey dns m
Triple Jump - Men Kenneth John Lorraway 17.54 m
Badminton
Doubles - Men Australia
Doubles - Men Australia
Doubles - Mixed Australia 3rd round
Doubles - Mixed Australia 3rd Round
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia QF
Doubles - Women Australia
Doubles - Women Australia
Singles - Men Darren Robert McDonald
Singles - Men Michael George Scandolera 3rd round
Singles - Men Trevor Stephen James
Singles - Men Mark Phillip Harry
Singles - Women Julie Maree McDonald 3rd round
Singles - Women Audrey Lynette Swaby
Singles - Women Maxine Carol Evans
Singles - Women Jane Suzanne Forrest 3rd round
Team Event - Mixed Australia
Boxing
51kg - Men Grant David Richards
54kg - Men Richard Reilly
57kg - Men Rodney Maxwell Harberger
60kg - Men Brian Richardson Tink
63.5kg - Men Shane Quaid
67kg - Men Anthony James Williams QF
71kg - Men David James Hall
75kg - Men Douglas Charles Sam
81kg - Men Benjamin Geoffrey Pike QF
91kg - Men Terence John Archer
under 48kg - Men Gregory James Vanson QF
Cycling Road
Road Race - Men Remo Sansonetti 4:36:36.21 hours
Road Race - Men Ricky Thomas Flood 4:38:47.10 hours
Road Race - Men Michael Joseph Lynch dnf hours
Road Race - Men John Elliot Watters dnf hours
Team Time Trial - Men Australia 2:09:33.620 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Michael Colin Turtur 19:56.660 mins
10 Mile Scratch Race - Men Gary Ronald Hammond 19:56.639 mins
10 Mile Scratch Race - Men Kevin John Nichols 19:56.559 mins
1000m Match Sprint - Men Christopher Ernest Wilson sec
1000m Match Sprint - Men Kenrick Gregory Tucker sec
1km Time Trial - Men Gary Ronald Hammond 1:09.730 mins
1km Time Trial - Men Frank William Parker 1:11.446 mins
1km Time Trial - Men Christopher Ernest Wilson 1:07.926 mins
4000m Individual Pursuit - Men Michael Colin Turtur 4:50.990 mins
4000m Individual Pursuit - Men Kelvin Laurence Poole mins
4000m Individual Pursuit - Men Michael Ronald Grenda 4:55.869 mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:26.090 mins
Diving
10m Platform - Men Stephen Neil Foley 524.55 points
10m Platform - Men Shaun Ian Panayi 471.00 points
10m Platform - Men Andrew Jackomos 452.76 points
10m Platform - Women Carol Gina Boots 345.39 points
10m Platform - Women Valerie Jane Beddoe 404.16 points
10m Platform - Women Julie Kent 358.08 points
3m Springboard - Men Stephen Neil Foley 592.08 points
3m Springboard - Men Shaun Ian Panayi 494.13 points
3m Springboard - Women Jennifer Barbara Donnet 484.65 points
3m Springboard - Women Carol Gina Boots 417.09 points
3m Springboard - Women Valerie Jane Beddoe 446.67 points
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 24 points
Pairs - Men Australia 21 points
Singles - Men Robert Parella 20 points
Shooting
10m Air Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 573 points
10m Air Pistol - Men Gregory Colbert 562 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1128 points
10m Air Rifle - Men Anton Raymond Wurfel 554 points
10m Air Rifle - Men Norbert Jahn 548 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Australia 1123 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1160 points
50m Free Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 540 points
50m Free Pistol - Men John Desmond Tremelling 530 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1077 points
50m Rifle 3 Position - Men Anton Raymond Wurfel 1138 points
50m Rifle 3 Position - Men Alan Keith Smith 1133 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Australia 2272
50m Rifle Prone - Men Yvonne Avis Hill 1173 points
50m Rifle Prone - Men Alan Keith Smith 1184 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Australia 1179 points
Centre Fire Pistol - Men Alexander Taransky 575 points
Centre Fire Pistol - Men Noel Ryan 577 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1151 points
Clay Pigeon Trap - Men Terry Douglas Rumbel 190 points
Clay Pigeon Trap - Men Eli James Ellis 188 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Australia 572 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Keith William Affleck 381 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Geoffrey Mervyn Ayling 378 points
Rapid Fire Pistol - Men Alexander Taransky 574 points
Rapid Fire Pistol - Men Peter Heuke 568 points
Skeet - Men Ian Maxwell Hale 196 points
Skeet - Men Alexander Crikis 188 points
Skeet (Pair) - Men Australia 190 points
Trap (Pair) - Men Australia 190 points
Swimming
100m Backstroke - Men Matthew Douglas Renshaw 59.19 mins
100m Backstroke - Men David Rodney Orbell 58.68 mins
100m Backstroke - Men Richard Cahalan 59.51 mins
100m Backstroke - Women Lisa Marie Forrest 1:03.48 mins
100m Backstroke - Women Georgina Louise Parkes 1:03.63 mins
100m Backstroke - Women Audrey Helen Moore 1:03.91 mins
100m Breaststroke - Men Lindsay Philip Spencer 1:07.13 mins
100m Breaststroke - Men Stephen Cook 1:04.75 mins
100m Breaststroke - Men Peter Maxwell Evans 1:03.48 mins
100m Breaststroke - Women Wendy Anne Bowie 1:15.23 mins
100m Breaststroke - Women Cindy-Lu Fitzpatrick 1:14.79 mins
100m Breaststroke - Women Dimity Jean Douglas 1:15.68 mins
100m Butterfly - Men Jonathan Sieben 55.89 sec
100m Butterfly - Men Paul Colin Rowe 56.19 sec
100m Butterfly - Men Gregory John Fasala 57.19 sec
100m Butterfly - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 1:01.22 sec
100m Butterfly - Women Janet Linda Tibbits 1:01.70 sec
100m Butterfly - Women Angela Mary Russell 1:02.40 sec
100m Freestyle - Men Gregory John Fasala 51.28 sec
100m Freestyle - Men Michael William Delany 51.57 sec
100m Freestyle - Men Neil Brooks 51.14 sec
100m Freestyle - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 57.68 sec
100m Freestyle - Women Angela Mary Russell 57.39 sec
100m Freestyle - Women Susan Carol Baumer 58.22 sec
1500m Freestyle - Men Timothy John Ford 15:27.00 mins
1500m Freestyle - Men Maxwell Raymond Metzker 15:23.94 mins
1500m Freestyle - Men Wayne Anthony Shillington 15:37.50 mins
200m Backstroke - Men David Rodney Orbell 2:03.93 mins
200m Backstroke - Men Richard Cahalan 2:11.73 mins
200m Backstroke - Men Kim Christopher Terrell 2:08.20 mins
200m Backstroke - Women Lisa Marie Forrest 2:13.46 mins
200m Backstroke - Women Georgina Louise Parkes 2:13.95 mins
200m Backstroke - Women Audrey Helen Moore 2:17.85 mins
200m Breaststroke - Men Lindsay Philip Spencer 2:20.17 mins
200m Breaststroke - Men Peter Maxwell Evans 2:20.13 mins
200m Breaststroke - Men Glenn Stuart Beringen 2:19.06 mins
200m Breaststroke - Women Cindy-Lu Fitzpatrick 2:41.78 mins
200m Breaststroke - Women Jillian Milne Collingwood 2:42.91 mins
200m Breaststroke - Women Rickie Danielle Binning 2:39.73 mins
200m Butterfly - Men Jonathan Sieben 2:01.24 mins
200m Butterfly - Men Paul Colin Rowe 2:01.18 mins
200m Butterfly - Men Matthew Robert Brown 2:04.89 mins
200m Butterfly - Women Janet Linda Tibbits 2:13.18 mins
200m Butterfly - Women Susan Jennifer Woodhouse 2:16.16 mins
200m Butterfly - Women Michelle Jan Ford 2:11.89 mins
200m Freestyle - Men Graeme Thomas Brewer 1:52.38 mins
200m Freestyle - Men Graeme Neal McGufficke 1:52.45 mins
200m Freestyle - Men Ronald John McKeon 1:51.71 mins
200m Freestyle - Women Susan Carol Baumer 2:02.29 mins
200m Freestyle - Women Rosemary Edith Brown 2:02.66 mins
200m Freestyle - Women Tracey Lee Wickham 2:00.60 mins
200m Individual Medley - Men Richard Cahalan 2:10.83 mins
200m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 2:10.29 mins
200m Individual Medley - Men Michael Shayne Bohl 2:08.72 mins
200m Individual Medley - Women Michele Robyn Pearson 2:20.19 mins
200m Individual Medley - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 2:16.94 mins
200m Individual Medley - Women Rickie Danielle Binning 2:22.71 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:24.17 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia dq mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:47.34 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia dq mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:28.81 mins
400m Freestyle - Men Graeme Thomas Brewer 3:55.81 mins
400m Freestyle - Men Ronald John McKeon 3:56.83 mins
400m Freestyle - Men Justin William Lemberg 3:59.59 mins
400m Freestyle - Women Susan Carol Baumer 4:14.66 mins
400m Freestyle - Women Rosemary Edith Brown 4:14.90 mins
400m Freestyle - Women Tracey Lee Wickham 4:08.82 mins
400m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 4:37.17 mins
400m Individual Medley - Men Matthew Robert Brown 4:30.35 mins
400m Individual Medley - Men Justin William Lemberg 4:33.62 mins
400m Individual Medley - Women Michele Robyn Pearson 4:53.73 mins
400m Individual Medley - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 4:51.95 mins
400m Individual Medley - Women Suzanne Ciscele Landells 4:59.86 mins
800m Freestyle - Women Michelle Jan Ford 8:33.74 mins
800m Freestyle - Women Tracey Lee Wickham 8:29.05 mins
800m Freestyle - Women Danielle Marie Somerville-Kimlin 8:54.32 mins
Weightlifting
+110kg Combined - Men Dinko Lukin 377.5 kg
+110kg Combined - Men Robert Edmond 347.5 kg
100kg Combined - Men Luigi Carmine Fratangelo 340.0 kg
110kg Combined - Men Joseph Wajih Kabalan 325.0 kg
52kg Combined - Men Nicholas Voukelatos 207.5 kg
56kg Combined - Men Lorenzo Orsini 222.5 pounds
67.5kg Combined - Men Basilios Stellios 285.0 kg
75kg Combined - Men Tony Pignone 305.0 kg
90kg Combined - Men Robert Kabbas 337.5 kg
90kg Combined - Men Michael Sabljak 325.0 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Murray Gordon Avery
48kg - Men Darren Steain points
52kg - Men Kenneth Hoyt
57kg - Men Daniel Henry Cumming
62kg - Men Chris Brown
68kg - Men Zsigmond Kelevitz
74kg - Men Craig Andrew Green
82kg - Men Walter Alexander Koenig
90kg - Men Ilias Lee Michail
over 100kg - Men Arthur David Staples