Athletes & Results

Wales Brisbane 1982

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Brisbane 1982

Sport / Event Athlete / Team Result
Archery
Individual - Men Tony Lewis 2104 points
Individual - Women Marion Workman 2304 points
Athletics
10000m - Men Stephen Henry Jones 29:13.68 mins
10000m - Men Dennis J. Fowles 28:33.90 mins
110m Hurdles - Men Berwyn Price 13.73 sec
1500m - Men Roger Graham Hackney dns ht2 mins
1500m - Women Hilary Jane Hollick 4:15.69 mins
1500m - Women Kim Lock 4:14.02 mins
200m - Women Carmen Veronica Smart 23.91, 6th SF2 sec
200m - Women Michelle Scutt dns ht1 sec
3000m - Women Hilary Jane Hollick 9:18.33
3000m - Women Kim Lock 9:36.00
3000m Steeplechase - Men Roger Graham Hackney 8:32.84 mins
30km Walk - Men Steven John Barry 2:10:16 hours
4 x 400m Relay - Women Wales 3:35.76 mins
400m - Women Carmen Veronica Smart 54.75, 8th SF1 sec
400m - Women Michelle Scutt 51.97 sec
400m Hurdles - Women Sarah Judith Owen 62.84, 7th ht2 sec
400m Hurdles - Women Diane Fryar 60.50, 7th ht1 sec
5000m - Men Stephen Henry Jones dns mins
5000m - Men Dennis J. Fowles dns mins
5000m - Men Roger Graham Hackney 13:51.20 mins
800m - Men Phillip G. Norgate dnf SF2 (1:52:02, 3rd ht1) mins
800m - Women Kirsty Margaret Wade 2:01.31 mins
Discus Throw - Women Venissa Ann Head 50.64 m
Heptathlon - Women Sarah Judith Owen 5227 points
High Jump - Men Trevor Huw Llewelyn 2.05 m
High Jump - Women Sarah Judith Owen 1.65 m
Long Jump - Women Gillian Mary Regan 6.16 m
Marathon - Men Stephen Henry Jones dns hours
Marathon - Men Dennis J. Fowles 2:16:49 hours
Shot Put - Women Venissa Ann Head dns m
Badminton
Doubles - Men Wales QF
Singles - Men Phillip Sutton 3rd round
Singles - Men Mark Richards
Boxing
60kg - Men Michael Alsop QF
71kg - Men Paul Lewis QF
Cycling Road
Road Race - Men John Pritchard dnf hours
Road Race - Men Colin Thornton 4:49:25.64 hours
Road Race - Men Russell Harrington 4:34:42.01 hours
Road Race - Men Keith Jones 4:36:34.58 hours
Team Time Trial - Men Wales 2:14:00.870 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Peter Hamilton 20:12.268 mins
4000m Individual Pursuit - Men Peter Hamilton mins
4000m Individual Pursuit - Men John Pritchard mins
Diving
10m Platform - Men Robert Morgan 372.18 points
3m Springboard - Men Robert Morgan 422.79 points
Lawn Bowls
Pairs - Men Wales 23 points
Shooting
10m Air Rifle - Men John Edwards 547 points
10m Air Rifle - Men David Arnold 565 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Wales 1102 points
50m Rifle 3 Position - Men David Arnold 1125 points
50m Rifle Prone - Men William Watkins 1177 points
50m Rifle Prone - Men Colin Thomas Harris 1173 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Wales 1183 points
Clay Pigeon Trap - Men Denis Brown 184 points
Clay Pigeon Trap - Men Peter Pelopida 170 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Wales 546 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Dion O'Leary 371 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Lord John Swansea 385 points
Rapid Fire Pistol - Men Tony Bowden 576 points
Skeet - Men Phillip Llewellyn 179 points
Trap (Pair) - Men Wales 173 points
Swimming
100m Backstroke - Men Stuart Roberts 1:02.40 mins
100m Breaststroke - Men Leigh Atkinson 1:06.94 mins
100m Breaststroke - Men Karl Adkins 1:08.50 mins
100m Breaststroke - Women Claire Tucker 1:15.26 mins
100m Butterfly - Men Stuart Roberts 57.08 sec
100m Butterfly - Men Peter Gwilt 56.28 sec
100m Butterfly - Men Peter Morris 58.16 sec
100m Freestyle - Men Stuart Roberts 53.84 sec
100m Freestyle - Men Mark Graham Taylor 52.63 sec
1500m Freestyle - Men Bruce Perry 16:26.52 mins
1500m Freestyle - Men Anthony Day 16.05.73 mins
200m Breaststroke - Men Leigh Atkinson 2:31.81 mins
200m Breaststroke - Men Karl Adkins 2:26.03 mins
200m Breaststroke - Men Bruce Perry 2:27.35 mins
200m Breaststroke - Women Claire Tucker 2:43.38 mins
200m Butterfly - Men Peter Gwilt 2:05.70 mins
200m Butterfly - Men Peter Morris 2:04.28 mins
200m Freestyle - Men Bruce Perry 2:00.08 mins
200m Freestyle - Men Mark Graham Taylor 1:54.05 mins
200m Individual Medley - Men Karl Adkins 2:11.40 mins
200m Individual Medley - Men Bruce Perry 2:15.04 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Wales 3:31.98 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Wales 3:55.49 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Wales 7:50.21 mins
400m Freestyle - Men Bruce Perry 4:10.67 mins
400m Freestyle - Men Anthony Day 4:05.32 mins
400m Individual Medley - Men Peter Morris 4:41.67 mins
400m Individual Medley - Men Anthony Day 4:44.56 mins
Weightlifting
100kg Combined - Men Alan Wilson Locking 272.5 kg
100kg Combined - Men Gary Taylor 0.0 kg
110kg Combined - Men John Robert Burns 347.5 kg
110kg Combined - Men Steven Wilson 315.0 kg
56kg Combined - Men Ronald Lee 0.0 pounds
60kg Combined - Men Jeffrey Bryce 215.0 kg
67.5kg Combined - Men Robert Michael Shepherd 245.0 kg
67.5kg Combined - Men David Morgan 295.0 kg
90kg Combined - Men Paul Easton 285.0 kg