Athletes & Results

Canada Edinburgh 1986

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Edinburgh 1986

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Paul McCloy 28:29.11 mins
10000m - Men Paul Williams 28:41.79 mins
10000m - Men Peter Butler 28:50.81 mins
10000m - Women Carole Rouillard 33:22.31 mins
10000m - Women Susan Lee 32:30.75 mins
10000m - Women Nancy Rooks-Tinari 32:30.71 mins
100m - Men Ben Johnson 10.07 sec
100m - Men Desai Williams 10.36 sec
100m - Men Michael Dwyer 10.42, 5th SF2 sec
100m - Women Esmie Lawrence 11.68, 4th ht2 sec
100m - Women Angella Issajenko 11.21 sec
100m - Women Angela Bailey 11.35 sec
100m Hurdles - Women Julie Rocheleau 13.46 sec
100m Hurdles - Women Faye Yvonne Blackwood 13.71, 6th ht1 sec
100m Hurdles - Women Yolande Jones 13.79, 7th ht2 sec
110m Hurdles - Men Marcus McKoy 13.31 sec
110m Hurdles - Men Jeffrey Glass 14.39 sec
1500m - Men David Campbell 3:54.06 mins
1500m - Men Robert Lonergan 3:43.48, 7th ht2 mins
1500m - Men Simon Hoogewerf 3:46.80, 7th ht1 mins
1500m - Women Deborah Dawn Bowker 4:11.94 mins
1500m - Women Lynn Williams 4:12.66 mins
1500m - Women Brit Lind-Peterson dns ht1 mins
200m - Men Ben Johnson 20.64 sec
200m - Men Michael Dwyer 20.98 sec
200m - Men Atlee Mahorn 20.31 sec
200m - Women Esmie Lawrence 23.87 sec
200m - Women Angella Issajenko 22.91 sec
200m - Women Angela Bailey dns ht1 sec
3000m - Women Deborah Dawn Bowker 8:54.83
3000m - Women Lynn Williams 8:54.29
3000m Steeplechase - Men Graeme Vincent Fell 8:24.49 mins
3000m Steeplechase - Men Robert Leslie Rice 9:25.84 mins
3000m Steeplechase - Men Phillipe Laheurte 8:52.53 mins
30km Walk - Men Francois Lapointe dq hours
30km Walk - Men Guillaume Leblanc 2:08.38 hours
4 x 100m Relay - Men Canada 39.15 mins
4 x 100m Relay - Women Canada 43.83 mins
4 x 400m Relay - Men Canada 3:08.69 mins
4 x 400m Relay - Women Canada 3:28:92 mins
400m - Men Anton Skerritt 47.74, 5th SF2 sec
400m - Men Andre Smith 47.97 sec
400m - Women Charmaine A. Crooks 52.02 sec
400m - Women Marita Payne-Wiggins 52.00 sec
400m - Women Jillian Cheryl Richardson 51.62 sec
400m Hurdles - Men John Graham 50.25 sec
400m Hurdles - Men Lloyd Guss 50.56 sec
400m Hurdles - Men Pierre Leveille 51.54 sec
400m Hurdles - Women Donalda Duprey 56.55 sec
400m Hurdles - Women Andrea Page 60.96, 5th ht2 sec
400m Hurdles - Women Gwendolyn Wall 57.49 sec
5000m - Men Paul McCloy 13:42.57 mins
5000m - Men Paul Williams 13:28.51 mins
5000m - Men Robert Lonergan 13:47.44 mins
800m - Men Simon Hoogewerf 1:49.04 mins
800m - Men Brian George Thompson 1:50.25, 7th SF1 mins
800m - Women Brit Lind-Peterson 2:05.10 mins
800m - Women Camille Dawn Cato 2:03.26 mins
800m - Women Renee Belanger 2:03.85 mins
Decathlon - Men Michael Cameron Smith 7363 hours
Decathlon - Men David Lee Steen 8173 hours
Decathlon - Men Gordon David Orlikow 7424 hours
Discus Throw - Men Raymond Lazdins 58.86 m
Discus Throw - Women Michelle Brotherton 49.84 m
Discus Throw - Women Gale Zaphiropoulos-Dolegiewicz 52.28 m
Discus Throw - Women Melody Torcolacci 47.56 m
Heptathlon - Women Linda Felicia Spenst 5634 points
Heptathlon - Women Alison Jean Armstrong dnf points
High Jump - Men Alain Metellus 2.14 m
High Jump - Men Milton Ottey 2.30 m
High Jump - Men Nathaniel Crooks 2.10 m
High Jump - Women Alison Jean Armstrong nh (1.75) m
High Jump - Women Linda McCurdy-Cameron 1.80 m
High Jump - Women Deborah Brill 1.88 m
Javelin Throw - Men Michael G. Mahovlich 71.42 m
Javelin Throw - Men Peter Massfeller 70.86 m
Javelin Throw - Men Michael Brennan 64.68 m
Javelin Throw - Women Celine Chartrand 55.80 m
Javelin Throw - Women Faye Roblin 50.92 m
Javelin Throw - Women Kirsty Evans 49.50 m
Long Jump - Men Edrick Floreal 7.50 m
Long Jump - Men Kyle McDuffie 7.79 m
Long Jump - Women Linda Felicia Spenst 5.80 m
Long Jump - Women Tracey Lee Smith 6.13 m
Long Jump - Women Sharon Clarke 6.20 m
Marathon - Men Peter Butler 2:18:52 hours
Marathon - Men Dave Edge 2:11:08 hours
Marathon - Men Art Boileau 2:12:58 hours
Marathon - Women Lizanne Bussieres 2:35.18 hours
Marathon - Women Odette Lapierre 2:31:48 hours
Pole Vault - Men David Lee Steen 5.10 m
Pole Vault - Men Robert Ferguson 5.20 m
Shot Put - Men Robert Venier 17.26 m
Shot Put - Men Lubomir Chambul 16.86 m
Shot Put - Women Melody Torcolacci 16.76 m
Shot Put - Women Rosemary Hauch 15.29 m
Triple Jump - Men Edrick Floreal 15.58 m
Triple Jump - Men George Wright 15.86 m
Badminton
Doubles - Men Canada QF
Doubles - Men Canada QF
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada 2nd Round
Doubles - Mixed Canada 2nd Round
Doubles - Women Canada
Doubles - Women Canada
Singles - Men Michael Butler QF
Singles - Men J. Goss 3rd round
Singles - Men K. Poole
Singles - Women Linda Cloutier-Marks QF
Singles - Women Denyse Julien
Singles - Women Claire Backhouse-Sharpe QF
Singles - Women Sandra Skillings 3rd round
Team Event - Mixed Canada
Boxing
51kg - Men Steve Beaupre
54kg - Men C. Evans
57kg - Men Bill Downey
60kg - Men Asif Dar
63.5kg - Men Howard Grant
67kg - Men John Shaw
71kg - Men Dan Sherry
75kg - Men E. Marcus
81kg - Men Brent Kosolofski
91kg - Men Dominic D'Amico
over 91kg - Men Lennox Lewis
under 48kg - Men Scott Olson
Cycling Road
Road Race - Men Gervais Rioux 4:13:88 hours
Road Race - Men Ross Chafe hours
Team Time Trial - Men Canada 2:18.19 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Patrick Beauchemin mins
10 Mile Scratch Race - Men Gianni Vignaduzzi mins
1000m Match Sprint - Men Alex Ongaro sec
1000m Match Sprint - Men Curtis Harnett sec
1km Time Trial - Men Gary Altwasser 1:06.850 mins
1km Time Trial - Men Curtis Harnett 1:07.899 mins
1km Time Trial - Men Paul Manson 1:07.834 mins
4000m Individual Pursuit - Men Patrick Beauchemin mins
4000m Individual Pursuit - Men Paul Manson mins
4000m Individual Pursuit - Men Jacques Naubert mins
4000m Team Pursuit - Men Canada caught lap 15 mins
Diving
10m Platform - Men David Bedard 576.81 points
10m Platform - Men John Nash 560.25 points
10m Platform - Men Jeffrey Hirst 555.66 points
10m Platform - Women Deborah Fuller 431.61 points
10m Platform - Women Jenny Tysdale 383.88 points
10m Platform - Women Jennifer McArton 389.46 points
3m Springboard - Men David Bedard 585.24 points
3m Springboard - Men John Nash 647.64 points
3m Springboard - Men Randy Sageman 615.99 points
3m Springboard - Women Deborah Fuller 513.09 points
3m Springboard - Women Kathy Kelemen 484.65 points
3m Springboard - Women Jenny Tysdale 440.70 points
Lawn Bowls
Fours - Men Canada 15
Fours - Women Canada 7
Pairs - Men Canada 18 points
Pairs - Women Canada 10 points
Singles - Men Alf Wallace 16
Singles - Women Nell Hunter 12
Rowing
Coxless Four - Men Canada 6:00.56 mins
Coxless Pair - Men Canada 6:46.41 mins
Coxless Pair - Women Canada 7:34.51 mins
Double Scull - Men Canada 6:19.43 mins
Double Scull - Women Canada 7:39.86 mins
Eight - Men Canada 5:47.99 mins
Eight - Women Canada 6:51.81 mins
Four - Men Canada 6:14.66 mins
Four - Women Canada 6:50.13 mins
Lightweight Coxless Four - Men Canada 6:35.66 mins
Lightweight Coxless Four - Women Canada 7:01.18 mins
Lightweight Single Scull - Men Peter Tatersall 7:26.65 mins
Lightweight Single Scull - Women Heather Hattin 7:52.14 mins
Single Scull - Men Mike Hughes 7:49.04 mins
Single Scull - Women Lisa Wright 7:48.90 mins
Shooting
10m Air Pistol - Men Thomas Guinn 574 points
10m Air Pistol - Men Richard Horne 565 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Canada 1136 points
10m Air Rifle - Men Guy Lorion 588 points
10m Air Rifle - Men Sharon Bowes 583 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Canada 1167 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Canada 1150 points
50m Free Pistol - Men Thomas Guinn 547 points
50m Free Pistol - Men Claude Beaulieu 538 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Canada 1099 points
50m Rifle 3 Position - Men Jean-Francois Senecal 1150 points
50m Rifle 3 Position - Men Michel Dion 1148 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Canada 2276
50m Rifle Prone - Men Michael Ashcroft 593 points
50m Rifle Prone - Men Gale Stewart 597 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Canada 1175 points
Centre Fire Pistol - Men Sherman Arnold 569 points
Clay Pigeon Trap - Men John Primrose 188 points
Clay Pigeon Trap - Men George Leary 188 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Canada 583 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open William Baldwin 388 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Alain Marion 396 points
Rapid Fire Pistol - Men Mark Howkins 585 points
Rapid Fire Pistol - Men Andre Chevrefils 581 points
Skeet - Men Don Kwasnycia 190 points
Skeet - Men Brian Gabriel 195 points
Skeet (Pair) - Men Canada 193 points
Trap (Pair) - Men Canada 183 points
Swimming
100m Backstroke - Men Mark Tewksbury 56.45 sec
100m Backstroke - Men Michael West 57.46 sec
100m Backstroke - Men Sean Murphy 57.93 sec
100m Backstroke - Women Barbara McBain 1:05.84 sec
100m Backstroke - Women Jennifer McElroy 1:07.83 sec
100m Backstroke - Women Pascale Choquet 1:06.41 sec
100m Breaststroke - Men Victor Davis 1:03.01 mins
100m Breaststroke - Men Darcy Wallingford 1:05.61 mins
100m Breaststroke - Men Rob Chernoff 1:06.57 mins
100m Breaststroke - Women Cindy Ounpuu 1:12.55 mins
100m Breaststroke - Women Allison Higson 1:10.84 mins
100m Breaststroke - Women Kathy Pearson 1:14.21 mins
100m Butterfly - Men Tom Ponting 54.56 mins
100m Butterfly - Men Vlastimil Cerny 55.74 mins
100m Butterfly - Men Claude Lamy 56.66 mins
100m Butterfly - Women Michelle MacPherson 1:03.66 mins
100m Butterfly - Women Jill Horstead 1:04.69 mins
100m Butterfly - Women Pamela Rai 1:03.48 mins
100m Freestyle - Men Vlastimil Cerny 51.53 sec
100m Freestyle - Men Blair Hicken 51.61 sec
100m Freestyle - Men Sandy Goss 51.45 sec
100m Freestyle - Women Pamela Rai 58.81 sec
100m Freestyle - Women Patricia Noall 58.94 sec
100m Freestyle - Women Jane Kerr 57.62 sec
1500m Freestyle - Men Harry Taylor 15:24.45 mins
1500m Freestyle - Men Turlough O'Hare 16:06.16 mins
1500m Freestyle - Men Chris Chalmers 15:18.05 mins
200m Backstroke - Men Michael West 2:04.86 mins
200m Backstroke - Men Sean Murphy 2:03.05 mins
200m Backstroke - Men Sandy Goss 2:02.55 mins
200m Backstroke - Women Barbara McBain 2:22.09 mins
200m Backstroke - Women Pascale Choquet 2:22.02 mins
200m Backstroke - Women Jane Kerr 2:27.10 mins
200m Breaststroke - Men Victor Davis 2:16.70 mins
200m Breaststroke - Men Rob Chernoff 2:23.22 mins
200m Breaststroke - Men Alex Baumann 2:20.83 mins
200m Breaststroke - Women Cindy Ounpuu 2:32.63 mins
200m Breaststroke - Women Allison Higson 2:31.20 mins
200m Breaststroke - Women Susan Atkey 2:41.44 mins
200m Butterfly - Men Tom Ponting 1:58.54 mins
200m Butterfly - Men Vlastimil Cerny 2:01.33 mins
200m Butterfly - Men Michael Meldrum 2:05.04 mins
200m Butterfly - Women Jill Horstead 2:14.53 mins
200m Butterfly - Women Sophie Dufour 2:21.61 mins
200m Butterfly - Women Donna McGinnis 2:11.97 mins
200m Freestyle - Men Tom Ponting 1:52.37 mins
200m Freestyle - Men Sandy Goss 1:53.85 mins
200m Freestyle - Men Scott Flowers 1:53.76 mins
200m Freestyle - Women Patricia Noall 2:05.04 mins
200m Freestyle - Women Jane Kerr 2:03.40 mins
200m Freestyle - Women Sophie Dufour 2:07.02 mins
200m Individual Medley - Men Victor Davis 2:05.75 mins
200m Individual Medley - Men Rob Chernoff 2:08.01 mins
200m Individual Medley - Men Alex Baumann 2:01.80 mins
200m Individual Medley - Women Jennifer McElroy dq (2:22.74 in ht) mins
200m Individual Medley - Women Jane Kerr 2:18.73 mins
200m Individual Medley - Women Karin Helmstaedt 2:21.05 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Canada 3:22.98 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Canada 3:48.45 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Canada 3:44.00 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Canada 4:14.89 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Canada 7:29.52 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Canada 8:20.78 mins
400m Freestyle - Men Chris Bowie 3:58.28 mins
400m Freestyle - Men Turlough O'Hare 3:58.33 mins
400m Freestyle - Men Scott Flowers 3:57.43 mins
400m Freestyle - Women Donna McGinnis 4:16.21 mins
400m Freestyle - Women Sara Frisby 4:25.25 mins
400m Freestyle - Women Debbie Wurzburger 4:20.97 mins
400m Individual Medley - Men Alex Baumann 4:18.29 mins
400m Individual Medley - Men Jon Kelly 4:27.26 mins
400m Individual Medley - Men Deke Botsford 4:33.05 mins
400m Individual Medley - Women Jennifer McElroy 5:01.74 mins
400m Individual Medley - Women Donna McGinnis 4:51.62 mins
400m Individual Medley - Women Sara Frisby 5:03.07 mins
800m Freestyle - Women Debbie Wurzburger 8:44.16 mins
800m Freestyle - Women Kim Milne 8:57.94 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Canada 199.54 points (GR)
Solo - Women Sylvie Frechette 199.50 points (GR)
Weightlifting
+110kg Combined - Men David Bolduc 347.5 kg
100kg Combined - Men Paramajit Gill 325.0 kg
100kg Combined - Men Denis Garon 360.0 kg
110kg Combined - Men Kevin Roy 375.0 kg
67.5kg Combined - Men Langis Cote 290.0 kg
75kg Combined - Men Louis Payer 300 kg
82.5kg Combined - Men Gilles Poirier 305 kg
82.5kg Combined - Men Neale McDevitt 305 kg
90kg Combined - Men Guy Greavette 340.0 kg
90kg Combined - Men Gabriel Leduc 320.0 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Clark Davis
48kg - Men Ron Moncur points
52kg - Men Chris Woodcroft
57kg - Men Mitch Ostberg
62kg - Men Paul Hughes
68kg - Men Dave McKay
74kg - Men Gary Holmes
82kg - Men Chris Rinke
90kg - Men Doug Cox
over 100kg - Men Wayne Brightwell