Athletes & Results

England Edinburgh 1986

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Edinburgh 1986

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Michael James McLeod 29:57.23 mins
10000m - Men Stephen John Binns 27:58.01 mins
10000m - Men Jonathan Solly 27:57.42 mins
10000m - Women Marina Samy 33:10.94 mins
10000m - Women Deborah Ann Peel 36:03.79 mins
10000m - Women Jill Harrison dnf mins
100m - Men Linford Christie 10.28 sec
100m - Men Michael Anthony McFarlane 10.35 sec
100m - Men Clarence Callender 10.42 sec
100m - Women Paula Thomas 11.21 sec
100m - Women Heather Regina Oakes 11.20 sec
100m - Women Philippa Jane Windle 11.68 sec
100m Hurdles - Women Sally Jane Janet Gunnell 13.29 sec
100m Hurdles - Women Leslie-Ann Skeete 13.66 sec
100m Hurdles - Women Wendy Jeal 13.41 sec
110m Hurdles - Men David Lloyd Nelson 13.97 sec
110m Hurdles - Men Wilbert Ethelbert Greaves 13.76 sec
110m Hurdles - Men Jonathan Peter Ridgeon 13.76 sec
1500m - Men Stephen Cram 3:50.87 mins
1500m - Men John William Gladwin 3:52.17 mins
1500m - Men Robert Neil Harrison 3:54.44 mins
1500m - Women Christina Tracy Cahill 4:12.84 mins
1500m - Women Gillian Dainty 4:28.04, 5th ht1 mins
1500m - Women Suzanne Morley 4:26.96 mins
200m - Men Linford Christie dns ht1 sec
200m - Men John Paul Lyndon Regis 21.08 sec
200m - Men Todd Anthony Bennett 20.54 sec
200m - Women Kim Geraldine Jacobs 23.48 sec
200m - Women Jennifer Elaine Stoute dnf final (23.39, 2nd ht1) sec
200m - Women Kathryn Jane Cook 23.18 sec
3000m - Women Wendy Sly 9:14.04
3000m - Women Jane Elizabeth Shields 9:13.65
3000m - Women Christine Mary Benning 9:03.45
3000m Steeplechase - Men Colin Robert Reitz 8:26.14 mins
3000m Steeplechase - Men Edison Everton Wedderburn 8:46.42 mins
3000m Steeplechase - Men Nicholas Ronald Peach 8:37.64 mins
30km Walk - Men Christopher Lloyd Maddocks 2:12:42 hours
30km Walk - Men Ian Peter McCombie 2:10.36 hours
30km Walk - Men Martin Gavin Anthony Rush 2:16:01 hours
4 x 100m Relay - Men England 39.19 mins
4 x 100m Relay - Women England 43.39 mins
4 x 400m Relay - Men England 3:07.19 mins
4 x 400m Relay - Women England 3:32:82 mins
400m - Men Philip Andrew Brown 46.80 sec
400m - Men Roger Anthony Black 45.57 sec
400m - Men Kriss Kezie Uche Chukwu Duru Akabusi 46.83 sec
400m - Women Helen Catherine Barnett 54.29, 4th ht1 sec
400m - Women Kathryn Jane Cook 51.88 sec
400m - Women Angela Mary Piggford 53.97 sec
400m Hurdles - Men John Holtom 50.58 sec
400m Hurdles - Men Gary James Oakes 50.82 sec
400m Hurdles - Men Maximilian Robertson 49.77 sec
400m Hurdles - Women Yvette Julie Wray 57.59 sec
400m Hurdles - Women Aileen Patricia Mills 58.01 sec
400m Hurdles - Women Simone Lucy Gandy 60.36, 5th ht1 sec
5000m - Men Timothy Hilton Hutchings 13:26.84 mins
5000m - Men Jack Richard Buckner 13:25.87 mins
5000m - Men Steven Michael James Ovett 13:24.11 mins
800m - Men Peter Elliot 1:45.42 mins
800m - Men Sebastian Newbold Coe dns Final (1:48.07, 3rd SF2) mins
800m - Men Stephen Cram 1:43:22 (GR)
800m - Women Lorraine Baker 2:01.79 mins
800m - Women Diane Dolores Modahl 2:01.12 mins
800m - Women Helen Jane Thorpe 2:05.61 mins
Decathlon - Men Francis Morgan Thompson 8663 points (GR)
Decathlon - Men Eugene Albert Emery Gilkes dnf hours
Decathlon - Men Gregory Roy Richards 7278 hours
Discus Throw - Men Graham Charles Savory 56.42 m
Discus Throw - Men Paul Stuart Mardle 56.90 m
Discus Throw - Men Richard Charles Slaney 56.00 m
Discus Throw - Women Kathryn Olwen Farr 51.08 m
Discus Throw - Women Karen Lavinia Pugh 54.72 m
Discus Throw - Women Julia Mary Avis 52.48 m
Hammer Throw - Men David Smith 74.06 m
Hammer Throw - Men Matthew David Mileham 67.96 m
Hammer Throw - Men Michael David Jones 70.10 m
Heptathlon - Women Judy Earline Veronica Simpson 6282 points
Heptathlon - Women Kim Hagger 5823 points
Heptathlon - Women Joanne Carol Mulliner 5659 points
High Jump - Men Dalton Grant 2.10 m
High Jump - Men Fayyaz Ahmed 2.10 m
High Jump - Men Henderson Pierre 2.14 m
High Jump - Women Diana Clare Davies 1.90 m
High Jump - Women Marie Manning 1.75 m
High Jump - Women Jennifer Little 1.83 m
Javelin Throw - Men Michael Christopher Hill 78.56 m
Javelin Throw - Men David Charles Ottley 80.62 m
Javelin Throw - Men Daryl John Brand 72.70 m
Javelin Throw - Women Theresa Ione Sanderson 69.80 m (GR)
Javelin Throw - Women Fatima Whitbread 68.54 m
Javelin Throw - Women Anna Jane Lockton 52.90 m
Long Jump - Men John Stewart King 7.70 m
Long Jump - Men Derrick Brown 7.65 m
Long Jump - Men Frederick Ebong Salle 7.83 m
Long Jump - Women Kim Hagger 6.34 m
Long Jump - Women Mary Andray Berkeley 6.40 m
Long Jump - Women Joyce Elena Oladapo 6.43 m
Marathon - Men Charles Spedding dnf hours
Marathon - Men Kevin John Forster 2:16:36 hours
Marathon - Men Philip Edward O'Brien 2:14:54 hours
Marathon - Women Angela Joyce Hulley 2:37.57 hours
Marathon - Women Julia Helen Gates dnf hours
Marathon - Women Glynis Carol Penny 2:38.47 hours
Pole Vault - Men Francis Morgan Thompson 4.90 m
Pole Vault - Men Andrew John Ashurst 5.30 m
Pole Vault - Men Brian Roger Leslie Hooper 5.00 m
Shot Put - Men Graham Charles Savory 17.31 m
Shot Put - Men William Henry Cole 18.16 m
Shot Put - Men Andrew Ivor Vince 16.68 m
Shot Put - Women Yvonne Hanson-Nortey 16.52 m
Shot Put - Women Judith Miriam Oakes 18.75 m
Shot Put - Women Myrtle Sharon Mary Augee 17.52 m
Triple Jump - Men John Alun Adolphus Herbert 17.27 m
Triple Jump - Men Aston Llewellyn Moore 16.07 m
Triple Jump - Men Michael Robert Makin 16.87 m
Badminton
Doubles - Men England
Doubles - Mixed England QF
Doubles - Mixed England
Doubles - Mixed England QF
Doubles - Women England
Doubles - Women England
Singles - Men Stephen Baddeley
Singles - Men Nick Yates
Singles - Women Gillian Clark
Singles - Women Gillian Gowers QF
Singles - Women Fiona Elliot
Singles - Women Helen Troke
Team Event - Mixed England
Boxing
51kg - Men John Lyon
54kg - Men Sean Murphy
57kg - Men Peter English
60kg - Men Joe Jacobs
67kg - Men Darren Dyer
75kg - Men Rod Douglas
81kg - Men Jim Moran
91kg - Men Eric Cardouza
over 91kg - Men James Oyebola
under 48kg - Men Mark Epton
Cycling Road
Road Race - Men Paul Curran 4:08:50 hours
Road Race - Men Chris Lillywhite 4:12:06 hours
Road Race - Men Deno Davie 4:10:79 hours
Road Race - Men Alan Gornall 4:11:95 hours
Team Time Trial - Men England 2:13:16 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Adrian Adgar mins
10 Mile Scratch Race - Men Jon Walshaw mins
1000m Match Sprint - Men Paul McHugh sec
1km Time Trial - Men Jon Walshaw 1:09.126 mins
1km Time Trial - Men Colin Sturgess 1:09.280 mins
1km Time Trial - Men Gary Coltman 1:07.835 mins
4000m Individual Pursuit - Men Colin Sturgess 4:51.23 mins
4000m Individual Pursuit - Men Rob Muzio 4:54.87 mins
4000m Individual Pursuit - Men Chris Boardman mins
4000m Team Pursuit - Men England 4:04.61 mins
Diving
10m Platform - Men Jeffrey Arbon 479.82 points
10m Platform - Men Nigel Stanton 545.64 points
10m Platform - Men James Roose 449.85 points
10m Platform - Women Carolyne Roscoe 357.15 points
10m Platform - Women Lisa Brace 335.55 points
10m Platform - Women Rachel Spinks 395.43 points
3m Springboard - Men Jeffrey Arbon 522.09 points
3m Springboard - Men Nigel Stanton 577.26 points
3m Springboard - Men James Roose 505.98 points
3m Springboard - Women Alison Childs 426.57 points
3m Springboard - Women Carolyne Roscoe 387.21 points
3m Springboard - Women Lisa Brace 414.36 points
Lawn Bowls
Fours - Men England 10
Fours - Women England 16
Pairs - Men England 16 points
Pairs - Women England 12 points
Singles - Men Andy Thomson 14
Singles - Women Wendy Line 18
Rowing
Coxless Four - Men England 6:05.99 mins
Coxless Pair - Men England 6:40.48 mins
Coxless Pair - Women England 7:42.23 mins
Double Scull - Men England 6:23.53 mins
Double Scull - Women England 7:54.71 mins
Eight - Men England 5:46.35 mins
Eight - Women England 6:45.62 mins
Four - Men England 6:08.13 mins (GR)
Four - Women England 7:06.02 mins
Lightweight Coxless Four - Men England 6:25.86 mins
Lightweight Coxless Four - Women England 6:54.70 mins
Lightweight Single Scull - Men Carl Smith 7:27.34 mins
Lightweight Single Scull - Women Beryl Crockford 7:58.05 mins
Single Scull - Men Steve Redgrave 7:28.29 mins
Single Scull - Women Gillian Bond 7:52.82 mins
Shooting
10m Air Pistol - Men Paul Leatherdale 571 points
10m Air Pistol - Men Ian Reid 569 points
10m Air Pistol (Pair) - Men England 1143 points
10m Air Rifle - Men Malcolm Cooper 582 points
10m Air Rifle - Men Robert Smith 572 points
10m Air Rifle (Pair) - Men England 1146 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men England 1169 points (GR)
50m Free Pistol - Men Paul Leatherdale 533 points
50m Free Pistol - Men Richard Wang 537 points
50m Free Pistol (Pair) - Men England 1090 points
50m Rifle 3 Position - Men Malcolm Cooper 1170 points
50m Rifle 3 Position - Men Sarah Cooper 1128 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men England 2278
50m Rifle Prone - Men David Staniforth 593 points
50m Rifle Prone - Men Sarah Cooper 594 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men England 1148 points
Centre Fire Pistol - Men Robert Northover 583 points (GR)
Centre Fire Pistol - Men Michael Cutler 577 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men England 1157 points
Clay Pigeon Trap - Men Ian R. Peel 195 points
Clay Pigeon Trap - Men Peter Boden 192 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open England 582 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open John Bloomfield 395 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open N. Crawshaw 391 points
Rapid Fire Pistol - Men Brian Edward Girling 581 points
Rapid Fire Pistol - Men Terry Turner 574 points
Skeet - Men Kenneth Harman 193 points
Skeet - Men Joseph Martin Neville 195 points
Skeet (Pair) - Men England 195 points (GR)
Trap (Pair) - Men England 185 points
Swimming
100m Backstroke - Men Gary Binfield 59.23 sec
100m Backstroke - Men John Davey 59.60 sec
100m Backstroke - Men Neil Harper 58.62 sec
100m Backstroke - Women Katherine Read 1:04.88 sec
100m Backstroke - Women Catherine White 1:06.23 sec
100m Backstroke - Women Simone Hindmarch 1:04.62 sec
100m Breaststroke - Men Nicholas Gillingham 1:06.14 mins
100m Breaststroke - Men Adrian Moorhouse 1:03.09 mins
100m Breaststroke - Men Paul Shackley 1:06.60 mins
100m Breaststroke - Women Susannah Brownsdon 1:12.30 mins
100m Breaststroke - Women Joanne Wood 1:14.15 mins
100m Breaststroke - Women Lorraine Burt 1:14.14 mins
100m Butterfly - Men Andrew Jameson 54.07 mins
100m Butterfly - Men Roland Lee 58.44 mins
100m Butterfly - Men Nicholas Hodgson 56.28 mins
100m Butterfly - Women Samantha Purvis 1:02.49 mins
100m Butterfly - Women Caroline Foot 1:02.30 mins
100m Butterfly - Women Caroline Cooper 1:02.12 mins
100m Freestyle - Men Andrew Jameson 51.21 sec
100m Freestyle - Men Roland Lee 51.47 sec
100m Freestyle - Men Mark Foster 52.18 sec
100m Freestyle - Women Nicola Fibbens 57.66 sec
100m Freestyle - Women Debra Gore 59.83 sec
100m Freestyle - Women Annabelle Cripps 58.59 sec
1500m Freestyle - Men David Stacey 15:48.02 mins
1500m Freestyle - Men Stephen Willis 16:00.79 mins
1500m Freestyle - Men Gary Donovan 16:13.28 mins
200m Backstroke - Men Gary Binfield 2:04.54 mins
200m Backstroke - Men Kevin Boyd 2:07.53 mins
200m Backstroke - Men Patrick Blake 2:06.72 mins
200m Backstroke - Women Katherine Read 2:16.92 mins
200m Backstroke - Women Catherine White 2:19.96 mins
200m Backstroke - Women Simone Hindmarch 2:23.42 mins
200m Breaststroke - Men Nicholas Gillingham 2:20.46 mins
200m Breaststroke - Men Adrian Moorhouse 2:16.35 mins
200m Breaststroke - Men Murray Buswell 2:21.48 mins
200m Breaststroke - Women Susannah Brownsdon 2:35.98 mins
200m Breaststroke - Women Gaynor Stanley 2:37.73 mins
200m Breaststroke - Women Nina Herbert 2:39.11 mins
200m Butterfly - Men Timothy Jones 2:04.75 mins
200m Butterfly - Men Nicholas Hodgson 2:00.50 mins
200m Butterfly - Men Stephen Poulter 2:02.24 mins
200m Butterfly - Women Samantha Purvis 2:14.60 mins
200m Butterfly - Women Helen Bewley 2:17.44 mins
200m Butterfly - Women Myra O'Fee 2:16.50 mins
200m Freestyle - Men Kevin Boyd 1:52.75 mins
200m Freestyle - Men Jonathan Broughton 1:53.83 mins
200m Freestyle - Men Paul Howe 1:54.55 mins
200m Freestyle - Women Annabelle Cripps 2:04.19 mins
200m Freestyle - Women Zara Long 2:05.23 mins
200m Individual Medley - Men Gary Binfield 2:06.57 mins
200m Individual Medley - Men John Davey 2:05.67 mins
200m Individual Medley - Men Duncan Rolley 2:08.90 mins
200m Individual Medley - Women Joanne Wood 2:24.44 mins
200m Individual Medley - Women Samantha Purvis 2:22.84 mins
200m Individual Medley - Women Zara Long 2:23.55 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men England 3:25.01 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women England 3:49.65 mins
4 x 100m Medley Relay - Men England 3:44.85 mins
4 x 100m Medley Relay - Women England 4:13.48 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men England 7:33.39 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women England 8:13.70 mins
400m Freestyle - Men John Davey 3:57.55 mins
400m Freestyle - Men Kevin Boyd 3:55.00 mins
400m Freestyle - Men David Stacey 4:04.56 mins
400m Freestyle - Women Annabelle Cripps 4:19.05 mins
400m Freestyle - Women Karen Mellor 4:23.44 mins
400m Freestyle - Women Sarah Hardcastle 4:07.68 mins (GR)
400m Individual Medley - Men Gary Binfield 4:29.51 mins
400m Individual Medley - Men John Davey 4:27.03 mins
400m Individual Medley - Men Stephen Poulter 4:24.71 mins
400m Individual Medley - Women Katherine Read 4:58.91 mins
400m Individual Medley - Women Gaynor Stanley 4:56.76 mins
400m Individual Medley - Women Sarah Hardcastle 4:50.52 mins
800m Freestyle - Women Gaynor Stanley 8:54.19 mins
800m Freestyle - Women Karen Mellor 8:44.15 mins
800m Freestyle - Women Sarah Hardcastle 8:24.77 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women England 186.58 points
Solo - Women Amanda Dodd 188.05 points
Weightlifting
100kg Combined - Men Andrew Saxton 327.5 kg
100kg Combined - Men Duncan Dawkins 332.5 kg
110kg Combined - Men Mark Groombridge 355.0 kg
56kg Combined - Men Sabhijinder Singh Hayer kg
60kg Combined - Men Geoffrey Laws kg
67.5kg Combined - Men Dean Willey 315.0 kg
82.5kg Combined - Men Peter May 317.5 kg
82.5kg Combined - Men Anthony Supple 310.0 kg
90kg Combined - Men Keith Boxell 350.0 kg
90kg Combined - Men David Mercer 342.5 kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men David Kilpin
48kg - Men Duncan Burns points
52kg - Men Nigel Donohue
57kg - Men Brian Aspen
68kg - Men Steven Cooper
74kg - Men Fitzlloyd Walker
82kg - Men Tony Bull
90kg - Men Noel Loban
over 100kg - Men Keith Peache