Athletes & Results

Australia Edinburgh 1986

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Edinburgh 1986

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Stephen James Moneghetti 28:29.20 mins
10000m - Women Lisa Frances Martin dns mins
100m - Men Gerrard Michael Keating 10.55 sec
100m - Men Christopher James Perry 11.03, 8th SF2 sec
100m - Men Robert Alan Stone 10.47, 6th SF2 sec
100m - Women Kerry Dale Johnson 11.76, 5th ht2 sec
100m Hurdles - Women Jennifer Laurendet 13.56, 5th ht2 sec
100m Hurdles - Women Glynis Leanne Nunn-Cearns 13.44 sec
100m Hurdles - Women Jane Christina Flemming 13.69 sec
110m Hurdles - Men Donald Ernest Wright 13.64 sec
1500m - Men Patrick Gerard Scammell 3:55.28 mins
1500m - Men Michael Howard Hillardt 3:56.90 mins
1500m - Men Peter Calwyn Bourke 3:54.48 mins
1500m - Women Penelope Just 4:17.13 mins
200m - Men Robert Alan Stone 20.94 sec
200m - Men John Dinan 21.07 sec
200m - Men Miles Murphy 21.44, 5th SF2 sec
200m - Women Kerry Dale Johnson 23.96, 5th ht2 sec
200m - Women Maree Anne Chapman 23.64 sec
200m - Women Sharon Lee Stewart 23.83, 5th ht1 sec
30km Walk - Men Simon Francis Baker 2:07:47 (GR)
30km Walk - Men Willi Alfred Sawall 2:14:29 hours
4 x 100m Relay - Men Australia dq mins
4 x 100m Relay - Women Australia dnf mins
4 x 400m Relay - Men Australia 3:07.81 mins
4 x 400m Relay - Women Australia 3:32:86 mins
400m - Men Darren Clark 45.98 sec
400m - Men Michael Bruce Frayne 47.29 sec
400m - Men David Johnston 47.24 sec
400m - Women Maree Anne Chapman 52.08 sec
400m - Women Sharon Lee Stewart 53.53 sec
400m - Women Debra Lee Flintoff-King 51.29 sec
400m Hurdles - Men Ken Gordon 51.59 sec
400m Hurdles - Women Jennifer Laurendet 56.57 sec
400m Hurdles - Women Debra Lee Flintoff-King 54.94 sec
800m - Men Patrick Gerard Scammell 1:45.86 mins
800m - Men Peter Calwyn Bourke 1:48.40, 5th SF2 mins
800m - Women Julie Schwass 2:05.14 mins
Decathlon - Men Stuart John Andrews 7512 hours
Decathlon - Men Peter Fossey dnf hours
Decathlon - Men Simon Shirley 7290 hours
Discus Throw - Men Paul Nandapi 57.74 m
Discus Throw - Men Werner Josef Reiterer 57.34 m
Discus Throw - Men Vlad Slavnic 54.48 m
Discus Throw - Women Astra Rose Etienne 49.80 m
Discus Throw - Women Gael Patricia Martin 56.42 m
Hammer Throw - Men Philip Andrew Spivey 70.30 m
Hammer Throw - Men Hans Martin Lotz 66.14 m
Hammer Throw - Men Joseph Patrick Quigley 69.30 m
Heptathlon - Women Jane Christina Flemming 6278 points
Heptathlon - Women Jocelyn Ann Millar-Cubit dnf points
Heptathlon - Women Sharon Maria Jaklofsky-Smith dnf points
High Jump - Men John David Atkinson 2.05 m
High Jump - Women Jennifer Margaret Talbot 1.75 m
High Jump - Women Vanessa Carol Ward 1.83 m
High Jump - Women Christine Frances Stanton 1.92 m
Javelin Throw - Men Murray Alan Keen 68.14 m
Javelin Throw - Women Suzanne Howland 64.74 m
Javelin Throw - Women Petra Janina Rivers 47.32 m
Javelin Throw - Women Jeanette Kieboom 56.18 m
Long Jump - Men Gary Ronald Honey 8.08 m
Long Jump - Men Simon Shirley 6.71 m
Long Jump - Men David Thomas Culbert 7.41 m
Long Jump - Women Nicole Jane Boegman 6.06 m
Long Jump - Women Robyn Edna Lorraway 6.35 m
Long Jump - Women Megan Elizabeth McLean 5.86 m
Marathon - Men Stephen James Moneghetti 2:11:18 hours
Marathon - Men Robert Francois De Castella 2:10:15 hours
Marathon - Men Grenville Edward Wood 2:26:48 hours
Marathon - Women Lisa Frances Martin 2:26:07 hours
Pole Vault - Men Neil Honey 5.20 m
Pole Vault - Men Simon Graham Arkell 4.75 m
Pole Vault - Men Steve Wilson nh m
Shot Put - Men Joseph Patrick Quigley 17.97 m
Shot Put - Men John William Minns 16.99 m
Shot Put - Men Stuart Paul Gyngell 17.70 m
Shot Put - Women Astra Rose Etienne 16.33 m
Shot Put - Women Gael Patricia Martin 19.00 m
Triple Jump - Men Gary Ronald Honey 16.16 m
Triple Jump - Men Peter Beames 16.42 m
Badminton
Doubles - Men Australia QF
Doubles - Men Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia 2nd Round
Doubles - Mixed Australia 2nd Round
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Women Australia QF
Doubles - Women Australia QF
Singles - Men Darren Robert McDonald 3rd round
Singles - Men Michael George Scandolera 3rd round
Singles - Men Paul Bee Heng Kong
Singles - Men Sze Yu
Singles - Women Tracey Small 3rd round
Singles - Women Rhonda Maree Cator 3rd round
Singles - Women Julie Maree McDonald
Singles - Women Karen Lee Jupp
Team Event - Mixed Australia
Boxing
57kg - Men Roger Anthony Spiteri
60kg - Men Brian Williams
63.5kg - Men David John Clencie
67kg - Men Darren John Obah
71kg - Men Richard Graham Finch
75kg - Men Jeffrey Stephen Harding
Cycling Road
Road Race - Men Jeffrey Francis Leslie 4:08:50 hours
Road Race - Men Stephen Hodge 4:10:81 hours
Road Race - Men Ronald Christian Versteegh 4:13:90 hours
Team Time Trial - Men Australia 2:16.41 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Michael Colin Turtur mins
10 Mile Scratch Race - Men Wayne McCarney 19:40.61 mins
10 Mile Scratch Race - Men Dean Anthony Woods mins
1000m Match Sprint - Men Gary Malcolm Neiwand sec
1km Time Trial - Men Wayne McCarney 1:07.429 mins
1km Time Trial - Men James Martin Vinnicombe 1:06.230 mins
1km Time Trial - Men Maxwell Charles Rainsford 1:07.346 mins
4000m Individual Pursuit - Men Michael Colin Turtur mins
4000m Individual Pursuit - Men Dean Anthony Woods 4:43.92 mins
4000m Individual Pursuit - Men Rik Patterson mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:26.94 mins
Diving
10m Platform - Men Craig William Rogerson 600.87 points
10m Platform - Men Stephen Neil Foley 527.31 points
10m Platform - Men Nathan Meade 509.97 points
10m Platform - Women Carol Gina Boots 346.41 points
10m Platform - Women Valerie Jane Beddoe 414.78 points
10m Platform - Women Julie Kent 411.18 points
3m Springboard - Men Craig William Rogerson 620.43 points
3m Springboard - Men Stephen Neil Foley 619.47 points
3m Springboard - Men Shaun Ian Panayi 648.33 points
3m Springboard - Women Jennifer Barbara Donnet 494.52 points
3m Springboard - Women Valerie Jane Beddoe 481.59 points
3m Springboard - Women Julie Kent 451.47 points
Lawn Bowls
Fours - Men Australia 10
Fours - Women Australia 18
Pairs - Men Australia 8 points
Pairs - Women Australia 8 points
Singles - Men Ian David Schuback 18
Singles - Women Greeta Marie Fahey 12
Rowing
Coxless Four - Men Australia 6:09.48 mins
Coxless Pair - Men Australia 6:52.34 mins
Coxless Pair - Women Australia 7:53.09 mins
Double Scull - Men Australia 6:21.17 mins
Eight - Men Australia 5:44.42 mins
Eight - Women Australia 6:43.69 mins
Four - Men Australia 6:10.57 mins
Four - Women Australia 6:54.31 mins
Lightweight Coxless Four - Men Australia 6:27.71 mins
Lightweight Coxless Four - Women Australia 6:59.68 mins
Lightweight Single Scull - Men Peter Thomas Antonie 7:16.43 mins
Lightweight Single Scull - Women Adair Janelle Ferguson 7:45.49 mins
Single Scull - Men Richard Thornton Powell 7:32.64 mins
Single Scull - Women Adair Janelle Ferguson 7:56.49 mins
Shooting
10m Air Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 572 points
10m Air Pistol - Men Neil Lambeth Favell 560 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1143 points
10m Air Rifle - Men Anton Raymond Wurfel 578 points
10m Air Rifle - Men Wolfgang Jobst 568 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Australia 1151 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1152 points
50m Free Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 549 points
50m Free Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 545 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1085 points
50m Rifle 3 Position - Men Alan Keith Smith 1125 points
50m Rifle 3 Position - Men Donald William Brook 1134 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Australia 2234
50m Rifle Prone - Men Alan Keith Smith 599 points
50m Rifle Prone - Men Donald William Brook 595 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Australia 1171 points
Centre Fire Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 582 points
Centre Fire Pistol - Men Roderick Douglas Hack 580 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1165 points
Clay Pigeon Trap - Men Terry Douglas Rumbel 189 points
Clay Pigeon Trap - Men Domingo Diaz 187 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Australia 583 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open James Corbett 395 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Stanley John Golinski 396 points
Rapid Fire Pistol - Men Patrick Brian Murray 591 points
Rapid Fire Pistol - Men Jack William Mast 580 points
Skeet - Men Ian Maxwell Hale 188 points
Skeet - Men Alexander Crikis 186 points
Skeet (Pair) - Men Australia 188 points
Trap (Pair) - Men Australia 183 points
Swimming
100m Backstroke - Men Thomas Stachewicz 58.64 sec
100m Backstroke - Men David Rodney Orbell 58.93 sec
100m Backstroke - Men Carl Brendon Wilson 58.28 sec
100m Backstroke - Women Nicole Dawn Livingstone 1:04.42 sec
100m Backstroke - Women Georgina Louise Parkes 1:04.07 sec
100m Backstroke - Women Audrey Helen Moore 1:05.17 sec
100m Breaststroke - Men Brett Peter Stocks 1:03.75 mins
100m Breaststroke - Men Rodney James Lawson 1:04.72 mins
100m Breaststroke - Men Lance William Leech 1:05.95 mins
100m Breaststroke - Women Cindy-Lu Fitzpatrick 1:14.38 mins
100m Breaststroke - Women Dimity Jean Douglas 1:11.98 mins
100m Breaststroke - Women Colette Mary Gunn 1:15.24 mins
100m Butterfly - Men Peter Gilbert Gee 56.89 mins
100m Butterfly - Men Barry James Armstrong 54.85 mins
100m Butterfly - Men Anthony James McDonald 55.31 mins
100m Butterfly - Women Celina Marie Hardy 1:03.45 mins
100m Butterfly - Women Karen Anne Phillips 1:03.24 mins
100m Butterfly - Women Angela Mary Harris 1:03.42 mins
100m Freestyle - Men Gregory John Fasala 50.95 sec
100m Freestyle - Men Neil Brooks 51.18 sec
100m Freestyle - Men Mark William Stockwell 51.61 sec
100m Freestyle - Women Angela Mary Harris 57.64 sec
100m Freestyle - Women Julie Margaret Pugh 58.10 sec
100m Freestyle - Women Sarah Louise Thorpe 58.17 sec
1500m Freestyle - Men Michael Bruce McKenzie 15:12.72 mins
1500m Freestyle - Men Jason Robert Plummer 15:12.62 mins
200m Backstroke - Men David Rodney Orbell 2:05.59 mins
200m Backstroke - Men Carl Brendon Wilson 2:07.43 mins
200m Backstroke - Men Robert Woodhouse 2:06.86 mins
200m Backstroke - Women Georgina Louise Parkes 2:14.88 mins
200m Backstroke - Women Audrey Helen Moore 2:19.20 mins
200m Backstroke - Women Jody Lee McGibbon 2:17.66 mins
200m Breaststroke - Men Brett Peter Stocks 2:23.29 mins
200m Breaststroke - Men Rodney James Lawson 2:20.87 mins
200m Breaststroke - Men Lance William Leech 2:23.92 mins
200m Breaststroke - Women Cindy-Lu Fitzpatrick 2:36.58 mins
200m Breaststroke - Women Dimity Jean Douglas 2:34.54 mins
200m Breaststroke - Women Colette Mary Gunn 2:41.57 mins
200m Butterfly - Men Peter Gilbert Gee 2:00.93 mins
200m Butterfly - Men Anthony James McDonald 2:01.46 mins
200m Butterfly - Men Paul Andrew Lee 2:06.30 mins
200m Butterfly - Women Colette Mary Gunn 2:21.50 mins
200m Butterfly - Women Celina Marie Hardy 2:14.63 mins
200m Butterfly - Women Karen Anne Phillips 2:12.71 mins
200m Freestyle - Men Thomas Stachewicz 1:51.21 mins
200m Freestyle - Men Peter Richard Dale 1:51.16 mins
200m Freestyle - Men Robert Gleria 1:50.57 mins
200m Freestyle - Women Michele Robyn Pearson 2:04.85 mins
200m Freestyle - Women Susan Carol Baumer 2:00.61 mins
200m Freestyle - Women Sarah Louise Thorpe 2:07.96 mins
200m Individual Medley - Men Anthony James McDonald 2:08.44 mins
200m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 2:04.19 mins
200m Individual Medley - Men Darren John Stewart 2:10.16 mins
200m Individual Medley - Women Michele Robyn Pearson 2:21.35 mins
200m Individual Medley - Women Jodie Michelle Clatworthy 2:21.07 mins
200m Individual Medley - Women Suzanne Ciscele Landells 2:17.02 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:21.58 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:50.06 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:45.86 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:15.06 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:23.49 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:12.09 mins
400m Freestyle - Men Jason Robert Plummer 4:02.67 mins
400m Freestyle - Men Duncan John Armstrong 3:52.25 mins
400m Freestyle - Women Susan Carol Baumer 4:12.77 mins
400m Freestyle - Women Anna Therese McVann 4:22.17 mins
400m Freestyle - Women Jennifer Louise Burke 4:14.22 mins
400m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 4:22.51 mins
400m Individual Medley - Men Paul Andrew Lee 4:37.69 mins
400m Individual Medley - Women Michele Robyn Pearson 4:55.10 mins
400m Individual Medley - Women Jodie Michelle Clatworthy 4:49.67 mins
400m Individual Medley - Women Suzanne Ciscele Landells 4:45.82 mins
800m Freestyle - Women Julie Maree McDonald 8:29.52 mins
800m Freestyle - Women Anna Therese McVann 8:53.03 mins
800m Freestyle - Women Jennifer Louise Burke 8:41.64 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Australia 173.00 points
Solo - Women Lisa Barbara Stabback-Lieschke 171.30 points
Weightlifting
+110kg Combined - Men Charles Francis Garzarella 342.5 kg
+110kg Combined - Men Dinko Lukin 392.5 kg
110kg Combined - Men Luigi Carmine Fratangelo 372.5 kg
52kg Combined - Men Gregory Loyal Hayman 212.5 kg
56kg Combined - Men Nicholas Voukelatos 245.0 kg
60kg Combined - Men David Lowenstein 250.0 kg
60kg Combined - Men Daniel Richard Mudd kg
67.5kg Combined - Men Ronald Laycock 307.5 kg
75kg Combined - Men Basilios Stellios 302.5 kg
82.5kg Combined - Men Robert Kabbas 325.0 kg
Wrestling Freestyle
52kg - Men James Michael McAlary
62kg - Men Daniel Henry Cumming
68kg - Men Zsigmond Kelevitz
74kg - Men Geoffrey John Marsh
82kg - Men Walter Alexander Koenig
90kg - Men Alan Keith Thompson