Athletes & Results

New Zealand Edinburgh 1986

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Edinburgh 1986

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men John Bowden 29:25.65 mins
10000m - Women Anne Audain 31:53.31 mins
10000m - Women Christine McMiken dnf mins
10000m - Women Debra Ann Elsmore dnf mins
100m Hurdles - Women Terry Linda Genge 14.06, 8th ht2 sec
100m Hurdles - Women Lynette Marie Stock 13.67, 5th ht1 sec
1500m - Men Michael Gilchrist 3:45.91, 6th ht1 mins
1500m - Men Peter Renner 3:47.06, 9th ht2 mins
1500m - Women Ann Hare 4:17.56 mins
1500m - Women Christine Joy Pfitzinger 4:16.81 mins
3000m - Women Christine Joy Pfitzinger 9:09.35
3000m - Women Lorraine Mary Moller 9:03.89
3000m Steeplechase - Men Michael Gilchrist 8:43.96 mins
3000m Steeplechase - Men Peter Renner 8:27.12 mins
30km Walk - Men Murray Day 2:15:11 hours
30km Walk - Men Graham Seatter 2:22:48 hours
400m Hurdles - Men Wayne Allan Paul 53.39, 4th ht1 sec
5000m - Men Kerry Rodger 13:52.04 mins
5000m - Men John Walker 13:35.34 mins
5000m - Men David Burridge 13:36.79 mins
Decathlon - Men Simon Poelman 8015 hours
Heptathlon - Women Terry Linda Genge 5632 points
Heptathlon - Women Lynda Christine Osmers 5511 points
High Jump - Women Trudy Jane Woodhead 1.86 m
Javelin Throw - Men Gavin Lovegrove 76.22 m
Javelin Throw - Men John Stapylton-Smith 65.76 m
Javelin Throw - Women Lynda Christine Osmers 38.70 m
Long Jump - Women Jayne Elizabeth Moffitt 6.19 m
Marathon - Men John Campbell 2:21:25 hours
Marathon - Women Lorraine Mary Moller 2:28:17 hours
Marathon - Women Mary Theresa O'Connor 2:46.48 hours
Badminton
Doubles - Men New Zealand
Doubles - Men New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand QF
Singles - Men Philip Horne QF
Singles - Men Kerrin Harrison 3rd round
Singles - Men Glenn Stewart 3rd round
Singles - Men Graeme Robson QF
Singles - Women Toni Whittaker 3rd round
Singles - Women K. Phillips
Singles - Women K. Lockey 3rd round
Team Event - Mixed New Zealand
Boxing
54kg - Men S. Buckley
57kg - Men John Wallace
63.5kg - Men Aniaga Ioane
81kg - Men R. Raeli
91kg - Men Jimmy Peau
Cycling Road
Road Race - Men Graeme John Miller 4:10:79 hours
Road Race - Men Brian Fowler 4:08:50 hours
Road Race - Men Stephen Clifford Cox 4:10:85 hours
Road Race - Men Craig Griffin 4:12:07 hours
Team Time Trial - Men New Zealand 2:14:50 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Gary John Anderson mins
10 Mile Scratch Race - Men Murray Allan Steele mins
1000m Match Sprint - Men Murray Allan Steele sec
1000m Match Sprint - Men William Rastrick sec
1000m Match Sprint - Men Michael McRedmond sec
1km Time Trial - Men Gary John Anderson 1:06.334 mins
1km Time Trial - Men Murray Allan Steele 1:08.661 mins
1km Time Trial - Men Pierre Howard Leo Jordan 1:08.633 mins
4000m Individual Pursuit - Men Gary John Anderson 4:54.35 mins
4000m Individual Pursuit - Men Andrew Whitford mins
4000m Individual Pursuit - Men Steven Swart mins
4000m Team Pursuit - Men New Zealand 4:34.03 mins
Diving
10m Platform - Men Raymond Vallance 449.37 points
3m Springboard - Men Mark Graham 478.14 points
3m Springboard - Men Raymond Vallance 528.21 points
3m Springboard - Women Nicky Cooney 469.62 points
Lawn Bowls
Fours - Men New Zealand 14
Fours - Women New Zealand 14
Pairs - Men New Zealand 11 points
Pairs - Women New Zealand 10 points
Singles - Men Ian Dickison 22
Singles - Women Rhoda Ryan 10
Rowing
Coxless Four - Men New Zealand 6:00.85 mins
Coxless Pair - Men New Zealand 6:42.63 mins
Double Scull - Men New Zealand 6:28.95 mins
Double Scull - Women New Zealand 7:21.52 mins
Eight - Men New Zealand 5:47.97 mins
Four - Men New Zealand 6:09.89 mins
Lightweight Coxless Four - Men New Zealand 6:37.14 mins
Lightweight Single Scull - Men Dale Maher 7:44.14 mins
Lightweight Single Scull - Women Philippa Baker 7:45.82 mins
Single Scull - Men Eric Verdonk 7:39.11 mins
Single Scull - Women Stephanie Foster 7:43.22 mins (GR)
Shooting
10m Air Pistol - Men Gregory Yelavich 575 points
10m Air Pistol - Men Barrie Wickins 570 points
10m Air Pistol (Pair) - Men New Zealand 1140 points
10m Air Rifle - Men Eddie Adlam 574 points
10m Air Rifle - Men Stephen Petterson 561 points
10m Air Rifle (Pair) - Men New Zealand 1118 points
50m Free Pistol - Men Gregory Yelavich 551 points
50m Free Pistol - Men Rex Hamilton 547 points
50m Free Pistol (Pair) - Men New Zealand 1067 points
50m Rifle 3 Position - Men Eddie Adlam 1136 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men New Zealand 2198
50m Rifle Prone - Men Stephen Petterson 594 points
50m Rifle Prone - Men Roger Harvey 593 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men New Zealand 1162 points
Centre Fire Pistol - Men Rex Hamilton 579 points
Centre Fire Pistol - Men Barry O'Neale 577 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1153 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open New Zealand 582 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open C. Burt 389 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Frank Godfrey 388 points
Rapid Fire Pistol - Men Barry O'Neale 567 points
Skeet - Men Laurence John Woolley 194 points
Skeet - Men J. Farrell 192 points
Skeet (Pair) - Men New Zealand 189 points
Swimming
100m Backstroke - Men Paul Kingsman 57.17 sec
100m Backstroke - Men Kirk Torrance 58.81 sec
100m Backstroke - Men Gary Norman Hurring 58.97 sec
100m Backstroke - Women Kerrylyne Torrance 1:06.16 sec
100m Backstroke - Women Sylvia Hume 1:04.00 sec
100m Backstroke - Women Carmel Clark 1:05.34 sec
100m Breaststroke - Men Grant Forbes 1:06.34 mins
100m Breaststroke - Men Richard Lockhart 1:06.74 mins
100m Butterfly - Men Kirk Torrance 58.10 mins
100m Butterfly - Men Ross Anderson 55.93 mins
100m Butterfly - Men Anthony Mosse 54.31 mins
100m Butterfly - Women Kerrylyne Torrance 1:05.64 mins
100m Freestyle - Men Ross Anderson 52.83 sec
100m Freestyle - Women Kerrylyne Torrance 1:02.44 sec
100m Freestyle - Women Sylvia Hume 1:01.83 sec
100m Freestyle - Women Fiona McLay 59.62 sec
1500m Freestyle - Men Michael Davidson 15:38.54 mins
200m Backstroke - Men Paul Kingsman 2:02.90 mins
200m Backstroke - Men Kirk Torrance 2:07.79 mins
200m Backstroke - Men Gary Norman Hurring 2:10.20 mins
200m Backstroke - Women Kerrylyne Torrance 2:19.87 mins
200m Backstroke - Women Sylvia Hume 2:21.95 mins
200m Backstroke - Women Carmel Clark 2:19.29 mins
200m Breaststroke - Men Grant Forbes 2:24.89 mins
200m Breaststroke - Men Richard Lockhart 2:25.50 mins
200m Butterfly - Men Ross Anderson 2:02.96 mins
200m Butterfly - Men Anthony Mosse 1:57.27 mins
200m Freestyle - Men Michael Davidson 1:57.89 mins
200m Freestyle - Men Brent Foster 1:59.07 mins
200m Freestyle - Women Fiona McLay 2:04.01 mins
200m Individual Medley - Men Brent Foster 2:14.25 mins
200m Individual Medley - Women Carmel Clark 2:24.43 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women New Zealand 4:02.43 mins
4 x 100m Medley Relay - Men New Zealand 3:48.58 mins
400m Freestyle - Men Michael Davidson 3:56.96 mins
400m Freestyle - Men Brent Foster 4:15.75 mins
400m Freestyle - Women Fiona McLay 4:32.52 mins
400m Individual Medley - Men Brent Foster 4:43.33 mins
Synchronized Swimming
Solo - Women Katie Sadleir 175.08 points
Weightlifting
100kg Combined - Men Kevin Blake 322.5 kg
56kg Combined - Men Clayton Chelley 219.5 kg
82.5kg Combined - Men Michael Bernard kg
90kg Combined - Men Allister Nalder kg
Wrestling Freestyle
100kg - Men Robert Algie
52kg - Men Shane Stannett
57kg - Men Steven Reinsfield
62kg - Men Stephen Bell