Athletes & Results

Scotland Edinburgh 1986

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Edinburgh 1986

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Allister Hutton 30:16.50 mins
10000m - Women Elizabeth McColgan 31:41.42 mins
10000m - Women Andrea Everett 33:56.43 mins
10000m - Women Christine Price 33:59.90 mins
100m - Men Elliot John Bunney 10.37 sec
100m - Men James Alexander Henderson 10.68 sec
100m - Men Robert Sharp 10.63, 6th SF1 sec
100m - Women Alexandra Whittaker 11.59 sec
100m - Women Kaye Jeffrey 11.59 sec
100m Hurdles - Women Ann Jane Girvan 13.60, 6th ht2 sec
100m Hurdles - Women Patricia Rollo 14.00, 7th ht1 sec
110m Hurdles - Men Glenn MacDonald 14.37, 5th ht2 sec
110m Hurdles - Men Neil William Fraser 14.28, 6th ht1 sec
110m Hurdles - Men John Maxwell Wallace 14.23, 5th ht1 sec
1500m - Men John Paton Robson 3:57.20 mins
1500m - Men Alistair Currie 3:44.82, 5th ht1 mins
1500m - Men Thomas Hanlon 3:50.57, 10th ht1 mins
1500m - Women Yvonne Carole Grace Murray 4:14.36 mins
1500m - Women Lynne MacIntyre 4:17.25 mins
1500m - Women Christine Whittingham 4:33.01, 6th ht1 mins
200m - Men Robert Sharp dns ht1 sec
200m - Men Brian Whittle 21.69, 6th SF2 sec
200m - Men George Thomas McCallum 21.39, 5th SF1 sec
200m - Women Alexandra Whittaker 23.46 sec
200m - Women Angela Wendy Bridgeman 24.13, 6th ht1 sec
3000m - Women Yvonne Carole Grace Murray 8:55.32
3000m - Women Marsela Anne Robertson 9:51.33
3000m Steeplechase - Men Thomas Hanlon 8:53.56 mins
3000m Steeplechase - Men Colin Hume 9:05.40 mins
3000m Steeplechase - Men Richard Stuart Charleston 9:21.73 mins
4 x 100m Relay - Men Scotland 40.41 mins
4 x 100m Relay - Women Scotland 45.84 mins
4 x 400m Relay - Men Scotland 3:18.03 mins
4 x 400m Relay - Women Scotland 3:42.86 mins
400m - Men Brian Whittle 47.10 sec
400m - Men Martin Alan Johnston 48.57, 5th SF1 sec
400m - Men Brian James Nicoll 50.07, 6th SF1 sec
400m - Women Linsey Tarrel MacDonald 58.26, 7th ht1 sec
400m - Women Fiona Margaret Hargreaves 55.76, 6th ht1 sec
400m - Women Dawn Kitchen 55.52, 6th ht2 sec
400m Hurdles - Men David Summers McCutcheon 53.38, 6th ht2 sec
400m Hurdles - Men Mark Anthony Fulton 57.90, 6th ht1 sec
400m Hurdles - Men Mark Douglas Hardie 55.68, 5th ht1 sec
400m Hurdles - Women Moira McBeath 64.03, 6th ht2 sec
5000m - Men Nathaniel Muir 13:40.92 mins
800m - Men Thomas McKean 1:44.80 mins
800m - Men Paul Forbes 1:51.29 mins
800m - Women Anne Rosemary Purvis 2:02.17 mins
800m - Women Elizabeth MacArthur 2:04.40, 4th ht2 mins
Decathlon - Men Bradley Steven McStravick 7563 hours
Discus Throw - Men George James Patience 52.54 m
Discus Throw - Women Morag P. Bremner 47.06 m
Hammer Throw - Men Christopher Francis Black 63.88 m
Heptathlon - Women Valerie J. Walsh 5420 points
High Jump - Men Geoffrey Peter Parsons 2.28 m
High Jump - Women Jayne Barnetson 1.83 m
Javelin Throw - Men Stewart Maxwell 62.34 m
Javelin Throw - Women Shona Mary Urquhart 48.04 m
Long Jump - Men Kenneth McKay 7.39 m
Long Jump - Women Lorraine Campbell 5.65 m
Marathon - Men John Ephriam Graham 2:12:10 hours
Marathon - Men Fraser J. Clyne 2:17:30 hours
Marathon - Women Lorna Irving 2:36.34 hours
Pole Vault - Men Bradley Steven McStravick 4.45 m
Shot Put - Men Eric Irvine 16.73 m
Triple Jump - Men Craig Bruce Duncan 15.68 m
Badminton
Doubles - Men Scotland
Doubles - Men Scotland
Doubles - Mixed Scotland
Doubles - Mixed Scotland QF
Doubles - Mixed Scotland 2nd Round
Doubles - Mixed Scotland 2nd Roun
Doubles - Women Scotland
Doubles - Women Scotland
Singles - Men Daniel Travers
Singles - Men Kenneth Middlemiss QF
Singles - Men Alexander White
Singles - Men I. Pringle
Singles - Women Aileen Nairn
Singles - Women Jennifer Allen
Singles - Women Elinor Allen 3rd round
Singles - Women Christine Heatly
Team Event - Mixed Scotland
Boxing
51kg - Men A. Docherty
54kg - Men Glen Brooks
57kg - Men Charles Kane
63.5kg - Men James Pender
67kg - Men James McAllister
71kg - Men Alec Mullen
75kg - Men G. Ferrie
81kg - Men Harry Lawson
91kg - Men Douglas Young
under 48kg - Men Wilson Docherty
Cycling Road
Road Race - Men Michael Lawson 4:36:95 hours
Road Race - Men Robert Melrose 4:14:06 hours
Road Race - Men Brian Smith 4:13:68 hours
Road Race - Men Andrew Wilson 4:11:79 hours
Team Time Trial - Men Scotland 2:22.49 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Kenneth Clark mins
1000m Match Sprint - Men Stewart Brydon sec
1000m Match Sprint - Men Edward Alexander sec
1km Time Trial - Men Stewart Brydon 1:10.165 mins
1km Time Trial - Men Edward Alexander 1:08.132 mins
1km Time Trial - Men Alistair Adams 1:10.668 mins
4000m Individual Pursuit - Men Kenneth Clark mins
4000m Individual Pursuit - Men Alistair Adams mins
Diving
10m Platform - Men Stephen Forrest 435.84 points
10m Platform - Women Jane Ogden 321.48 points
3m Springboard - Men Peter Smith 443.37 points
3m Springboard - Men Stephen Forrest 400.86 points
3m Springboard - Women Jane Ogden 311.73 points
Lawn Bowls
Fours - Men Scotland 12
Fours - Women Scotland 13
Pairs - Men Scotland 24 points
Pairs - Women Scotland 8 points
Singles - Men Richard Corsie 18
Singles - Women Senga McCrone 18
Rowing
Coxless Four - Men Scotland 6:21.26 mins
Coxless Pair - Men Scotland 6:43.06 mins
Coxless Pair - Women Scotland 8:10.47 mins
Double Scull - Men Scotland 7:40.56 mins
Double Scull - Women Scotland 7:56.03 mins
Eight - Men Scotland 5:54.50 mins
Four - Men Scotland 6:38.15 mins
Four - Women Scotland 7:31.54 mins
Lightweight Coxless Four - Men Scotland 6:52.48 mins
Lightweight Coxless Four - Women Scotland 7:18.31 mins
Lightweight Single Scull - Men James Sloan 7:41.78 in ht mins
Lightweight Single Scull - Women Carol-Ann Wood 8:06.46 mins
Single Scull - Men Phillip Kittermaster 7:45.67 mins
Shooting
10m Air Pistol - Men Ian Lang 562 points
10m Air Pistol - Men Stuart Rankine 562 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Scotland 1116 points
10m Air Rifle - Men Alister Allan 569 points
10m Air Rifle - Men Bill Macneil 577 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Scotland 1137 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Scotland 1144 points
50m Free Pistol - Men Robin Macdonald 521 points
50m Free Pistol - Men Ian Lang 536 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Scotland 1023 points
50m Rifle 3 Position - Men Alister Allan 1167 points
50m Rifle 3 Position - Men Bill Macneil 1120 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Scotland 2241
50m Rifle Prone - Men Alister Allan 598 points
50m Rifle Prone - Men John Knowles 597 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Scotland 1155 points
Centre Fire Pistol - Men Jim Tollan 575 points
Centre Fire Pistol - Men Stuart Rankine 575 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Scotland 1139 points
Clay Pigeon Trap - Men Sandy Dunbar 180 points
Clay Pigeon Trap - Men David Girvan 189 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Scotland 581 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Arthur Clarke 391 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Richard R. Simpson 394 points
Rapid Fire Pistol - Men Hugh Hunter 577 points
Rapid Fire Pistol - Men Hugh Love 577 points
Skeet - Men Ian Marsden 193 points
Skeet - Men James Dunlop 190 points
Skeet (Pair) - Men Scotland 184 points
Trap (Pair) - Men Scotland 180 points
Swimming
100m Backstroke - Men Neil Cochran 58.82 sec
100m Backstroke - Men Craig Nelson 1:01.09 sec
100m Backstroke - Women Jill Ewing 1:06.25 sec
100m Backstroke - Women Beverly Rose 1:05.63 sec
100m Backstroke - Women Anna Ratcliff 1:08.66 sec
100m Breaststroke - Men Gary Watson 1:05.20 mins
100m Breaststroke - Men Neil Hudghton 1:07.25 mins
100m Breaststroke - Men Iain Campbell 1:05.30 mins
100m Breaststroke - Women Jean Cameron Hill 1:11.38 mins
100m Breaststroke - Women Shona Smart 1:15.81 mins
100m Breaststroke - Women Sandra MacDonald 1:16.70 mins
100m Butterfly - Men William McGoldrick 57.86 mins
100m Butterfly - Men Richard Leishman 57.28 mins
100m Butterfly - Women Shona Smart 1:05.05 mins
100m Butterfly - Women Sandra MacDonald 1:05.26 mins
100m Butterfly - Women Lorraine Montford 1:05.81 mins
100m Freestyle - Men Graeme Wilson 53.15 sec
100m Freestyle - Men Duncan Cruickshank 55.67 sec
100m Freestyle - Men Colin Bole 52.30 sec
100m Freestyle - Women Ruth Gilfillan 59.27 sec
100m Freestyle - Women Linda Donnelly 59.17 sec
100m Freestyle - Women Stephanie Watson 59.70 sec
1500m Freestyle - Men Campbell McNeil 16:29.27 mins
1500m Freestyle - Men Duncan Cruickshank 15:44.73 mins
200m Backstroke - Men Neil Cochran 2:06.52 mins
200m Backstroke - Men Craig Nelson 2:10.53 mins
200m Backstroke - Men Andrew J Smith 2:11.34 mins
200m Backstroke - Women Jill Ewing 2:23.61 mins
200m Backstroke - Women Beverly Rose 2:22.60 mins
200m Backstroke - Women Anna Ratcliff 2:24.51 mins
200m Breaststroke - Men Gary Watson 2:26.94 mins
200m Breaststroke - Men Neil Hudghton 2:23.39 mins
200m Breaststroke - Men Iain Campbell 2:21.31 mins
200m Breaststroke - Women Jean Cameron Hill 2:35.00 mins
200m Breaststroke - Women Shona Smart 2:43.36 mins
200m Butterfly - Men William McGoldrick 2:06.98 mins
200m Butterfly - Men Richard Leishman 2:06.29 mins
200m Butterfly - Men Andrew J Smith 2:09.52 mins
200m Butterfly - Women Shona Smart 2:21.19 mins
200m Butterfly - Women Lorraine Montford 2:19.63 mins
200m Butterfly - Women Shona Cowie 2:22.65 mins
200m Freestyle - Men Neil Cochran 1:52.49 mins
200m Freestyle - Men Graeme Wilson 1:55.74 mins
200m Freestyle - Women Ruth Gilfillan 2:03.88 mins
200m Freestyle - Women Linda Donnelly 2:07.36 mins
200m Freestyle - Women Elaine Gilfillan 2:08.80 mins
200m Individual Medley - Men Neil Cochran 2:04.34 mins
200m Individual Medley - Men Robin Brew 2:08.76 mins
200m Individual Medley - Women Anna Ratcliff 2:28.69 mins
200m Individual Medley - Women Jean Cameron Hill 2:17.21 mins
200m Individual Medley - Women Shona Smart 2:21.71 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Scotland 3:29.79 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Scotland 3:55.89 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Scotland 3:54.05 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Scotland 4:17.89 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Scotland 7:36.31 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Scotland 8:26.58 mins
400m Freestyle - Men Craig Nelson 4:09.46 mins
400m Freestyle - Men Campbell McNeil 4:10.30 mins
400m Freestyle - Women Ruth Gilfillan 4:17.25 mins
400m Freestyle - Women Linda Donnelly 4:25.19 mins
400m Freestyle - Women Elaine Gilfillan 4:31.27 mins
400m Individual Medley - Men Campbell McNeil 4:51.12 mins
400m Individual Medley - Men Andrew J Smith 4:39.70 mins
400m Individual Medley - Women Anna Ratcliff 5:12.58 mins
400m Individual Medley - Women Jean Cameron Hill 4:54.11 mins
400m Individual Medley - Women Shona Smart 5:03.28 mins
800m Freestyle - Women Ruth Gilfillan 8:57.99 mins
800m Freestyle - Women Shona Cowie 9:16.52 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Scotland 164.05 points
Solo - Women Kim McIntosh 165.93 points
Weightlifting
52kg Combined - Men Charles Cargill Revolta 185.0 kg
52kg Combined - Men Alan Ogilvie 177.5 kg
56kg Combined - Men John McNiven 195.0 kg
67.5kg Combined - Men Graham Cunningham 195 kg
67.5kg Combined - Men Norman Cunningham 227.5 kg
75kg Combined - Men Jim Strachan 235 kg
75kg Combined - Men John Jr. McNiven 230 kg
90kg Combined - Men Charles Murray 285.0 kg
Wrestling Freestyle
48kg - Men David Connelly points
74kg - Men Calum McNeil
90kg - Men Graeme English
over 100kg - Men Albert Patrick