Athletes & Results

Canada Auckland 1990

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Canada Auckland 1990

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Paul McCloy 29:02.21 mins
10000m - Men Paul Williams 28:12.71 mins
10000m - Men Carey Nelson 29:02.29 mins
10000m - Women Carole Rouillard 32:49.36 mins
10000m - Women Susan Lee 33:22.63 mins
10000m - Women Lizanne Bussieres 33:16.65 mins
100m - Men Peter Ogilvie 10.69, 7th QF2 sec
100m - Men Bruny Surin 10.12 sec
100m - Men Everton Anderson 10.66, 6th QF3 sec
100m - Women Nadine Halliday 11.88, 7th SF2 sec
100m - Women Esmie Lawrence 12.02, 9th SF1 sec
100m - Women France Gareau 12.01, 8th SF1 sec
100m Hurdles - Women Karen Nelson dnf ht1 sec
100m Hurdles - Women Donna Smellie 13.68, 6th ht2 sec
100m Hurdles - Women Leslie Estwick 13.96, 7th ht2 sec
10km Walk - Women Ann Peel dnf mins
10km Walk - Women Janice Leslie McCaffrey 48:26 mins
10km Walk - Women Alison Baker 50:54 mins
1500m - Men Colin Mathieson 3:50.66 mins
1500m - Men David Campbell 3:50.07 mins
1500m - Men Garfield Barber 3:53.76 mins
1500m - Women Robyn Adair Meagher 4:28.51 mins
1500m - Women Deborah Dawn Bowker 4:11.20 mins
1500m - Women Angela Chalmers 4:08.41 mins
200m - Men Michael Dwyer 21.06, 7th SF2 sec
200m - Men Cyprian Enweani 20.54 sec
200m - Women Esmie Lawrence dns ht1 sec
200m - Women France Gareau 24.20, 5th ht3 sec
200m - Women Stacey Bowen 24.16, 6th ht2 sec
3000m - Women Lizanne Bussieres 9:04.59
3000m - Women Angela Chalmers 8:38.38
3000m - Women Leah Marlee Pells 9:02.29
3000m Steeplechase - Men Graeme Vincent Fell 8:27.64 mins
3000m Steeplechase - Men Alain Boucher 8:42.97 mins
30km Walk - Men Martin Archambault 2:29:22 hours
30km Walk - Men Francois Lapointe 2:12:41 hours
30km Walk - Men Guillaume Leblanc 2:08:28 hours
4 x 100m Relay - Men Canada 39.43 sec
4 x 100m Relay - Women Canada dq sec
4 x 400m Relay - Men Canada 3:06.18 mins
4 x 400m Relay - Women Canada 3:33.26 mins
400m - Men Michael Adrian McLean 47.81, 9th SF1 sec
400m - Men Peter Stephen O'Brien 48.71, 7th QF4 sec
400m - Men Anton Skerritt 47.79, 7th SF2 sec
400m - Women Cheryl Allen 54.36 sec
400m - Women Gail Harris 54.24 sec
400m Hurdles - Men Shaun McAlmont 52.24, 8th ht1 sec
400m Hurdles - Men John Graham 50.24 sec
400m Hurdles - Women Donalda Duprey 58.31 sec
400m Hurdles - Women Rosey Edeh 57.86 sec
400m Hurdles - Women Jillian McDermid 59.37, 5th ht2 sec
5000m - Men Paul McCloy 14:00.26 mins
5000m - Men Paul Williams 13:33.68 mins
5000m - Men Graeme Vincent Fell 14:04.42 mins
800m - Men Simon Hoogewerf 1:53.75, 9th SF1 mins
800m - Men Paul Osland 1:48.59, 7th SF1 mins
800m - Men Michael Birke 1:49.64, 6th SF2 mins
800m - Women Brit Lind-Peterson 2:07.40 mins
800m - Women Nicola Knapp 2:03.79 mins
800m - Women Ranza Clark 2:07.73, 6th ht1 mins
Decathlon - Men Michael Cameron Smith 8525 points
Decathlon - Men Gareth Peet 7245 points
Decathlon - Men Richard Hesketh 7274 points
Discus Throw - Men Raymond Lazdins 57.84 m
Discus Throw - Men Robert McManus 53.66 m
Discus Throw - Women Michelle Brotherton 49.64 m
Hammer Throw - Men Darren McFee 57.76
Hammer Throw - Men Ian Maplethorpe 60.62
Heptathlon - Women Donna Smellie 5584 points
Heptathlon - Women Catherine Louise Bond-Mills 5760 points
High Jump - Men Alain Metellus 2.23 m
High Jump - Men Alec Zaliauskas 2.15 m
High Jump - Men Milton Ottey 2.23 m
High Jump - Women Leslie Estwick 1.85 m
High Jump - Women Linda McCurdy-Cameron 1.80 m
High Jump - Women Jeannie Cockroft 1.80 m
Javelin Throw - Men Steven Feraday 68.20 m
Javelin Throw - Men Michael G. Mahovlich 67.80 m
Javelin Throw - Women Cheryl Coker 50.10 m
Javelin Throw - Women Lorri LaRowe 45.16 m
Javelin Throw - Women Valerie Tulloch 45.76 m
Long Jump - Men Bruny Surin 7.85 m
Long Jump - Men Glenroy Gilbert 7.80 m
Long Jump - Men Ian Hilton 7.27 m
Long Jump - Women Donna Smellie 5.73 m
Long Jump - Women Catherine Louise Bond-Mills dns m
Marathon - Men Gordon Christie 2:32.19 hours
Marathon - Women Odette Lapierre 2:41:36 hours
Pole Vault - Men Paul Just 5.10 m
Pole Vault - Men Robert Ferguson 5.10 m
Pole Vault - Men Douglas Kenneth Wood 5.00 m
Shot Put - Men Robert Venier 16.87 m
Shot Put - Men Lorne Hilton 17.06 m
Shot Put - Women Melody Torcolacci 15.49 m
Triple Jump - Men Edrick Floreal 16.89 m
Triple Jump - Men George Wright nm in Final (16.44 in pools) m
Triple Jump - Men Oral Mishach Ogilvie nm m
Badminton
Doubles - Men Canada
Doubles - Men Canada
Doubles - Mixed Canada Round 2
Doubles - Mixed Canada QF
Doubles - Mixed Canada
Doubles - Mixed Canada QF
Doubles - Women Canada
Doubles - Women Canada
Singles - Men Bryan Blanshard
Singles - Men Michael Butler QF
Singles - Men David Humble QF
Singles - Women Linda Cloutier-Marks
Singles - Women Denyse Julien
Singles - Women Doris Piche QF
Singles - Women Claire Backhouse-Sharpe Round 2
Team Event - Mixed Canada 5 Wins
Boxing
51kg - Men Graham McIntosh
54kg - Men Geronimo Bie
57kg - Men Michael Strange
60kg - Men William Irwin QF
63.5kg - Men Jim Worrall
67kg - Men Greg Johnson
71kg - Men Ray Downey
75kg - Men Chris Johnson
81kg - Men Dale Brown
91kg - Men Patrick Jordan
over 91kg - Men Vernon Linklater
under 48kg - Men Domenic Figliomeni
Cycling Road
Road Race - Men Scott Goguen 4:34:05.45 hours
Road Race - Men Sean Way 4:36:19.74 hours
Road Race - Men Kevin Wharton dnf hours
Road Race - Men David Spears 4:34:25.04 hours
Road Race - Women Alison Sydor 2:07:22.08 hours
Road Race - Women Kelly-Ann Way 1:55:12.89 hours
Road Race - Women Sara Neill 1:55:12.24 hours
Road Race - Women Denise Kelly 1:55:12.60 hours
Team Time Trial - Men Canada 2:09:19.59 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Perry Scaletta dnf mins
10 Mile Scratch Race - Men Gordon Harold Fraser dnf mins
10 Mile Scratch Race - Men Yannick Cojan 19:44.39 mins
1000m Match Sprint - Men Richard Young sec
1000m Match Sprint - Men Anthony Ward sec
1000m Match Sprint - Men Curtis Harnett sec
1000m Match Sprint - Women Samantha Deutscher sec
1000m Match Sprint - Women KellyAnne Carter-Erdman sec
1000m Match Sprint - Women Alison Sydor sec
1km Time Trial - Men Gordon Harold Fraser 1:10.474 mins
1km Time Trial - Men Richard Young 1:08.665 mins
1km Time Trial - Men Anthony Ward 1:08.184 mins
3000m Individual Pursuit - Women KellyAnne Carter-Erdman QF mins
3000m Individual Pursuit - Women Alison Sydor QF mins
3000m Individual Pursuit - Women Kelly-Ann Way 4:00.390 in SF mins
4000m Individual Pursuit - Men David Cook Qualif round 5:04.63 mins
4000m Individual Pursuit - Men Jacques Naubert QF 4:52.88 mins
4000m Individual Pursuit - Men Scott Goguen Qualif round 5:05.55 mins
4000m Team Pursuit - Men Canada SF 4:40.940 mins
Points Race - Men Perry Scaletta 18 (1 lap down) points
Points Race - Men Yannick Cojan 8 (1 lap down) points
Diving
10m Platform - Men David Bedard 555.54 points
10m Platform - Men Bruno Fournier 544.50 points
10m Platform - Men William Hayes 490.65 points
10m Platform - Women Paige Gordon 380.43 points
10m Platform - Women Angela Borthwick 311.55 points
10m Platform - Women Anna Dacyshyn 391.68 points
1m Springboard - Men Mark Rourke 466.53 points
1m Springboard - Men Larry Flewwelling 540.15 points
1m Springboard - Men David Bedard 547.35 points
1m Springboard - Women Paige Gordon 406.65 points
1m Springboard - Women Mary DePiero 443.28 points
1m Springboard - Women Barb Bush 416.82 points
3m Springboard - Men Mark Rourke 569.97 points
3m Springboard - Men Larry Flewwelling 569.79 points
3m Springboard - Men David Bedard 553.23 points
3m Springboard - Women Paige Gordon 435.15 points
3m Springboard - Women Mary DePiero 437.70 points
3m Springboard - Women Barb Bush 458.43 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Larissa Lowing 9.762 points
Beam - Women Lori Strong 9.850 points
Floor - Men Alan Nolet 9.670 points
Floor - Men Curtis Hibbert 9.600 points
Floor - Women Larissa Lowing 9.837 points
Floor - Women Lori Strong 9.887 points
Horizontal Bar - Men Alan Nolet 9.850 points
Horizontal Bar - Men Curtis Hibbert 9.850 points
Individual All-Around - Men Alan Nolet 57.800 points
Individual All-Around - Men Curtis Hibbert 57.950 points
Individual All-Around - Men Claude Latendrese 55.200 points
Individual All-Around - Women Larissa Lowing 38.262 points
Individual All-Around - Women Lori Strong 38.912 points
Individual All-Around - Women Stella Umeh 37.474 points
Parallel Bars - Men Alan Nolet 8.350 points
Parallel Bars - Men Curtis Hibbert 9.800 points
Pommel Horse - Men Alan Nolet 9.000 points
Pommel Horse - Men Curtis Hibbert 8.850 points
Rings - Men Alan Nolet 9.625 points
Rings - Men Curtis Hibbert 9.775 points
Team Competition - Men Canada 171.800 points
Team Competition - Women Canada 116.784 points
Uneven Bars - Women Larissa Lowing 9.700 points
Uneven Bars - Women Lori Strong 9.850 points
Vault - Men Alan Nolet 9.175 points
Vault - Men Curtis Hibbert 9.575 points
Vault - Women Lori Strong 9.643 points
Vault - Women Stella Umeh 9.156 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Madonna Gimotea 9.450
Ball - Women Mary Fuzesi 9.400
Hoop - Women Madonna Gimotea 9.200
Hoop - Women Mary Fuzesi 9.400
Individual All-Around - Women Madonna Gimotea 37.250
Individual All-Around - Women Mary Fuzesi 37.650
Individual All-Around - Women Susan Cushman 36.450
Ribbon - Women Madonna Gimotea 9.300 points
Ribbon - Women Mary Fuzesi 9.400 points
Rope - Women Madonna Gimotea 9.275 points
Rope - Women Mary Fuzesi 9.250 points
Judo
48kg - Women Brigitte Lastrade
52kg - Women Lyne Poirier
56kg - Women Nathalie Gosselin
60kg - Men Kevin West
61kg - Women Mandy Clayton
65kg - Men Jean Pierre Cantin
66kg - Women Karen Hayde
71kg - Men Roman Hatashita
72kg - Women Alison Webb
78kg - Men Roger Cote
86kg - Men Nicholas Gill
95kg - Men James Kendrick
Open - Men Mario Laroche
Open - Women Jane Patterson
over 72kg - Women Linda Konkol (4th)
over 95kg - Men Tom Greenway
Lawn Bowls
Fours - Men Canada
Fours - Women Canada
Pairs - Men Canada
Pairs - Women Canada
Singles - Men Burnham Gill 4 wins in Pool B
Singles - Women Fatima Reimer 8th Pool A
Shooting
10m Air Pistol - Men Thomas Guinn 559 points
10m Air Pistol - Men Rodney Colwell 561 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Canada 1122 points
10m Air Rifle - Men Mart Klepp 577 points
10m Air Rifle - Men Guy Lorion 583 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Canada 1163 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Canada 1138 points
50m Free Pistol - Men John Rochon 537 points
50m Free Pistol - Men Stanley Wills 543 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Canada 1057 points
50m Rifle 3 Position - Men Mart Klepp 1157 points
50m Rifle 3 Position - Men Jean-Francois Senecal 1142 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Canada 2272
Clay Pigeon Trap - Men John Primrose 169 points
Clay Pigeon Trap - Men Susan Marie Nattrass 147 points
Free Rifle-Prone - Men Michael Ashcroft 587 points
Free Rifle-Prone - Men Barry Sutherland 590 points
Free Rifle-Prone (Pair) - Men Canada 1184 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Canada 543 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Sandy Peden 382 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Patrick Vamplew 379 points
Rapid Fire Pistol - Men Stanley Wills 550 points
Rapid Fire Pistol - Men Mark Howkins 571 points
Running Target - Men David Lee 532 points
Running Target - Men Mark Bedlington 534 points
Running Target (Pair) - Men Canada 1070 points
Skeet - Men Fred Altman 165 points
Skeet - Men Dale Stoodley 164 points
Skeet (Pair) - Men Canada 166 points
Trap (Pair) - Men Canada 169 points
Swimming
100m Backstroke - Men Mark Tewksbury 56.07 mins
100m Backstroke - Men Kevin Draxinger 57.77 mins
100m Backstroke - Men Gary Anderson 56.84 mins
100m Backstroke - Women Anne Barnes 1:04.74 mins
100m Backstroke - Women Lori Melien 1:04.48 mins
100m Breaststroke - Men Jon Cleveland 1:03.33 mins
100m Breaststroke - Men Michael Mason 1:05.17 mins
100m Breaststroke - Men Robert Fox 1:04.25 mins
100m Breaststroke - Women Keltie Duggan 1:10.74 mins
100m Breaststroke - Women Nathalie Giguere 1:12.79 mins
100m Breaststroke - Women Guylaine Cloutier 1:11.22 mins
100m Butterfly - Men Marcel Gery 54.42 mins
100m Butterfly - Men Tom Ponting 54.72 mins
100m Butterfly - Men Stephane Herbert 56.02 mins
100m Butterfly - Women Nancy Sweetnam 1:02.15 mins
100m Butterfly - Women Kristin Topham 1:04.47 mins
100m Butterfly - Women Mojca Carter 1:04.19 mins
100m Freestyle - Men Marcel Gery 50.82 sec
100m Freestyle - Men Stephane Herbert 52.11 sec
100m Freestyle - Men Steven Vandermeulen 52.20 sec
100m Freestyle - Women Patricia Noall 56.67 sec
100m Freestyle - Women Erin Murphy 58.54 sec
100m Freestyle - Women Kimberley Paton 58.07 sec
1500m Freestyle - Men Harry Taylor 15:12.63 mins
1500m Freestyle - Men Chris Bowie 15:29.15 mins
1500m Freestyle - Men Paul Dashaies 15:35.81 mins
200m Backstroke - Men Kevin Draxinger 2:02.02 mins
200m Backstroke - Men Gary Anderson 2:01.69 mins
200m Backstroke - Women Anne Barnes 2:18.79 mins
200m Backstroke - Women Lori Melien 2:21.07 mins
200m Backstroke - Women Joanne Malar 2:20.78 mins
200m Breaststroke - Men Jon Cleveland 2:14.96 mins
200m Breaststroke - Men Michael Mason 2:22.18 mins
200m Breaststroke - Men Robert Fox 2:20.14 mins
200m Breaststroke - Women Nathalie Giguere 2:32.16 mins
200m Breaststroke - Women Guylaine Cloutier 2:32.91 mins
200m Breaststroke - Women Joanne Malar 2:38.45 mins
200m Butterfly - Men Tom Ponting 2:00.41 mins
200m Butterfly - Men Jon Kelly 2:00.37 mins
200m Butterfly - Men Gary Vandermeulen 2:02.05 mins
200m Butterfly - Women Mojca Carter 2:13.65 mins
200m Butterfly - Women Jennifer Goldsmith 2:21.32 mins
200m Freestyle - Men Eddie Parenti 1:51.51 mins
200m Freestyle - Men Turlough O'Hare 1:50.82 mins
200m Freestyle - Men Darren Ward 1:53.13 mins
200m Freestyle - Women Allison Higson 2:03.46 mins
200m Freestyle - Women Patricia Noall 2:02.66 mins
200m Freestyle - Women Julie Barbeau 2:05.40 mins
200m Individual Medley - Men Gary Anderson 2:02.94 mins
200m Individual Medley - Men Jon Kelly 2:05.32 mins
200m Individual Medley - Men Darren Ward 2:07.09 mins
200m Individual Medley - Women Nancy Sweetnam 2:15.61 mins
200m Individual Medley - Women Joanne Malar 2:18.51 mins
200m Individual Medley - Women Jennifer Goldsmith 2:23.68 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Canada 3:22.79 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Canada 3:48.69 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Canada 3:42.45 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Canada 4:12.20 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Canada 7:25.53 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Canada dq mins
400m Freestyle - Men Chris Bowie 3:54.04 mins
400m Freestyle - Men Turlough O'Hare 3:54.40 mins
400m Freestyle - Men Gary Vandermeulen 3:57.62 mins
400m Freestyle - Women Jennifer Goldsmith 4:23.42 mins
400m Freestyle - Women Joanne Currah 4:22.20 mins
400m Freestyle - Women Michelle Sallee 4:20.07 mins
400m Individual Medley - Men Jon Kelly 4:23.96 mins
400m Individual Medley - Men Michael Meldrum 4:29.19 mins
400m Individual Medley - Men Grey Fairley 4:30.98 mins
400m Individual Medley - Women Nancy Sweetnam 4:49.75 mins
400m Individual Medley - Women Joanne Malar 4:52.35 mins
400m Individual Medley - Women Jennifer Goldsmith 5:00.84 mins
50m Freestyle - Men Marcel Gery 23.61 sec
50m Freestyle - Men Steven Vandermeulen 24.03 sec
50m Freestyle - Men Blair Hicken 23.74 sec
50m Freestyle - Women Kristin Topham 26.49 sec
50m Freestyle - Women Erin Murphy 27.19 sec
50m Freestyle - Women Andrea Nugent 26.26 sec
800m Freestyle - Women Joanne Currah 8:55.88 mins
800m Freestyle - Women Michelle Sallee 8:51.57 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Canada 191.230 points
Solo - Women Sylvie Frechette 196.680 points
Weightlifting
100kg Clean and Jerk - Men Guy Greavette 175.0 kg
100kg Combined - Men Guy Greavette 315.0 kg
100kg Snatch - Men Guy Greavette 140.0 kg
52kg Clean and Jerk - Men Quynh Nguyen 110.0 kg
52kg Combined - Men Quynh Nguyen 200.0 kg
52kg Snatch - Men Quynh Nguyen 90.0 kg
56kg Clean and Jerk - Men Denis Aumais 122.5 kg
56kg Combined - Men Denis Aumais 225.0 kg
56kg Snatch - Men Denis Aumais 102.5 kg
67.5kg Clean and Jerk - Men Redjean Clerc 147.5
67.5kg Clean and Jerk - Men Patrick Arnau 150.0
67.5kg Combined - Men Redjean Clerc 270.0 kg
67.5kg Combined - Men Patrick Arnau 270.0 kg
67.5kg Snatch - Men Redjean Clerc 122.5 kg
67.5kg Snatch - Men Patrick Arnau 120.0 kg
75kg Clean and Jerk - Men Benoit Gagne 162.5 kg
75kg Clean and Jerk - Men Marco Loyer 160.0 kg
75kg Combined - Men Benoit Gagne 292.5 kg
75kg Combined - Men Marco Loyer 290.0 kg
75kg Snatch - Men Benoit Gagne 130.0 kg
75kg Snatch - Men Marco Loyer 130.0 kg
82.5kg Clean and Jerk - Men Alain Bilodeau 177.5 kg
82.5kg Clean and Jerk - Men Sylvain Leblanc 160.0 kg
82.5kg Combined - Men Alain Bilodeau 312.5 kg
82.5kg Combined - Men Sylvain Leblanc 305.0 kg
82.5kg Snatch - Men Alain Bilodeau 135.0 kg
82.5kg Snatch - Men Sylvain Leblanc 145.0 kg
90kg Clean and Jerk - Men Yvan Darsigny 180.0 kg
90kg Combined - Men Yvan Darsigny 330.0 kg
90kg Snatch - Men Yvan Darsigny 150.0 kg