Athletes & Results

Australia Auckland 1990

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Auckland 1990

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Stephen James Moneghetti dns mins
10000m - Men Peter Thomas Brett 28:37.16 mins
10000m - Men Malcolm Scott Norwood 30:06.70 mins
10000m - Women Susan Elizabeth Hobson 32:54.92 mins
10000m - Women Jennifer Maree Lund 32:58.68 mins
100m - Men Timothy David Jackson 10.17 sec
100m - Men Shane Anthony Naylor 10.68, 5th QF2 sec
100m - Women Kerry Dale Johnson 11.17 sec
100m Hurdles - Women Jennifer Laurendet 13.52 sec
100m Hurdles - Women Glynis Leanne Nunn-Cearns 13.47 sec
100m Hurdles - Women Jane Christina Flemming 13.37 sec
10km Walk - Women Kerry Anne Saxby-Junna AM 45:03 mins
10km Walk - Women Beverley Marilyn Hayman 48:50 mins
10km Walk - Women Lorraine Anne Jachno 47:35 mins
110m Hurdles - Men Kyle Bernard Vander-Kuyp 14.07 sec
1500m - Men Patrick Gerard Scammell 3:50.47 mins
1500m - Men Simon Patrick Doyle 3:35.70 mins
1500m - Women Michelle Joanne Baumgartner 4:12.74 mins
1500m - Women Sarah Corinne Collins 4:13.52 mins
1500m - Women Carolyn Jeni Schuwalow 4:16.58, 7th ht2 mins
200m - Men Timothy David Jackson dns SF1 (20.88, 4th QF2) sec
200m - Men Darren Clark 20.89, 6th SF1 sec
200m - Men Paul Haydon Greene 20.58 sec
200m - Women Kerry Dale Johnson 22.88 sec
200m - Women Kathleen Veronica Sambell 23.56 sec
3000m - Women Susan Elizabeth Hobson dns
3000m - Women Jennifer Maree Lund 9:03.43
3000m - Women Carolyn Jeni Schuwalow 8:53.89
3000m Steeplechase - Men Shaun William Creighton 8:33.59 mins
30km Walk - Men Simon Francis Baker 2:19:55 hours
30km Walk - Men Paul Copeland 2:19:55 hours
30km Walk - Men Andrew Jachno 2:09:09 hours
4 x 100m Relay - Men Australia 39.25 sec
4 x 100m Relay - Women Australia 43.87 sec
4 x 400m Relay - Men Australia dq ht2 mins
4 x 400m Relay - Women Australia 3:30.74 mins
400m - Men Robert Alan Stone 45.25 sec
400m - Men Darren Clark 44.60 sec
400m - Men Mark James Garner 46.10 sec
400m - Women Maree Anne Chapman 52.68 sec
400m - Women Susan Elizabeth Andrews 54.77, 5th ht1 sec
400m Hurdles - Men Leigh David Miller 50.25 sec
400m Hurdles - Men Rohan Stuart Robinson 51.05, 6th ht2 sec
400m Hurdles - Men Simon Hollingsworth 51.54, 6th ht1 sec
400m Hurdles - Women Jennifer Laurendet 56.74 sec
400m Hurdles - Women Debra Lee Flintoff-King 56.00 sec
5000m - Men Malcolm Scott Norwood 14:19.33 mins
5000m - Men Andrew Lloyd 13:24.86 mins
5000m - Men Patrick Francis Carroll 13:48.16 mins
800m - Men Simon Patrick Doyle 1:48.06 mins
800m - Women Sharon Lee Stewart 2:00.87 mins
800m - Women Wendy Anne Old 2:01.70 mins
800m - Women Gail Patricia Luke 2:02.71 mins
Decathlon - Men Christopher James Bradshaw 7402 points
Decathlon - Men Stuart John Andrews 7134 points
Decathlon - Men Dean Bryan Smith dnf points
Discus Throw - Men Paul Nandapi 59.94 m
Discus Throw - Men Werner Josef Reiterer 61.56 m
Discus Throw - Women Vanessa Ann French 51.20 m
Discus Throw - Women Astra Rose Etienne 53.84 m
Discus Throw - Women Lisa-Marie Vizaniari 56.38 m
Hammer Throw - Men Sean William Carlin 75.66
Hammer Throw - Men Philip Andrew Spivey 70.74
Hammer Throw - Men Peter Baxevanis 68.06
Heptathlon - Women Jane Christina Flemming 6695 points (GR)
Heptathlon - Women Jocelyn Ann Millar-Cubit 5762 points
Heptathlon - Women Sharon Maria Jaklofsky-Smith 6115 points
High Jump - Men Marc William Howard 2.15 m
High Jump - Men Ian Lindsay Garrett 2.15 m
High Jump - Men David Lennon Anderson 2.23 m
High Jump - Women Jennifer Margaret Talbot 1.88 m
High Jump - Women Vanessa Carol Ward 1.88 m
High Jump - Women Deanne Cheryl Bopf 1.85 m
Javelin Throw - Men Murray Alan Keen 65.64 m
Javelin Throw - Women Suzanne Howland 61.18 m
Javelin Throw - Women Kate Alexandra Farrow 58.98 m
Long Jump - Men Gary Ronald Honey 7.54 m
Long Jump - Men David Thomas Culbert 8.20 m
Long Jump - Men Michael John Morgan 7.53 m
Long Jump - Women Jane Christina Flemming 6.78 m
Long Jump - Women Jocelyn Ann Millar-Cubit dns m
Long Jump - Women Sharon Maria Jaklofsky-Smith 6.25 m
Long Jump - Women Sandra Kane Priestley 6.32 m
Marathon - Men Stephen James Moneghetti 2:10:34 hours
Marathon - Men Robert Francois De Castella 2:18:50 hours
Marathon - Men Bradley Dale Camp 2:27.05 hours
Marathon - Women Lisa Frances Martin 2:25:28 hours
Marathon - Women Tani Marie Ruckle 2:33:15 hours
Pole Vault - Men Neil Honey 5.20 m
Pole Vault - Men Simon Graham Arkell 5.35 m
Pole Vault - Men Adam Paul Steinhardt 5.10 m
Shot Put - Men Werner Josef Reiterer 17.78 m
Shot Put - Men John William Minns 17.49 m
Shot Put - Women Lisa-Marie Vizaniari dns m
Shot Put - Women Nicole Louise Carkeek 15.13 m
Triple Jump - Men Andrew Ray-Jamie Murphy 16.57 m
Triple Jump - Men Paul Arthur Simonsen nm m
Triple Jump - Men Matthew Dominic Sweeney 15.99 m
Badminton
Doubles - Men Australia Round 2
Doubles - Men Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Women Australia
Doubles - Women Australia
Singles - Men Andrew Douglas Perks
Singles - Men Gordon Johnston Lang Round 3
Singles - Men George Denis Todd Round 2
Singles - Men Paul John Stevenson Round 2
Singles - Women Lisa Jayne Bryant
Singles - Women Tracey Small
Singles - Women Rhonda Maree Cator QF
Singles - Women Donna Maree Powell
Team Event - Mixed Australia 2 Wins
Boxing
51kg - Men Paul Andrew Wills
54kg - Men Eddy Younan
57kg - Men James Neil Nicolson
60kg - Men Justin Scott Rowsell
63.5kg - Men Stefan James Scriggins
67kg - Men Grahame Francis Cheney
71kg - Men Garry James Large
75kg - Men Gregory James Ward
81kg - Men Meldon Barclay Orr
91kg - Men Justin Andrew Fortune
over 91kg - Men Paul Ben Gatti
under 48kg - Men Christopher Lyle Bryant
Cycling Road
Road Race - Men Walter Phillip Lancaster dnf hours
Road Race - Men Clayton Robert Stevenson dnf hours
Road Race - Men Matthew John Bazzano 4:36:10.39 hours
Road Race - Men Craig John Chapman dnf hours
Road Race - Women Donna Maree Gould 1:55:12.98 hours
Road Race - Women Kathryn Anne Watt 1:55:11.60 hours
Road Race - Women Kathleen Ann Shannon 1:55:12.06 hours
Road Race - Women Jane Mary Slack-Smith 2:04:15.98 hours
Team Time Trial - Men Australia 2:15:19.77 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Shaun William O'Brien 19:44.22 mins
10 Mile Scratch Race - Men Stephen John McGlede 19:44.26 mins
10 Mile Scratch Race - Men Brett Aitken 19:44.35 mins
1000m Match Sprint - Men David Ronald Dew sec
1000m Match Sprint - Men Gary Malcolm Neiwand sec
1000m Match Sprint - Men David Joseph Spessot sec
1000m Match Sprint - Women Julie Robyn Speight sec
1km Time Trial - Men James Martin Vinnicombe 1:05.572 mins
1km Time Trial - Men David Ronald Dew 1:08.099 mins
3000m Individual Pursuit - Women Donna Maree Gould 4:00.930 in SF mins
3000m Individual Pursuit - Women Kathryn Anne Watt 3:54.780 mins
4000m Individual Pursuit - Men Shaun William O'Brien QF 4:55.85 mins
4000m Individual Pursuit - Men Mark Lyle Kingsland 4:52.750 (in final) mins
4000m Individual Pursuit - Men Darren Anthony Winter 4:51.610 (in SF) mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:25.580 mins
Points Race - Men Brett Aitken 42 (1 lap down) points
Points Race - Men Robert Burns 81 points
Diving
10m Platform - Men Michael Andrew Murphy 511.35 points
10m Platform - Men Simon Patrick McCormack 485.91 points
10m Platform - Men Craig William Rogerson 539.16 points
10m Platform - Women April Jane Adams 380.49 points
10m Platform - Women Vanessa Anne Baker 307.02 points
1m Springboard - Men Russell Charles Butler 583.65 points
1m Springboard - Men Michael Andrew Murphy 544.86 points
1m Springboard - Men Simon Patrick McCormack 546.87 points
1m Springboard - Women Jennifer Barbara Donnet 414.54 points
1m Springboard - Women Peta Angela Taylor 418.71 points
3m Springboard - Men Michael Andrew Murphy 563.91 points
3m Springboard - Men Graeme Lachlan Banks 554.25 points
3m Springboard - Men Craig William Rogerson 594.84 points
3m Springboard - Women Jennifer Barbara Donnet 491.79 points
3m Springboard - Women Peta Angela Taylor 444.81 points
3m Springboard - Women April Jane Adams 394.83 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Kylie Noele Shadbolt 9.700 points
Beam - Women Monique Marie Allen 9.675 points
Floor - Men Kenneth John Meredith 9.400 points
Floor - Men Peter Ross Hogan 9.450 points
Floor - Women Kylie Noele Shadbolt 9.675 points
Floor - Women Lisa Ann Read 9.087 points
Horizontal Bar - Men Peter Ross Hogan 9.600 points
Horizontal Bar - Men Brennon James Dowrick 9.800 points
Individual All-Around - Men Peter Ross Hogan 55.800 points
Individual All-Around - Men Brennon James Dowrick 56.300 points
Individual All-Around - Men Timothy Shaun Lees 54.650 points
Individual All-Around - Women Kylie Noele Shadbolt 38.499 points
Individual All-Around - Women Monique Marie Allen 38.687 points
Individual All-Around - Women Michelle Marian Telfer 37.499 points
Parallel Bars - Men Kenneth John Meredith 9.675 points
Parallel Bars - Men Peter Ross Hogan 9.600 points
Pommel Horse - Men Brennon James Dowrick 9.825 points
Pommel Horse - Men Timothy Shaun Lees 9.725 points
Rings - Men Kenneth John Meredith 9.725 points
Rings - Men Brennon James Dowrick 9.350 points
Team Competition - Men Australia 169.500 points
Team Competition - Women Australia 115.272 points
Uneven Bars - Women Monique Marie Allen 9.875 points
Uneven Bars - Women Michelle Marian Telfer 9.737 points
Vault - Men Brennon James Dowrick 9.125 points
Vault - Men Timothy Shaun Lees 9.250 points
Vault - Women Monique Marie Allen 9.506 points
Vault - Women Michelle Marian Telfer 9.087 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Heather Marie Obremski 8.900
Ball - Women Stacey Lee-Ann Wild 8.950
Hoop - Women Heather Marie Obremski 8.700
Hoop - Women Stacey Lee-Ann Wild 9.000
Individual All-Around - Women Heather Marie Obremski 35.350
Individual All-Around - Women Amanda Georgina Douglas 34.650
Individual All-Around - Women Stacey Lee-Ann Wild 35.800
Ribbon - Women Heather Marie Obremski 8.750 points
Ribbon - Women Stacey Lee-Ann Wild 8.800 points
Rope - Women Amanda Georgina Douglas 8.900 points
Rope - Women Stacey Lee-Ann Wild 8.900 points
Judo
48kg - Women Julie Frances Reardon
52kg - Women Catherine Anne Grainger
56kg - Women Suzanne Elizabeth Williams
60kg - Men Shane Joseph Viglione
61kg - Women Lara Javaise Sullivan
65kg - Men Darren Michael Fagan
66kg - Women Narelle Mary Hill
71kg - Men James Gordon Hallett
72kg - Women Diana Fanuli
78kg - Men Gavin John Kelly
86kg - Men Christopher Gerald Bacon
95kg - Men Dean Henry Lampkin
Open - Men Christopher Gerald Bacon
Open - Women Geraldine Dekker
over 72kg - Women Geraldine Dekker
over 95kg - Men Duane Arthur Pendlebury
Lawn Bowls
Fours - Men Australia
Fours - Women Australia 20-18 over NZL
Pairs - Men Australia 23-15 over CAN
Pairs - Women Australia
Singles - Men Robert Parella 25 - 14 0ver HKG
Singles - Women Audrey Maxine Hefford 15 - 25 NIR
Shooting
10m Air Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 574 points
10m Air Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 580 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1138 points
10m Air Rifle - Men Alison Mary Hittmann 575 points
10m Air Rifle - Men Wolfgang Jobst 568 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Australia 1145 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1153 points
50m Free Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 554 points
50m Free Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 549 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1106 points (GR)
50m Rifle 3 Position - Men Anton Raymond Wurfel 1134 points
50m Rifle 3 Position - Men Alison Mary Hittmann 1135 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Australia 2234
Centre Fire Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 574 points
Centre Fire Pistol - Men Bruce James Quick 576 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1155 points
Clay Pigeon Trap - Men Russell Andrew Mark 178 points
Clay Pigeon Trap - Men John Francis Maxwell 184 points
Free Rifle-Prone - Men Alan Keith Smith 584 points
Free Rifle-Prone - Men Barry Elwin Sturgess 590 points
Free Rifle-Prone (Pair) - Men Australia 1179 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Australia 565 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open James Corbett 390 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Barry James Wood 384 points
Rapid Fire Pistol - Men Bruce Ian Favell 574 points
Rapid Fire Pistol - Men Patrick Brian Murray 582 points
Running Target - Men Bryan Kenneth Wilson 524 points
Running Target - Men Colin Douglas Robertson 539 points
Running Target (Pair) - Men Australia 1051 (4th) points
Skeet - Men Craig Andrew Meuleman 177 points
Skeet - Men Ian Maxwell Hale 179 points
Skeet (Pair) - Men Australia 180 points
Trap (Pair) - Men Australia 178 points
Swimming
100m Backstroke - Men Thomas Stachewicz 58.04 mins
100m Backstroke - Men Matthew Douglas Renshaw 1:05.57 mins
100m Backstroke - Women Nicole Dawn Livingstone 1:02.46 mins
100m Backstroke - Women Leah Broderick 1:06.29 mins
100m Backstroke - Women Johanna Leigh Griggs 1:03.69 mins
100m Breaststroke - Men Brett Peter Stocks 1:03.64 mins
100m Breaststroke - Men Philip John Rogers 1:03.44 mins
100m Breaststroke - Men Rodney James Lawson 1:04.32 mins
100m Breaststroke - Women Nicole Taylor 1:13.19 mins
100m Breaststroke - Women Lara Maree Hooiveld 1:11.77 mins
100m Breaststroke - Women Helen Louise Morris 1:15.50 mins
100m Butterfly - Men Martin Wade Roberts 57.87 mins
100m Butterfly - Men Andrew James Baildon 53.98 mins
100m Butterfly - Men Jason Charles Cooper 54.47 mins
100m Butterfly - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 1:00.66 mins
100m Butterfly - Women Susan O'Neill 1:01.03 mins
100m Butterfly - Women Fiona Michelle Alessandri 1:02.29 mins
100m Freestyle - Men Andrew James Baildon 49.80 sec
100m Freestyle - Men Christopher John Fydler 50.49 sec
100m Freestyle - Men Gary Michael Lord 51.37 sec
100m Freestyle - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 56.61 sec
100m Freestyle - Women Angela Marie Mullens 58.57 sec
100m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 56.48 sec
1500m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 14:55.25 mins
1500m Freestyle - Men Kieren John Perkins 14:58.08 mins
1500m Freestyle - Men Michael Bruce McKenzie 15:09.25 mins
200m Backstroke - Men Brent Andrew Harding 2:08.34 mins
200m Backstroke - Men Robert Woodhouse 2:07.14 mins
200m Backstroke - Women Nicole Dawn Livingstone 2:12.62 mins
200m Backstroke - Women Karen Maree Lord 2:14.53 mins
200m Backstroke - Women Jodie Michelle Clatworthy 2:19.67 mins
200m Breaststroke - Men Brett Peter Stocks 2:21.27 mins
200m Breaststroke - Men Philip John Rogers 2:16.35 mins
200m Breaststroke - Men Rodney James Lawson 2:15.68 mins
200m Breaststroke - Women Nicole Taylor 2:35.15 mins
200m Breaststroke - Women Lara Maree Hooiveld 2:35.04 mins
200m Breaststroke - Women Helen Louise Morris 2:33.57 mins
200m Butterfly - Men Martin Wade Roberts 1:59.95 mins
200m Butterfly - Men Simon John McKillop-Davies 2:01.28 mins
200m Butterfly - Men David John Wilson 2:01.68 mins
200m Butterfly - Women Helen Louise Morris 2:11.76 mins
200m Butterfly - Women Nicole Janice Redford 2:13.53 mins
200m Butterfly - Women Hayley Jane Lewis 2:11.15 mins
200m Freestyle - Men Thomas Stachewicz 1:49.98 mins
200m Freestyle - Men Martin Wade Roberts 1:49.58 mins
200m Freestyle - Men Ian Robert Brown 1:49.60 mins
200m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 2:00.79 mins
200m Freestyle - Women Jennifer Ann McMahon 2:02.43 mins
200m Freestyle - Women Janelle Lynette Elford 2:04.56 mins
200m Individual Medley - Men Martin Wade Roberts 2:04.03 mins
200m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 2:04.35 mins
200m Individual Medley - Men Robert Bruce 2:03.78 mins
200m Individual Medley - Women Leah Broderick 2:23.85 mins
200m Individual Medley - Women Jodie Michelle Clatworthy 2:17.10 mins
200m Individual Medley - Women Hayley Jane Lewis 2:17.13 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:20.05 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:46.85 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:43.91 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:10.87 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:21.17 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:08.95 mins
400m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 3:53.90 mins
400m Freestyle - Men Michael Bruce McKenzie 3:59.68 mins
400m Freestyle - Men Ian Robert Brown 3:49.91 mins
400m Freestyle - Women Julie Maree McDonald 4:09.72 mins
400m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 4:08.89 mins
400m Freestyle - Women Janelle Lynette Elford 4:10.74 mins
400m Individual Medley - Men Brent Andrew Harding 4:27.55 mins
400m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 4:21.79 mins
400m Individual Medley - Men Robert Bruce 4:20.26 mins
400m Individual Medley - Women Jodie Michelle Clatworthy 4:45.76 mins
400m Individual Medley - Women Hayley Jane Lewis 4:42.65 mins
400m Individual Medley - Women Donna Lee Procter 4:47.38 mins
50m Freestyle - Men Angus James Waddell 23.03 sec
50m Freestyle - Men Matthew Douglas Renshaw 23.36 sec
50m Freestyle - Men Andrew James Baildon 22.76 sec
50m Freestyle - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 25.80 sec
50m Freestyle - Women Angela Marie Mullens 26.64 sec
50m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 26.00 sec
800m Freestyle - Women Julie Maree McDonald 8:30.27 mins
800m Freestyle - Women Janelle Lynette Elford 8:30.47 mins
800m Freestyle - Women Sheridan Burge-Lopez 8:36.78 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Australia 175.765 (3rd) points
Solo - Women Semon Elke Rohloff 173.320 (3rd) points
Weightlifting
+110kg Clean and Jerk - Men Steven Kettner 205.0 kg
+110kg Clean and Jerk - Men Charles Francis Garzarella 130.0 kg
+110kg Combined - Men Steven Kettner 377.5 kg
+110kg Combined - Men Charles Francis Garzarella 290.0 kg
+110kg Snatch - Men Steven Kettner 172.5 kg
+110kg Snatch - Men Charles Francis Garzarella 160.0 kg
110kg Clean and Jerk - Men Jason Bryce Roberts 192.5 kg
110kg Combined - Men Jason Bryce Roberts 345.0 pounds
110kg Snatch - Men Jason Bryce Roberts 152.5 kg
52kg Clean and Jerk - Men Gregory Loyal Hayman 117.5 kg
52kg Combined - Men Gregory Loyal Hayman 207.5 kg
52kg Snatch - Men Gregory Loyal Hayman 90.0 kg
56kg Clean and Jerk - Men Russell John Holloway - kg
56kg Combined - Men Russell John Holloway 0 kg
56kg Snatch - Men Russell John Holloway 97.5 kg
67.5kg Clean and Jerk - Men Mark Blair 150.0
67.5kg Combined - Men Mark Blair 277.5 kg
67.5kg Snatch - Men Mark Blair 127.5 kg
75kg Clean and Jerk - Men Ronald Laycock 177.5 kg (GR)
75kg Clean and Jerk - Men Damian Gerard Brown 167.5 kg
75kg Combined - Men Ronald Laycock 310.0 kg
75kg Combined - Men Damian Gerard Brown 0 kg
75kg Snatch - Men Ronald Laycock 132.5 kg
75kg Snatch - Men Damian Gerard Brown - kg
82.5kg Clean and Jerk - Men Phillip Christou 180.0 kg
82.5kg Combined - Men Phillip Christou 0 kg
82.5kg Snatch - Men Phillip Christou - kg
90kg Clean and Jerk - Men Harvey Goodman 190.0 kg
90kg Combined - Men Harvey Goodman 340.0 kg
90kg Snatch - Men Harvey Goodman 150.0 kg