Athletes & Results

Australia Gold Medals Auckland 1990

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Gold Medals Auckland 1990

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10km Walk - Women Kerry Anne Saxby-Junna AM 45:03 mins
4 x 100m Relay - Women Australia 43.87 sec
400m - Men Darren Clark 44.60 sec
5000m - Men Andrew Lloyd 13:24.86 mins
Discus Throw - Women Lisa-Marie Vizaniari 56.38 m
Hammer Throw - Men Sean William Carlin 75.66
Heptathlon - Women Jane Christina Flemming 6695 points (GR)
Long Jump - Women Jane Christina Flemming 6.78 m
Marathon - Women Lisa Frances Martin 2:25:28 hours
Pole Vault - Men Simon Graham Arkell 5.35 m
Cycling Road
Road Race - Women Kathryn Anne Watt 1:55:11.60 hours
Cycling Track
1000m Match Sprint - Men Gary Malcolm Neiwand sec
1km Time Trial - Men James Martin Vinnicombe 1:05.572 mins
Points Race - Men Robert Burns 81 points
Diving
1m Springboard - Men Russell Charles Butler 583.65 points
3m Springboard - Men Craig William Rogerson 594.84 points
3m Springboard - Women Jennifer Barbara Donnet 491.79 points
Gymnastics Artistic
Pommel Horse - Men Brennon James Dowrick 9.825 points
Uneven Bars - Women Monique Marie Allen 9.875 points
Lawn Bowls
Fours - Women Australia 20-18 over NZL
Pairs - Men Australia 23-15 over CAN
Singles - Men Robert Parella 25 - 14 0ver HKG
Shooting
10m Air Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 580 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1153 points
50m Free Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 554 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1106 points (GR)
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1155 points
Clay Pigeon Trap - Men John Francis Maxwell 184 points
Running Target - Men Colin Douglas Robertson 539 points
Swimming
100m Backstroke - Women Nicole Dawn Livingstone 1:02.46 mins
100m Butterfly - Men Andrew James Baildon 53.98 mins
100m Butterfly - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 1:00.66 mins
100m Freestyle - Men Andrew James Baildon 49.80 sec
100m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 56.48 sec
1500m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 14:55.25 mins
200m Butterfly - Women Hayley Jane Lewis 2:11.15 mins
200m Freestyle - Men Martin Wade Roberts 1:49.58 mins
200m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 2:00.79 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:20.05 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:46.85 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:10.87 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:21.17 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:08.95 mins
400m Freestyle - Men Ian Robert Brown 3:49.91 mins
400m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 4:08.89 mins
400m Individual Medley - Men Robert Bruce 4:20.26 mins
400m Individual Medley - Women Hayley Jane Lewis 4:42.65 mins
50m Freestyle - Men Andrew James Baildon 22.76 sec
50m Freestyle - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 25.80 sec
800m Freestyle - Women Julie Maree McDonald 8:30.27 mins
Weightlifting
75kg Clean and Jerk - Men Ronald Laycock 177.5 kg (GR)
75kg Combined - Men Ronald Laycock 310.0 kg
Total Gold Medals 52