Athletes & Results

Australia Silver Medals Auckland 1990

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Silver Medals Auckland 1990

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
100m - Women Kerry Dale Johnson 11.17 sec
200m - Women Kerry Dale Johnson 22.88 sec
30km Walk - Men Andrew Jachno 2:09:09 hours
4 x 400m Relay - Women Australia 3:30.74 mins
400m Hurdles - Women Debra Lee Flintoff-King 56.00 sec
Discus Throw - Men Werner Josef Reiterer 61.56 m
Heptathlon - Women Sharon Maria Jaklofsky-Smith 6115 points
Javelin Throw - Women Suzanne Howland 61.18 m
Long Jump - Men David Thomas Culbert 8.20 m
Marathon - Men Stephen James Moneghetti 2:10:34 hours
Marathon - Women Tani Marie Ruckle 2:33:15 hours
Boxing
60kg - Men Justin Scott Rowsell
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Shaun William O'Brien 19:44.22 mins
1000m Match Sprint - Women Julie Robyn Speight sec
3000m Individual Pursuit - Women Kathryn Anne Watt 3:54.780 mins
4000m Individual Pursuit - Men Mark Lyle Kingsland 4:52.750 (in final) mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:25.580 mins
Diving
10m Platform - Women April Jane Adams 380.49 points
Gymnastics Artistic
Individual All-Around - Women Monique Marie Allen 38.687 points
Parallel Bars - Men Kenneth John Meredith 9.675 points
Pommel Horse - Men Timothy Shaun Lees 9.725 points
Team Competition - Women Australia 115.272 points
Judo
56kg - Women Suzanne Elizabeth Williams
95kg - Men Dean Henry Lampkin
over 72kg - Women Geraldine Dekker
Lawn Bowls
Pairs - Women Australia
Shooting
10m Air Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 574 points
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1138 points
50m Free Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 549 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Australia 565 points
Rapid Fire Pistol - Men Patrick Brian Murray 582 points
Swimming
100m Butterfly - Women Susan O'Neill 1:01.03 mins
100m Freestyle - Men Christopher John Fydler 50.49 sec
100m Freestyle - Women Lisa Gaye Curry-Kenny 56.61 sec
1500m Freestyle - Men Kieren John Perkins 14:58.08 mins
200m Backstroke - Women Nicole Dawn Livingstone 2:12.62 mins
200m Breaststroke - Men Rodney James Lawson 2:15.68 mins
200m Butterfly - Men Martin Wade Roberts 1:59.95 mins
200m Butterfly - Women Helen Louise Morris 2:11.76 mins
200m Freestyle - Men Ian Robert Brown 1:49.60 mins
200m Freestyle - Women Jennifer Ann McMahon 2:02.43 mins
200m Individual Medley - Men Robert Bruce 2:03.78 mins
200m Individual Medley - Women Jodie Michelle Clatworthy 2:17.10 mins
400m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 3:53.90 mins
400m Freestyle - Women Julie Maree McDonald 4:09.72 mins
400m Individual Medley - Men Robert Woodhouse 4:21.79 mins
400m Individual Medley - Women Jodie Michelle Clatworthy 4:45.76 mins
50m Freestyle - Men Angus James Waddell 23.03 sec
50m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 26.00 sec
800m Freestyle - Women Janelle Lynette Elford 8:30.47 mins
Weightlifting
110kg Clean and Jerk - Men Jason Bryce Roberts 192.5 kg
110kg Combined - Men Jason Bryce Roberts 345.0 pounds
110kg Snatch - Men Jason Bryce Roberts 152.5 kg
52kg Clean and Jerk - Men Gregory Loyal Hayman 117.5 kg
Total Silver Medals 54