Athletes & Results

New Zealand Auckland 1990

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Auckland 1990

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Kerry Rodger 28:46:55 mins
10000m - Men Mark Furlan 30:39.90 mins
10000m - Women Anne Audain 33:40.13 mins
10000m - Women Anne Hannam 34:42.62 mins
10000m - Women Barbara Moore 32:44.73 mins
100m - Men Mark Woods 10.71, 5th QF4 sec
100m - Men Murray Gutry 10.92, 8th QF2 sec
100m - Men Scott Bowden 10.70, 7th QF3 sec
100m - Women Michelle Seymour 11.69, 5th SF1 sec
100m - Women Helen Pirovano 11.72, 6th SF1 sec
100m - Women Briar Toop 11.46 sec
100m Hurdles - Women Helen Pirovano 13.61 sec
100m Hurdles - Women Cassandra Kelly 14.21, 6th ht1 sec
10km Walk - Women Jane Jackson dq mins
10km Walk - Women Anne Judkins 47:03 mins
110m Hurdles - Men Paul Gavin Lloyd dnf sec
110m Hurdles - Men Grant McNeil 14.20 sec
110m Hurdles - Men Tim Soper 14.28 sec
1500m - Men Alan Bunce 3:45.52 mins
1500m - Men Peter O'Donoghue 3:35.14 mins
1500m - Men John Walker 3:53.77 mins
1500m - Women Ann Hare 4:20.25, 8th ht1 mins
1500m - Women Deborah Sheddan 4:21.42, 8th ht2 mins
1500m - Women Christine Joy Pfitzinger 4:17.36 mins
200m - Men Mark Woods 21.18, 6th QF3 sec
200m - Men Scott Bowden 21.35, 8th SF2 sec
200m - Men Dale McClunie 20.75, 5th SF1 sec
200m - Women Michelle Seymour 23.83, 5th ht2 sec
200m - Women Briar Toop 23.89, 3rd ht1 sec
3000m - Women Ann Hare 9:15.49
3000m - Women Christine Joy Pfitzinger dnf
3000m - Women Sonia Barry 9:25.91
3000m Steeplechase - Men Peter Renner 8:38.61 mins
3000m Steeplechase - Men Gregor Cameron 8:42.08 mins
3000m Steeplechase - Men Sean Wade 8:45.16 mins
30km Walk - Men Shane Donnelly 2:24:01 hours
30km Walk - Men Sean Sullivan 2:35:40 hours
4 x 100m Relay - Men New Zealand 44.34 sec
4 x 100m Relay - Women New Zealand 44.77 sec
4 x 400m Relay - Men New Zealand 3:06.23 mins
4 x 400m Relay - Women New Zealand 3:39.64 mins
400m - Men Darren Dale 47.98, 6th QF2 sec
400m - Men Craig Purdy 47.87, 5th QF1 sec
400m - Men Grant Gilbert 46.18 sec
400m - Women Jill Cockram 56.39, 7th ht1 sec
400m - Women Andrea Wade dnf heat 2 sec
400m Hurdles - Men Wayne Allan Paul dnf ht2 sec
400m Hurdles - Women Anna Shattky 61.33, 6th ht2 sec
400m Hurdles - Women Kim Petersen 59.56, 6th ht1 sec
5000m - Men Kerry Rodger 13:26.79 mins
5000m - Men Phillip Clode 14:01.96 mins
5000m - Men Richard Potts 14:33.22 mins
800m - Men John Walker 1:49.60, 8th SF1 mins
800m - Men Paul Breed 1:52.92, 5th ht4 mins
800m - Men Michael Craig 1:51.00, 8th SF2 mins
800m - Women Toni Hodgkinson 2:09.11 mins
800m - Women Carlene Dillimore 2:06.88, 5th ht1 mins
Decathlon - Men Peter Henry 7071 points
Decathlon - Men Terence Clifford Lomax 6955 points
Decathlon - Men Simon Poelman 8207 points
Discus Throw - Men Mark Robinson 53.64 m
Discus Throw - Women Elizabeth Ryan 53.70 m
Hammer Throw - Men Angus Cooper 71.26
Hammer Throw - Men Philip Jensen 68.96
Heptathlon - Women Cassandra Kelly 5244 points
Heptathlon - Women Lynda Christine Osmers 5222 points
Heptathlon - Women Joanne Carol Henry 5764 points
High Jump - Men Roger Te Puni 2.20 m
High Jump - Men Jeffrey Brown 2.00 m
High Jump - Women Tracy Phillips 1.88 m
High Jump - Women Trudy Jane Woodhead 1.88 m
High Jump - Women Tania Dixon 1.88 m
Javelin Throw - Men Gavin Lovegrove 81.66 m
Javelin Throw - Men John Stapylton-Smith 72.80 m
Javelin Throw - Men Mike O'Rourke 79.00 m
Javelin Throw - Women Kirsten Louise Hellier 52.34 m
Javelin Throw - Women Kaye Nordstrom 53.52 m
Long Jump - Men Jonathan Moyle 7.97 m
Long Jump - Men William Hinchcliff 7.97 m
Long Jump - Women Jayne Elizabeth Moffitt 6.46 m
Long Jump - Women Lisa Ball 6.21 m
Marathon - Men John Campbell dnf hours
Marathon - Men Paul Herlihy 2:24.52 hours
Marathon - Men Rex Wilson 2:13:48 hours
Marathon - Women Helen Moros 2:39:36 hours
Marathon - Women Margueritte Gay Buist dnf hours
Pole Vault - Men Simon Poelman 5.20 m
Pole Vault - Men Derek McKee 4.80 m
Pole Vault - Men Paul Kendall Gibbons 5.10 m
Shot Put - Men Courtney Ireland 16.74 m
Shot Put - Women Christine King 14.40 m
Shot Put - Women Janice Maxwell 14.09 m
Badminton
Doubles - Men New Zealand QF
Doubles - Men New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand Round 2
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand QF
Singles - Men Kerrin Harrison Round 3
Singles - Men Glenn Stewart
Singles - Men Graeme Robson Round 3
Singles - Men Nicholas Hall
Singles - Women Lynne Horne Round 2
Singles - Women Toni Whittaker Round 2
Singles - Women Julie Still Round 2
Team Event - Mixed New Zealand 3 Wins
Boxing
54kg - Men Danny Masterson
60kg - Men Dave Wickenden
63.5kg - Men Francis Wood
67kg - Men Danny Morris
71kg - Men Andy Creery
75kg - Men Michael Bell QF
81kg - Men Nigel Anderson
over 91kg - Men Michael Kenny
Cycling Road
Road Race - Men Graeme John Miller 4:34:00.19 hours
Road Race - Men Brian Fowler 4:34:00.39 hours
Road Race - Men Stewart Imrie dnf hours
Road Race - Men Ian Richards 4:36:23.41 hours
Road Race - Women Madonna Harris 1:55:12.23 hours
Road Race - Women Susan Matthews 2:01:42.22 hours
Road Race - Women Sally Fraser 1:55:16.34 hours
Road Race - Women Kathy Lynch 1:55:14.25 hours
Team Time Trial - Men New Zealand 2:06:46.55 hours
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Glen McLeay 19:51.64 mins
10 Mile Scratch Race - Men Jon Andrews dnf mins
10 Mile Scratch Race - Men Gary John Anderson 19:44.20 mins
1000m Match Sprint - Men Jon Andrews sec
1000m Match Sprint - Men William Rastrick sec
1000m Match Sprint - Men Russell Ownsworth sec
1000m Match Sprint - Women Susan Golder sec
1000m Match Sprint - Women Tania Duff sec
1km Time Trial - Men Jon Andrews 1:06.516 mins
1km Time Trial - Men Gary John Anderson 1:06.196 mins
1km Time Trial - Men Anthony Graham 1:06.530 mins
3000m Individual Pursuit - Women Madonna Harris 3:54.670 mins
4000m Individual Pursuit - Men Gary John Anderson 4:44.610 (in final) mins
4000m Individual Pursuit - Men Craig Connell 4:55.25(in SF) mins
4000m Individual Pursuit - Men Jason Smith QF 4:50.45 mins
4000m Team Pursuit - Men New Zealand 4:22.760 mins
Points Race - Men Craig Connell 72 points
Points Race - Men Mark Lucas 14 (1 lap down) points
Diving
10m Platform - Women Tania Paterson 329.16 points
10m Platform - Women Ginine Flynn 314.34 points
1m Springboard - Men Antony Young 424.11 points
1m Springboard - Women Nicky Cooney 388.14 points
3m Springboard - Men Antony Young 389.31 points
3m Springboard - Women Nicky Cooney 457.29 points
3m Springboard - Women Tania Paterson 369.06 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Kirsty Strong 9.462 points
Floor - Men Craig Bruce 8.300 points
Floor - Women Carmel O'Loughlin 9.437 points
Horizontal Bar - Men David Lutterman 9.500 points
Individual All-Around - Men Craig Bruce 50.200 points
Individual All-Around - Men Mark Lister 50.150 points
Individual All-Around - Men David Lutterman 53.700 points
Individual All-Around - Women Kirsty Strong 34.249 points
Individual All-Around - Women Carmel O'Loughlin 36.362 points
Individual All-Around - Women Nicola Jenkins 37.711 points
Parallel Bars - Men Craig Bruce 8.900 points
Pommel Horse - Men David Lutterman 9.300 points
Rings - Men David Lutterman 9.200 points
Team Competition - Men New Zealand 163.000 points
Team Competition - Women New Zealand 111.159 points
Uneven Bars - Women Kirsty Strong 8.825 points
Uneven Bars - Women Nicola Jenkins 9.362 points
Vault - Men Craig Bruce 9.075 points
Vault - Women Nicola Jenkins 9.712 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Raewyn Jack 8.700
Ball - Women Angela Walker 9.250
Hoop - Women Raewyn Jack 9.100
Hoop - Women Angela Walker 8.600
Individual All-Around - Women Raewyn Jack 36.200
Individual All-Around - Women Angela Walker 36.900
Individual All-Around - Women Katie Agnew 35.750
Ribbon - Women Raewyn Jack 9.200 points
Ribbon - Women Angela Walker 9.200 points
Rope - Women Angela Walker 9.300 points
Rope - Women Katie Agnew 8.950 points
Judo
48kg - Women Donna Hilton
52kg - Women Tania Moore
56kg - Women Leah Watson
61kg - Women Donna Guy-Halkyard
65kg - Men Brent Cooper
66kg - Women Nicola Morris
71kg - Men Stephen Corkin
72kg - Women Tracy Down
78kg - Men Graeme Spinks
86kg - Men William Vincent
95kg - Men Michael Smith
Open - Men Wayne Watson
Open - Women Nicola Morris
over 95kg - Men Wayne Watson
Lawn Bowls
Fours - Men New Zealand 21-13 over AUS
Fours - Women New Zealand
Pairs - Men New Zealand 24-17 over WAL
Pairs - Women New Zealand 23-13 over AUS
Singles - Men Ian Dickison 5 wins in Pool A
Singles - Women Millie Cecilia Khan 18 - 25 PNG
Shooting
10m Air Pistol - Men Gregory Yelavich 568 points
10m Air Pistol - Men Julian Lawton 566 points
10m Air Pistol (Pair) - Men New Zealand 1137 points
10m Air Rifle - Men Eddie Adlam 570 points
10m Air Rifle - Men Diana Preston 572 points
10m Air Rifle (Pair) - Men New Zealand 1130 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1093 points
50m Free Pistol - Men Gregory Yelavich 543 points
50m Free Pistol - Men Brian Read 543 points
50m Free Pistol (Pair) - Men New Zealand 1084 points
50m Rifle 3 Position - Men Lindsay Smith 1113 points
50m Rifle 3 Position - Men Eddie Adlam 1138 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men New Zealand 2229
Centre Fire Pistol - Men Gregory Yelavich 567 points
Centre Fire Pistol - Men Barry O'Neale 567 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1144 points
Clay Pigeon Trap - Men Brian Wistrand 169 points
Clay Pigeon Trap - Men Russell McGowan 169 points
Free Rifle-Prone - Men Stephen Petterson 590 points
Free Rifle-Prone - Men Roger Harvey 591 points (GR)
Free Rifle-Prone (Pair) - Men New Zealand 1185 points (GR)
Fullbore Rifle Queens Prize - Open New Zealand 559 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open John Whiteman 378 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Kenneth Meade 380 points
Rapid Fire Pistol - Men Michael Smith 555 points
Rapid Fire Pistol - Men Barry O'Neale 565 points
Running Target - Men Anthony Clarke 535 points
Running Target - Men Paul Carmine 528 points
Running Target (Pair) - Men New Zealand 1091 points (GR)
Skeet - Men Laurence John Woolley 183 points
Skeet - Men Timothy Dodds 176 points
Skeet (Pair) - Men New Zealand 183 points
Trap (Pair) - Men New Zealand 174 points
Swimming
100m Backstroke - Men Simon Percy 57.89 mins
100m Backstroke - Men Paul Kingsman 57.07 mins
100m Backstroke - Men Kirk Torrance 59.38 mins
100m Backstroke - Women Monique Rodahl 1:06.18 mins
100m Backstroke - Women Anna Simcic 1:02.55 mins
100m Backstroke - Women Sharon Musson 1:05.26 mins
100m Breaststroke - Men Bryce Milsom 1:07.44 mins
100m Breaststroke - Men Grant Forbes 1:05.89 mins
100m Breaststroke - Men Richard Lockhart 1:05.05 mins
100m Breaststroke - Women Fiona Ross 1:16.05 mins
100m Breaststroke - Women Michaela Ross 1:15.14 mins
100m Breaststroke - Women Danielle Bates 1:14.37 mins
100m Butterfly - Men Ross Anderson 55.58 mins
100m Butterfly - Men John Steel 55.42 mins
100m Butterfly - Men Anthony Mosse 54.60 mins
100m Butterfly - Women Monique Rodahl 1:04.73 mins
100m Butterfly - Women Anna Simcic 1:04.08 mins
100m Butterfly - Women Michelle Burke 1:05.43 mins
100m Freestyle - Men John Steel 51.17 sec
100m Freestyle - Men Byron Reid 52.64 sec
100m Freestyle - Men Mark Weldon 52.46 sec
100m Freestyle - Women Michelle Burke 58.90 sec
100m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 57.82 sec
100m Freestyle - Women Sharon Hanley 59.02 sec
1500m Freestyle - Men Danyon Joseph Loader 15:50.01 mins
200m Backstroke - Men Paul Kingsman 2:01.86 mins
200m Backstroke - Men Peter Doig 2:08.33 mins
200m Backstroke - Men Timothy Bowen 2:08.76 mins
200m Backstroke - Women Monique Rodahl 2:21.42 mins
200m Backstroke - Women Anna Simcic 2:12.32 mins
200m Backstroke - Women Sharon Musson 2:19.09 mins
200m Breaststroke - Men Bryce Milsom 2:28.93 mins
200m Breaststroke - Men Grant Forbes 2:23.53 mins
200m Breaststroke - Men Richard Lockhart 2:23.46 mins
200m Breaststroke - Women Fiona Ross 2:41.08 mins
200m Breaststroke - Women Michaela Ross 2:38.05 mins
200m Breaststroke - Women Danielle Bates 2:41.04 mins
200m Butterfly - Men Ross Anderson 2:01.83 mins
200m Butterfly - Men Anthony Mosse 1:57.33 mins
200m Butterfly - Men John Munro 2:04.51 mins
200m Butterfly - Women Sharon Hanley 2:19.61 mins
200m Butterfly - Women Nichola West 2:17.93 mins
200m Butterfly - Women Phillippa Langrell 2:19.39 mins
200m Freestyle - Men Ross Anderson 1:52.82 mins
200m Freestyle - Men John Steel 1:53.20 mins
200m Freestyle - Men Richard Tapper 1:53.16 mins
200m Freestyle - Women Michelle Burke 2:05.97 mins
200m Freestyle - Women Sharon Hanley 2:08.06 mins
200m Individual Medley - Men John Munro 2:07.39 mins
200m Individual Medley - Men Brent Foster 2:10.66 mins
200m Individual Medley - Men Nicholas Sanders 2:07.33 mins
200m Individual Medley - Women Monique Rodahl 2:23.49 mins
200m Individual Medley - Women Nichola West 2:22.73 mins
200m Individual Medley - Women Linda Robinson 2:23.09 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men New Zealand 3:25.55 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women New Zealand 3:52.70 mins
4 x 100m Medley Relay - Men New Zealand 3:45.30 mins
4 x 100m Medley Relay - Women New Zealand 4:20.35 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men New Zealand 7:30.10 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women New Zealand 8:22.60 mins
400m Freestyle - Men Danyon Joseph Loader 4:05.90 mins
400m Freestyle - Men Richard Tapper 4:01.11 mins
400m Freestyle - Women Phillippa Langrell 4:15.64 mins
400m Freestyle - Women Linda Robinson 4:18.69 mins
400m Individual Medley - Men Craig Ford 4:33.02 mins
400m Individual Medley - Men John Munro 4:25.49 mins
400m Individual Medley - Men Brent Foster 4:36.31 mins
400m Individual Medley - Women Michaela Ross 4:57.03 mins
400m Individual Medley - Women Nichola West 4:58.58 mins
400m Individual Medley - Women Linda Robinson 4:52.66 mins
50m Freestyle - Men John Steel 24.15 sec
50m Freestyle - Men Mark Weldon 24.23 sec
50m Freestyle - Men Nicholas Sanders 23.41 sec
50m Freestyle - Women Michelle Burke 27.12 sec
50m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 26.68 sec
50m Freestyle - Women Megan Luff 27.97 sec
800m Freestyle - Women Phillippa Langrell 8:37.80 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women New Zealand 156.945 (4th) points
Solo - Women Mandy Zukerman 157.030 (4th) points
Weightlifting
56kg Clean and Jerk - Men Philip Chappell 122.5 kg
56kg Clean and Jerk - Men Shane Judson 112.5 kg
56kg Combined - Men Philip Chappell 215.0 kg
56kg Combined - Men Shane Judson 202.5 kg
56kg Snatch - Men Philip Chappell 92.5 kg
56kg Snatch - Men Shane Judson 90.0 kg
67.5kg Clean and Jerk - Men Thomas McIntyre 145.0
67.5kg Clean and Jerk - Men Lester Keene 135.0
67.5kg Combined - Men Thomas McIntyre 257.5 kg
67.5kg Combined - Men Lester Keene 247.5 kg
67.5kg Snatch - Men Thomas McIntyre 112.5 kg
67.5kg Snatch - Men Lester Keene 112.5 kg
82.5kg Clean and Jerk - Men Allister Nalder 167.5 kg
82.5kg Clean and Jerk - Men Michael Foo-Chong 160.0 kg
82.5kg Combined - Men Allister Nalder 307.5 kg
82.5kg Combined - Men Michael Foo-Chong 282.5 kg
82.5kg Snatch - Men Allister Nalder 140.0 kg
82.5kg Snatch - Men Michael Foo-Chong 122.5 kg
90kg Clean and Jerk - Men Kevin Blake 175.0 kg
90kg Combined - Men Kevin Blake 315.0 kg
90kg Snatch - Men Kevin Blake 140.0 kg