Athletes & Results

Australia Victoria 1994

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Victoria 1994

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Paul Francis Patrick 29:35.95 mins
10000m - Women Michelle Dillon 33:19.01 mins
10000m - Women Krishna Stanton 33:50.14 mins
100m - Men Timothy David Jackson 10.43, 6th QF3 sec
100m - Men Damien Paul Marsh 10.19, 5th SF1 sec
100m - Men Stephen Steve Brimacombe 10.28, 6th SF2 sec
100m - Women Monique Mary Miers 11.73, 5th ht2 sec
100m - Women Melinda Maree Gainsford-Taylor 11.31 sec
100m Hurdles - Women Jane Christina Flemming 13.98 sec
10km Walk - Women Kerry Anne Saxby-Junna AM 44:25 mins
10km Walk - Women Jane Kara Saville 47.14 mins
10km Walk - Women Anne Patricia Manning 44:37 mins
110m Hurdles - Men Kyle Bernard Vander-Kuyp 13.75 sec
110m Hurdles - Men David John Cooper 14.05, 5th ht1 sec
1500m - Men Patrick Gerard Scammell 4:01.95, 10th SF2 mins
1500m - Men Simon Patrick Doyle 3:48.22, 8th SF1 mins
1500m - Women Margaret Mary Leaney 4:11.48 mins
200m - Men Damien Paul Marsh 20.54 sec
200m - Men Stephen Steve Brimacombe 20.67 sec
200m - Women Melinda Maree Gainsford-Taylor 22.68 sec
200m - Women Catherine Astrid Salome Freeman 22.25 sec
3000m - Women Susan Power 8:59.23 mins
3000m Steeplechase - Men Shaun William Creighton 8:54.27 mins
30km Walk - Men Nicholas A'Hern 2:07:53 hours
30km Walk - Men Simon Francis Baker 2:14:02 hours
4 x 100m Relay - Men Australia 38.88 sec
4 x 100m Relay - Women Australia 43.43 sec
4 x 400m Relay - Men Australia 3;03.46 mins
4 x 400m Relay - Women Australia dq mins
400m - Men Paul Haydon Greene 45.50 sec
400m - Men Brett Michael Callaghan 47.04, 6th QF1 sec
400m - Men Michael Craig Joubert 47.40, 5th QF3 sec
400m - Women Catherine Astrid Salome Freeman 50.38 sec
400m - Women Kylie Hanigan 52.55 sec
400m - Women Renee Elise Poetschka 51.51 sec
400m Hurdles - Men Rohan Stuart Robinson 49.76 sec
400m Hurdles - Men Simon Hollingsworth dnf ht2 sec
400m Hurdles - Men Nicholas James Ward 53.02, 7th ht3 sec
400m Hurdles - Women Lauren Elizabeth Poetschka 59.23, 6th ht1 sec
5000m - Men Julian Paynter dnf ht1 mins
800m - Men Dean Bryan Kenneally 1:49.26, 5th ht4 mins
800m - Men Brendan Hanigan 1:47.24 mins
800m - Women Lisa Gaye Lightfoot 2:03.82 mins
800m - Women Sandra Joan Dawson 2:04.41 mins
800m - Women Melanie Louise Collins 2:04.09 mins
800m Para Sport Wheelchair - Men Paul Wiggins 1:45.40 mins
Decathlon - Men Dean Bryan Smith 7926 hours
Decathlon - Men Peter John Winter 8074 hours
Decathlon - Men Brendan Tennant 7549 hours
Discus Throw - Men Werner Josef Reiterer 62.76 m
Discus Throw - Women Lisa-Marie Vizaniari 53.88 m
Discus Throw - Women Alison Jane Lever 51.66 m
Discus Throw - Women Daniela Costain 63.72 m
Hammer Throw - Men Sean William Carlin 73.48 m
Hammer Throw - Men Paul James Carlin nm m
Hammer Throw - Men Demetri Dionisopoulos 63.52 m
Heptathlon - Women Jane Christina Flemming 6317 points
High Jump - Men Jagan Graeme Hames Q 2.15 m
High Jump - Men Timothy Charles Forsyth 2.32 m
High Jump - Men Lochsley Robert Thomson 2.28 m
High Jump - Women Alison Jane Inverarity 1.94 m
High Jump - Women Andrea Louise Hughes 1.88 m
Javelin Throw - Men Andrew Bruce Currey 74.88 m
Javelin Throw - Women Kate Alexandra Farrow 56.98 m
Javelin Throw - Women Louise McPaul 63.76 m
Javelin Throw - Women Joanna Stone 57.60 m
Long Jump - Men David Thomas Culbert 8.00 m
Long Jump - Men Jai Desmond Taurima 7.87 m
Long Jump - Men Ryan Matthew Moore Q 7.47 m
Long Jump - Women Jane Christina Flemming 6.21 m
Long Jump - Women Nicole Jane Boegman 6.82 m
Marathon - Men Stephen James Moneghetti 2:11:49 hours
Marathon - Men Patrick Francis Carroll 2:16:27 hours
Marathon - Men Sean Patrick Quilty 2:14:57 hours
Marathon - Women Susan Elizabeth Hobson dnf hours
Marathon - Women Kerryn Ann McCann 2:40:10 hours
Marathon - Women Tani Marie Ruckle 3:06:27 hours
Marathon Wheelchair - Men Paul Wiggins 1:37:33 (GR)
Pole Vault - Men Adam Paul Steinhardt nm m
Pole Vault - Men Gregory Maurice Halliday 5.20 m
Pole Vault - Men James David Miller 5.30 m
Shot Put - Men John William Minns 17.96 m
Shot Put - Women Lisa-Marie Vizaniari 16.61 m
Shot Put - Women Daniela Costain dns m
Shot Put - Women Samantha Jane Cox 14.52 m
Triple Jump - Men Andrew Ray-Jamie Murphy 15.83 m
Badminton
Doubles - Men Australia
Doubles - Mixed Australia 1/8F
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Mixed Australia
Doubles - Women Australia
Doubles - Women Australia
Singles - Men Murray Hocking 1/16F
Singles - Men Paul John Stevenson 1/16F
Singles - Men Stuart Metcalfe 1/16F
Singles - Women Rhonda Maree Cator 1/8F
Singles - Women Lisa Jayne Campbell
Singles - Women Song Yang
Boxing
51kg - Men Hussein Hussein
54kg - Men Robert Peden
57kg - Men James Swan
60kg - Men Joseph Zabakly QF
63.5kg - Men Lee Trautsch
67kg - Men Richard Rowles
71kg - Men Sean Connell
75kg - Men Armin Diehl
81kg - Men Justann Crawford
under 48kg - Men Aaron Everett
Cycling Road
Road Race - Men Phillip Grant Anderson 5:02:02
Road Race - Men Grant Rex Rice 4:48:10
Road Race - Men Steven Drake 5:02:04
Road Race - Men Matthew White 4:53:50
Road Race - Women Kathryn Anne Watt 2:48:04.73
Road Race - Women Louise Nolan 2:50:21
Road Race - Women Anita Crossley 2:54:51
Road Race - Women Catherine Susan Reardon 2:50:17
Team Time Trial - Men Australia 1:53:19.13 hours
Team Time Trial - Women Australia 1:04:03.20 mins
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Brett Aitken mins
10 Mile Scratch Race - Men Stuart Peter O'Grady 18:50.520 mins (GR)
10 Mile Scratch Race - Men Rodney John McGee mins
1000m Match Sprint - Men Shane John Kelly (10.905 in Qualifier) sec
1000m Match Sprint - Men Darryn William Hill (10.590 in Qualifier) sec
1000m Match Sprint - Men Gary Malcolm Neiwand (10.587 in Qualifier) sec
1000m Match Sprint - Women Michelle Louise Ferris (SF: 12.479, 12.065) sec
1km Time Trial - Men Shane John Kelly 1:05.386 mins
1km Time Trial - Men Darryn William Hill 1:05.632 mins
1km Time Trial - Men Timothy Leo O'Shannessey 1:06.789 mins
3000m Individual Pursuit - Women Kathryn Anne Watt 3:48.522 in final mins
3000m Individual Pursuit - Women Rachel Marianne Victor 3:49.937 in qualifier mins
4000m Individual Pursuit - Men Dean Anthony Woods 4:36.486 in qualifier mins
4000m Individual Pursuit - Men Stuart Peter O'Grady 4:35.203 mins
4000m Individual Pursuit - Men Bradley John McGee 4:31.371 mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:10.485 mins
Points Race - Men Brett Aitken 38 points
Points Race - Men Dean Anthony Woods 23 points
Points Race - Men Stuart Peter O'Grady 37 points
Points Race - Women Michelle Louise Ferris dnf points
Points Race - Women Kathryn Anne Watt 27 points
Points Race - Women Rachel Marianne Victor 9 points
Diving
10m Platform - Men Michael Andrew Murphy 614.700 points
10m Platform - Men Tony Jasen Lawson 555.390 points
10m Platform - Women Vanessa Anne Baker 374.310 points
10m Platform - Women Vyninka Arlow 410.580 points
10m Platform - Women Bindi Jo Mansfield 382.680 points
1m Springboard - Men Michael Andrew Murphy 363.180 points
1m Springboard - Men Simon Patrick McCormack 318.960 points
1m Springboard - Men Dean Lester Pullar 300.000 points
1m Springboard - Women Jodie Rogers 252.720 points
1m Springboard - Women Rachel Elizabeth Wilkes 236.520 points
3m Springboard - Men Michael Andrew Murphy 671.760 points
3m Springboard - Men Dean Lester Pullar 550.440 points
3m Springboard - Women Jodie Rogers 474.810 points
3m Springboard - Women Rachel Elizabeth Wilkes 425.850 points
3m Springboard - Women Vanessa Anne Baker 466.770 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Ruth Moniz 8.900 points
Beam - Women Salli Wills 9.075 points
Floor - Men Bret Hudson 8.950 points
Floor - Women Ruth Moniz 9.137 points
Floor - Women Rebecca Stoyel 8.887 points
Horizontal Bar - Men Brennon James Dowrick 8.700 points
Horizontal Bar - Men Nathan Kingston 9.325 points
Individual All-Around - Men Peter Ross Hogan 54.950 points
Individual All-Around - Men Bret Hudson 54.500 points
Individual All-Around - Men Brennon James Dowrick 55.525 points
Individual All-Around - Women Ruth Moniz 36.612 points
Individual All-Around - Women Salli Wills 37.387 points
Individual All-Around - Women Rebecca Stoyel 38.037 points
Parallel Bars - Men Peter Ross Hogan 9.400 points
Parallel Bars - Men Brennon James Dowrick 9.250 points
Pommel Horse - Men Brennon James Dowrick 9.425 points
Pommel Horse - Men Nathan Kingston 9.400 points
Rings - Men Peter Ross Hogan 9.275 points
Rings - Men Brennon James Dowrick 9.150 points
Team Competition - Men Australia 164.500 points
Team Competition - Women Australia 113.625 points
Uneven Bars - Women Ruth Moniz 8.437 points
Uneven Bars - Women Rebecca Stoyel 9.525 points
Vault - Men Bret Hudson 9.375 points
Vault - Men Brennon James Dowrick 9.050 points
Vault - Women Ruth Moniz 8.431 points
Vault - Women Rebecca Stoyel 9.356 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Leigh Marning 8.500 points
Ball - Women Kasumi Takahashi 9.200 points
Clubs - Women Leigh Marning 9.000 points
Clubs - Women Kasumi Takahashi 9.400 points
Group All-Around - Women Australia 105.300
Hoop - Women Leigh Marning 8.800 points
Hoop - Women Kasumi Takahashi 9.300 points
Individual All-Around - Women Leigh Marning 35.350 points
Individual All-Around - Women Kasumi Takahashi 36.850 points
Ribbon - Women Leigh Marning 8.900 points
Ribbon - Women Kasumi Takahashi 9.200 points
Lawn Bowls
Fours - Men Australia
Fours - Women Australia
Pairs - Men Australia
Pairs - Women Australia
Para-Sport Singles Visually Impaired - Men John Hubbard
Para-Sport Singles Visually Impaired - Women June Goodhand
Singles - Men Robert Parrella
Singles - Women Edda Bonutto
Shooting
10m Air Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 564 in prelim points
10m Air Pistol - Men Michelangelo Giustiniano 661.2 points
10m Air Pistol - Women Annette Woodward 466.1 points
10m Air Pistol - Women Christine Trefry 363 in prelim points
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1137 points
10m Air Pistol (Pair) - Women Australia 747 points
10m Air Rifle - Men Johann Saitz 567 in prelim points
10m Air Rifle - Men Alan Michael Williams points
10m Air Rifle - Women Suzanne Banks 370 in prelim points
10m Air Rifle - Women Christine Rayner 371 in prelim points
10m Air Rifle (Pair) - Men Australia 1114 points
10m Air Rifle (Pair) - Women Australia 748 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1148 points
25m Sport Pistol - Women Annette Woodward 674.0 points
25m Sport Pistol - Women Christine Trefry 679.4 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women Australia 1134 points
50m Free Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 647.0 points
50m Free Pistol - Men Bengt Olov Sandstrom 642.5 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1104 points
50m Rifle 3 Position - Men Johann Saitz points
50m Rifle 3 Position - Men Alan Michael Williams 1115 in prelim. points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Australia 2226 points
50m Rifle Prone - Men David Clifton 587 in prelim points
50m Rifle Prone - Men Dean Turley 589 in prelim points
50m Rifle Prone - Women Kim Frazer 582 points
50m Rifle Prone - Women Sylvia Johanna Purdie 585 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Australia 1176 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Australia 1160 points (GR)
Centre Fire Pistol - Men Phillip Maxwell Adams 567 points
Centre Fire Pistol - Men Kelvin Vickers 572 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1149 points
Clay Pigeon Trap - Men Russell Andrew Mark 107 in prelim points
Clay Pigeon Trap - Men Graeme Boyd 111 in prelim points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Australia 593 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Geoffrey Norman Grenfell 395 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Albert Hugh Bowden 394 points
Rapid Fire Pistol - Men Robert Dowling 668.4 points
Rapid Fire Pistol - Men Patrick Brian Murray 668.1 points
Running Target - Men Bryan Kenneth Wilson 657.9 points (GR)
Running Target - Men Peter Andrew Zutenis 521 in prelim points
Running Target (Pair) - Men Australia 1088 (2nd) points
Skeet - Men Craig Andrew Meuleman 142 points
Skeet - Men Ian Maxwell Hale 144 points
Skeet (Pair) - Open Australia 183 points
Trap (Pair) - Men Australia 180 points
Swimming
100m Backstroke - Men Robert Van Der Zant 0:57.86 mins
100m Backstroke - Men Steven Dewick 0:56.09 mins
100m Backstroke - Men Simon Patrick Beqir 0:57.84 mins
100m Backstroke - Women Meredith Kate Smith 1:05.48 mins
100m Backstroke - Women Nicole Stevenson 1:02.68 mins
100m Backstroke - Women Ellie Overton 1:02.90 mins
100m Breaststroke - Men Robert Van Der Zant 1:05.67 mins
100m Breaststroke - Men Philip John Rogers 1:02.62 mins
100m Breaststroke - Men Shane Edward Lewis 1:04.13 mins
100m Breaststroke - Women Samantha Riley 1:08.02 mins
100m Breaststroke - Women Debby Wade 1:11.03 mins
100m Breaststroke - Women Rebecca Brown 1:09.40 mins
100m Butterfly - Men Martin Wade Roberts 0:55.24 mins
100m Butterfly - Men Adam Robert Pine 0:54.76 mins
100m Butterfly - Men Scott Andrew Miller 0:54.39 mins
100m Butterfly - Women Ellie Overton 1:01.88 mins
100m Butterfly - Women Susan O'Neill 1:00.24 mins
100m Butterfly - Women Petria Ann Thomas 1:00.21 mins
100m Freestyle - Men Andrew James Baildon 50.71 mins
100m Freestyle - Men Christopher John Fydler 50.51 mins
100m Freestyle - Men Dwade Aaron Sheehan 51.25 mins
100m Freestyle - Women Susan O'Neill 56.56 mins
100m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 56.42 mins
100m Freestyle - Women Sarah Michelle Ryan 56.55 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Brendan Burkett 1:03.75 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Adam Wood 1:07.11 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Kelly Barnes 1:11.03 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Melissa Carlton 1:09.61 mins (GR)
1500m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 15:02.59 mins
1500m Freestyle - Men Kieren John Perkins 14:41.66 mins (GR)
1500m Freestyle - Men Daniel Steven Kowalski 14:53.61 mins
200m Backstroke - Men Simon Patrick Beqir 2:03.28 mins
200m Backstroke - Men Scott Andrew Miller 2:02.43 mins
200m Backstroke - Men Brad Lambert 2:07.23 mins
200m Backstroke - Women Meredith Kate Smith 2:18.71 mins
200m Backstroke - Women Nicole Stevenson 2:12.73 mins
200m Backstroke - Women Ellie Overton 2:14.96 mins
200m Breaststroke - Men Philip John Rogers 2:13.56 mins
200m Breaststroke - Men Rodney James Lawson 2:19.23 mins
200m Breaststroke - Men Ryan Scott Mitchell 2:17.00 mins
200m Breaststroke - Women Samantha Riley 2:25.53 mins
200m Breaststroke - Women Brooke Hanson 2:32.26 mins
200m Breaststroke - Women Rebecca Brown 2:30.24 mins
200m Butterfly - Men Martin Wade Roberts 2:03.75 mins
200m Butterfly - Men Scott Andrew Miller 1:59.70 mins
200m Butterfly - Men William Ashley Kirby 2:01.00 mins
200m Butterfly - Women Susan O'Neill 2:09.96 mins
200m Butterfly - Women Hayley Jane Lewis 2:12.21 mins
200m Butterfly - Women Julie Majer 2:12.43 mins
200m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 1:51.10 mins
200m Freestyle - Men Kieren John Perkins 1:49.31 mins
200m Freestyle - Men Aaron Bourke 1:53.43 mins
200m Freestyle - Women Nicole Stevenson 2:01.34 mins
200m Freestyle - Women Susan O'Neill 2:00.86 mins
200m Freestyle - Women Anna Margaret Windsor 2:01.91 mins
200m Individual Medley - Men Robert Van Der Zant 2:05.55 mins
200m Individual Medley - Men Matthew Stephen Dunn 2:02.28 mins
200m Individual Medley - Men Hamish Cameron 2:07.98 mins
200m Individual Medley - Women Ellie Overton 2:15.59 mins
200m Individual Medley - Women Anna Margaret Windsor 2:19.14 mins
200m Individual Medley - Women Jacqueline McKenzie 2:20.90 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:20.89 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:46.73 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:40.41 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:07.89 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:20.80 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:08.06 mins
400m Freestyle - Men Glen Clifford Housman 3:55.93 mins
400m Freestyle - Men Kieren John Perkins 3:45.77 mins
400m Freestyle - Men Daniel Steven Kowalski 3:50.41 mins
400m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 4:12.56 mins
400m Freestyle - Women Julie Majer 4:16.45 mins
400m Freestyle - Women Stacey Gartrell 4:13.06 mins
400m Individual Medley - Men Matthew Stephen Dunn 4:17.01 mins
400m Individual Medley - Men Hamish Cameron 4:28.44 mins
400m Individual Medley - Men Philip Bryant 4:21.34 mins
400m Individual Medley - Women Ellie Overton 4:44.01 mins
400m Individual Medley - Women Hayley Jane Lewis 4:46.62 mins
400m Individual Medley - Women Julie Majer 4:47.69 mins
50m Freestyle - Men Dwade Aaron Sheehan 23.63 sec
50m Freestyle - Men Darren Lange 23.13 sec
50m Freestyle - Men Roger David Smith 23.26 sec
50m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 25.90 sec
50m Freestyle - Women Sarah Michelle Ryan 26.32 sec
50m Freestyle - Women Deanne Louise Johnson 27.01 sec
800m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 8:30.72 mins
800m Freestyle - Women Julie Majer 8:45.41 mins
800m Freestyle - Women Stacey Gartrell 8:30.18 mins
Synchronized Swimming
Duet - Women Australia 167.1646 points
Solo - Women Celeste Ferraris 172.6626
Weightlifting
+108kg Clean and Jerk - Men Steven Kettner 195.0 kg
+108kg Clean and Jerk - Men Stefan Botev 200.0 kg (GR)
+108kg Combined - Men Steven Kettner 360.0 kg
+108kg Combined - Men Stefan Botev 360.0 kg (GR)
+108kg Snatch - Men Steven Kettner 165.0 kg (GR)
+108kg Snatch - Men Stefan Botev 160.0 kg
108kg Clean and Jerk - Men Nicu Vlad 220.0 kg (GR)
108kg Combined - Men Nicu Vlad 405.0 kg (GR)
108kg Snatch - Men Nicu Vlad 185.0 kg (GR)
54kg Clean and Jerk - Men Johnny Nguyen 125.0 kg
54kg Combined - Men Johnny Nguyen 225.0 kg
54kg Snatch - Men Johnny Nguyen 100.0 kg
64kg Clean and Jerk - Men Sevdalin Marinov 152.5 kg
64kg Combined - Men Sevdalin Marinov 277.5 kg (GR)
64kg Snatch - Men Sevdalin Marinov 125.0 kg
76kg Clean and Jerk - Men Damian Gerard Brown 182.5 kg (GR)
76kg Combined - Men Damian Gerard Brown 325.0 kg
76kg Snatch - Men Damian Gerard Brown 142.5 kg
83kg Clean and Jerk - Men Kiril Kounev 200.0 kg (GR)
83kg Combined - Men Kiril Kounev 352.5 kg (GR)
83kg Snatch - Men Kiril Kounev 152.5 kg (GR)
91kg Clean and Jerk - Men Harvey Goodman 200.0 kg (GR)
91kg Combined - Men Harvey Goodman 362.5 kg (GR)
91kg Snatch - Men Harvey Goodman 162.5 kg (GR)
99kg Clean and Jerk - Men Phillip Christou 180.0 kg
99kg Clean and Jerk - Men Andrew Saxton 192.5 kg
99kg Combined - Men Phillip Christou 332.5 kg
99kg Combined - Men Andrew Saxton 347.5 kg
99kg Snatch - Men Phillip Christou 152.5 kg
99kg Snatch - Men Andrew Saxton 155.0 kg
Wrestling Freestyle
48kg - Men Gregory Fitzgerald points
52kg - Men George Karipidis
57kg - Men Cory Leigh O'Brien
62kg - Men Musa Ilhan
68kg - Men Raymond Sharp
74kg - Men Reinold Ozoline
90kg - Men Robert John Renney
over 100kg - Men Andrew William Renney