Athletes & Results

Australia Gold Medals Victoria 1994

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Gold Medals Victoria 1994

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10km Walk - Women Kerry Anne Saxby-Junna AM 44:25 mins
200m - Women Catherine Astrid Salome Freeman 22.25 sec
30km Walk - Men Nicholas A'Hern 2:07:53 hours
400m - Women Catherine Astrid Salome Freeman 50.38 sec
Discus Throw - Men Werner Josef Reiterer 62.76 m
Discus Throw - Women Daniela Costain 63.72 m
Hammer Throw - Men Sean William Carlin 73.48 m
High Jump - Men Timothy Charles Forsyth 2.32 m
High Jump - Women Alison Jane Inverarity 1.94 m
Javelin Throw - Women Louise McPaul 63.76 m
Long Jump - Women Nicole Jane Boegman 6.82 m
Marathon - Men Stephen James Moneghetti 2:11:49 hours
Marathon Wheelchair - Men Paul Wiggins 1:37:33 (GR)
Badminton
Singles - Women Lisa Jayne Campbell
Boxing
54kg - Men Robert Peden
Cycling Road
Road Race - Women Kathryn Anne Watt 2:48:04.73
Team Time Trial - Men Australia 1:53:19.13 hours
Team Time Trial - Women Australia 1:04:03.20 mins
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Stuart Peter O'Grady 18:50.520 mins (GR)
1000m Match Sprint - Men Gary Malcolm Neiwand (10.587 in Qualifier) sec
1km Time Trial - Men Shane John Kelly 1:05.386 mins
3000m Individual Pursuit - Women Kathryn Anne Watt 3:48.522 in final mins
4000m Individual Pursuit - Men Bradley John McGee 4:31.371 mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:10.485 mins
Points Race - Men Brett Aitken 38 points
Diving
10m Platform - Men Michael Andrew Murphy 614.700 points
3m Springboard - Men Michael Andrew Murphy 671.760 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Salli Wills 9.075 points
Parallel Bars - Men Peter Ross Hogan 9.400 points
Pommel Horse - Men Brennon James Dowrick 9.425 points
Uneven Bars - Women Rebecca Stoyel 9.525 points
Vault - Men Bret Hudson 9.375 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Kasumi Takahashi 9.200 points
Clubs - Women Kasumi Takahashi 9.400 points
Hoop - Women Kasumi Takahashi 9.300 points
Individual All-Around - Women Kasumi Takahashi 36.850 points
Ribbon - Women Kasumi Takahashi 9.200 points
Lawn Bowls
Pairs - Men Australia
Shooting
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1137 points
10m Air Pistol (Pair) - Women Australia 747 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1148 points
25m Sport Pistol - Women Christine Trefry 679.4 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women Australia 1134 points
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1104 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Australia 1160 points (GR)
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Australia 593 points
Running Target - Men Bryan Kenneth Wilson 657.9 points (GR)
Skeet - Men Ian Maxwell Hale 144 points
Swimming
100m Backstroke - Women Nicole Stevenson 1:02.68 mins
100m Breaststroke - Men Philip John Rogers 1:02.62 mins
100m Breaststroke - Women Samantha Riley 1:08.02 mins
100m Butterfly - Men Scott Andrew Miller 0:54.39 mins
100m Butterfly - Women Petria Ann Thomas 1:00.21 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Melissa Carlton 1:09.61 mins (GR)
1500m Freestyle - Men Kieren John Perkins 14:41.66 mins (GR)
200m Backstroke - Women Nicole Stevenson 2:12.73 mins
200m Breaststroke - Women Samantha Riley 2:25.53 mins
200m Butterfly - Women Susan O'Neill 2:09.96 mins
200m Freestyle - Men Kieren John Perkins 1:49.31 mins
200m Freestyle - Women Susan O'Neill 2:00.86 mins
200m Individual Medley - Men Matthew Stephen Dunn 2:02.28 mins
200m Individual Medley - Women Ellie Overton 2:15.59 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:20.89 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:40.41 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:07.89 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:20.80 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:08.06 mins
400m Freestyle - Men Kieren John Perkins 3:45.77 mins
400m Freestyle - Women Hayley Jane Lewis 4:12.56 mins
400m Individual Medley - Men Matthew Stephen Dunn 4:17.01 mins
400m Individual Medley - Women Ellie Overton 4:44.01 mins
50m Freestyle - Women Karen Tracey Van Wirdum 25.90 sec
800m Freestyle - Women Stacey Gartrell 8:30.18 mins
Weightlifting
+108kg Clean and Jerk - Men Stefan Botev 200.0 kg (GR)
+108kg Combined - Men Stefan Botev 360.0 kg (GR)
+108kg Snatch - Men Steven Kettner 165.0 kg (GR)
108kg Clean and Jerk - Men Nicu Vlad 220.0 kg (GR)
108kg Combined - Men Nicu Vlad 405.0 kg (GR)
108kg Snatch - Men Nicu Vlad 185.0 kg (GR)
64kg Combined - Men Sevdalin Marinov 277.5 kg (GR)
76kg Clean and Jerk - Men Damian Gerard Brown 182.5 kg (GR)
83kg Clean and Jerk - Men Kiril Kounev 200.0 kg (GR)
83kg Combined - Men Kiril Kounev 352.5 kg (GR)
83kg Snatch - Men Kiril Kounev 152.5 kg (GR)
91kg Clean and Jerk - Men Harvey Goodman 200.0 kg (GR)
91kg Combined - Men Harvey Goodman 362.5 kg (GR)
91kg Snatch - Men Harvey Goodman 162.5 kg (GR)
Total Gold Medals 87