Athletes & Results

New Zealand Victoria 1994

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Victoria 1994

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Robert Johnston dnf mins
10000m - Men Phillip Clode 29:50.93 mins
10000m - Women Ann Hare 33:19.66 mins
100m - Men Augustine Nketia 10.42 sec
100m - Women Michelle Seymour 11.59, 6th SF1 sec
10km Walk - Women Linda Murphy dq mins
1500m - Men Richard Potts 3:57.78, 12th SF1 mins
200m - Women Michelle Seymour 23.72, 4th ht3 sec
30km Walk - Men Scott Nelson 2:09:10 hours
30km Walk - Men Craig Barrett 2:14:19 hours
400m - Men Shaun Farrell 47.60, 6th QF3 sec
5000m - Men Jonathan Wyatt 13:35.46 mins
Decathlon - Men Simon Poelman dnf hours
Decathlon - Men Douglas Pirini 7840 hours
Discus Throw - Men Courtney Ireland dns m
Discus Throw - Women Beatrice Roini Liua Faumuina 57.12 m
Hammer Throw - Men Angus Cooper 67.92 m
Heptathlon - Women Joanne Carol Henry 6121 points
High Jump - Women Tracy Phillips 1.80 m
High Jump - Women Tania Dixon 1.91 m
Javelin Throw - Men Gavin Lovegrove 80.42 m
Javelin Throw - Women Kirsten Louise Hellier 60.40 m
Javelin Throw - Women Kaye Nordstrom 54.90 m
Long Jump - Women Joanne Carol Henry 6.65 m
Long Jump - Women Chantal Brunner 6.63 m
Marathon - Women Nyla Carroll 2:34:03 hours
Marathon Wheelchair - Men Benjamin Lucas 1:42.19 hours
Shot Put - Men Courtney Ireland 19.38 m
Shot Put - Women Beatrice Roini Liua Faumuina 14.80 m
Shot Put - Women Christine King 16.27 m
Badminton
Doubles - Men New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand 1/8F
Doubles - Mixed New Zealand 1/8F
Doubles - Women New Zealand QF
Doubles - Women New Zealand
Singles - Men Dean Galt QF
Singles - Men Grant Walker
Singles - Men Nicholas Hall
Singles - Women Rhona Robertson
Singles - Women Sheree Jefferson
Singles - Women Amanda Carter
Boxing
60kg - Men Kalolo Fiaui
63.5kg - Men Trevor Shailer
67kg - Men Colin Hunia
75kg - Men Samuela Leuii
Cycling Road
Road Race - Men Graeme John Miller 5:02:02
Road Race - Men Brian Fowler 4:48:09.76
Road Race - Men Mark Rendell 4:46:07.91
Road Race - Men Richard Reid 5:02:02
Road Race - Women Jacqueline Nelson dnf
Road Race - Women Susannah Pryde 2:53:63
Road Race - Women Rebecca Bailey 2:51:36
Road Race - Women Janet O'Hara 2:54:48
Team Time Trial - Men New Zealand 1:56:52.82 hours
Team Time Trial - Women New Zealand 1:06:51.14 mins
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Glen McLeay 18:50.520 mins
10 Mile Scratch Race - Men Brent Johnson mins
10 Mile Scratch Race - Men Ryan Cull mins
1000m Match Sprint - Men Jon Andrews (11.239 in Qualifier) sec
1000m Match Sprint - Men John Rastrick (11.140 in Qualifier) sec
1000m Match Sprint - Women Donna Wynd (12.606, 12.533) sec
1km Time Trial - Men Jon Andrews 1:07.120 mins
1km Time Trial - Men Ryan Cull 1:08.276 mins
1km Time Trial - Men John Rastrick 1:08.581 mins
3000m Individual Pursuit - Women Sarah Ulmer 3:50.953 in final mins
3000m Individual Pursuit - Women Jacqueline Nelson 3:52.383 in qualifier mins
4000m Individual Pursuit - Men Glen McLeay 4:38.178 mins
4000m Individual Pursuit - Men Brendon Cameron 4:42.860 in qualifier mins
4000m Individual Pursuit - Men Glen Thomson 4:42.664 in qualifier mins
4000m Team Pursuit - Men New Zealand 4:22.425 mins
Points Race - Men Glen McLeay 21 points
Points Race - Men Brendon Cameron 6 points
Points Race - Men Glen Thomson 6 points
Points Race - Women Donna Wynd dns points
Points Race - Women Sarah Ulmer 12 points
Points Race - Women Jacqueline Nelson 32 points
Diving
10m Platform - Women Tania Paterson 371.550 points
1m Springboard - Women Kylie Walker 218.460 points
3m Springboard - Women Kylie Walker 408.300 points
Gymnastics Artistic
Floor - Men Craig Bruce 8.700 points
Floor - Men Mark Lister 8.650 points
Individual All-Around - Men Craig Bruce 48.800 points
Individual All-Around - Men Mark Lister 51.650 points
Individual All-Around - Women Sara Thompson 35.287 points
Individual All-Around - Women Rachel Vickery 35.112 points
Individual All-Around - Women Fiona Pulman 33.587 points
Rings - Men Mark Lister 8.600 points
Team Competition - Women New Zealand 106.100 points
Uneven Bars - Women Sara Thompson 9.337 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Rebecca Blake 8.600 points
Ball - Women Melanie Aitken 8.500 points
Clubs - Women Belinda Moore 8.350 points
Clubs - Women Melanie Aitken 8.400 points
Group All-Around - Women New Zealand 101.800
Hoop - Women Belinda Moore 8.700 points
Hoop - Women Rebecca Blake 8.700 points
Individual All-Around - Women Belinda Moore 35.100 points
Individual All-Around - Women Rebecca Blake 34.650 points
Ribbon - Women Belinda Moore 8.600 points
Ribbon - Women Melanie Aitken 8.650 points
Lawn Bowls
Fours - Men New Zealand
Fours - Women New Zealand
Pairs - Men New Zealand
Pairs - Women New Zealand
Para-Sport Singles Visually Impaired - Men Craig Nolan
Para-Sport Singles Visually Impaired - Women Catherine Portas
Singles - Men Gary Lawson
Singles - Women Judy Howat
Shooting
10m Air Pistol - Men Gregory Yelavich 668.5 points
10m Air Pistol - Men Julian Lawton 558 in prelim points
10m Air Pistol - Women Jocelyn Lees 465.3 points
10m Air Pistol - Women Gerd Barkman 462.7 points
10m Air Pistol (Pair) - Men New Zealand 1125 points
10m Air Pistol (Pair) - Women New Zealand 745 points
10m Air Rifle - Men Lindsay Smith 671.8 points
10m Air Rifle - Men Paul Brown 555 in prelim points
10m Air Rifle - Women Ruth Stuart 367 in prelim points
10m Air Rifle - Women Alexandra Woolley 356 in prelim points
10m Air Rifle (Pair) - Men New Zealand 1109 points
10m Air Rifle (Pair) - Women New Zealand 739 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1115 points
25m Sport Pistol - Women Jocelyn Lees 562 in prelim points
25m Sport Pistol - Women Gerd Barkman 658.9 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women New Zealand 1124 points
50m Free Pistol - Men Gregory Yelavich 636.7 points
50m Free Pistol - Men Julian Lawton 522 in prelim points
50m Free Pistol (Pair) - Men New Zealand 1094 points
50m Rifle 3 Position - Men Lindsay Smith 1212.8 points
50m Rifle 3 Position - Men Paul Brown 1117 in prelim. points
50m Rifle 3 Position - Women Ruth Stuart points
50m Rifle 3 Position - Women Cheryl Brook 530 in prelim points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men New Zealand 2232 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women New Zealand 735 points
50m Rifle Prone - Men Stephen Petterson 698.4 points
50m Rifle Prone - Men Lindsay Arthur 587 in prelim points
50m Rifle Prone - Women Cheryl Brook 572 points
50m Rifle Prone - Women Alexandra Woolley 574 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men New Zealand 1181 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women New Zealand 1154 points
Centre Fire Pistol - Men Gregory Yelavich 575 points
Centre Fire Pistol - Men Jason Wakeling 569 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1141 points
Clay Pigeon Trap - Men Graeme Ede 101 in prelim points
Clay Pigeon Trap - Men Allan Sinclair 107 in prelim points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open New Zealand 578 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Ross Geange 391 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Geoffrey Smith 398 points
Rapid Fire Pistol - Men Jason Wakeling 564 in prelim points
Rapid Fire Pistol - Men Kenneth Henderson 554 in prelim points
Running Target - Men Anthony Clarke 628.5 points
Running Target - Men Paul Carmine 650.7 points
Running Target (Pair) - Men New Zealand 1079 (3rd) points
Skeet - Men Geoffrey Jukes 118 in prelim points
Skeet - Men Brian Thomson 140 points
Skeet (Pair) - Open New Zealand 186 points
Trap (Pair) - Men New Zealand 177 points
Swimming
100m Backstroke - Men Jonathan Winter 0:57.40 mins
100m Backstroke - Men Craig Ford 0:57.42 mins
100m Backstroke - Women Anna Simcic 1:03.91 mins
100m Breaststroke - Men Paul Kent 1:03.62 mins
100m Butterfly - Men Jonathan Winter 58.59 mins
100m Butterfly - Men Guy Callaghan 0:55.62 mins
100m Butterfly - Men Danyon Joseph Loader 0:55.07 mins
100m Butterfly - Women Anna Simcic 1:05.44 mins
100m Freestyle - Men John Steel 51.15 mins
100m Freestyle - Men Trent Antony Bray 51.36 mins
100m Freestyle - Men Nicholas Tongue 51.80 mins
100m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 58.34 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Sean Tretheway 1:05.30 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Aaron Bidois 1:10.62 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Belinda Honey 1:16.35 mins
200m Backstroke - Men Jonathan Winter 2:05.12 mins
200m Backstroke - Men Craig Ford 2:06.22 mins
200m Backstroke - Women Anna Simcic 2:13.94 mins
200m Backstroke - Women Julie McLaughlin 2:21.66 mins
200m Breaststroke - Men Paul Kent 2:20.87 mins
200m Breaststroke - Women Julie McLaughlin 2:40.25 mins
200m Butterfly - Men Guy Callaghan 2:04.08 mins
200m Butterfly - Men Danyon Joseph Loader 1:59.54 mins
200m Freestyle - Men John Steel 1:52.76 mins
200m Freestyle - Men Danyon Joseph Loader 1:49.53 mins
200m Freestyle - Men Trent Antony Bray 1:49.47 mins
200m Freestyle - Women Anna Wilson 2:06.68 mins
200m Individual Medley - Men John Munro 2:08.50 mins
200m Individual Medley - Women Julie McLaughlin 2:23.20 mins
200m Individual Medley - Women Anna Wilson 2:18.93 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men New Zealand 3:21.79 mins
4 x 100m Medley Relay - Men New Zealand 3:46.02 mins
4 x 100m Medley Relay - Women New Zealand dq mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men New Zealand 7:21.67 mins
400m Freestyle - Men Danyon Joseph Loader 3:49.65 mins
400m Freestyle - Men Trent Antony Bray 3:52.86 mins
400m Freestyle - Women Phillippa Langrell 4:16.95 mins
400m Freestyle - Women Anna Wilson 4:21.56 mins
400m Individual Medley - Men John Munro 4:29.74 mins
400m Individual Medley - Women Julie McLaughlin 5:01.46 mins
400m Individual Medley - Women Phillippa Langrell 4:58.41 mins
400m Individual Medley - Women Anna Wilson 4:48.63 mins
50m Freestyle - Men John Steel 23.87 sec
50m Freestyle - Men Nicholas Tongue 23.91 sec
50m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 26.62 sec
800m Freestyle - Women Phillippa Langrell 8:40.35 mins
800m Freestyle - Women Anna Wilson 9:14.56 mins
Synchronized Swimming
Solo - Women Mandy Zukerman 170.1886
Weightlifting
+108kg Clean and Jerk - Men Darren Liddel 175.0 kg
+108kg Combined - Men Darren Liddel 317.5 kg
+108kg Snatch - Men Darren Liddel 142.5 kg
99kg Clean and Jerk - Men Lee Attrill 170.0 kg
99kg Combined - Men Lee Attrill 300.0 kg
99kg Snatch - Men Lee Attrill 130.0 kg
Wrestling Freestyle
52kg - Men Shane Stannett
62kg - Men Stephen Bell
68kg - Men Christopher Quinlan
82kg - Men John Andrew